Skocz do zawartości
Sakato

Plany Rafki do oceny

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, od jakiegoś czasu przekopuje internet i forum w poszukiwaniu informacji odnośnie założenia małego akwarium rafowego. Przeczytałem kilka waszych artykułów które mnie wyleczyły ze zbiornika ok 60 l. Od kilku dni zastanawiam się jak najlepiej przy określonym budżecie , miejscu i zdolnościach manualnych zbudować tzw. Solniczkę :] Przedstawię mój projekt do oceny i proszę o kilka dobrych rad na początek aby wykluczyć błędy na początku.

Wymiary zbiornika 0,6 x 0,6 x 0,6 m – poj. Brutto 216 L – szyba 8 mm lub 10 mm

Jestem juz w trakcie budowy oświetlenia, zmontowałem aluminiową ramę – z czasem wkleje fotki :] bo nawet ładnie wychodzi, i za 2 tyg zamawiam bebeszki i świetlówki t5. Rama jest w kwadracie 0,6 x 0,6 m a do środka chcę wpakować SYLVANIA t5 24 w 4 x aktyniczna Coralstar oraz 4 x Aquastar o temp. barwy światła 10000 K. W sumie 8 świetlówek. Podzielone na 2 pary po 4 świetlówki , aktyniczne i dzienne. To na początek, po jakimś czasie jak sie już wypalą chciałbym wymienić na komplet jakiejś lepszej firmy aktyniczne + dzienne 15000 K np. Tak to planuje, jeśli lepiej jest od razu zapakować inne świetlówki niż zaproponowałem to proszę o radę. W pokrywie zamontuje dodatkowo 8 wiatraczków z zasilaczy komputerowych aby latem chłodziły lustro wody.

Co do odpieniacza mam mały dylemat. Byłem w sklepie w Warszawie i doradzono mi ponoć sprawdzony odpieniacz i jak mnie zapewniał sprzedawca idealny do mojego zbiornika Tunze Nano Reefpack 200. Pomijam jego cenę , w sklepie był za 700 zł mi udało się w necie znaleźć za 575 zł, ja natomiast zastanawiałem się nad alternatywnym rozwiązaniem BEAST 400 P z pompą, nie ukrywam że cena jest bardziej atrakcyjna ale mi chodzi głównie o skuteczność przy moim zbiorniku, poza tym łatwiej by mi było obsługiwać ten zbiorniczek z pianą w przypadku gdyby odpieniacz wisiał z boku lub z tyłu akwa. Zastanawiam się czy nie jest za duży do mojego akwa ale tu też proszę o rade.

Grzałka Hagen Tronic 200 W

Ro z allegro za 200 zł 4 stopniowy + DI za 80 zł

2 x TUNZE 6025 Turbelle Nanostream razem 400 zł – na początek, później rozważam dołożenie jeszcze jednej takiej pompki.

Na starcie 20 kg LR jeżeli dać więcej to piszcie, może 30 kg ? Nie chce też zagracić akwa.

Po ustabilizowaniu warunków po 1 – 2 miesiącach ( nie spieszy mi się ) dodam żywego piasku tak na grubość 3-4 cm w całym zbiorniku, nie wiem ile to będzie 15 – 20 kg ?

Do tego chemia;

jakaś sól dobrej jakości

RED SEA - MARINE LAB - ZESTAW TESTÓWs

Na start akwarium ze skałą, piachem i sprzętem ( bez ryb i życia ) chce wydać ok 4.000 zł

W akwarium chcę chodować parę błaznów + ukwiał oraz resztę co mi doradzą doświadczeni rafo-maniacy. Na razie nie mam konkretnych gatunków poza błazenkami, ale nie zamierzam też przepełnić swojego akwa.

Proszę o opinię, poradę, czy dobry sprzęt dobrałem, czy może jakieś zmiany. Rozmiar zbiornika raczej nie ulegnie zmianie, wydaje mi się optymalny. Akwa oczywiście za mówię na końcu, zaczynam od zmontowania oświetlenia potem odpieniacz itd.

Pozdrawiam i czekam na ewentualne sugestie.


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hejka widze ze ktos sie przygotowal:D

nic nie piszesz panelu czy sumpie?planujesz wogole?

nie myslales nad 1xhqi 150 w plus 2x24 t5?z ekonomicznego punktu widzenia tezwez to pod uwage.

planujesz wlanczac po 4 szt t5 troche gwaltowne wlanczanie nawet samych aktynik.

grzalka to 100 w w zupelnosci wystarczy a pewnie i tak malo sie wlaczy.

cyrkulacja moze warto 2xmarea 3200?te tunze to troszke niewypal.jakosc mam na mysli.

co do testow to polecam salifert.


