Skocz do zawartości
LUK4344

BEZINWAZYJNA PODMIANA WODY

Rekomendowane odpowiedzi

czy możecie opisać sposoby podmiany wody, ale takie sposoby które uważacie za moło inwazyjne

po mojej podmianie zwierzaki przez dwa dni dochodzą do siebie (najbardziej po du... dostają ryby)

w moim przypadku podmiana wygląda następująco

musze zdjąć pokrywę z oświetleniem! , spuszczam odpowiednią ilość wody ze zbiornika głównego i również do głównego zbiornika dolewam dorobioną i podgrzaną solankę, trwa to ok. godzinę zazwyczaj w środku dnia, nie mam możliwości podmiany w sumpie bo jest malutki i upchany pokruszoną skałą i sprzętem tak że ciężko palec włożyć

poradźcie coś


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robie pdoobnie i wszystko jest ok, koralowce i ryby nie okazuja stresu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

około 20l


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a solanka 'przegryziona' ? tzn ile czasu stoi od zrobienia do nalania do akwa ?


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2-3 godziny

ale myśle że bardziej ma tu znaczenie cały ten rytuał niż sama woda


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tylko wylanaczam HQI poniewaz czesc koralowcow wystaje ponad wode - T5 sie pala, solanke mieszam krocej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze za duzo naraz wymieniasz wody.Ja wymieniam tylko 11sto litrowe wiaderko raz w tygodniu na akwa 180l.I tez nie widze zadnych objawow stresu u ryb i korali.Acha mieszam solanke tylko przez ok 12h.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@LUK4344 moim zdaniem: jeśli twierdzisz ze za stres odpowiedzialne jest zdejmowanie pokrywy, wyłączanie HQI itp. to powinieneś zrobić coś z ta pokrywą aby można było przez nią wąż przełożyć - ta pokrywa nie ma żadnych otwieranych klapek, otworów itp ?? Jeśli nie to może warto takowe dorobić - jakąś klapke albo choćby otwór na ten wąż - wtedy nie bedziesz musiał jej zdejmować tylko wtykniesz wąż, spuścisz tyle wody ile potrzeba a potem tym samym albo cieńszym (mniejsza średnica) wężem przy włączonych pompach cyrkulacyjnych grawitacyjnie wpompować solanke do akwa. Postawić wtedy jakieś mniejsze wiadro na tejże pokrywie, "zassać" solanke do węża i przełożyć przez pokrywe - woda sobie będzie grawitacyjnie spływać do akwarium - proponuje jakieś mniejsze wiadro na pokrywie postawić bo 20 litrów = 20 KG które podmieniasz troche waży ;-)

A tak moim zdaniem - nie chce sie tu wymądrzać - ale myśle ze 100% wina nie leży tylko i wyłącznie po stronie "tego rytuału" podmiany wody - może faktycznie cosik z wodą nie halo może za dużo podmieniasz, moze cosik z RO albo DI ?? Sprawdzałeś parametry ? No bo jeden dzień to rozumiem ale dwa dni zeby ryby świrowały tylko przez zdjęcie poktywy i zgaszenie HQI to troche dziwne... wiem, wiem Tanganika którą posiadałem przez wiele lat to nie to samo co morszczyzna której jeszczenie posiadam. Ale jeśli inni piszą ze robią podobnie ale nie mają takich objawów, to o czymś świadczy. A tak na marginesie - jeśli robisz jakieś "porządki" w akwa to przecież też musisz zdjąć pokrywe - jak ryby reagują na takie "porządki" ??

Moim zdaniem - zrób coś z tą pokrywą żebyś nie musiał jej zdejmować i wyłączać światła - wtedy wyeliminujesz jedną z potencjalnych przyczyn.

PRZEPRASZAM JEŚLI KOGOŚ OBRAZIŁEM DAJĄC RADY NIE POSIADAJĄC AKWA MORSKIEGO - MOGĘ NIE MIEĆ RACJI.

Tak sie też składa ze mając Tanganikę 400 i 200 litrów, też drażniło mnie podmienianie wody wiadrami, upuszczanie i dolewanie wężem ech.... Po pewnym czasie zmieniłem to i u mnie podmiana wody była dosłownie i w 99,9% bezinwazyjna ponieważ zaczynała sie odkręceniem pewnego zaworu a kończyła zakręceniem go po odpowiednio długim czasie.

