Skocz do zawartości
MateuszD

glony jeszcze raz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, najlepiej chyba w moim akwa rosna czerwone glony, generalnie 2 rodzajow, oba widoczne na zdjeciu ponizej:

1514-glony1.jpg

Probowalem podac antired (2x, w odstepie 2 tygodni), ale nie wywarl na nich zadnego wrazenia. Dodatkowo ostatnio zauwazylem takie delikatne pierzaste zielone glony - w centrum zdjecia.

Jak sobie z nimi poradzic? Woda po RO/DI ma 0 na TDS, magnez kolo 1300, wapn 400, kh 9, ph kolo 8.1.

Czy powodem rozwoju takich glonow moze byc zbyt obfite karmienie (zarowno ryb jak i korali)?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Czy powodem rozwoju takich glonow moze byc zbyt obfite karmienie (zarowno ryb jak i korali)? "

Posrednio tak. Glony potrzebuja tez jesc. Dla nich wazny jest zapewne poziom NO3 i PO4, ktorych nie podales.:D Gdy te wartosci spadna w okolice zera to straca panowanie nad sytuacja. Mozesz je troche wyrywac, wtedy tak jak z filtra glonowego, wyprowadzisz bezposrednio z obiegu substancje, ktore moglyby byc uwalniane z obumierajacych glonow i dostarczac pokarm nastepnym pokoleniom.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a, juz podaje brakujace parametry: No3 - 2 (generalnie od jakichs 2-3 miesiecy oscyluje wokol tej wartosci, raczej ponizej, wczesniej stale bylo 0). Po4 0.064 fosforanow (0.015 fosforu) testem ROWA.

mam warazenie ze moje mini DSB nie pracuje walsciwie, choc z tej strony na ktora patrze jest slabsza cyrkulacja bo to tuz pod pompka, ale piasek do samego dna jest bialy - wlasnie kupuje wieksza pompke zeby zwiekszyc cyrkulacje nad DSB (bedzie 1000 + 2400 w zbiorniku kolo 18litrow)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mateusz - masz b. dobra wode. NO3 jest idealny. Ciekawe, czy gdyby z PO4 zejsc na np: 0,01 to czy sytuacja by sie wyjasnila? Przeciez cos musza jesc.

Super wyniki - naprawde! To pech, ze trafil Ci sie kamien z takimi glonami i ze sie rozrosly.

Nie ma jakiegos doktora, ktory by to podgryzal ?

Mozna dodatkowo troche wyjalowic wode. Nie robic podmian i nic nie dosypywac. Na kilka dni zamoczyc wegiel. Wtedy zmniejszy sie ilosc substancji, ktorych nawet nie mozemy zmierzyc.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

absorber fosforanow pracuje - od niedawna mam nowy filterek thcskiby to sie ladnie rowaphos miesza, wiec moze i fosforany troche spadly - te wyniki z testu ROWY sa sprzed kilku tygodni.

Wlasnie tez zamowilem wegiel, sproboje go wrzucic ja jakis czas. Mam tez wrazenie ze po antiredzie glony dosc mocno oslably, i daje sie je sciagac wezem - tak robie ostatnio, z wyjatkiem tych brazowych pierzastych - tych to nawet kombinerkami nie daje sie chyba wyrwac :D


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy te glony masz na wszystkich kamieniach i czy sie mnoza? Moze wyrzucic te obrosniete, czy raczej rownaloby sie to z kupnem i zakladaniem akwa od poczatku?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

glony mam glownie na kilku skalkach, ale pojedyncze zdazaja sie prawie na kazdej - a te krzaczaste sa strasznie trudne do wyrwania. Sproboje wegla, zmniejsze karmienie, i jeszcze jedna terapie antiredem chyba, tym razem bardziej sie przykladajac do wyrywania.

Btw - obawiam sie ze za duzo karmie obsade - mam 2 blazny (jakies 6-7cm), chrisoptera parasema (6-7cm) i Pseudochromis paccagnellae (tez kolo 6cm), nie liczac mandaryna i 2 krewetek. Dostaja codziennie 2 kostki mrozonek (artemie i lasonogi) - czy powinienem zmniejszyc karmienie?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie.

Nie wiem czy Antired na to dziala. One wygladaja jak glony wyzsze. Moze jakis AlgenEx ale masz twarde...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie jak glony wyzsze, co nie zmienia faktu ze nieladnie wygladaja i chetnie bym sie ich pozbyl - pomysle jeszcze nad zmiana zarnika w HQI na jakis o wyzszej temperaturze, ale to za 2-3 miesiace najwczesniej.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam podobne czerowne - mialem dwa krzaczki - jeden zyje, ale prawie nie rosnie, a drugi zostal zarosniety przez inny zielony glon wapienny,

sa od 1,5 roku - faktycznie nie mozna ich wyrwac, sproboj nozykiem do tapek przyciac przy samej skale - u mnie wyjatkowo wolno rosna i nie nie stanowia zagroznenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:(mialem to samo


akwa 330L hq 2 x 150w rafa 50 korali odpieniacz best 400+paler hed 2500 1x t8 marine glo 2x pompy jvp 102 zeo star 2 sump 200L w sumpie dsb20cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedys miałem takiego glona, ale w sumie jakich plag już nie miałem :D mi to wygląda na dość łatwy do rozwiązania problem:

wprowadź jakiś inny makroglon jako konkurenta, a poza tym uważaj z karmieniem, bo będziesz jeszcze marzył o tym żeby przejmować się tylko takim czerwonym gloniskiem :D

Pomoże na pewno: podwyższenie temp. barwowej światła, skrócenie czasu świecenia, porządek w akwa pod katem zalegającego detrytusu, oszczędne karmienie podoopiecznych, dobre odpienianie.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zielone makroglony maja sie dobrze, oczywiscie z wyjatkiem tych w refugium :D

zmienilem oswietlenie ostatnio na bardziej niebieskie, zobaczymy moze pomoze.

@Olivier Nowa Reef ale gdzie dostac takiego slimaka, i to najlepiej w warszawie :D


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzis rozpoczal misje niszczenia glonow obcy - Dolabella, wegiel juz sie moczy w RO, zaraz doloze silniejsza pompke do refugium z DSB (bedzie tam cyrkulacja ponad 150x :D ) i mam nadzieje ze wyprowadze parametry wody na prosta, i glony tego nie przezyja :D


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.