Skocz do zawartości
mario_b

obsada do 160 l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zakladam w tym roku solniczke (wielkosc jak w tytule tak jak w tytule 100x40x40)

Planuje taki osprzet :

Aqua Medic - Biostar Flotor

2xMarea Stream 2400 - wydajność 2400l/h

oswietlenie

2x39W 15000K

2x39W actinic

40 kg zywej skaly

9 kg zywego piasku

Na wiosne ( baniak bedzie juz mam nadzieje dostatecznie dojrzaly ) zaczne wprowadzac zwierzeta

i tu moja prosba o dobranie wlasciwej obsady

chcilbym :

Amhiprion ocellaris szt. ?

Labroides dimidiatus szt.?

Synchiropus splendidus szt. ?

Calcinus elegans szt. ?

Heteractis magnifica

Lysmata amboinensis szt . ?

Stenopus hispidus szt. ?

Turbo brunnerus szt. ?

koralowce miekkie :

Briareum stechei

Acropora sp.

Dendronephthya sp.

Scleronephthya sp.

Sinularia polydactyla

Sarcophyton eidenberghi

Sarcophyton glaucum

i moze jakis twardy np. :

Acropora Coral

Blastomussa wellsi

Caulastrea curfata

Favia sp.

Fungia repanda

Jeszcze raz prosze o wskazanie odpowiednich zwierzat do tego zbiornika

Dziekuje i pozdrawiam mariusz


125x55x60h + sump, Deltec APF600, 242W w ledach, Deltec HLP 4040, 2xKoralia5 12V+Wawemaker2 i Tunze 6045+6025, balling z Grotecha TEC III NG, AM Niveumat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dał Delteca zamiast tego Biostara jest lepszy i nie masz wielkiej pompy w akwarium.

Dendronephti nie utrzymasz.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z obsady wyrzucilbym Labroides dimidiatus - potrafi byc mocno problematyczna, kiepsko przyjmuje pokarmy zastepcze, a w naturze zywi sie glownie pasozytami. Ryba z gatunku takich, ktore lepiej pozostawic w naturze (w mojej opinii). Zamiast tego jakis kolorowy wargatek z rodziny np. Cirrhilabrus - mi sie strasznie podobaja, a mniej sa problematyczne.

Ocellaris'ow parka najlepiej. Krewetek podobnie, zawsze beda w jakis sposob smielsze wtedy.

Co do korali - jezeli myslisz nad Dendronephthya czy Scleronephthya to pamietaj, ze sa to korale niefotosyntezujace, wymagaja bardzo czestego dokarmiania i sa uwazane za naprawde trudne korale. Acropora to na pewno nie koral miekki, nie wiem czemu zaplatal Ci sie w kategorie "miekkie". Jezeli zdecydujesz sie sprobowac SPSow to pamietaj, aby je umiescic mozliwie wysoko w baniaku - by mozliwie najmocniej byly oswietlone.

Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wrzucisz tam 40 kg skały to nie bedziesz mial miejsca na rybki :) Ja bym radzil góra 20 kg zeby nie zagracic baniaka. Ja mam troche mniejsze akwa i okolo 15 kg LR i uwazam ze przesadzilem o jakies 2-3 kg. :D


112 l, Biostar Flotor + surface skimmer, Jebao WP-25,T5 - 4x24W 20 kg LR, 16 kg LS, parę miękasków :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do niektorych forumowiczow:

Tak macicie ludziom w glowach tymi swoimi 'zasadami' : 'MINIMUM 25% skaly a moze i wiecej' ze niedlugo mlodzi akwarysci beda musieli tluc skale mlotkiem na malutkie kawalki bo w duzych to sie do akwa nie zmiesci. 40kg dobrej skaly w 160L obietosci to jest dokladnie tyle ile do takiej obietosci wchodzi po dach (mam 25kg ktore wlozylem na czas przeprowadzki do 110L akwarium i skala ledwo sie zmiescila opierajac sie oczywiscie na wsystkich 4 scianach akwa).

do tworcy watku:

- kup 20, max 25kg skaly a zaoszczedzone pieniadze wydaj na lepszy odpieniacz - biostar do 160L jest troche zbyt maly (szczegolnie przy twoich 'rybnych' planach).

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Metoda Berlińska zakłada te 20-25% skały do prawidłowej pracy średnio zarybionego zbiornika. Jeszcze dwa lata temu była wzorcem dle większości z nas. Zmiejszając ilość żywej skały należy pamiętać o dodatkowej filtracji np. bardzo wydajny odpieniacz, DSB, filtr glonowy itp.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zdania, mało skały i potężne pienidło.

Dużo lepiej patrzy sie na taki zbiornik. Nie lubię gruzowiska :)


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie samo zdanie jak Eltom, mniej skaly, lepszy odpieniacz.

Ucieka sie teraz od gruzowiska, przynajmniej z tego co wycztalem na takim czy innym forum, czy tez czytajac takie albo inne magazyny (MarineandReef, Marine Aquarium, Aquarium Fish International etc.)

Trzeba dac nie tylko koralom gdzie rosnac, ale tez rybom gdzie plywac. Nie wspomne juz o obnizonej przyplywie wody czy slabnacej cyrkulacji gdy woda obija sie o "kamloty".

Oczywiscie to tylko moje zdanie, w oparciu o jakies tam male doswiadczenie i przeczytane artykuly "specjalistow".


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.