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli nie planujesz panelu czy sumpa jak Darek powyzej zauwazyl to mysle ze ten Tunze Nano Reefpack 200 ktory posiada Comline Filter w zestawie (o ile sie nie myle) na pewno sie przyda bo bedzie ci sciagal ten paskudny film z powierzchni. Natomiast mam pewny znak zapytania czy to akwa nie bedzie za duze dla tego zestawu, 216 litrow, zestaw niby obsluguje akwaria do 200 litrow, tam jest TYLKO odpieniacz doc 9002 wiec troche maly wg mnie do takie zbiornika.

Moze lepiej osobno kupic tunze doc 9005 i tunze comline filter 3166? W glebszym akwa pewnie mniej widoczny, niestety pewnie tez szerszy (nie wiem nie mialem) no i drozszy no ale jak to wyglada dokladnie cenowo to juz musialbys sam sie zorientowac.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do przygotowania to raczej zieloniutki jestem, moja praca za to nauczyła mnie robić pewne rzeczy aby miały sensowne uzasadnienie i były praktyczne dla mnie i dla innych ( np. Rybek )

Co do oświetlenia, myślałem nad PC lub T5 , gdzieś wyczytałem że PC mają 2 x więcej lumenównów niż T5. Ale jakoś T5 bardziej mi odpowiadają. Przynajmniej w moim projekcie. Hqi 150 W, myślałem nad tym, w sumie moja konstrukcja pozwala jeszcze na zainstalowanie Hqi zamiast świetlówek dziennych, jest jednak jedna rzecz która mnie od tego odwiodła, wyczytałem że Hqi powinno wisieć wyżej niż świetlówki co spowoduje zmianę kształtu obudowy z w miarę płaskiego sześcianu w coś na kształt piramidy. Fakt, w fabrycznych lampach hqi jest prawie w jednej linii ze świetlówkami , o tym co prawda dopiero teraz pomyślałem, jednak belka wisi ładnych kilka cm nad lustrem wody.

Co do podziału odpalenia , słuszna uwaga. Faktycznie mogę podzielić odpalanie na 2 + 2 +2 + 2 lub 2+2+4 od aktynicznych do dziennych, co prawda dojdą 1 lub 2 stateczniki co podniesie koszt całego oświetlenia. Ale jak mus to mus, tylko czy maja sie odpalać 2 + 2 od aktyniki a potem co 2 + 2 dzienne ? Czy mogą od razu 4 dzienne zabłysnąć ?

Co do panelu , konsultowałem się w sklepie, ponoć akwa. 150 – 200 l z powodzeniem można prowadzić na odpieniaczu i skale. Wstępnie sugerowałem się litrażem ok 150 , i do takiego zbiornika zaproponował mi 2 błazny + Banner Cardinalfish o ile dobrze zapamiętałem, jeśli akwarium netto będzie miało blisko 200 L może będę mógł umieścić jeszcze jakąś jedną rybkę, co do obsady zdaje się na opinię sprzedawcy ze sklepu, tym bardziej że jest to sklep polecany na tym forum :] zatem nie jest to jakiś rzeźnik jak się domyślam. Co do grzałki , wyczytałem że lepiej kupować sprzęt nie tylko większej mocy aby nie pracował na okrągło a po drugie w przypadku zmiany zbiornika na większy np. 350 L możliwość ewentualnego zaadoptowania grzałki ( o ile wówczas nie będzie za słaba ) jak i odpieniacza dlatego myślę nad jakimś większym odpieniaczem jak BEAST 400 P do tego odnośnie syfu z powierzchni myślałem nad podłączeniem do pompy odpieniacza Aqua Medic – Skim Box. Tylko czy to zda egzamin ?


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do swietloweki ich wlanczania,zawszemoze to byc 2 aktynicznepozniej dolanczaja sie 2 biale i pozniej 4 pozostale.a wylanczaja w odwrotnej kolejnosci.

pisalem ci o hqi bo masz 60 cm wysokosci.ale fakt przy zakladanej obsadzie t5 starcza.chyba ze planujesz SPS.a;e t5 tez uciagna.fakt jamam 96 w na 125 l brutto i jakos tam to rosnie szczepki SPS ale to nie to jak powinno byc.

a co do grzalki to wlasnie na forum holenderskim mnie kiedys wyleczyli zza duzej mocy. termostat niby powinien wlanczac sie jak najmniej.przy duzej mocy grzalki masz cos takiego ze wlancza sie szybko podnosi temp i wylancza sie i za chwile tosamo.przy slabszej on grzalka jest praktycznie wlaczona na dluzej a mniej razy.

tylko zapewniam Cie ze grzalka bedzie malo potrzebna.200w nad lustrem wody....:) pomysl o wiatraczkach za wczasu przed latem.ja mam grzalke 150 w i nie widze zeby sie wlanczala.mam taka bo zostala po holendrze.

w przypadku zmiany akwa na 350 l best sie nie przyda...


