Skocz do zawartości
tomcom

jak uratować to akwa? poradźcie :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Prosze o pomoc i sugestie, jak doprowadzic to akwa do porsządku Znajomy poprosił mnie o pomoc, on nic nie kuma, ktos mu zalozyl rok temu i powoli doprowadzil do takiego stanu

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d1b0571b078f7de1.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/06004349d28035c8.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b8fc9963a92c7e5b.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/93c6fe8a29e6663a.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/051d08a6e278ac6e.html

Teraz facet robi tylko podmiany wody co tydzień i obserwuje powolny smierc swojego akwa

Ja dopiero wgryzam sie w "morszczyzne" bom narazie trofeusiarz :D

zbiornik: poj.500l, kształt trójkątny (narożnikowy)

ok 20kg zywej skaly (w jakim opłakanym stanie-widac)

obsada: 2xL.amboinensis, 1x jakiś mały angelfish

ostały się też 2 hammer korale i jeden brain koral

sump: jakies 100l, bez biobali, tylko na skimmer itp.

--skimmer: deltec 1060s

--reaktor wapnia: deltec PF 509 (ale bez co2, bo zawór sie popsuł a kontrolera pH nie ma wcale)

--światła: Arcadia 2x54W marine white 8godz + 1x38W m.blue acitinic(z odblysnikiem) 9godz swiecenia

--cyrkulacja: tunze stream 6100 na konrolerze tunze, chodzi na maxa non-stop skierowana na przednią szybę

--rowa phos reactor- deltec FR 509

podmiany wody co tydzien,r/o, ok 15% tygodniowo

parametry wody:

temp: 25'C

sal: 1.023

pH: 8.3

No3: 10

No2: 0

KH: 8

Ca: 380

PO4: 0-0.24 (najnizszy zakres na skali barw)

testy nowe saliferta, PO4 Delteca

Nie stosuje w zasadzie niczego oprócz zmian wody,rowy phos i węgla. żadnego dokarmiania korali, bufferów itp

Sam juz nie wiem. Troche maly Ca, poza tym jakby ok. Co robic? Co radzicie? Co każecie- zrobię

Bede wdzieczny za pomoc!

pozdrawiam

tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

146W oswietlenie na 500l tu masz problem...

licz 1W na 1l

edit:

dobrze doczytalem cyrkulacja 1 tunze 6100 ??? 12000l/h jako jedna cyrkulacja to tez duzo za malo w takim baniaku

dla przykladu w moich 375l bedzie 2x tunze 6100 i marea 6000 + glowna obiegowa a pewnie jeszcze cos wcisne

edit2: skaly tez za malo... chyba ze ma byc jako FO

skala w akwariach morskich jest podstawa filtracji biologicznej


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym po pierwsze:

-doprowadził do porządku osmoze

-reaktor na dzień dzisiejszy wyłaczyc z obiegu, wywalic wkład

-rozgwiazda Daiadema pozbyłbym sie jez wyjada glony wapienne

-zwiekszyłbym cyrkulacje

-oświetlenie tez do korekty ale ptzy tych glonach to ostroznie

-NO3 doprowadzic do minimum za dużo związków organicznych w wodzie, jak najmiej karm,żadnych dolewek mikroelementów, tym glonom trzeba zmbiejszyć dostęp do porzywienia wode jak najbardziej wyjałowić

-odpieniacz dobry może coś z nim nie tak z ustawienie

-dodawaj bakterii np.Probilio

to jest tylko moja opinia:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

Osobiscie zbadal bym poziom fosforanow i krzemianow.Jak dlugo uzywana osmoza?I czy wymieniane wklady?Wg mnie to woda do podmian(zlej jakosci)dostarcza pozywienia glonom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman - fosforany były mierzone. Czy jest w tym akwa DI, TDS? Tak jak koledzy podejrzewam osmozę. Niech kolega zadba o żywicę DI, dokupi TDS oraz - ja bym wymienił wszystkie prefiltry oraz membranę. Do tego węgiel dobrej jakości 24/dobę, wcześniej wymoczony w osmozie przynajmniej dobę. Oświetlenie do totalnego tuningu - powinno być przynajmniej 400W. Wtedy wystarczy na miękkie, LPSy i niektóre SPSy. Zmierzyć magnez i wapń lekko podnieść. Cyrkulacji dołożyć. Może trzeba pomyśleć o DSB lub filtrze glonowym. Zrobić podmianę 50% wody ale już na "pewnej wodzie" bo kolega raczej dodaje lekki ściek do zbiornika. Podmieniać potem co tydzień cały czas i po jakimś czasie (np. 2 miesiące) kolejne 50% wody. To tyle tak na szybko :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zastanowil bym sie nad wymiana skaly, gdyz przez ten okres napewno nasiaknela srasznym syfem i gdy kolega bedzie wyprowadzal baniak na prosta wszystko to skala wypusci do wody to wszystko czym do tej pory nasiakla.


