Skocz do zawartości
Szymon

trzyletnia historia

Rekomendowane odpowiedzi

Przeszukiwalem sobie dzis i porzadkowalem rozne zdjecia, w tym akwarystyczne, postanowilem pokazac, jak sie zaczynala i jak przebiegala moja przygoda z akwarium morskim. Zaczelo sie od Pilota - mojego przyjaciela, ktory pokazal mi swoje akwarium morskie, nie moglem spac i wiedzialem, ze musze cos z ta bezsennoscia zrobic:) oto efekt, okolo trzy lata temu:)

890-ahist1.jpg

oczywiscie chcialo sie wiecej

890-ahist2.jpg

i jeszcze wiecej

890-hist1.jpg

potem odwiedzilem Andrzeja - dziekuje w tym momencie za przetarcie oczu i zimny prysznic iza wszelka pomoc. oczywiscie znowu pojawila sie bezsennosc, a spac przeciez trzeba. zapadla decyzja o zbiorniku zycia (zdjecia w miare chronologicznie, od poczatkow do dnia dzisiejszego, w grudniu minie rok od zalania):

890-hist2.jpg

890-hist3.jpg

890-hist4.jpg

890-hist5.jpg

890-hist6.jpg

890-hist7.jpg

890-hist8.jpg

890-hist9.jpg

890-hist10.jpg

890-hist11.jpg

kredyt za akwarium juz prawie splacilem:) nie obylo sie bez przygod, wiekszych i mniejszych, straty czesci ryb, ale na szczescie wiekszych problemow nie mialem i nawet ostatnio pozbylem sie xenii, co znowu dalo nadzieje na porzadne wyspanie sie:) Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatnie zdjęcia :szok :szok :szok :szok :szok :szok :szok :szok :szok :szok :szok :szok

Szymon gartuluje Ci efektu jaki osiągnąłeś po 3 latach, bo teraz jest za***iście, a jak to się mówi: zawsze może być lepiej :yes


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak umieściłeś tą pierwszą fotkę na forum akwarystyka.com.pl to właśnie wtedy kiedy ujrzałem te skromne akwarium zaraziłem sie morszczyzną :-))

choroba rozwija sie w dobrym kierunku :yes

Pozdrawiam


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Szymon :

zapadla decyzja o zbiorniku zycia

Szymek chyba nie zamierzasz na tym skonczyc ? :D

Gratuluje :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mati pewnie nie, ale narazie chce to jeszcze przez rok dwa zagescic, wtedy pomysle:) jesli kiedys postawie nowy baniak, bedzie moze nieduzo wiekszy, za to bedzie jeszcze mniej skaly, wiecej przestrzeni dla korali. obserwacja sposobow wzrostu poszczegolnych spsow daje inne wyobrazenie o aranzacji, z tym doswiadczeniem moze kiedys postawie baniak, ktory maji sie w mojej glowie:) Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mozna prosic o sklad oswietlenia- jakie zarniki i T5-ki na ostatnich 2 fotkach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

patrzac od przodu (swietlowki ati):

80w niebieska

80w fioletowa

54w biala (6040)

54w fioletowa

zarniki 250w e40 20kk blv

54w fioletowa

54w niebieska

80w fioletowa

80w niebieska

pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki- akwa pod tym swiatlem wyglada super.

Rozumiem, ze za niebieska przyjmujesz blue plus, a za fioletowa blue actinic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos pieknego. Dzieki takim zbiornikom, to hobby robi sie wprost podniecajace!:D

Pozdrawiam Szymona!:D:yes


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani, ale chodzi Ci o tego grubego staghorna po prawej czy o tridacne?:D:D:D

Olek - tak jak napisales.

Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szymon :D

Wlasnie zastanawiam sie nad takimi jak Twoje BLV 20 000K. Czy mozesz jakos okreslic ich niebieskawosc?:D

Moje dotychczasowe 14 000 okresle jako mocno biale:D.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wogole kwestia niebieskosci swiatla i zarnikow to temat rzeka:) przerobilem kilka rodzajow zarnikow i takie swiatlo mi najbardziej odpowiada. na poczatku, przez pierwszy tydzien byly wrecz fioletowe, potem swiatlo zrobilo sie biale, lekko niebieskie. czesto slysze lub czytam o odzwierciedlaniu tzw. warunkow naturalnych - akwarium to nie rafa:) wiec wzglad na to, czy swiatlo odzwierciedla taka a taka glebokosc jest niepotrzebny. trzeba patrzec, co odpowiada zwierzakom, ich kolorom, naszym odczuciom estetycznym. co do moich odczuc - jak wejde do pokoju z podworka, gdzie swieci slonce, wydaje sie niebiesko, jak posiedze w pokoju i spojrze na baniak - jest bialo, czasem nawet wydaje mi sie ze zoltawo:) trzeba probowac az osiagnie sie to, co czlowiekowi i zwierzakom odpowiada najbardziej. pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani przy 150W i 20 000K światła będzie bardzo mało. Też miałem te BLV 2x250W na E40 ale ze względu na obecny stan mojego akwarium (szczepkarium) zmieniłem na 14 000K. Światło bardzo ładne lecz przy 150W będziesz bardzo rozczarowany intensywnością.

Szymon fajnie widać na Twoim przykładzie jak poziom akwarystyki w Polsce idzie do przodu i pamiętaj o utrzymaniu NO3 na poziomie 20 i biobalach - czym więcej tym lepiej :D:D:D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no faktycznie przy 150w to bedzie za ciemno, chociaz i tak trzebaby sprawdzic:) dodam, ze swoje korale pedzilem przez okolo pol roku na 12kk. pozdrawiam

co do biobali - mam 123 litry w kominie:)


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomnialem dodac, ze planuje zmienic na 2 x 250.

