Skocz do zawartości
mickidman

Jakim testem sprawdzic czystosc wody po RO?

Rekomendowane odpowiedzi

Ja sprawdzam czyms takim, reszta to tylko zabawki

f6aeff329c97dcc7med.jpg


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miernik TDS (total dissolvent solid, czyli czastek rozpuszczalnych), poszukaj pod tym haslem na allegro, kolo 100pln kosztuja (czasami taniej sie trafi)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi wyszło 15 jednostek czy to bardzo źle?? jaka jest tolerancja dla rafy (mama ro i di)

pozdrawiam iwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po RO i DI powinno byc 0-1, powyzej oznacza ze albo mierzyles w zanieczyszczonym naczyniu (niezbyt dokladnie wyplukanym), albo DI nadaje sie do wymiany


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Podłączę się pod ten wątek / na chemii nikt nie odpowiedział /

Mam takie pytanko, czy woda podwójnie demineralizowana

i jonizowana jest zdatna do użycia w akwarium. Woda pochodzi z Instytutu Chemii PAN i jak to określają jest chemicznie czysta.


_____________________________________________________ W pracy 120 l. http://www.nano-reef.pl/plug.php?p=gallery&id=883 W domu 22 l. http://www.nano-reef.pl/plug.php?p=gallery&id=1109 ale już wkrótce może ...... l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
iwo :

aaa, ale czy moje 15 wogule nadaje sie do akwarium morskiego??

Nie nadaje sie


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to słabo... a czy to swiadczy ze ro czy ze di jest zepsute??

pytalem juz kila osob i mowia ze to nie jest tak zle... ze do 30 da rade...:/

wiec jak??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak dlugo zywica nie byla wymieniana? Ona potrafi sie dosc szybko zapchac, i czasami nawet co miesiac - dwa trzeba ja wymieniac.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Iwo

U mnie po spuszczeniu kilku litrow wody, TDS za RO pokazuje 9 a za DI "0".

Mozesz byc pewien, ze zywica w DI jest do wymiany. Chyba, ze masz pojemnik z zywica wielkosci naparstka :).

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
iwo :pytalem juz kila osob i mowia ze to nie jest tak zle... ze do 30 da rade...:/

To ci ktorzy tak mowili niech pokaza swoje baniaki :drink


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmierzę to jeszcze raz u jeśli znów wyjdzie taki wynik to czy mogę upiminac sie o wymianę di za darmo od sklepu internetowego od jakiego go kupiłem??

pozdrawiam iwo

ps. zbiorniki maja wzorowe:) ale sami maja 0 ale mowili ze 15 to tez nie tragedyja...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, czy 15 ppm to nie tragedia. U mnie jak po DI pokarze sie 1 no góra 2 to wymieniam żywicę. Jakbym zostawił to za jakiś czas zaczyna pokazywać sie cjano w akwarium, doświadczyłem tego.


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przede wszystkim jak dawno kupowales zywice? Watpie zeby ja wymienili na gwarancji, ale sprobowac zawsze warto :)

Dobrze wyplucz w wodzie ktora bedziesz badal naczynie w jakim mierzysz, jesli wczesniej miales w nim np wode z akwa to odrobina soli calkiem zmienia przewodnosc


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zywica ma z 2 tygodni... ja niestety nie mam takiego bajeru do pomiarow wiec moge sprawdzic dopiero w leekend u kumpla... ostatni mialem plastikowy pojemniczek na mocz(nie uzywany w ten sposob zecz jasna) ktory owczesnie wyparzyłem...

pozdrawiam iwo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te plastikowe pojemniczki to kicha, musisz robić pomiar w szklanym, dobrze przepłukanym i od razu z RO+DI


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

iwo ale ty mieżyłeś LF controlerem -znacznie dokładnijszym niz tds, nie mart sie o jakośc wody bo jest ok, zbadamy w weekend jeszcze tdesem dla porównania ale naprawde jest wszystko ok:)


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony zgadzam się z tym, ze najlepiej zeby TDS pokazywał "zero" (wtedy sprawa jest jasna)ale z drugiej strony nie można z całą pewnością powiedzieć, że zawsze wskazania powyżej zera musza być złe. Tak niska przewodność wody może być spowodowana być przez minerały lub sole niegroźne dla akwarium, ale jest to tylko gdybanie i trzeba by było sprawdzić to empirycznie:)

Po pierwsze: w handlu dostepnych jest coraz wiecej mierników TDS niskiej jakości i możliwe jest najprostsze wyjaśnienie - źle skalibrowany TDS. Pożycz od kogoś TDS lub jeszcze lepiej konduktometr i porównaj wskazania

Po drugie: przypuszczalnie wystarczy wydłużyć drogę przepływu wody przez złoże DI lub zmniejszyć przepływ wody poprzez złoże kupujac mebranę o niższej wydajności. Od człowieka zajmującego się zawodowo handlem membranami RO dla przemysłu dowiedziałem sie kiedyś, że membrany o niższej wydajności zazwyczaj dają wode wyższej jakosci - wiec to tez powinno pomóc.

Po trzecie: sprawdź jak wysoką przewodność ma woda po samym RO a jaką w kranie - przypuszczalnie bardzo wysoką. Na stronie wodociągów miejskich zobacz co masz w kranie.

I na koniec - żywice nie moga wysychać i muszą być przechowywane zawsze wilgotne - może twoja przeschła.

W miedzy czasie błazej napisał, że mierzyłeś przewodność konduktometrem - to jest bardzo niski wynik - woda destylowana z tego co pamietam ma przewodność około 30

Ale moze moje wypociny sie komus przydadzą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przewodność wody destylowanej i redestylowanej to około 2 - 5 [µS/cm] - przynajmniej tak w googlach podaja :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Iwo- odbierz PW.

Ja ostatnio rowniez kupilem zywice, ktora nic nie daje?

W jednym ze znanych sklepow internetowych, nie ma roznicy, czy sie odlaczy, czy podlaczy DI.

Na pewno jest dobrze podlaczony filtr, mam teraz inna i zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
MateuszD :

przewodność wody destylowanej i redestylowanej to około 2 - 5 [µS/cm] - przynajmniej tak w googlach podaja :)

Podawałem za instrukcja do AM LF controlera - sprawdź na stronie AquaMedic - woda destylowana do 30µS

oczywiscie nie ma o co kruszyć kopi

Olek napisz co to za sklep - przeciez po to jest to forum - moze zle przechowuja żywice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisze, gdy sprawdze czy ta nowa zywica dziala. Niestety nie mam TDSa i wode mierzy mi Adam(dzieki;)), a mieszka na drugim koncu miasta i dopiero jutro podjade.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za zamiesznie... okazałosie ze moja woda była mierzona konduktometrem i wtedy wynioslo 15 a to juz podobno jest ok....

przepraszam za niewiedze i zamiesznie

pozdrawiam iwo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.