Skocz do zawartości
Marcin77

Co na początek?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jest to mój pierwszy post gdyż interesuję się akwarystyką morską od niedawna. Otóż mam akwaria słodkie: 375 i 40L i chciałbym coś nowego, pięknego jak nanorafka lub małe akwarium morskie. Mam 14lat i tu jest problem...Mam pewne ograniczenia finansowe. Czy na początek akwarium 80L byłoby w sam raz? jakie oświetlenie, odpieniacz, pompę itd musiałbym kupić? Widziałem kilka fajnych gotowych zestawów na um-um lecz mają małe oświetlenie. Co Wy polecacie? Jaki byłby koszt takiego średniego akwarium i czy bym musiał poświęcać dużo więcej uwagi na to akwarium niż na słodkie?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chobby jest dość drogie i sam zakup sprzętu to kropla w morzu potrzeb, opieka jest czasochłonna i dość kosztowna, przekonuje się o tym codziennie, oczywiście można oszczędzać ale z marnym efektem, żeby akwarium było ładne i szybko się rozwijało, potrzebych jest wiele preparatów i odczynników, o czym nikt nie wspomina początkującym akwarystom, do tego dochodzą różne problemy typu choroby, plagi których zażegnanie też nie jest tanie

należy się więc dobrze zastanowić czy jest się w stanie podołać takim wydatkom, może się okazać że wydasz kupę kasy na sprzęt i pierwsze życie a po jakimś czasie zrezygnowany niepowodzeniami i brakim upragnionego efektu sprzedasz wszystko za parę groszy

jeśli nie masz dużego kieszonkowego to poczekaj aż zaczniesz zarobkować


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No kieszonkowe mam w sumie małe(60zł na mies) lecz rodzice mnie wspomagają pod względem zainteresowań i zwierząt..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz wszystko zalezy od zamoznosci rodzicow.

Sam mam 16 lat, na szczescie nie mam ograniczonego budzetu, bo akwarium jest traktowane jako ozdoba domu.

Na poczatek przestudiuj sobie forum i oblicz ile masz pieniedzy na sam start zbiornika.

Lepiej poczekaj nawet rok, zbierz pieniadze i od razu zrob porzadny zbiornik, pozniejsze zmiany sprzetu, czy nawet szkla sa drogie.

Pozdrawiam Szwarc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka osob na forum ktore zaczynaly z akwarium morskim w twoim wieku ale mozna ich policzyc na palcach jednej reki.Dowiedz sie najpierw czy rodzice beda gotowi sponsorowac to jakby nie patrzyć kosztowne hobby.Druga sprawa to akwa morskie szczegolnie malej pojemnosci wymaga szczegolnej opieki,czy jestes pewny ze podolasz temu zadaniu plus nauka i akwarium slodkowodne.Moim zdaniem powinienes sie skupic teraz na czytaniu forum i zbieraniu wiedzy,zeby puzniej wydane pieniadze nie poszly na marne.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytaj forum zwracając uwagę na to co jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania akwarium, sprawdzaj ceny w sklepach internetowych a po pewnym czasie będziesz miał obraz tego jak to wszystko wygląda, ale powiem ci na moim przykładzie analizując mijający tydzień:

1) plaga wirków której mogę się pozbyć przy pomocy pewnej rybki która kosztuje 120 zł , lub jakiś specyfik za kilkadziesiąt zł ale jest prawdopodobieństwo że część korali padnie ( więc straty czyli koszta )

2) plaka aptasi którą można wykończyć krewetką wendurmani za 80 zł szt. ale okazuje się że jedna krewetka jest płochliwa i nic mi nie pomoże więc trzeba kupić min 2 szt

zeszły tydzień - wstrętne gloniska na szybach - prawdopodobnie fosforany w wodzie - nie wiem na 100 % bo nie mam testu na po4 bo kosztuje ale zapobiegawczo kupiłem absorber fosforaów za 50 zł

a co przyniosą następne tygodnie...?


