Skocz do zawartości
Harari

Problemy z KH

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Problem dotyczy KH, mianowicie twardość cały czas z uporem spada, nie sprawdziłem nigdy do jakiej wartości tzn. w okolicach 6 zacząłem podawać KH buffer i tylko dzięki niemu jestem w stanie utrzymać KH na przyzwoitym poziomie 8-9 stopni.

Teraz trochę opisu zbiornika:

Zbiornik 130x55x55 + sump - w obiegu coś koło 470L

Światełko nad zbiornikiem AM 2x150W 10K + 2x54W aktyniki

Suplementacja CA, Mg, KH za pomocą Reaktora Deltec sterowanego komputerem + mieszacz wapna AM.

Mieszkańcy zbiornika – kilka sporych LPS oraz ~ 35 SPS większość w rozmiarach szczepek.

Reaktor zasypany jest w proporcjach około 90% AM + 10% Grotech Mg

Cały czas bawię się ustawieniami odcieku ale w zbiorniku mam ~ 500-520 Ca i ~ 1500Mg a więc jedna i druga wartość przekroczona, natomiast KH cały czas idzie w dół. Pierwszą moją reakcją było stopniowe zmniejszanie dozowania wody wapiennej z miksera co trochę pomogło ale nie za wiele, krótko mówiąc gdybym zaczął reaktorem podbijać KH do góry wartości Ca i Mg osiągnęły by jakieś kosmiczne wartości. Co prawda dodawanie bufora KH nie stanowi dla mnie problemu ale z czystej ciekawości chciał bym rozsupłać ten problem. Dodam jeszcze, że w chwili obecnej reaktor pracuje w przedziale 6,5-6,55 z odciekiem około 1k/s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na początek narazie odłączyłbym mieszacz wapnia.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy reaktorze to KH nie powinno byc tak niskie, ja bym zmienił wkład reaktora z AM na Knopa lub KZ, albo kup dużej granulacji żwir koralowy 10mm-12mm . Bedą to kawałki szkieletów koralowców a to już jest w 100% naturalny wkład do reaktora. Zobacz czym zasypują reaktory na Koralen Zucht,:wink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja przy swoich rekordowych poziomach Ca i Mg (Ca=690 i Mg=2100) kh miałem 5 i podnosiłem do 9 Kent'em Coral Builder. Poziom ten był bardzo niestabilny i musiałem go korygować dwa razy w tygoniu.

Teraz po zmianie soli i wyprowadzaniu Ca i Mg na prostą kh mam na poziomie 8 bez jakiegokolwiek dozowania buffer'a. Wygląda na to, że jest tu jakas zależność.

Może spróbuj obniżyć poziom Ca i Mg


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hubert – dzięki za przykład z Twojego zbiornika, zwróciłeś mi uwagę na jedną obserwację którą poczyniłem a nie opisałem powyżej i szczerze mówiąc nie powiązałem tego w całość. Faktycznie jak bawiłem się ilością odcieku tzn. zmniejszyłem go zaczął spadać Ca i Mg ale znacznie wolniej spadał KH. Czyżby bingo ! Może faktycznie zbyt duża ilość Mg i Ca działa na korale tak jak mocne nawożenie azotem roślin. Dostają takiego kopa, że zaczynają mocno pobierać KH – fakt jest taki, że SPS mają duże przyrosty w małym czasie – składałem to na karb zmiany całości systemu i nowego oświetlenia a może tu jest „haczyk”.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy cała odparowana woda przechodzi Ci przez mikser ?.

Pozdrawiam


Akwa 500 l z LR Sump 250 l z refugium. Obieg Red Dragon 6500 l. Cyrkulacja Tunze 6100 x 2 szt. z Multicontrolerem. Odpieniacz BK 200 De Luxe. Oświetlenie - 8x T5. Suplementacja - Ca i Kh proszki FM, Mg GroTecha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

Harari ja bym odlaczyl na poczatek mixer.Podawanie wody wapiennej powoduje spadek kh. Jesli nie masz problemow z pH ,to w ogole wywal go. :)Na dodatek wytraca fosforany,ktore gdzies tam na skale sobie "odpoczywaja" i czekaja na dogodny moment.

Poniewaz masz bardzo duze Ca i Mg odlaczylbym tymczasowo reaktor.Poczekalbym az Ca i Mg spadnie do porzadanego poziomu. kh powinno sie wtedy ustabilizowac ,a nawet moze sie podniesc. Jesli kh byloby nadal zbyt niskie to uzylbym wodorotlenkusodu rozpuszczonego w RO (to samo co w ballingu). Dopiero kiedy Ca,Mg i kh byloby oki, odpalilbym ponownie reaktor.

pzdr

R.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.