Skocz do zawartości
Patrycja

Mało co o nim tu piszą....

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do doświadczonych morszczaków. Naprawde szukalam na forum i nie znalazłam zednej zetelnej budowy panela. Będzie to moje pierwsze akwarium i naprawde nie wiem jak zabrac sie do jego budowy. Każdy pisze coś innego. Więc zadam kilka pytań. To bedzie akwa 112l 80/35/40 i chce zrobic panel na bocznej scianie o wymiarach 13/35/40.

1. O ile niższą szybę od głównej zastosowac?(bedzie tam grzebień)

2. chce miec 3 komory: 1 odpienek, 2 biobale lub glony, 3 pompoa powrotna (ew. jakiej wydajności pompe moge założyc)

3. czy oprócz tego ze muszą być dopasowane wymiarami do sprzetu trzeba zwrócic uwage na cos jeszcze?

Z góry dzieki za wyrozumiałość

POZDRAWIAM PATI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie już znasz ale dodam tylko, że woda powinna wpływać tylko do jednej (pierwszej) komory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam ,nie mam komina,ale radze nie dawaj zadnych biobali ,to kompletny niewypal,jak juz zakladasz panel to wlasnie filtracja naturalna -glony wyzsze[jest ich troche],badz pokruszona zywa skala,co do pompy to niech sie wypowiedza starzy wyjadacze-wydaje mi sie iz pompa powrotna ponad tysiac litrow na pewno ,ale slyszalem juz o mniejszej wydajnosci.zwroc uwage bys miala swobodne pole manewru ,przecierz raz na jakis czas trzeba odpieniek wyczyscic i pompe to samo,ewentualnie pomysl czy to nie bedzie ci za bardzo chalasowac,morzna tez sprubowac zastosowac np,odpieniacz wiszacy na akwa

a dac wewnatrz troche wiecej zywej skaly ,to napewno nie zaszkodzi,ale to juz twoj wybor,aha-zorientuj sie czy te glony w panelu ,badz zywa skale trzeba ekstra doswietlic?.pozdrawiam


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe bo tak naprawde to kazdy tutaj robi wszystko po swojemu:) Licza sie efekty nie sposoby.

Dobry przyklad na budowy panela znajdziesz w galerii TYNIA. Ostatnio tez MAGU wstawial plany panelika do zbiornika o podobnej pojemnosc:)


ubd8010tk6.png

1211431349.png

1211431357.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W związku z tym ze nie moge podeslac wam moj projekt to go opisze..

Panel jest nizszy o 2 cm i w pierwszej komorrze gdzie jest grzebien mam odpienek i grzałke, woda przewewa sie do 2 giej komory dołem i tam jest refugium, następnie znów idzie dołem do kolejnej komory z pompą, z tym że na dole umocowana jest kratka, woda nie idzie bezposrednio do pompy. Pomiędzy dnem a dzielonymi szybami jest odległość 5 cm. czy moze byc tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze raz ja.

Moja sugestia jest taka: Dwie przegrody. Będzie trochę ciasno ale woda będzie miała "lepszą drogę". W pierwszej miniflotor i grzałka czyli jakieś 10cm. Potem przegroda z przepływem dołem do drugiej komory na coś. Później przegroda z przepływem górą i ostatnia, jak najmniejsza komora na pompę. Przy takim akwarium pompa powrotna nie musi być duża i wystarczy spokojnie jakiś Maxi Jet bo nie ma podnoszenia więc też jakieś 10-12cm. W środkowej komorze mini filtr glonowy albo okresowo np. węgiel. Nie mam doświadczenia w panelach bo mam sump ale to chyba coś takiego mogło by być. Z jedną przegrodą też będzie działać chociaż gorzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Patrycja, w Twojej wersji poziom wody będzie się zmieniał nie tylko w komorze z pompą ale też w glonowym. IMO to wada. Chyba, że nie rozumiem projektu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rs to jest fakt z tym poziomem, głuptas ze mnie..:D Wszystko się zgadza, tylko druga przegroda ma miec przepływ góra...

rs co ja taki bidny zielony morszczak bym bez Ciebie zrobiła!:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem tylko jak zorganizować filtr glonowy w przegrodzie o wym. 10x13cm. Może świetlówka 8W powieszona z boku w pozycji pionowej, świecąca na glony przez szybę akwarium? Co o tym myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to masz problem ,ktory ja mialem wczesniej...tez nie moglem znalezc jakiegos gotowego modelu wiec wkleilem panel boczny "na chlopski rozum"...moje akwa to 60x50x60 w tym panel w lewym boku 14 dlugosc,48 szer i 50 wys...pierwsza komora to 17cm ,jest nizsza o trzy cm. od calego panela,tam jest grzebien i ewentualnie miejsce na wegiel i jakies pozeracze fosforanow.Woda wpada grzebieniem,ktory regulujesz jak chcesz,dolem przelewa sie do drugiej komory gdzie jest odpieniacz prizm red sea,czyli wiszacy,ta komora ma 19cm,woda przelewa sie gora do trzeciej komory 10cm na pompe powrotna...Jezeli mialbym mozliwosc zmiany to zmienilbym tylko ostatnia komore na wieksza,gdyz woda parujac zniza swoj poziom wlasnie tam i czym jest mniejsza tym szybciej zniza ten poziom...kombinowalem z paroma pompami,obecnie ciagle mam new jet 2300 ale jest on o wiele za mocny,chce zmienic na new jet 1000 a nawet 800l/h,gdyz nie masz praktycznie strat mocy z braku rur spaghetti...srodkowa komore musialem zrobic wieksza ,gdyz dopasowalem do odpieniacza,tam tez jest grzalka ale nigdy sie nie wlaczyla jeszcze...wazny jest grzebien,moj ma 17cm i jest idealnie...jezeli malujesz akwa na czarno to dobrym wyjsciem jest polozenie na wewnetrzna strone panela czarnego silikonu jeszcze przed wklejeniem...uzyskasz idealna czern...jesli na niebiesko to nie wiem,nie widzialem jeszcze niebieskich silikonow hehe...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Automatyczna dolewka załatwia problem obniżania poziomu wody w komorze pompy. IMO w takim akwarium to niezbędny sprzęt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek wstawił kiedyś projekt zbiornika z panelem. Może to coś pomoże?

http://www.nano-reef.pl/page.php?id=5


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.