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tam, nauke z akwa mozna pogodzic:)

Mam nadzieje, ze zaden z moich nauczycieli tu nie zaglada:p

Podstawa to trzezwa ocena sytuacji finansowej- napisz ile masz pieniedzy na start.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze ja dorzuce cos od siebie - wiele zalezy od tego, czego bedziesz oczekiwal od swojego akwarium.

Bo np. dla kogos kto lubi pustelniki 60 litrowe akwarium z kilkoma pustelnikami i kilkoma prostymi koralami moze dac radoche podobna, jaka innemu daje tysiac litrowa rafa pelna cukierkowatych SPSow. Wszystko zalezy :)

Najwazniejsze to dzialac powoli i rozwaznie. Wtedy nagle sie okazuje, ze kosty sa mniejsze od zaplanowanych, a wszystko dziwnym trafem dziala.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam zdanie przedmówców. W kwestiach praktycznych niewiele mogę Ci poradzić, bo własnej solniczki jeszcze nie mam... do czasu. Decyzja już zapadła i to dawno, ale plan nie zostanie zrealizowany dopóki warunki nie będą sprzyjające. Jedyne co mogę Ci poradzić to cierpliwość, pośpiech to najgorszy wróg ( z resztą nie tylko w akwarystyce)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Wtedy nagle sie okazuje, ze kosty sa mniejsze od zaplanowanych, a wszystko dziwnym trafem dziala."

ale najczesciej jest odwrotnie, koszty przekraczaja budzet, i wszystko choc powinno dzialac nie dziala :)

a wtedy najczesciej siega sie do portfela znow :D


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe, jak ktos jest w goracej wodzie kapany to tak sie zdarza :D A chyba nie ma osoby, ktoraby choc odrobine nie byla :) Ale powazniej - jezeli ktos jest pierunsko cierpliwy, to ma naprawde latwiejsze zycie w tym hobby.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
LUK4344 :

1) plaga wirków której mogę się pozbyć przy pomocy pewnej rybki która kosztuje 120 zł , lub jakiś specyfik za kilkadziesiąt zł ale jest prawdopodobieństwo że część korali padnie ( więc straty czyli koszta )

zeszły tydzień - wstrętne gloniska na szybach - prawdopodobnie fosforany w wodzie - nie wiem na 100 % bo nie mam testu na po4 bo kosztuje ale zapobiegawczo kupiłem absorber fosforaów za 50 zł

Srodek na wirki kupisz u weterynarza za cale 8 zl.Korale nie padna, problem bedzie jak martwego wirka zje ryba.

Test PO4 Saliferta kupisz za 35zl, moze warto zbadac wode zanim cos wlejesz do akwa?

@Marcin77 pomyslo kosztach jakie dojda rodzicom typu: prad, woda itd

60 kieszonkowego to nie za duzo. Zycze powodzenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
pomyslo kosztach jakie dojda rodzicom typu: prad, woda itd

Wlasnie teraz jest ten czas aby nad baniakami zawisly 250 i 400W:)

Poki sam za prad nie placisz;p.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samo rozbujanie akwarium to jakas lampa T5 o dlugosci akwarium i mocy 70-80 W i odpieniacz (chocby taki znany dla 400 l:D). Poza kilkoma kilogramami zywej skaly przyda sie jakas jedna lub dwie pompy do mieszania (np: 2x1000 l/h, cos do mierzenia zasolenia i sol :), i juz mozna zaczynac. Jak sie uzbroisz w cierpliwosc i poza podmianami wody nic nie bedziesz robil (i zadnych ryb) to za kilka miesiecy, gdy tu na forum napiszesz ile masz lat i kieszonkowego, mysle ze znajda sie chetni, ktorzy Cie wspomoga jakimis szczepkami miekkich korali, mimo ze mieszkasz w jednym miescie razem z bracmi Kaczynskimi.:D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż... Na początek akwarium mogę przeznaczyć +- 2000zł... Myślałem o takim zestawie: http://www.allegro.pl/item259242936_akwarium_morskie_oceanic_bio_cube_z_usa_okazja.html (nie wiem czy można w Polsce kupić takie świetlówki..) - ok 1000zł

Żywa skała 20 kg- 800zł

Live Sand 4kg- 100zł

Filtr RO- ok. 300zł

Testy wszystkia mam (no może oprócz do soli)

jakieś dodatki tzn sól, pokarym itp. idt ok 200zł(?)