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie wypowiedzi danp, zestaw może i atrakcyjny, szkoda tylko że trochę drogi :] zakładam że drogi znaczy dobry :] Druga sprawa, to niechętnie bym pakował odpieniacz do akwarium, dlatego zastanawiam się o rozwiązaniu na bocznej ścianie poza obrębem akwa. Dlatego też pytałem o porównanie tego setu reef pack i Beast który sam wybrałem. Ewentualnie mogę zastosować inny odpieniacz zewn. w rozsądnych granicach cenowych tak do 700 zł. Widziałem dziś również aukcje na allegro i zastanawiałem się czy ten sprzęt nadał by się do mojego akwarium, podam link http://www.allegro.pl/item274013526_odpieniacz_do_akwarium_1000_l.html

Co prawda niby jest to zestaw do 1000 L, ja nie doczytałem się nigdzie czy można zastosować odpieniacz przeznaczony np do 600 L i jak by się sprawował w zbiorniku o pojemności 150 L

Co do grzałki, ok, początkowo też myślałem o 150 W zatem przy tym pozostanę.

Przeliczę jeszcze raz koszta całego oświetlenia dla t5 i hqi, czy żarnik zastosować AQUALINE 20000 K czy lepiej 16000 K ? Jaką odległość powinienem dać między hqi a lustrem wody ?


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do odpieniacza to wlasnie myslalem o turboflotor multi sl z pompa aquabee igielka.mozna go powiesic na bocznej sciance akwarium.


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, czyli ten zestaw którego link podałem byłby ok ? w moim przypadku ? bo jeśli tak to go łykam i sprawa z głowy :]


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko ten odpieniacz z linku do musi w sumpie stać, no i trzeba dokupić pompę


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do odpieniacza to jest jeszcze trochę czasu, zastanowię się jeszcze, poczytam, popytam. Z oświetleniem małe zmiany. Pozostaje T5 jednak zamiast 2 stateczników dam 3 i będą sie odpalały jak Darekn12 doradził , 2 aktyniczne + 2 dzienne + 4 reszta. Koszty bardzo zbliżone w moim przypadku hqi i tych t5 dlatego zostaje przy swoim poprzednim planie. Ewentualnie mogę obniżyć zbiornik o 5 cm aby w przyszłości starczyło światła dla wszystkich mieszkańców. Netto wyjdzie około 180 L .Grzałka 150 W.


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy gdy po roku bedziesz wymienial 8 T5 lub 2 T5 i jedna HQI to koszt bedzie tez podobny?

Witaj Sakato!

Widze, ze sie niezle przygotowales :yes

Zastanawia mnie jedynie, dlaczego nie zbudujesz sumpa i zaczniesz "prawdziwa" akwarystyke. Jak widzisz, bez sumpa problemy mnoza sie z niczego.

Odpieniacze maja to do siebie, ze odpieniaja. Gdy cos w akwa padnie, to odpieniaja znacznie wiecej niz normalnie. To znaczy, ze taki zawieszony na zewnatrz odpieniacz, bedzie zawsze zagrozeniem dla Twojej podlogi. I znowu brak sumpa powoduje, ze ten odpieniacz musisz zabezpieczac. I tak sam sobie sprawiasz klopoty.

Ps: taki odpieniacz dla 600 l mozesz smialo stosowac w 200. Osobiscie szukalbym takiego, ktory ma pompe z igielka.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak widać muszę poczytać trochę o odpieniachach. Doczytałem się, że BEAST 400 P to żadna rewelacja, a konkretniej trochę tandeta. Co do HQI , to macie racje, wyjdzie z pewnością taniej, zatem poszukam czegoś używanego + 2 aktyniki T5. Mam na oku oprawę 150 W i może nawet ją łyknę jak cena nie okaże się kosmiczna. Czytałem również ze zgrozą o laniu preparatów etc. i że nikt o tym nie mówi na początku a później to majątek się robi. Rozumiem, nie ma taniego hobby ale chyba te preparaty nie przekraczają 200 zł/na mc. Przynajmniej tak do 300 L - nie licząc opłat za prąd :)

W przyszłości zaplanowałem z moją małżonką miejsce pod akwarium, tylko muszę ścianę wyburzyć ( karton gips sam stawiałem :) ) zrobi się super miejsce w centrum mieszkania o wymiarach 1,2 x 0,6 m H - dowolna w miarę rozsądku czyli pewnie max 0,6 m. Tu już na pewno sump będzie z tym że na razie planuje jakiś mały poligon doświadczalny, aby nie męcząc zwierzaków nauczyć sie w praktyce marskich nawyków, podstaw itd zanim wpakuje swoją krwawicę w ponad 400 L.

