Skocz do zawartości
sir Wojciech

Dobór pompy obiegowej i odpieniacza.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na forum każdy nowicjusz, taki jak ja, który chce założyć akwarium powinien czytać, czytać i jeszcze raz czytać. Poczytałem już trochę i nasuwa mi się kilka pytań odnośnie doboru pompy obiegowej i odpieniacza. Są zwolennicy "dużych" pomp obiegowych i tacy, którzy twierdzą że pompa powinna mieć wydajność dziesięciokrotnie większą niż pojemność akwarium.

Czyli w moim przypadku przy akwarium 700L pompa powinna mieć wydajność 7000L.

Jeżeli chodzi o odpieniacz to wyczytałem, że powinien mieć wydajność zbliżoną do pompy obiegowej. Z informacji, które podają producenci odpieniaczy wynika że takie odpieniacze stosuje się do zbiorników do 10000 litrów.

Proszę więc znawców tematu o informację czy faktycznie dobierać odpieniacz do pompy obiegowej czy do pojemności akwarium.

Drugie pytanie dotyczy spływu do sumpa. Ponieważ zbiornik będzie adoptowany po słodkowodnym nie ma w nim komina. Postaram się zastosować pudełko przelewowe podobne do tego, które oferuje Jan Szczęsny. I tu nasuwa się pytanie. Czy dwie rury 32mm jako odpływ wody wystarczą, czy trzeba zastosować większą średnicę.

Mam nadzieję, że nie zmęczyłem was zanatto moimi wywodami. Proszę o wszelką pomoc jak i sugestie czy moje rozumowanie jest słuszne, gdyż chciałbym uniknąć sutuacji, że skompletuję sprzęt i okaże się że coś jest nie tak.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam


240x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

sir Wojciech , Panie jestem do Twoich usług :D

- pompa obiegowa , 7000 l/h bedzię wystarczająca jeśli myślisz tylko o przepływie i podaniu wody do akwa, bo rozumiem że sump planujesz

- odpieniacz , bez przesady 10 000 litrów, poszukaj na stronach producentów odpieniaczy takich firm jak Deltec , ATI, Royal (kolejność nie była przypadkowa :D)

- co do spływu ja na 400 litrów mam 32, koledzy powinni podać ci strony z kalkulatorami do przeliczenia średnic.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://reefcentral.com/calc/drain.php

tu jest kalkulator wymaganej srednicy rury powrotnej (i dlugosci grzebienia przelewowego przy okazji) dla podanej wydajnosci pompy glownej. Dla 2 rur porwotnych policz sume przekrojow, i dodaj troche, bo 2 rury beda mialy mniejsza przepustowosc niz 1 wieksza przy takiej samej powierzchni przekroju.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla akwarium 700 l dalbym odpieniacz taki od ok. 1500 l i pompe powrotna 2500-3000 l/h, ktora uwzgledniajac straty na podnoszeniu, bedzie wpompowywala ze 2 tys. l/h do akwa. Zeby te 2000 l zlecialy spowrotem do akwa, pewnie wystarczy 40mm rura.

To sa troche inne wielkosci niz podajesz, ale powinny wystarczyc i bedzie taniej i ciszej.:D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla 2000l wystarczy i 25mm rura :D


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki MateuszD za link z kalkulatorem.

Z waszych wypowiedzi wnioskuję, że jednak pompa odpieniacza nie musi mieć podobnej wydajności i teoretycznie odpieniacz z wydajnością pompy 1500L/h byłby wystarczający? Czy lepiej kupić mniejszą pompę obiegową dopasowaną do odpieniacza.

Chyba trochę namieszałem w tej wypowiedzi ale mam nadzieję, że zorientujecie się o czym myślę.

pozdrawiam


240x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale pewnie bedziesz chcial (lub w przyszlosci) miec np DSB, ktore wymaga sporego przeplywu, i pompa 2-3tys l moze sie okazac za slaba. Poczekaj na wypowiedzi wlascicieli wiekszych zbiornikow :D


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pompa w odpieniaczu ma miec wydajnosc 1500 l/h tylko caly odpieniacz ma byc przeznaczony dla np: 1500 litrowego zbiornika. Ta 1500 litrowa pompka moze byc za slaba, bo zamiast wody badzie zasysana duza czesc powietrza.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.