Za wodę i prąd zawsze rodzice płacą.

Co do pieniędzy pisząc że mam "problemy" finansowe miałem na myśli za ja nie mam dużo kasy ale moi rodzice często kupująmi różne rzeczy do akwa 375 a mama zawsze marzyła by mieć akwa morskie w domu...

Takie co miesięczne wydatki w 40% ja bym płacił...

A teraz problemy... Ostatnio tyle gadałem o akwarystyce i astronomii( moje drugie hobby) że mama się lekko wkurzyła i mam nie gadać o akwariach przez miesiąc. Pieniądze miałbym tuż po gwiazdce, więc teraz to dopiero planuję..

ps. Lech Kaczyński był moim sąsiadem przez 3 lata :) (nie odwracajcie się odemnie Plss) Ale to na serio...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samo szklo nie jest drogie. Znajdz jakas lampe i do niej pasujace rozmiarami akwarium. Przykrywe moze sam zrobisz? Na poczatek kieruj sie stara zasada, ze na litr wody potrzeba 1W oswietlenia. Patrz raczej w kierunku T5. Przynajmniej latwo znajdziesz rury o odpowiedniej barwie swiatla. A te musisz co roku zmieniac. Zywej skaly wystarczy 10-15% objetosci zbiornika. Jak bedziesz mial zbiornik to bedziesz mogl sie spytac o odpieniacz. Ten powinien byc z tej gornej polki. Na testy z Twojego slodkowodnego hobby niestety nie mozesz liczyc. Beda troche niedokladne.:D Po filtrze RO pokombinuj podlaczyc DI.

No to do grudnia masz sporo czasu na czytanie forum.:)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eee. Co to jest DI?

Czy takie świetlówki można kupić w Polsce? (link zdjęcia)http://www.nano-reef.pl/pfs.php?m=view&v=1204-oceanicwoda1.jpg

Jakie są miesięczne wydatki związane z akwarium ok 110L?(dzisiaj koleś w sklepie powiedział że >300zł)

Czy to są poprawne ceny?

Akwarium i odpieniacz +- 1000zł

20 kg żywej skały 400zł

5kg żywego piasku 200zł

20kg soli 160zł

Filtr RO 300zł

Testy 90zł

Miernik soli 30zł

Jekieś dodatki typu termometr siatki, szczypce itp 200zł

To oświetlenie nie jest za małe? (2x 36W = 0,65454545454....W/L?)

Czy coś pominąłem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin

Poniewaz RO nie oczyszcza w 100% wody, i przeszkadza nam zawartosc silikatow po RO, to podlaczamy jeszcze DI. To dodatkowy filtr z zywica. Za tym filtrem woda jest juz calkiem czysta.

Nie wiem czy te podane ceny sa "poprawne" :). Moze cos kupisz z drugiej reki to bedzie taniej. Nie pogniewaj sie, ale obawiam sie, ze zaczniesz cos po swojemu kombinowac i wynik moze byc calkiem inny niz zaplanowales. Np: dowiedziales sie juz, ze potrzeba 1W/litr oswietlenia. To raczej nie kombinuj po swojemu. A juz napewno nie z 0,65 standartowych wielkosci. Moze 0,9 wystarczy... Obawiam sie, ze podobnie bedzie z odpieniaczem, testami itd.