Myślałem jeszcze o takim akwa. bez panela i sumpa. niekoniecznie z rybami no może z jedną małą :) wymiar 0,6 m x 0,4 m x 0,4 - ok 100 L do tego Tunze Nano Reefpack 200 + 2 x marea stream 2400 + grzałka hagen 50 W + oświetlenie 2 x PC 55 W aktyniczna + dzienna. Świetlówki tu znalazłem http://www.aquarius.ima.pl/offer.php?cat=143&subcat=181

lub HQI 150 W + 2 x 24 W aktynik t5 ( o ile to nie usmaży mieszkańców, ewentualnie mogę podnieść na wysokość akwa do 0,5 m.

Skała 20 kg + 5 - 10 kg żywego piachu

jestem ciekawy czy taki zestaw nie będzie katastrofą biologiczną ? Szukam czegoś w miarę taniego na czym można się nauczyć morszczyzny, nie filtrując pod umywalką miesięcznie 200 L wody. A takie akwa myślę że Nano Reefpack 200 by pociągną. Zdaje sobie sprawę, że większość brzydzi się małych zbiorników, ja też chętnie bym wystartował z 400 L akwa , z tym że lać preparaty ndo 100 to nie jest to samo co do 400 :]


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lac preparaty to bedziesz musial, gdybys mial akwarium z koralami twardymi. Ale przeciez zaczniesz z miekkimi, wiec wystarczy podmieniac 5-10 % wody tygodniowo i to wystarczy.

Oswietlenie HQI nie bardzo jest przy takim niskim akwarium potrzebne. Te 2 PC sa o.k.

2 pompy 2400 to prawdopodobnie troche za duzo dla miekkich.

Jadnak bym sie zastanowil, czy od razu (albo za jakis czas) nie zalozyc tego wiekszego zbiornika. Skok ze 100 litrow na 400 oznacza, ze sprzet bedziesz 2 x kupowal, bo malo co bedzie pasowalo w wiekszym.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

według mnie sump to podstawa !!

sam mam 160L i biostarflotora i co rusz z niego coś wody pocieknie i szafka przy akwa jest biała od soli - kicha. teraz nie wyobrażam sobie akwarium bez sumpa pod nim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś czuję że zakończy to się jak z budową domu. Czyli jak masz na cel wyliczone 4000 zł to pomnóż razy 4 i będzie porządne akwarium. Tak jest z budowlanką w praktyce :] i w tym momencie potwierdzi się, że dobrze urządzony zbiornik z dobrym sprzętem i życiem musi kosztować ponad 10.000 zakładam że taki ok 400 L. Najrozsądniej jest odłożyć 10.000 zł żeby się z niczym nie szczypać a później pomyśleć w którym rogu pokoju postawić akwarium bo po drodze okaże się że jest potrzebnych 100 tyś rzeczy o których dowiem się w trakcie realizacji projektu a o których nawet nie myślałem, że będą potrzebne. Może przesadziłem ale do takiej 400 Litrówki nie ma chyba co podchodzić bez zabezpieczonych 8 tyśięcy w kieszeni ??


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od początku mi to śmierdziało kosztami, ale cóż to co cieszy oko zazwyczaj musi kosztować. Jak dotąd szukam, i pytam. Kupiłem już pierwszą rzecz do mojego akwarium, oprawę HQI 150 W razem z ponoć 2 miesięcznym palnikiem 10.000 K. Przy takim oświetleniu wysokość zbiornika chyba będzie około 0,6 m, zastanawiam się jeszcze jakie aktyniki zastosować ? czy 2 x 24 W będzie wystarczająco czy lepiej 4 x 24 W odpalane parami a na koniec HQI ocyzwiđcie. Jak już postanowię ile aktynicznego wpakuje to zamawiam T 5tki i klece oświetlenie do końca. Zamówię też duuużo wiatraczków :] bez przesady ale dam 8 najwyżej połowy nie będę używał a latem kto wie , może sie przydadzą.

