Skocz do zawartości
grzegorz.p

SOL KENTA

Rekomendowane odpowiedzi

witam,mam pytanko odnosnie soli kent marine,mianowicie

po paru dniach od zakupu owa sol[mam ja w szczelnym plastikowym wiadrze],wilgotnieje i twardnieje jak przyslowiowa skala-powietrze ma z nia stycznosc w czasie podmian[raz w w tygodniu],czy to morze byc przyczyna?serdecznie prosze o jakies sugestie-czy ktorys z forumowiczoe uzywajacy tej soli ma to samo?

pozdrawiam wszystkich morszczakow


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie w wiadrze chyba ponad rok lezy (dawno przed zalozeniem akwa ja kupilem i musialem zobaczyc jak wyglada ofc :p), i nadal idealnie sypka jest - az sam sie dziwie.

Moze cos z wiadrem przy zamknieciu jest nie tak?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam sól Kenta jest naprawdę dobrze pakowana, przynajmniej ta w 25kg wiadrach - jeszcze się nie zdarzyło aby nam zawilgotniała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może ta w wiadrach ale ta w workach się po jakimś czasie bryli i nie pomaga przenoszenie soli do bardziej suchego pomieszczenia zresztą nie tylko ta sól lecz reszta innych znanych marek tez tak ma oczywiście w tych niby szczelnie zamykanych workach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co mi wiadomo nie oznacza to degradacji jakosci soli. jest tylko ewentualnie problem z odmierzaniem przy wsypywaniu do wody.

tez mialem kenta i tez sie brylil mimo, ze przechowywalem w pudelku szczelnie zamknietym - jak widac mniej szczelne niz zapewnial producent.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam ten sam "problem" z bryleniem się soli kupowanej w workach. Mam nadzieję że nie zmienia to własności soli....

Matomiast mam pytanie dotyczące rozrabiania tej soli w wodzie RO, w trakcie mieszania czuć zapach podobny do proszku do prania :-) Kojarzy mi się to z fosforanami (!) Oczywiście zdaję sobie sprawę że to nie to ale co tak śmierdzi/pachnie?...


585L 150X60X65, pompy:Deltec 5250, Deltec 4745, Tunze Turbelle stream 6200+kontroler 7091, GroTech III NG, Aqua Medic Aquaniveau, Lampa Aqua Medic Ocean Light T HQI BLV 10k 2x150W 2x54W T5 Sylvania Coralstar, RO+DI, Odpieniacz Deltec AP600, Kalkmixer Deltec, Filtr fosforanowy Deltec FR509, Chłodziar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wiecej soli Kenta nie kupie,dzisiaj zrobilem test swiezej solanki zrobionej na tej soli i Mg wyszlo tylko 1040mg/l testem zoolek,a 900mg/l testem JBL.Od czasu jak stosuje ta sol to przestaly mi rosnac glony wapienne a rosna tylko zielone.Wczesniej uzywalem soli Reef Crystal i bylem bardzej zadowolony.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I znów sól kenta na tapecie :D

U mnie 1 paczka mg też miała niski ok 960 i skawaliła się po przesypaniu do wiaderka po 2 dniach.

2 paczka magnez ma 1240 i stoi w tym samym wiaderku od miesiąca cały czas sypka.

Wg mnie kent wypuścił jakąś lewą serie.

Ten problem mnie już nie dotyczy bo zmieniłem sól na TM pro reef :D


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą trefną serią to chyba prawda.

Kupiłem kolejno 2 torby, jedna była jak najbardziej sypka i rozpuszczała się doskonale, druga właśnie skawalona i znacznie trudniej się rozpuszcza - jest jakaś taka biała zawiesina, która ginie dopiero po kilku dniach.


