Skocz do zawartości
michal1995

POdłoże..

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

To zły pomysł.

Albo robisz DSB z dobrej jakości żywego piachu dookoła skały, albo nic.

Pozdrawiam


Akwa 500 l z LR Sump 250 l z refugium. Obieg Red Dragon 6500 l. Cyrkulacja Tunze 6100 x 2 szt. z Multicontrolerem. Odpieniacz BK 200 De Luxe. Oświetlenie - 8x T5. Suplementacja - Ca i Kh proszki FM, Mg GroTecha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kombinuj, sam żywy piach i będzie cacy.


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

będzie dobry sam piasek??

bo czytałem na forum że piasek jest nieodpowiedni...

i jakiej firmy piasek polecacie??

Carib Sea jakiś??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile wybor podloza moze wydawac sie malo istotny, o tyle dobry wybor, pasujacy do naszych zamiarow, moze nam znaczaco ulatwic zycie. Po pierwsze musimy sie zastanowic, czy chcemy aby piasek pracowal nam jako filtr biologiczny. Jezeli chcemy to kierujemy sie w strone DSB ( temat rzeka, dlatego nie bede go rozwijal); jezeli nie odpowiadamy na kolejne pytanie: czy chcemy hodowac zwierzeta zyjace/wymagajace do zycia piasku ( wiekszosc babek, rozgwiazdy piaskowe, jezowce piaskowe, niektore wargatki). Jezeli nie to problem z glowy - dajemy minimum piasku (bo ja wiem - pol centymetra?) ze wzgledow estetycznych i w razie problemow wymieniamy calosc. Jezeli chcemy - no to pojawiaja sie schody. Z uwagi na dzialalnosc czesci naszych podopiecznych ( dotyczy wiekszych babek, rozgwiazd, jezowcow) ciezko bedzie nam sklecic typowe DSB - z miriadami robaczkow i tym podobnych ( szczegolnie jak bedziemy mieli nieduze akwarium), wiec powrot do pomyslu DSB moze byc srednio trafiony. Pozostaje opcja posrednia (swoja droga dosc czesta), czyli 4-5 cm piasku akurat, zeby zapewnic naszym podopiecznym wymagane minimum, ale jednoczesnie nie tworzyc strefy beztlenowej (lub kiepsko natlenowanej) charakterystycznej dla DSB - ktora niechciana moze byc zrodlem problemow. Warto w takim wypadku w obsadzie uwzglednic zwierzaki, ktore zadbaja o ciagle mieszanie piasku np. slimaki Strombus/Nassarius.

Caly czas mam na mysli podloze z piasku - co robic jak chcemy zwir nie mam pojecia.

Mam nadzieje, ze moja wypowiedz skloni Cie do przemyslenia sprawy i wykoncypowania jakiegos pomyslu. Zastrzegam jednak, ze przedstawione powyzej teorie moga byc niepelne lub tez nieobejmowac calosci zagadnienia, ktore swoja droga jest bardzo ciekawe.

Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w swym akwarium mam 9kg żywego piasku (Bio active live aragonite) co tworzy warstwe 3 - 4 cm.

Tak jak pisał Ocelocik problemem mogą być strefy beztlenowe.

Raczej nie polecam wrzucać dużej obsady kopiącej, ponieważ wyjedzą wszystkie pożyteczne zwierzaki z piasku.

Ja posiadam 1 rozgwiazde i 1 strumbusa(który bardziej woli skały i szyby niż piasek :D ) a najlepszym kopaczem jestem ja :D

2 razy w tygodniu biore pensete i ryje w piasku od prawej do lewej, od przodu do tyłu :D, także najlepiej polegać na sobie niż na zwierzaczkach.

Akwarium ma 3 miesiące, piasek wrzuciłem tydzień od zalania i nadal jest biały i ładny :D

Żwiru koralowego nie polecam, bo oprócz poprawy wyglądu nic nie wnosi do akwa, tylko same problemy.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po raz kolejny wspomne, ze madaryn to glupi pomysl. Albo przynajmniej na wstepie. Miej to akwarium z rok i dopiero wtedy o nim pomysl.

Jaka babka? Ogolnie babka (szczegolnie wieksza, np jakis Cryptocentrus) doceni troche wiecej piasku niz 2 cm.

Takze dla rozgwiazdy troche wiecej piasku niz 2 cm bedzie dogodniejsze, choc ogolnie to zwierzak przy ktorego hodowli (takiej do jakiej zazwyczaj dochodzi w akwarium) ciezko mowic o dlugoterminowym sukcesie. Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezgodze sie z tymi rozgwiazdami. Mam 2 rozgwiazdy od chyba ponad 2 lat i maja sie wysmienicie. Jedna piaskowa (i nawet kilka malych juz jest takie 2-3cm) i niebieska. Nie mam z nimi zadnego problemu. Piaskowa siedzi w substracie a niebieska lazi po skalach. W poprzednim akwa mialem dno wylozone wylacznie zwirkiem koralowym jakies 2-3cm a obecnie jest to mix z zwirku i paru typow piasku 3-5cm. W sumpie mieszanka piaskowa 10-16cm.


180x75x75 + sump 240litrow + fragowe 150x60x20, 2x400W+8x39W, Fragowe 6x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Simon, ale jak duze masz akwarium? Kolega michal1995 planuje akwarium ~150 litrow, wiec niezbyt duze.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam ,ja swoja archaster typicus trzymalem w 126L,w osmiocentymetrowej warstwie piachu,zwierzak bez przerwy przekopywal podloze za bylo milo patrzec

pisze BYLO poniewaz ktoregos dnia jak bylem w pracy zapragnela wspinaczki na szybe pod pompa-zostala zmielona na papke-teraz zamierzam pompy zabezpieczyc

siateczka o wiekszych oczkach!pozdrawiam


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorzu taki behawior mogl byc spowodowany tym, ze nie znalazla w podlozu dostatecznej ilosci pokarmu. Moje uwagi o trudnosciach z tym, co okreslam dlugoterminowym sukcesem wcale nie mialy kogos oskarzyc, ani nic. Poprostu rzadko sie zdarza, a jesli juz to w duzych akwariach, ze rozgwiazdy piaskowe sa utrzymywane przy zyciu 1,5 roku czy 2 lata - i to zazwyczaj nie z powodu tego, ze tylko tyle zyja, a z powodu problemow w dostarczeniu im odpowiedniej ilosci pokarmu. Shimek pisze o tym miedzy innymi w tym artykule. Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.