Idę w koszty no cóż :]


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie przesadzaj z tymi wiatrakami, u mnie wystarcza 1 na 12v i latem temperatura powyzej 26.8 nie wzrastala w zasadzie nigdy.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to dam dwa lub cztery i będą chodziły na pół gwizdka :]


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powoli koryguje swoje plany. Nadal pozostaję przy zbiorniku bez sumpa czy panela. Kręcę się nadal przy pojemności 200 L. Co do kosztów to zobaczę jak wyjdzie. Nie spiesząc się można trafić sporo fajnego sprzętu używanego co ogranicza wydatki. Oświetlenie już mam, tylko sklecę to w całość. 2 x t5 24 W aktyniki + HQI 150 W 10 000 z żarnikiem Pacific Sun 6 miesięczny, na start powinno wystarczyć. Lampa będzie podwieszana, podobno to najlepsza i najwygodniejsza opcja. Odpieniacz Tunze z serii 230/3 ponoć uciągnie 1000 L zbiornik. Myślę że do 2 błaznów spokojnie wystarczy, a z czasem jak dodam jeszcze jakąś rybkę nie będę się martwił że sprzęt nie wydoli obciążenia. Wszystko dla moich przyszłych domowników, niech im HQI oświetla świat :]


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sakato: mam zbiornik 180l bez sumpa i panela. moje doswiadczenie po 15 miesiacach jest takie, ze nigdy wiecej nie wejde w takie rozwiazanie. tylko komin i sump, bo zniknie klopot z filmem powierzchniowym bez stosowania jakis dodatkowych filtrow wiszacych na zbiorniku. do tego mozna ladnie ukryc czesc sprzetu (odpieniacz, dolewka, grzalka), latwiej wykonywac jakies automatyzowane dozowanie etc etc. z perspektywy czasu widze same zalety sumpa i komina.

co do odpieniacza. tunze to uznana marka. sami pisza, w swoich materialach reklamowych, ze w przypadku duzego obciązenia zbiornika, nalezy wydajnosc odpieniacza podzielic na pół. tak wiec podziel 1000l/2 i wyjdzie Ci 500l.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma wątpliwości, że sump to najlepsze rozwiązanie. I nie ma tu nawet nad czym dyskutować. I tak będzie potrzebna szafka pod zbiornik i tak, wiec do środka można wpakować sump. Zniechęca mnie tylko pompa obiegowa, która jest dodatkowym urządzeniem które po pierwsze hałasuje a po drugie żre prąd. Na pewno dolewkę łatwiej upchnąć w szafce niż kombinować gdzieś za akwarium i dodatkowo odsuwać od ściany. Poza tym są większe wahania poziomu wody w przegrodzie pompy obiegowej co szybciej uruchomi czujnik od automatycznej dolewki. Dzięki temu będą mniejsze wahania w stężeniu soli w zbiorniku niż w przypadku umieszczenia czujnika gdzieś na górnej krawędzi akwarium w przypadku braku sumpa.

Chyba zaprojektuje opcję z sumpem skoro wszyscy do tego nakłaniają. Ponoć od sumpa zaczyna się przygoda z prawdziwą akwarystyką morską.

Mam tylko pytanie czy odpieniacz np TUNZE powierzchniowy , taki co zawiesza się pod górną krawędzią zbiornika http://www.allegro.pl/item276357530_akwarium_morskie_odpieniacz_tunze.html

nadawał by się do umieszczenia w sumpie ?


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sakato

Moim zdaniem, Tunze robi super pompy ale nie odpieniacze. Moze jak Ci Rebciu podpowiedzial, bys sie zastanowil nad odpieniaczem z pompa igielkowa? Ot takla np: AquaBee 2001.:lampka


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OT

@Stani o co chodzi z ta pompa igielkowa ze wszyscy sa tak nimi zachwyceni, tzn odpieniaczami z takimi pompami? Wytlumacz metoda lopatologiczna, nigdy za malo informacji...

Sorry za offtop


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może opcja panel, np boczny a do środka wpakować Turboflotor 750 i jakąś pompę obiegową ? Szukam na początek czegoś co mnie ceną nie zabije. Red Dragon pewnie tak dobry jak i drogi, na pierwszy zbiornik szukam rozsądnej konfiguracji. Niekoniecznie midiflotor ale coś poniżej tysiąca. W moim przypadku opcja panela jest bardziej prawdopodobna niż zakładanie sumpa pod zbiornikiem. I obecnie taką opcję rozważam. Jaki odpienek to co byście do panela zaproponowali ? między 150 a 200 L ? może ten Turboflotor 750 nie jest taki zły ? i cena przystępna jak na moją kieszeń :)


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.