Do akwarium wodę doprowadziłem wężem ogrodowym na którego końcu był zawór, za zaworem miałem tradycyjny wężyk jakich używamy do napowietrzania itp. chyba 5mm średnicy - koniec tegoż węzyka miałem umieszczony przyssawką w akwarium tuż nad lustrem wody. Skoro miałem doprowadzenie wody to musiałem mieć też i odpływ - jako odpływ służył mi własnoręcznie wykonany "przelew" coś takiego jak tu http://www.reefshop.pl/eshop/aqua-medic-komora-przelewowa-do-akwarium.html i dzieki niemu woda w akwarium mimo dolewania utrzymywała sie ciągle na tym samym poziomie ponieważ nadmiar wody spływał przez przelew i innym węzem poprowadzonym tuż przy podłodze woda uciekała mi prosto do kratki ściekowej w łazience (tuż pod wanną) ;-))

Dodam jeszcze tylko ze ilość wody jaką podmieniałem była duża ale czas podmiany czasami trwał nawet do dwóch dygodni ;-) ponieważ woda którą dolewałem do akwarium leciała z minimalną prędkością - po prostu z małego wężyka wylatywały krople, czasami woda leciała "ciurkiem"

Dzięki takiej podmianie wody miałem 3 kożyści:

1. Parametry w akwa praktycznie sie nie zmieniały bo ilość podmienionej wody w akwa w ciągu dnia była znikoma.

2. Zamiast latać z wiadrami i zasysać wodę w węze ;-) cała podmiana wody tyczyła sie tylko i wyłącznie do odkręcenia zaworu i jego zakręcenia po odpowiednio długim czasie (kilka dni)

3. Nie płaciłem za wode użytą do podmian - ponieważ prędkość przepływającej wody podczas podmiany była na tyle mała że mój wodomierz nie był w stanie tego zmieżyć (oczywiście to też było przezemnie przemyślane i zamieżone) ;-))

Ale strzeliłem monolog... może sie to komuś przyda - i mam nadzieje ze swoją wypowiedzią nikogo nie obraziłem - co złego to nie ja ;-) Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głupie pytanie ale....czy mierzysz zasolenie w baniaku i wodzie do podmianki??

Co oznacza podgrzana solanka - temperatura taka jak w baniaku??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@LUK w żaden sposób nie można porównywać wrażliwości zwierząt morskich do ryb słodkowodnych, ja mając akwaria słodkowodne robiłem z nimi takie cuda że... a mnożyło się wszystko jak głupie (nawet lamprologus brichardi)

w morszczyżnie nie wyobrażam sobie jaki spokuj trzeba zapewnić zbiornikowi (jaką samowystarczalność) żeby ryby nabrały chęci do godów

Ja osobiśccie jak zaczynam coś chodować to zawsze patrze przez pryzmat rozmnożenia i być może dlatego dostrzegam w zachowaniu ryb różne szczeguły w zachowaniu, bo patrząc przez pryzmat dekoracyjny moje ryby pływają przed podmianą i po podmianie tak samo:D


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja mieszam wodę przez 48 godzin. Wydaje mi się, że 2-3 godziny to za mało.

Pozdrawiam

Krzysztof


Narodziny 29.05.2011 -- restart 20.08.2013:

akwarium - 100x65x53 sump - 80x40x40

odpieniacz - Deltec APF 600

oświetlenie - Maxspect Razor 160W

obieg - Tuzne Silence 1073.040

cyrkulacja: Tunze 6055, 6045, NanoWavebox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

elo ja podobnie jak Krzych692 conajmniej 12h mieszania ale zazwyczaj wychodzi wiecej :D


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy taki malutki, zapchany skala sump, gdzie nie mozna wlozyc palca, ma sens? Przeciez jak jest taki zapchany, to zbiera sie detrytus?

To wlasnie tam powinienes dolewac wode, ale przeciez nie 20 litrow!

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się mylę, ale zauwazylem pewną prawidlowosc (sól Kenta) - a mianowicie:

solanka zaraz po przygotowaniu ma jakieś określone zasolenie (pomiar zwyklym plywakiem). Po odstaniu ok 24 godzin zasolenie delikatnie wzrasta - ok 1ppm w górę (temperatura wody nie zmienia się podczas pomiarów).

Widać, że solanka potrzebuje czasu żeby 'dojść' (wody przez noc ani nie mieszam, ani nie natleniam - swego czasu mocno natleniałem wodę ale powodowało to istotny spadek jej ph, więc przestałem to robic).

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

alef z sola preis jest podobnie - tylko, ze juz mi w baniaku wzrasta zasolenie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@alef - ja mam to samo z solą Preis. Po jakichś 2-3 godzinach zasolenie jest niższe o około 2ppm.

Podmianę robię po 12-24 godzinach mieszania. Wtedy zasolenie już się nie zmienia.

Jurek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy mały sump ma sens..?

pewnie że ma

gdzie bym schował :grzałkę, termometr, odpieniacz, węgiel, absorber, czujnik poziomu itp.

detrytus zbiera się we wszystkich akwariach i chyba lepiej jak zbiera się w sumpie (można wyjąć pokruszoną skałę, odesstać całe zalegające świństwo) i tak właśnie robię


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luk

Nie pytalem o sens istnienia sumpa tylko o takim szczelnym zapchaniu go zywa skala.:D

Z Twojego opisu wygladalo na to, ze nie mozesz robic podmiany wlewajac wode do sumpa, bo tam jest pelno skaly. Moim zdaniem to wlewanie wody do sumpa przy jednoczesnej wlaczonej pompie mialoby wlasnie sens :D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.