Skocz do zawartości
Sakato

Plany Rafki do oceny

Rekomendowane odpowiedzi

W dziennikach widziałem że kolega Seba75 realizuje projekt który jest bardzo zbliżony do mojego pierwotnego planu http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=143

Też nie ma sumpa ani panela, ciekawy jestem jak sobie będzie radził 8)


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem wiem, i tak się skończy na własnej konfiguracji a co wyjdzie to wyjdzie, może nie będzie katastrofy biologicznej a zieloni nie przykują mi się w domu do kaloryfera :)


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MMirekJ: oczywiscie , ze bez panel ai bez sumpa mozna miec super akwarium, jak poszperasz na tym forum to znajdziesz takie.

ale akwarium z kominem i z sumpem jest łatwiejsze w obejsciu.

to co widac na fotografiach ktore pokazujesz mnie osobiecie kompletnie nie odpowiada - nie mowie, o estetyce w zbiorniu, ale o tym co na nim wisi. wlasnie o to chodzi, ze mozesz to ukryc w sumpie.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie wałkuje temat midiflotora :) i przekopuje forum. Nigdy nie wiadomo czy na nim swojej przygody nie zakończę. Pompka Mistral 300, garść kostek lipowych i heya do przodu. Penie zrobię boczny panel i tam go wpakuję. Co mnie zdziwiło, sporo ludzi z forum go stosuje :D


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo to tania opcja Sakato.

mala inwestycja i mozna juz cos miec. tanio i szybko.

ja jade 180l na miniflotorze, w sumie to nawet bez bo od okolo 6 tygodni jest wylaczony. wczesniej uzywalem biostar flotora powieszonego na boku akwarium. jak an moj gust kazde z tych rozwiazan to półśrodek. mocno ograniczają ewentualny rozwoj akwarium jesli chodzi o dodawanie osprzetu etc etc.

kiedy apetyt rosnie w miare jedzenia to komin i sump oznaczaja znaczaco lepsze mozliwosci.

zeby bylo jasne : nie mowie, ze cos jest lepsze lub gorsze, po prostu kazde rozwiazanie ma swoje plusy i minusy. warto je rozwazyc.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I chyba na tym sie skończy. W sklepie mi namieszali Tunze Nano Reefpackiem. Na forum troszke objechali moją propozycję. Ponoć nadaje się faktycznie do nano a najlepiej poniżej 100 L :] Do tego wcale nie jest tani. Teraz będę miał dylemat jaką pompę wpakować do panela. Zbiornik 150 - 200 L to chyba coś pomiędzy 2000 L/H a 3000 L/H. Jaka pompka była by niezła AM jakaś ? Bo Red Dragon na razie wykracza poza moje możliwości :)

Może AQUABEE UP2000 ?


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Danp

Zauwazylem, ze pytales o igielke. Prosta sprawa. Pompa zasysa powietrze i rozbija na bardzo male babelki wirnikiem, na ktorego koncu przymocowane sa male bolce "igielki". Im mniejsze babelki, tym wieksza powierzchnia powietrza, a co za tym idzie, tym stabilniejsze i lepsze odpienianie.

Gdzies tu na forum byl tez temat o tym, "ktory wirnik jest lepszy". Tam jest zdjecie jeszcze lepszego rozwiazania, gdzie powietrze rozdrabniane jest przez takie plastikowe maty. Jest to jeszcze wydajniejsze i wbudowywane w najlepszych odpieniaczach.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś jest w stanie zidentyfikować ten odpieniacz ? http://www.allegro.pl/item285927841_akwariu_morskie_odpienoacz_do_600_litrow.html

Nadawał by się ewentualnie do sumpa ? I jaką pompkę można by pod niego podpiąć ? może proponowaną już wcześniej AquaBee ? W aukcji jest napisane że można go powiesić na szybie akwa, czyli na szybie w sumpie ewentualnie też można go powiesić. Mnie by bardziej interesowało wstawienie go do środka sumpa. Jak to jakaś tandeta to napiszcie :) Jak w końcu kupię odpieniacz to będę już spał spokojniej :)


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wertuje forum, wertuje i projektuje baniak. Narysowałem już blisko sto projektów :] z panelem i w końcu widzę światełko w tunelu. Jednak zanim szkło pójdzie do obróbki proszę o praktyczne rady. Wysokość H 0,5 m długość całkowita 0,9. Panel z lewej strony szer 0,2 m część dla rybek 0,7 głębokość całości 0,5 m. Od przodu chciałem mieć łatwy dostęp do kontroli poziomu wody dolewki z RO. Następnie łatwy dostęp do kubeczka w odpieniaczu ( midiflotor ) i wymiany kostek. Z tyłu komora na maxi-jet przyklejoną do bocznej ścianki panela. Z maxi-jet będzie wyprowadzona prosta rurka zakładam że ok 10 cm od dna i przez otwór w szkle wyprowadzona do akwarium. Tam sobie gdzieś za skałą będzie wymuszała obieg aby przy tylnej ścianie żeby nie było martwego pola gdzie stoi woda.

