Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.Tak czytam to forum i czytam i ciągle się ten balling pojawia.Na czym dokładnie polega metoda balinga, czy jest konieczna jeśli tak czym ją można zastąpić, gdzie kupić odczynniki. itd proszę wyjaśnijcie.

Ja na razie doczytałem tyle ,że jest to suplementacja różnych roztworów których się dodaje jakieś znikome ilości w celu zbliżenia parametrów wody akwariowej do morskiej(zawartość pierwiastków).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto dodac, ze tzw. metoda "plynowa" to po prostu metoda Ballinga, tyle ze uzywa sie gotowych firmowych plynnych preparatow. To odnosnie "zastepstwa".


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej kupowałem w Poch a teraz właśnie w www.chemik i jestem zadowolony.

Nie zawsze dodaje sie znikome ilości płynów, zależy to od obsady akwarium i od wielkości akwarium.

Leje sie dokładnie tyle ile potrzebuje akwarium, kontrolując to testami.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co ty tu chcesz obliczać. Generalnie sporządzasz roztwory wg. receptury i zaczynać zakraplać. Po tyle samo ml kazdego roztworu . Po tygodniu robisz testy i widzisz czy nalezy zakraplac troche mniej czy wiecej. Zapotrzebowanie w ml kazdego roztworu bardzo rozni sie w kazdym akwarium. U mnie np.jest to tylko 5 ml dziennie w 160 l akwarium choc mam pare sps-ow. Ponadto codzienne widzisz czy koralom robisz dobrze czy zle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muniek - właśnie o coś takiego mi chodzi, jak Wy to przeprowadzacie. Bo czasem spotyka się człowiek z gadaniem o technice, kalkulacjach, mieszaniach roztworów itp. natomiast jak się zapytać o strone praktyczną to naraz zapada cisza... ;-)

dzięki i POZDRAWIAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra metoda, jaka podlapalem na reefkeeping.com odnosnie ichniej odmiany Ballinga zwanej "two-part solution", wyglada nastepujaco:

- wyprowadzamy parametry na prosta (np. Ca 400 kh 8), lejac roztwory nierowno

- od tego czasu lejemy plyny rowno w takiej ilosci, aby utrzymac kh na stalym poziomie. Testy kh poczatkowo co drugi dzien, potem raz na tydzien lub nawet dwa.

- po miesiacu test Ca, sprawdzenie czy wszystko sie trzyma kupy, ewentualna korekta przez dolanie wiekszej ilosci ktoregos z plynow

- po ew. korekcji, lub jej braku, wracamy do lania po rowno i monitorowania kh


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, polecalbym zostanie przy III roztworach: CaCl2, NaHCO3, sol bez NaCl - malo ktory system wymaga suplementowania manganu, strontu czy czegokolwiek tam sie wlewa. Ubytki mikroelementow duzo latwiej zalatwic podmianami wody.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja mam 3 roztwory (razem z mikroelementami )

Troche zabawy było z robieniem tych mikroelementów - ale teraz tylko wlewam po 10ml do roztworu i tyle (oczywiście odpowiedniego).

Do dozowania mam pompe Grotecha - rewelka - dozuje 24 razy na dobe po kilka kropel .

Zapomina się o tym że ma się Ballinga.

Polecam


250-baniak.HQI 150w+2x39w T5 +2x24T5 + nocne , cyrkul. 9000l ,pełen Balling ,odpieniacz ??, LR 30kg. Silunaria ,Xenia ,Sacropython ,Clavularia ,grzybki ,Oceanaris x2 ?limaki turbo x3 (kilka twardych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Muniek - 5 ml na 160 ltr dziennie przy twardych koralowcach to coś mi nie pasuje. Zdecydowanie mało więc coś jest nie tak. Jakie parametry Ca, Mg i kH utrzymujesz i od kiedy? Masz problem, który poruszasz w innym poście. Może coś jednak robisz nieprawidłowo i stąd problemy?

@mardinus - Czy masz jeszcze roztwory te co kiedyś kupowałem, czy już musiałeś robić nowe?