Mysle, ze jak do grudnia przeczytasz forum to sie zorientujesz, ze polsrodkami nie ominiesz pewnych regul. Wiem, ze kasa musi sie zgadzac, ale rowniez tu na forum mamy osoby, ktore zbieraly sprzet przez np. rok.

Choc to dosyc trudne - podejdz do tego hobby calkiem spokojnie:D.

Bedziesz musial (pozniej :D) porozmawiac z rodzicami, bo Twoje kieszonkowe bedzie za male na utrzymanie akwarium a poza tym, bedziesz przeciez potrzebowal kieszonkowe.:D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Wiem, ze kasa musi sie zgadzac, ale rowniez tu na forum mamy osoby, ktore zbieraly sprzet przez np. rok.

Ja zbieralem 2 lata.A i tak pozniej okazalo sie ze nie wszystko kupilem.

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kilka pytań.

1. W jakich akwariach trzeba już robić sump?

2. Ile będzie kosztowało akwarium 150L z sumpem, żywą skałą(ok 30kg), 5x 24W T5 oświetleniem, średnim odpieniaczem, żywym piachem, kilkoma pompami tunze nanostream (nie aż tak mocne), średnim filtrem RO, szafką, testami (mówiąc krótko-całe akwarium bez życia) itd.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. W kazdych, o ile na przeszkodzie nie stoja wzgledy finansowo-przestrzenne. Sump to naprawde wielka wygoda.

2. Wszystko zalezy od tego, skad bedziesz bral sprzet i jak wiele jestes w stanie sam zrobic. Mysle, ze solidnie zrobione cos takiego zmiesci sie w 4-7 tysiacach z zywa skala. Pomysl czego potrzebujesz, posprawdzaj ceny w sklepach internetowych... Ciezko wycenic.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz @alef napiszę, że jestem "taki i owaki" ale nie mogę się powstrzymać :) Marcin takie obliczenia robi się samemu :D przy ew. wątpliwościach dzwoni sie np. do szlarza i pyta ile kosztuje sump. Rozpiętość cenowa może być dość spora - dużo zależy od materiałów (szafka, szkło opti itp.) oraz sprzętu jaki tam wsadzisz. To do pytania nr 2 :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

No jak tak bardzo chcesz to napisze :D I z bolącym sercem musze sie z toba zgodzic hiehiehie Obliczanie kosztu zalozenia akwarium nijak sie ma do poniesionych pozniej kosztow. Kiedys na reefcentral bylo '10 grzechow glownych akwarysty morskiego'. Grzechem najwazniejszym bylo zapisywanie poniesionych na akwarium kosztow :D Bo po kilku latach moze strzelic pikawa jak sobie czlowiek uswiadamia ze wydal na ten 1m3 wody tyle, ze mial by za to nowiutkie porsche :D

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze akwarium 150 l mozna postawic na kazdej solidniejszej szafce (moze troche wzmocnionej:D). Sump to wygoda ale i koszty. dlatego poczytaj o panelu. Piach mozesz kupic dopiero za kilka miesiecy, podobnie testy. Oswietlenie, pompy itp moze znajdziesz na allegro.

Nie szukaj "sredniego" odpieniacza ani "sredniego" filtra RO. Te rzeczy musza pracowac bez zastrzezen.

Ceny wszystkiego o co pytasz znajdziesz w sklepie lub internecie.

Chyba nie ma lamp T5, 5x24W ...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ile masz miejsca w domu ale najlepiej postawić 200-300 l z sumpem.

Sprzęt jest w podobnej cenie do 100 i do 200 l(czesto tali sam.

Jesli mama chce mieć morskie akwarium to przymajmniej masz sznsę ze bedziesz mogł pojechać na wakacje :).

co do kosztów utrzymania to na poczatek mozna traktować akwarium jakby było mniejsze (w sensie ilosci skały i zwierząt.)

Koszty to też przynajmiej przez kilka miesięcy kupowanie zwierzaków


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.