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady! Wiedziałem że można na Was liczyć :D

Tak mi się też zdawało, że światła za mało i tej skały też, bo nawet na oko pusto w tym akwarium. Co do r/o to wkłady na pewno nie wymieniane od początku (czyli od roku). Czyli na początek - tak kompilując wasze wypowiedzi to:

-- odnowa osmozy

-- dołożenie (czy wymiana?) żywej skały

-- tuning oświetlenia (HQI raczej nie wchodzi w gre, musiałbym dołożyć T5.

Jest 104W białego i 38W niebieskiego. Docelowo jaki stosunek

białego/niebieskiego? T5 wystarczą na miękkie?

-- tuning cyrkulacji, może po dwie pompy w przednich narożnikach-dmuchające

prosto na skały? Tylko to chyba nie bedzie zbyt pięknie wyglądało:con

-- TDS i węgiel trza będzie kupić...

p.s. a co właściwie obrasta te skały, to jakieś sinice czy glony? Bardzo nietrwałe w budowie, łatwo się rozlatują i pływają potem po całym akwa:dozingoff

Ta reaktywacja musi się udać :D Nagadałem facetowi że zrobie mu pikne akwa, jak dam plame to mnie przepuści przez membrany:D

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym zaczol od poczatku ...hmmmm smutne to lecz prawdziwe.Dawno takiego syfu nie widzialem .!!!Podloze jak i skala do wymiany ,szkoda gadac pewnikiem jest ze ktos olal temat w dziale morszczyzna!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tam gdzie jest mało swiatlo i cyrkulacja tworzą sie wlasnie takie glony sluzowate i osma padła bo krzemiany ....jest widac ich od wuja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja powiem coś dziwnego :D - moim zdaniem to nie wina osmozy, to wygląda jak nadmiar mikroelementów + jakiś dodatkowy element (składnik X :D ) który zawodzi, na początek większa cyrkulacja i odessanie syfu z dna (przy tej na pewno jest go tam bardzo dużo)

wstrzymał bym się tez z podmianami na miesiąc, wywalił adsorber fosforanów i węgiel (wygląda że coś zasila Ci baniak w mikroelementy - to może być zarówno jedno jak i drugie).

Z drugiej strony fajnie by było wpuścić jakiegoś roślinożercę.

no i poziom magnezu by się przydał - jak jest bardzo niski to te najprostsze glony dochodzą do głosu.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qbab, a może jest trochę inna sytuacja tzn. Rowa i węgiel od 6 miesięcy nie wymieniana to wtedy węgiel ma co oddawać. Sam z siebie mikroelementów do zbiornika nie dodaje (chyba, że to jakiś wynalazek:)) i wychodzi na to, że zasilanie w syf pochodzi z wody z RO. Tomcom napisz jakie są częstotliwości wymiany wkładów i co to za węgiel. Trzeba pamiętać, że jeśli decydujemy się na węgiel trzeba pamiętać o jak najwyższej jego jakości oraz o wymoczeniu w wodzie z RO. Ja bym do tych planów na przyszłość dodał zdecydowanie żywicę DI za RO.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu - każdy węgiel jest robiony lepiej lub gorzej :D i niestety prawie każdy daje sporo fosforanów :D więc ładowanie go z Rowa nie ma sensu - jeden czyści drugiego :D

Co do wody - nawet kranówka nie powoduje takich glonów - wiem co pisze mam akwa na kranówce :D