Pozdrawiam, Witek

HW: 225l + sump

SW: Pterapogon kaudernii, Cryptocentus cintus, Alpheus bellus, Centropyge argi, Ctenochaetus truncatus, Cypho purpurascens, Siganus vulpinus, Lybia tesselata, 2x Lysmata amboinensis, 2x Lysmata debelius, kilka Gobiodon histrio, kilka ślimaków, różne pustelniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehehe, ten niski Mg w soli Kent z serii, na którą mieliście pecha trafić, próbowali chyba nadrobić w następnej serii, na którą "nadziałem" się ja :D

Test świeżej solanki (badane testami Salifert i TM) wykazał Ca 900 i Mg 2100 :D

Teraz od prawie miesiąca prostuję rozjechane parametry solą TM.


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Hubert :

Hehehe, ten niski Mg w soli Kent z serii, na którą mieliście pecha trafić, próbowali chyba nadrobić w następnej serii, na którą "nadziałem" się ja :D

Test świeżej solanki (badane testami Salifert i TM) wykazał Ca 900 i Mg 2100 :D

Teraz od prawie miesiąca prostuję rozjechane parametry solą TM.

W moim akwarium przez pół roku nie musiałbym nic dozować :D

I po co reaktory, wystarczy sól Kenta :D


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po miesiącu od przesiadki z kenta na TM pro reef zrobiłem dziś testy.

KH - 10.2 więc zaprzestaje dozować coral builder kenta :D

Ca - 420

Mg - 1380 wstrzymuje też dozowanie Mg Grotecha :D

Przy kencie brak dozowania tych preparatów = spadkiem KH do 4 i Mg do 920.

Może sól kenta nie ma w sobie buforów.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mam pytanie do osób stosujących sól Kenta w dłuższym okresie czasu.

Czy zauważyliście jakieś niepokojące zachowania u korali? Czy są zdrowe, ładnie wybarwione, szybko przyrastają? Czy zauważyliście cokolwiek, co mogłoby sugerować nieprawidłową jakość tej soli?

Szukam przyczyny pomoru w moim zbiorniku i wydaje mi się, że sól może być jednym z powodów.


Pozdrawiam, Witek

HW: 225l + sump

SW: Pterapogon kaudernii, Cryptocentus cintus, Alpheus bellus, Centropyge argi, Ctenochaetus truncatus, Cypho purpurascens, Siganus vulpinus, Lybia tesselata, 2x Lysmata amboinensis, 2x Lysmata debelius, kilka Gobiodon histrio, kilka ślimaków, różne pustelniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witekt :

A mam pytanie do osób stosujących sól Kenta w dłuższym okresie czasu.

Czy zauważyliście jakieś niepokojące zachowania u korali? Czy są zdrowe, ładnie wybarwione, szybko przyrastają? Czy zauważyliście cokolwiek, co mogłoby sugerować nieprawidłową jakość tej soli?

Szukam przyczyny pomoru w moim zbiorniku i wydaje mi się, że sól może być jednym z powodów.

A jak u ciebie z glonami czerwonymi i różowymi pokrywającymi skały ?

Moje akwarium ma dopiero 3 miesiące, ale skała w 2 pierwszych miesiącach się wyjałowiła z tych glonów.

Wszystkie skały zrobiły się szare jak płyty chodnikowe.

Nawet na kawałkach skał, które zakupiłem ze szczepkami glony zagineły.

Z początku stawiałem na mocne światło 96W/63 litrowe akwarium.

Miesiąc temu zmieniłem sól i widze wzmożony porost skał tymi różowymi i czerwonymi glonami :D

Czy powodem jest sól ? nie wiem, napewno nie światło, bo w nim nic nie zmieniałem.