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
raclaw1 :

1.Opcja szukaj "balling"

2. www.boleslawski.de

3. http://www.chemik.terramail.pl/odczynniki_chemiczne.html

Punkt 1 już dawno wykonany

Punkt 2 też.

Tylko mi chodziło o praktykę.Bo teorii to już się dużo naczytałem.Ogólną zasadę znam.Nie wiem czemu ale mam wrażenie że jak już zacznę to coś schrzanię. Tą metodę się stosuje w już dojrzałych zbiornikach prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko nic nie zepsujesz.

Przygotuj sobie roztwory, zmierz testami wodę i podawaj delikatnie jeśli któregoś z parametrów jest za mało.

Jeśli obawiasz się jakiejś wpadki, to rób częściej testy i będziesz miał pełną kontrolę.

Tą metodę możesz stosować od początku założenia zbiornika.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rah no właśnie nestety tyle dozuje 5 ml. Niestety jak próbuje dozować więcej to mi ph skacze na 8,60. Parametry mialem ph8 rano oraz ph 8,5 . Ca 420 mg 1200 kh 5,5 i za cholere nie moge podbic bo jak zaczynam podbijac to mi ph do ponad 8,6. Tak mam w akwarium w tej chwili i odrazu widze po koralach ze im nie pasuje. W tedy przerywam balinga na dzien lub dwa i znowu. Generalnie caly czas mam problemy z wysokim ph oraz niskim kh.

Przy ballngu zastanawia mnie jedna rzecz teoretycznie powinno lac sie taka sama ilosc roztworow niestety ze wzgledu na parametry wody czsami trzeba lac wiecej ktoregos z roztworu prez dluzszy czas przewaznie jest NaHCO3. Ciekawy jestem co dzieje sie z Na czy nie ma go za duzo w stosunku do CL. Jaki to ma wplyw na wode i na oraganizmy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Muniek - Proponuję najpierw skorygować w górę Mg do około 1350 wtedy łatwiej stabilizuje się kH i lepiej przyswajalny jest wapń, a w konsekwencji zwierzęta i algi zaczną zwiększać pobór tych pierwiastków i zaczniesz zwiększać dozowanie roztworów. Podaj mi na priv jakie dokładnie składniki (pełne oznaczenie chemiczne) dajesz, bo może masz dodatkowo nieprawidłowe roztwory. Jeśli nie wiesz jak podnieść Mg to też ci podam.

Przy prawidłowym regulowaniu Mg tzn. trzymaniu go na odpowiednim poziomie ok. 1350 w końcu zbiornik znajdzie równowagę. Oczywiście wzrost zwierząt, nagłe przyrosty alg np. w refugium, czy przyrost glonów wapiennych wymaga kolejnej korekty, ale na poziomie najczęściej zwiększenie ilości Mg i dalej pozostałych roztworów. W zasadzie, jak pilnujesz stałego poziomu Mg, ilości alg i trzymasz stałą obsadę to naprawdę można w równej ilości dozować poszczególne roztwory. W moim 250 ltr zbiorniku doszedłem do maksymalnych dawek po ok. 140 ml.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej Rah.

Roztwory (te wszystkie koszmarne mikroelementy ) jeszcze mam .

Jeszcze powinny starczyć na 2 lata :-)

6 butelek stoi na półce .

Oczywiście podstawowe odczynniki kupuję co pewien czas.

Jestem bardzo leniwy z natury i nie chce mi sie robic testów - ale jak przez miesiąc nie lałem pełnego ballinga to mi wszystko zaczeło padać.

Teraz jest ok od czasu kupna pompy grotecha.

Teraz wrzuciłem kilka szczepek twardych sps-ów i o dziwo od razu sie otworzyły polipy a po kilku dniach zaczeły rosnąć odrosty. (stare gałązki sie powiększają , a nowe kiełkują.


250-baniak.HQI 150w+2x39w T5 +2x24T5 + nocne , cyrkul. 9000l ,pełen Balling ,odpieniacz ??, LR 30kg. Silunaria ,Xenia ,Sacropython ,Clavularia ,grzybki ,Oceanaris x2 ?limaki turbo x3 (kilka twardych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.