Skocz do zawartości
zloty_2000

Schemat akwa poszukiwany.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

przebrnąłem przez dużą część pisaną na foum i nie tylko i nie znalazłem.

A szukam schematu akwa morskiego zwymiarowanego, gdzie będą naniesione poszczególne wymiary (typu gabaryty komina, wielkości otworów, rozkład otworów w dnie, schemat instalacji awka-sump itd.)

Może wiecie gdzie coś takiego trafić? Powoli przymierzam się do czegoś słonego w domu (i niekoniecznie będą to paluszki słone ;-) ) a na początek chciałbym zobaczyć schemat aby mieć pojęcie o obiegu wody w zbiorniku plus wiedzieć gdzie co i jak jest rozłożone.

POZDRAWIAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to by bylo chyba za proste jakby byly gotowe schematy :D - morskie akwa to w 90% samorobki, kazde jest troche inne.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz wiedzieć mniej więcej jak duże chcesz mieć to akwa wtedy można coś doradzić. A czy samoróbki czy nie to zależy od zasobności portfela.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, witam,

i dzięki za odpowiedzi. Co do schematu to szukam czegoś aby zrozumieć istotę działania i rozmieszczenia poszczególnych wlewów/wylewów i całej reszty w zbiorniku (czy to w panelu czy w sumpie).

A co do planów to na razie coś do max 200 litrów (żonę trzeba oswoić :D ) plus sump do tego. Realnie widzę to jako akwa z przedziału 100-150 litrów.

A że bydle ze mnie takie, które najpierw chce wiedzieć jak coś działa a potem się za to bierze to szukam takiego schematu.

Dziękuję i POZDRAWIAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co tam schemat:D

Woda z powierzchni akwa wlewa sie przez grzebien do komna bo jest troche nizej i ma szpary :D. W kominie sa 3 dziury : spust, rezerwowy spust i powrot. W pierwsza wciskasz rure troche nizsza niz komin. To powoduje, ze komin bedzie zawsze zalany i wpadajaca do niego woda nie bedzie halasowac. Gdyby ta rura sie zapchala to obok stoi gotowa, troche wyzsza - rezerwowa.

Trzecia rura bedzie wlewana woda z sumpa do akwarium. Ile wody sie wleje, tyle przeleci spowrotem.

Przejscia przez dno komina sa oczywiscie szczelne. Pierwsze i drugie ma ujscie (rurami) do sumpa (pierwsza komora). Tam tez stoi odpieniacz. Wysokosc przegrody zalezy od tego, jaki stan wody chcialby miec odpieniacz. Dalej bedzie grzalka, czujnik dolewki i pompa podlaczona do trzeciej dziury.

Nie wierzysz? Spytaj sie zony:D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani - żona to by wiedziała bo ma cholewcia łeb techniczny :D Właśnie o coś takiego mi pi razy oko chodzi ale do tego interesuje mnie jaki rozmiar dziury ma być na spust, rezerwowy spust i powrót ( i czemu akurat powrót nazad do komina a nie np po drugiej stronie akwa?? ) plus jakie śrubonki i uszczelnienie idzie w te dziury :D:)

I coś nam się o dziurach zrobił post :D :D

Dzięki i POZDRAWIAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powrot to juz nie do komina tylko przez komin, ponad grzebieniem do akwa, tuz pod powierzchnie wody. Przyda sie kilka kolanek. Nie musi byc po drugiej stronie; wywala wode pod cisnieniem, a w akwa jest jeszcze extra cyrkulacja ktora tym ostro kreci.

Spust i rezerwa sa dla swietego spokoju o tej samej srednicy. Mysle, ze 32 mm wystarcza (moze ktos poprawi). Powrot moze byc o jeden numer mniejszy, bo tam jest cisnienie. Do tego wszystkiego, bywaja w sklepach pasujace srubunki (z uszczelkami). Aby je zamontowac, to otwory musza byc wieksze. Czyli kupujesz srubunki i z nimi idziesz do wiertacza w szkle.

Taniej jest, gdy powrot zrobiony jest od pompy wezem, gdzies za tylna sciana i przez wierzch akwarium. To zmniejsza tez wymiary komina, ktory dla 3 otworow wynosi ok: 15x25cm.