Na korale nie widziałem negatywnego wpływu (nic nie padło, a czy rosło, to za krótki okres by coś zauważyć)

Jeszcze jedno co zauważyłem, to że narzekają osoby które zakupiły sól kenta pakowane w folie,

chyba nie było negatywnej wypowiedzi osób, które zakupiły w wiaderku.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hym ciekawe, przesiadłem się TM jakiś rok temu na kenta i widzę zalety,zwłaszcza glony wapienne które zaczęły porastać ścianki akwarium i skałki przy TM nie było ich wcale a używałem tamtej soli z dwa lata być może dużo dało mi używanie też kenta liquid reaktor, nic mi nie padło ze zwierząt szybkiego przyrostu nie ma ale SPS'y ruszyły i nie które miękasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
baz :

Hym ciekawe, przesiadłem się TM jakiś rok temu na kenta i widzę zalety,zwłaszcza glony wapienne które zaczęły porastać ścianki akwarium i skałki przy TM nie było ich wcale a używałem tamtej soli z dwa lata być może dużo dało mi używanie też kenta liquid reaktor, nic mi nie padło ze zwierząt szybkiego przyrostu nie ma ale SPS'y ruszyły i nie które miękasy

a w jakim opakowaniu kupiłeś kenta?

bo zauważyłem że osoby które na niego narzekają zakupiły go w wersji pakowanej w folie, ci co zakupili w wiaderku nie narzekają, bynajmniej nie znalazłem tu na forum.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja podobnie jak Marti701 akwa mam od ok. 3 miesięcy. 2 pierwsze miesiące stosowałem sól Kenta. Glony wapienne jeśli w ogóel gdzieś się pojawiły to nie miały przyrostów. Kiedy zakupiłem testy Salifert i odczytałem wyniki próbowałem je skonsultować tu na forum ale i poza nim, bo przeżyłem szok. Sporo rozmówców, choć nie tu na forum myślało, że przy takim stężeniu Mg i Ca (przypomnę 2100 i 900) mam zapewne "eksplozję" glonów wapiennych. Niestety było odwrotnie, wapienne "stały", kh w granicach 5, ph 8. W jednym sklepie podpowiedziano mi abym włożył do akwa jakieś życie, które by konsumowało nadwyżkę Mg i Ca. Wprowadzone pierwsze korale nie wykazywały negatywnych objawów (bardzo szybko się aklimatyzowały i otwierały) ale poziom Ca i Mg nie spadał. Wychodzi na to, że pierwiastki te nie były konsumowane, prawdopodobnie przez całkowicie rozjechane proporcje innych pierwiastków w mojej soli. Dlatego zdecydowałem się na zmianę soli.

Teraz wiem co to są glony wapienne i algi choć nadal poziom Mg to 1740, a Ca 540, czyli za dużo ale powoli spada. Z nową solą musiałem wprowadzić jakiś brakujący element całej tej układanki i życie na skale ruszyło. A korale nadal wyglądaja dobrze :D

Aha, ja sól Kenta kupiłem w 25 kg wiadrze


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marti701, skoro mamy baniaki w podobnym wieku, to może i sól kupowaliśmy w podobnym okresie. Może to ta sama partia choć u Ciebie wartości Ca i Mg były za niskie, a u mnie za wysokie :Dozingoff

Jeśli możesz to napisz mi na priv gdzie brałeś tą sól


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Marti701 :

a w jakim opakowaniu kupiłeś kenta?

bo zauważyłem że osoby które na niego narzekają zakupiły go w wersji pakowanej w folie, ci co zakupili w wiaderku nie narzekają, bynajmniej nie znalazłem tu na forum.

najczęściej w worku ale i wiadro było z raz nie zauważyłem różnicy oprócz tego że sól czasami zawilgotnieje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przed chwilką odebrałem zmówione produkty Kenta i miedzy innymi sól w worku 4KG widzę że teraz jakimś nowym worku ją pakują jest bardziej zbita ciekawe jak z jakością

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Marti701 :

to mamy 1 z wiaderkiem :D

wiaderko większe to i pierwiastków więcej :D:wink:drink

@baz, czekamy na wyniki testów nowej solanki z nowego worka :D


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ja kupowałem te 3.2 kg i magnez sie nie zmieścił :D


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehehe, Marti701 to ja już wszycho kumam...

Ty miałeś 3,2kg i za mało Mg, a ja wiadro 25kg i za dużo Mg. Je poprostu trzeba kupować RAZEM!!! :drink

P.S. w jakimś sklepie widziałem taki tandem - musieli to rozgryźć wcześniej :D


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.