Wszystko się prezentuje jak na tym lakonicznym rys poniżej:

2343-baniak.jpg

Specyfikacja:

RO ok 18 L . Wymyśliłem że jako pompkę użyje najmniejszą głowiczkę aqua szut czy coś o wydajności 350 L/H ( podpowiedzcie czy taka pompka nada się jako dolewka ) Jako czujnik umieszczony w kom. 3 będzie sprzęt o witka z allegro. z jednym czujnikiem poziomu.

Woda wpływa przez grzebień w pierwszej komorze, grzebień szer ok 20 cm. x 7 cm ( wymiar komory 1 w przybliżeniu.

Następnie przedzielone szybą z przerwą u dołu ok 5 cm. W komorze 2 midiflotor i grzałka. szer komory ok 0,2 m x 0,13 m. Z komory odpieniacza przelew górą następnie pionowa szyba z przerwą u dołu ok 5 cm i trzecia nad którą woda przelewa się górą po to aby ( może tą trzecią szybę pominąć ? ) w komorze 3 pompa miała zmienny poziom wody " czujnik dolewki ".

Z komory 3 woda będzie wypompowywana przez otwór w szybie panela w dolnej części.

W komorze 1 może umieszczę gruz z LR.

Wszystkie przegrody łącznie ze zbiornikiem RO będą miały ok 2 cm od góry mniej niż szyby całego zbiornika po to aby uniknąć przelania wody.

Komora RO w przedniej części akwa będzie od środka zaciągnięta czarnym silikonem, tło prawdopodobnie też tak wykonam oraz boczną ścianę panela

Czekam na sugestie i cenne rady :]


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm, ale jak z 3 komory bedzie polaczenie dolem z reszta akwa (wyjscie wody z pompy) to czujnik dolewki bedzie reagowal na powiom wody w calym akwa, a nie w panelu jak chyba mialo byc?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprostowanie. w 3 komorze będzie otwór w szybie między komorą a akwarium ( jakieś szczelne przejście typu śrubunek albo doszczelnione silikonem ) tak aby woda do panela wpadała tylko przez grzebień a nie otwór na obieg :]


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pewnym czasie, kompletacji sprzętu i zgłębiania wiedzy dzięki między innymi Wam i kolegom z forum którzy mi pomogli oraz polecanym sklepom akwarystycznym w Warszawie powoli widzę światło w tunelu. Od mojego pierwszego postu minęło trochę czasu. Popełniłem też podstawowe błędy typu zakup niepotrzebnego sprzętu - ale to taki urok żółtodziobów. Niestety ciężko na sprzęcie przyoszczędzić , chyba że ktoś decyduje się na zakup z drugiej ręki. ( w końcu i ja tak postąpiłem szkoda że nie od początku )

Obecnie jak w stopce, jestem szczęśliwym posiadaczem 400 L baniaka o słusznym wymiarze i w marcu stanie na stelażu oprawionym w płytę. Szybko projekt przemienił się dzięki waszym namowom z 60 L później 200 L na obecne 400 L. Dzięki temu nie przesiadałem się z małego na duże tylko od razu będzie no powiedzmy takie średnie :D. Mimo mojej obawy klamka zapadła i sump też będzie :D

Z pochopnych zakupów mam midiflotora i oświetlenie HQI + aktynika 200 W. Udało mi się przynajmniej dokupić właściwą cyrkulację do objętości. Odpieniacza na razie nie wymienię, niech baniak się ustabilizuje i kupię najprawdopodobniej jakieś DIY od THCSkiby. Na razie mam co mam i teraz takie wstępne pytania odnośnie organizacji tej 400tki.

Jak ja to widzę - Baniak zaleję około czerwiec - lipiec, sól wezmę raczej z górnej półki taką do której będę miał dostęp na miejscu w Warszawie - żeby później nie zmieniać. Zapoluję tu na ciekawą żywą skałę, na początek ok 25 Kg i niech się wszystko kręci pół roku. Jak nie wysypie się jakiś syf i wstępnie baniak się ustabilizuje wsypie żywy piach i dam po jakimś czasie pierwsze życie. Kieruje się tu mottem - cierpliwość morszczaka :D nie jest to napewno szczyt cierpliwości ale chcę aby miało to ręce i nogi.