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrej jakości węgiel ma fosforany ale nie w takich ilościach jak te najtańsze. Dodatkowo trzeba go moczyć w RO co najmnie dobę aby te fosforany wypłukać. Nie chce się licytować kto ma rację ale jak patrzę na akwarium Andrzeja czy Krzyśka Tryca, którzy węgiel stosują 24h/dobę - oczywiście dobrej jakości oraz wymoczony - to myślę, że raczej węgiel im nie komplikuje sytuacji w zbiorniku.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.Ja wegiel przed wlozeniem do akwarium plucze kilka krotnie wrzatkiem.Zgadzam sie z "Rebciu"ze nalezy stosowac wegiel dobrej jakosc.Osobiscie stosuje wegiel f-my EHEIM i jestem zadowolony.Wegiel powinno wymieniac sie co 21 dni.Wazna jest rowniez odpowiednia jego ilosc w stosunku do pojemnosci akwarium(ok 50 gram na 100l)

Pozdrawiam Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wodę po RO, DI lejesz do czajnika, potem gotujesz i płuczesz węgiel???


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wode po RO(DI nie posiadam)gotuje a nastepnie porcje wegla umieszczonego w woreczku czyt:"stara rajstopa żony" przelewam kilka krotnie wrzatkiem.Tak przygotowana porcje wegla wieszalem w okolicy pompy cyrkulacyjnej a obecnie umieszczam w malym filtrze kaskadowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mamy płukać, moczyć węgiel w czystej wodzie tak?

Zmierz tds-em wodę przed ugotowaniem i po.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka wlasnie metode przygotowania wegla stosuje przynajmniej kilka osób z tego forum a ich akwaria mogą być przykładem dla wielu akwarystów.Oczywiscie nie twierdze ze jest to jedynie słuszna metoda,ja po prostu tak robie.Oczywiscie pomiar TDS-em przed i po przegotowaniu bedzie podobny i nie o to chodzi aby wode dodatkowo "oczyscic"Goraca woda ulatwia dokladne plukanie a sam wrzatek"zabija"wiele niebezpiecznych substancji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście są rożne rozwiązania.

Domyślam sie, że nie chodzi o oczyszczenie wody przez gotowanie.

Zmierzyłem wodę wodę po RO i DI wynik 000,po ugotowaniu wynik 015, wiec mało podobny.

Dlatego sie zastanawiam czy warto jest płucząc węgiel, nasączyć go wodą z wynikiem 015.

mocząc węgiel w czystej wodzie oprócz wypłukiwania fosforanów i innych zanieczyszczeń powodujemy otwarcie porów na zanieczyszczenia z wody morskiej.

Nasączając go wodą 015tds już na dzień dobry lokujemy w nim zanieczyszczenia.

Co jest lepsze ?

1.przelewać kilkakrotnie węgiel wrzątkiem 015tds

2.Moczyć wegiel 24/48godz w zmienianej surowej wodzie temp.pokojowa 000tds.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche to dziwne ze proces gotowania powoduje wzrost zanieczyszczen?To raczej malo logiczne!Tak przygotowany wegiel stosuje w swoim akwarium od ponad roku i nie zauwazylem negatywnych skutkow.Metoda ta chyba sprawdza sie patrzaca na akwaria innych forumowiczow stosujacych ten sposob.Temat wegla aktywnego byl juz wielokrotnie poruszany na tym forum.

@Jarosław zerknij w archiwum na akwarium kolegi Brunona,to jedno z wielu pieknych zbiornikow na tym forum a wlasciciel o ile dobrze pamietam to wegla nie wymienia tylko okresowo plucze wrzatkiem.Mysle ze kazdy zrobi jak zechce i dalsze ciagniecie tego watku nie ma sensu.

Pozdrawiam Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A niech to, wszystko było jasne i proste dopóki nie odezawał się Qbab:D :D

Jestem pewien,że nic w tym akwa nie było wymieniane od miesięcy! Ani węgiel, ani rowa phos w reaktorze, ani medium w r.wapniowym, ani nic w filtrze r/o. Narazie na szybko zmieniłem wkałd rowyphos, a o tym, że trzeba moczyć węgiel nie wiedziałem:blush Kupie jak najszybciej TDS i zmierze magnez i krzemiany.