Korci mnie zalozenie tych 20tys ale nie chce tez, zeby bylo calkiem niebiesko. Rozjasnianie tego T-piatkami tez mi jakos nie pasuje. Ale odpowiedz Szymona daje troche szansy na super bialo - niebieskie swiatlo. Gdybym moje 2x150 zamienil na 2x250 i zachowal ze dwie T5 ?

W tych 150-tkach niedawno przeszedlem z 10 tys. na 14 i szczegolnej zmiany nie zauwazylem, ale wszystkie T5 mam niebieskie.

Rozumiem, ze te 250 W, 20 tys. K nie swieca tak niebiesko jak Blue Plus T5?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie! Ciekawy temat z tym " za ciemno".

Ale "za ciemno" ze wzgledów estetycznych - mało lumenów?, czy "za ciemno" do skutecznej fotosyntezy, a co za tym idzie do szybkich przyrostów korali SPS.

Tyle ile opracowań tyle teorii. Wiadomo, że my widzimy najlepiej pasmo zielone i ilość światła określona w lumenach pokazuje intensywność światła dla ludzkiego oka.

Czyli jeśli dla mnie jest "za ciemno" to oznacza że dla korali nie koniecznie też bedzie "za ciemno".

Czy nie istotniejszy jest tzw. PAR (Photosynthetically Active Radiation)- mówiąc w uproszczeniu jest to jakby odpowiednik lumenów widziany "okiem" glonów symbiotycznych i roślin fotosyntetyzujacych. Czy firmy produkujace żarniki akwarystyczne nie powinny przede wszystkim podawać tego parametru?

Reasumujac - jest możliwe, ze żarnik wygladajacy na dużo ciemniejszy (majacy mało widma zielonego) da wieksze przyrosty korali niż dla nas bardzo jasny ale posiadajacy niski PAR ?

Nie mądrzę się :D tylko pytam w perspektywie nowego zbiornika który planuje założyć. Też lubie "niebieskie" światło i w ramach doswiadczeń próbuję teraz hodować SPSy pod żarnikiem 16000K + aktynika. Na własne opinie jeszcze za wcześnie.

Szczególnie ty Szymon mógłbyś coś napisać o przyrostach i wybarwieniu teraz gdy masz relatywnie mało lumenów jak na moc oświetlenia w porównaniu z okresem gdy używałeś 12000K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żarniki 20kk , maja wiele plusów:

Piach jest ciagle biały i nie ciemnieje.

Korale ładnie sie wybarwiaja , ale wolniej rosną . Z własnych obserwacji widzę ,że bardziej rozrastaja się w szerz niż do góry.

Zdecydowanie mniejsza ilośc glonów na skałach i szybach.

Jeśli zastosowane same bez switlówek , może być za niebiesko , ale w połączeniu z T5 można stwożyć widmo jakie lubimy.

polecam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w parametrze PAR lubuja sie Amerykanie, na rc operuja nim praktycznie przy wiekszosci dyskusji o swietle. niestety bardzo rzadko wiedza dyskusantow przeklada sie na kolory spsow. najlepszym rozwiazaniem jest chyba korzystanie z doswiadczen innych, w Polsce na przyklad niedostepne sa balasty roznych firm, co tez zmienia PAR przy relatywnie tych samych zarnikach. wybor samych zarnikow tez jest biedny. te blv to naprawde dobre rozwiazanie, cena tez super. trzeba jednak tak jak napisal Andrzej uzupelnic mocno lampami t5, mozliwosci sa nieograniczone, im wiecej, tym lepiej. co do wlasnych obserwacji - tak jak napisal Andrzej, wzrost mniejszy, chociaz widoczny, kolory bardziej nasycone. rosna wszerz, istotna sprawa przy wszelkich montiporach talerzowych - przy swietle 15kk i mniej rosna tworzac kielich, jesli posadzimy szczepke po srodku zbiornika, za rok bedziemy ogladac bezowa tkanke spodnia a nie kolorowe wnetrze. ogolnie jestem bardzo zadowolony z zarnikow o tej temp. barwy, dodam, ze mam tylko jedna biala (15kk) swietlowke t5 54w. Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
andrniew :

Z własnych obserwacji widzę ,że bardziej rozrastaja się w szerz niż do góry.

No własnie. Mogło by to świadczyć, że dla korali jest to dobre światło, a to "za ciemno" jest tylko spowodowane naszym "lądowym" sposobem widzenia :D

W końcu pierwszym co sie odbija od wody jest właśnie pasmo zielone - nieużyteczne zresztą w fotosyntezie, pasmo czerwone zanika w słonej wodzie w dużej mierze już na głębokości 1m - dlatego tak wiele ryb jest czerwonych - tak naprawdę jest to barwa ochronna - w naturze dla potencjalnego wroga są szare i zlewaja się z tłem.

Wracajac do korali: skoro w fotosyntezie użyteczny jest fiolet, niebieski i czerwony a zwierzęta (korale) żyjace poniżej 1m (czyli wiekszość) nie mogą liczyć na pasmo czerwone - pozostaje im fiolet i niebieski - logika podpowiada, że to własnie te pasma interesuja korale najbardziej. To co napisałeś o glonach, kolorze piasku to dla nas jakby "dobro dodane" gratis :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Szymon :

w parametrze PAR lubuja sie Amerykanie, na rc operuja nim praktycznie przy wiekszosci dyskusji o swietle. niestety bardzo rzadko wiedza dyskusantow przeklada sie na kolory spsow.

Parametr ten jest równie istotny dla botaników :D Podaje go wiekszość producentów oświetlenia dla roślin lądowych. To tam był użyty zanim przywędrował do naszego hobby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.