Ps: Zbiornik rob o wiele wiekszy niz sam zaplanujesz. Normalny smiertelnik nie zauwazy, czy to 200 czy 400 litrow:D.

Moze jeszcze dodam, ze z tymi otworami to trzeba uwazac, zeby nie wypadly nad sciana szafki:D

Gdyby tak wyszlo, to wypilujesz troche blatu i tylnej scianki jak zona pojdzie robic Ci obiad.:lampka


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak Stani, jeszcze nie ruszyl, a juz proponujesz oszustwo wedle tej piekniejszej, ato dopiero pocatek :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To taki maly rewanz za ICH spojzenia, gdy mamy troche glonow:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No taaaa :D ale żona skuma że zbiornik większy, ona ma oko do tego :D .

A co do schematów to z innego forum dostałem taki link:

http://jjgeisler.com/reeftank/55g_sump-refugium2.htm

Nie powiem ciekawe ale dla mnie jeszcze za mało, ja chce szczegóły, więcej szczegółów... (upierdliwiec ze mnie 8) )

Dzięki Wam i POZDRAWIAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej bedzie, gdy na naszym forum poczytasz, bo to co tam masz jest takie sobie.:D

Czy od poczatku bedziesz zakladal filtr glonowy czy inne rodzaje filtracji, czy po bozemu tylko odpieniacz i zywa skala.

W sumie to jako jedno z rozwiazan moze byc. Troche te biobale przeszkadzaja, mimo ze sa utopione.

Mamy tu sporo prawdziwych fachowcow od filtrow glonowych i gdy zapytasz to Ci odpowiedza. Tylko czy nie wystarczy na poczatku zostawic wolne miejsce na glonowy lub DSB i dopiero w miare potrzeby zdecydowac, ktory dolozyc?

Wydaje mi sie, ze za bardzo skomplikujesz filtracje dla 200 l.

Kup odpieniacz z pompa igielkowa lub taka plastikowa siatka dla 800 - 1000 litrowego akwarium, 20 -25 kg zywej skaly i jezeli nie przerybisz, to po czasie bedziesz mial NO3 i PO4 ciezko wykrywalne :D. Po co wtedy czyscic inne filtry? Jak bedziesz mial za duzo filtrow, to nie bedziesz wiedzial ktory psuje zabawe.:D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani - myślę właśnie o metodzie "po Bożemu" :D

Na razie analizuje wszelkie opcje nie tylko filtracji ale i układu/rozkładu wszelkich gadżetów aby wiedzieć jak to działa i z czym co się je.

Tak jak wcześniej pisałeś na początek powoli i spokojnie poczytać, zrozumieć i nauczyć się a potem dopiero brać za realizację żebym szafki nie musiał przerabiać bo mi coś nie spasuje się jak potrzeba.

A tak jeszcze z ciekawości bez zaczynania nowego wątku - jak w takim akwa utrzymywać wymagane parametry? Wiem, że metod jest kilka ale interesuje mnie jakie padną przy tak postawionym pytaniu :D

Dzięki i POZDRAWIAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sugeruje poczytac kilka watkow o zakladaniu akwarium, kilka osob dosc szczegolowo opisywalo etapami jak zakladala akwarium, pojemnosc 200 to dosc popularne rozwiazanie.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zloty:D

"Kup odpieniacz z pompa igielkowa lub taka plastikowa siatka dla 800 - 1000 litrowego akwarium, 20 -25 kg zywej skaly"

Swiatelka tyle watow ile litrow, cyrkulacja : objetosc akwa x 30, rozdzielona na dwie pompy jakas grzaleczka, automatyczna dolewka, RO i DI.

Cotygodniowa podmiana np: 5-10% wody.

A akwarium zaloz wieksze:D

I to wszystko:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MateuszD - czytam, czytam i cały czas czytam i jak czytam to coraz więcej pytań mi się pojawia. Tutejsze forum to kopalnia wiedzy i powoli się przegryzam przez tematy, jednak czasem nie znajduję tego co by mnie satysfakcjonowało, więc dlatego sobie "marudze" w temacie i dopytuję się o niektóre rzeczy. A czasem świadomie pytam tak konstruując pytanie aby pojawiły się informacje co jest wśród Was najpopularniejszym rozwiązaniem.

Dzięki i POZDRAWIAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.