Od razu dołoże cyrkulacji i węgiel rowy (dobry?). Mam też polyfilter, dać?Tylko co z tymi podmianami,robić je czy nie (oczywiscie na nowej osmozie)?

...i dzięki za opinie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Swiatła mało to fakt ale na światło bym nie stawiał .Jakiś czas temu u kolegi widziałem zbiornik z glonami śluzowymi tylko w górnej cześci zbiornika gdzie było prawie 450 watów umieszczonych około 30 cm nad wodą .Na dnie tych glonów nie było.Cyrkulacja 4700+6000 a wielkość zbiornika też podobna.Cos z rozchwianiem parametrów moze dołożyła się osmoza.Nie wiem niestety co zrobił w tym temacie ,ale miał zamiar wymienić membranę i co ciekawe zmienić żarniki ale nie ze względu na waty ale 10000 k zamienić na 16000 by światło było głębsze( 15 m głebokości chyba to odpowiada). twierdził że 10000 k jest zbyt zółte (odpowiednik około 5m) i bardziej glonom odpowiadaa zarniki sa dość nisko choć to raczej tyczy się glonów nitkowych.


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to jeszcze niedawno mialem u siebie zblizony stan akwarium.<wstyd mi strasznie sie do tego przed samym soba przyznac> problem rozwiazalem nastepujaco: wywalilem grys z dna, gluny ze skaly w drugim akwarium oczyscilem szczoteczka do zebow i podmiana polowy wody. cotygodniowe odkurzanko skaly i dna, i problemu nie ma od ponad 3 miechow.


ubd8010tk6.png

1211431349.png

1211431357.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś miałem sporo problemów z glonami, nawet pomimo dużej ilości światła. To co mnie uratowało to: wymiana odpieniacza (ale w tym przypadku to nie jest konieczne), wywalenie oraz oczyszczenie dna z piachu i wszystkiego co w nim było, poprzestawianiu i oczyszczeniu skały i zastosowaniu rowaphos. W osmozie wymieniłbym prefiltry oraz sprawdził TDS'em co jest na wyjściu. Na koniec spora podmiana wody i regularne co tygodniowe sprzątanie. Może przyda się dodanie filtra glonowego - refunginum - w sumpie, na pewno glony wyciągną nadmiar substancji odżywczych z wody.

PS: Ja węgiel płucze przez 30 sekund pod bierzącą wodą (żeby pozbyć się pyłu) i nie zauwazyłem negatywnych rezultatów - ale mam filtr glonowy i glony rosną tylko tam.


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja dodam od siebie że w publikacjach na temat węgla aktywnego jest niezły chaos - część twierdzi że łapie tylko organike i niepolarne składniki, a część twierdzi że ma zdolność do wiązania wszystkiego :D

ja bym się skłaniał do pierwszej wersji, ale nie jetem specjalistą w tym zakresie :D, co do płukania to płucząc pozbywamy się tylko pyłu - niczego innego się nie da - właśnie dlatego uważam że nie ma sensu płukanie inne niż pod bieżącą wodą (tzn w bezruchu).

płukania węgla ale nie wymieniania - to nie ma sensu - węgiel łapie na innej zasadzie (patrz adsorpcja[/url) jak się zapełni całą dostępna powierzchnię to nie da się tego wypłukać, bo oddziaływania z powierzchnią węgla cząsteczek które się złapią są dużo większe niż te które można pokonać przy płukaniu. Bo to działa tak że jak sobie wyobrazimy powierzchnie węgla jako płaszczyznę (uproszczenie dopuszczalne tym razem :D) to do momentu kiedy pokrywa się pierwszą warstwą zanieczyszczeń są one łapane mocno (chemicznie) ale następna to już adsorpcja fizyczna i tu oddziaływania są słabsze i te zanieczyszczenia się odwracalnie łapią - znaczy mogą być wypłukiwane, przy czym one się łapią bardzo słabo więc trzymanie węgla powyżej czasu potrzebnego na zapełnienie pierwszej warstwy nie ma sensu - równie dobrze można by trzymać inny porowaty materiał (np. piasek).

Na szczęście powierzchnia węgla jest ogromna (zależy od producenta) i może sięgać grubo ponad tysiąc metrów kwadratowych na każdy gram


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.