I teraz mam kilka pytań. Oczywiście poproszę o poradę jeszcze miejscowych speców ale wolę poszerzyć horyzonty i usłyszeć wasze propozycję. Ponieważ na razie mam światło takie sobie - nie najmocniejsze umieszczę lampę nad lewą stroną tanka, lampa ma szer 60 cm akwa 120 cm więc dam ok 10 - 15 cm od lewej ściany baniaczka.

Prawa strona z pełną świadomością pozostanie niedoświetlona. Pod lampą umieszczę LR po prawej stronie usypie grubszą warstwę LS tak aby mieś tam warstwę DSB. Wstępnie nie planuję SPSów jedynie jakieś miękasy na żywej skale. Nie mam dużych wymagań co do korali, interesują mnie na początek rybki. Korale kupie o mniejszych wymaganiach świetlnych ewentualnie te bardziej światłolubne umieszczę centralnie pod HQI. prawa strona będzie przeznaczona na wybieg dla rybek. Czyli nie będzie to typowe akwa rafowe , przynajmniej na początku tylko takie pół na pół rafa i FO z żywą skałą. Taka hybryda.

Teraz pytanie odnośnie obsady i tymczasowego midiflotora czy to pociągnie. Ryba która jest moim marzeniem od dzieciaka to Pygoplites diacanthus. Czytałem że rośnie spora i lubi podskubywać korale i gąbki. Moim zdaniem jest piękna i jest moim marzeniem. Jeśli nie w tym tanku to może w następnym. Nie ukrywam że do niej chciałbym dostosować cały setup i obsadę. To co jeszcze chciałbym wpuścić do baniaka to pokolec królewski i parkę ocellarisów i małe stadko ok 4-5 szt Pterapogon kauderni. Do tego ajkieś 2 kraby i ślimaki oraz krewetki 1 lub 2.

Czy to ma prawo funkcjonować ? czy się nie pozabijają z tą pierwszą rybką. Mam nadzieję że Pygoplites diacanthus nie wyrośnie na bandytę i nie zeżre mi połowy obsady. Co o tym myślicie. Jakieś sugestie ? Czy dobrze wybrałem na początek, w jakiej kolejności wpuszczać zwierzaki i czy midi to pociągnie czy w połowie zarybiania trzeba będzie uśmiechnąć się do THC Skiby i łyknąć mocniejszy odpieniacz ? Jak można Midiego obciążyć ( przeróbka na 2 kostki ) tak aby nie zaszkodzić zwierzakom. Wiem że powinno się po kolei obsadzać tank i robić testy monitorując stan wody. Ale czy taka wizja będzie miała ręce i nogi ?

Do akwarium też myślałem włożyć trochę glonów wyższych, tak żeby się zazieleniło. Ile docelowo skały przy takiej obsadzie ? Nie chcę gruzowiska na tylnej szybie, wolę zbudować słupki z półkami na rurkach z PCV tak aby rybki miały gdzie pływać, korale raczej będą dodatkiem urozmaicającym wystrój. Z ukwiała rezygnuję żeby nie mieć mielonki w akwarium. Czekam na Wasze sugestię.


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pygoplites diacanthus - śliczna rybka, akurat mój egzemplarz miał ogromny apetyt na LPS, skubał także sarcopytona, zonstariusy, czerwone grzybki. Musiała być eksmisja.


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@eltom dzięki ale tyle to wiem że to jest bandyta ale co robić jak mi się podoba. Na tym etapie bardziej chodzi mi o sugestię jak urządzić tank pod tą konkretną rybkę. Na pewno jest ktoś kto w akwarium ją ma i może ma jakieś praktyczne rady bo wątki typu miałem i oddałem już nie raz widziałem :D

Jeśli jednak jest tak trudna w wykarmieniu jak piszecie to chyba będę musiał sie bez niej obejść :Dozingoff Ale szkoda bo od zdjęcia tej rybki wiele lat temu zacząłem główkować nad morszczyną :D


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja wcinała wszystko(spirulinę, algi nori, mrożonki: solowiec, lasonogi), bez problemu, od samego początku. Kwestia gdzie sie kupi i jak była łapana.

Nie miałem z tą rybą problemów, z wyjątkiem jednego, jak wcześniej pisałem - korale.


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.