Skocz do zawartości
Kojote

Prosba o porade

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich Formowiczów.

Mam wielka prośbę do was a mianowicie po 7 latach " zabawy " w baniaczek 112l postanowiłem zakupić baniaczek 450l ( oczywiście po wielkich perypetiach i pertraktacjach z moją rodzinka).

I tak jak postanowiłem " wynegocjowałem " w salonie stanął wspomniany baniaczek 450( 150x60szerx50). Cały czas w moim akwa pływało (pływa) Malawi ale któregoś razu z ciekawości wszedłem właśnie na tę stronkę i po obejrzeniu galerii kolokwialnie określając "szczeka mi spadła" oglądając różnorodność form i koloru jakie daje akwa morskie. I od tego czasu stwierdziłem , że akwa morskie to jest to ale zakres wiedzy , który trzeba posiadać przynajmniej na początek jest ogromny i bardzo ciężki , przynajmniej dla mnie, do zebrania w jedną spójna całość.

W związku z tym prośba do doświadczonych akwarystów "morskich" o pomoc w zbudowania mojego akaw marzeń.

Chce mieć akwa raczej przypominające akwa FO ze względu na ( wiedza zaczerpnięta z netu) trudność prowadzenia korali.

Jaką obsadę i co będzie mi potrzebne do zbudowania takiego akwa. Nadmieniam , że posiadam w baniaku : 1. filtr zew 1500l/godz 2.filtr zew 450l/godz 3. filtr wew 450l/godz lampa UV oświetlenia 4x54 W T5 i parę drobiazgów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,nawet twoj post trafil tu gdzie znajdziesz dla siebie mnostwo bardzo potrzebnych informacji,dzial na forum "dla nowicjuszy",radze juz teraz sie

zapoznac z ogromna i niezwylke potrzebna wiedza na poczatek dla startu nowej solanki.wielkosc akwa jest bardzo dobra,a "wiedza jak ja nazwales zaczerpnieta z netu na temat trudnosci w trymaniu korali jest 'troche naciagnieta"

potrzeba ci bedzie pare podstawowych urzadzen takich jak ODPIENIACZ BIALEK DO AKWA TWOJEJ POJEMNOSCI,ROWNIERZ NIEODZOWNNA JEST BUDOWA KOMINA ,CZYLI WEWNETRZNEGO BADZ ZEWNETRZNEGO PRZELEWU DO ZBIORNIKA FILTRACYJNEGO NAZYWANEGO SUMP[AW NIM POMPA POWROTNA O ODPOWIEDNIEJ WYDAJNOSCI L/G PODNOSZENIA SLUPA WODY],WEWNATRZ AKWA GLOWICE CYRKULACYJNE ROWNIERZ O ODPOWIEDNIEJ WYDAJNOSCI,A OSWIETLENIE TO JUZ WYBOR POMIEDZY HQI a wlasnie swietlowkami t5 o odpowiedniej mocy,pozatym zywa skala i zwiazany z tym proces azotowy,rodzaj podlorza,odpowiednia sol do morskiego akwa,testy do kontrolowania podstawowych parametrow,preparaty.....,akwarystyka morska nie jest taka trudna jak sie wydaje chociarz wielu z nas sie boryka z roznymi problemami-korzystaj z tej wiedzy jaka tu jest ci dostepna ,pozdrawiam


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero przezwyciezenie trudnosci w hodowli korali bedzie Cie satysfakcjonowac :yes

Witaj Kojote.

Twoje akwa ma takie wymiary, ze bedziesz mogl w nim trzymac i ryby i korale. Z tym, ze musialbys sie na to od razu zdecydowac i w odwrotnej kolejnosci: najpierw wstawisz korale a dopiero po jakims czasie, powolutku, brudzace ryby. Decyzja nie jest latwa, ale od niej zalezy dobor sprzetu. Np. Twoje oswietlenie dla ryb wystarczy a dla korali jest o polowe za slabe. W rybnym nie potrzeba tez tak duzo zywej skaly. Ryby znosza w miare dobrze wieksze stezenia NO3. Ale fakt, ze to lepiej znosza nie znaczy, ze nie chcialyby optymalnych warunkow, a te zapewnisz im tylko majac korale:D i wode jak dla korali.

Zobacz ilu nas tu jest na Forum i wszyscy mamy jakies korale. Nie takie to straszne, ale trzeba niezle doinwestowac. Ryby plywajace w zaglonionym i chorym zbiorniku to tez zaden fajny widok w pokoju. Rodzina bedzie krytykowac :haha. Dopiero jak kilka miekkich korali zacznie rosnac uzyskasz podziw rodziny, ktorej za rok bedziesz opowiadal, ze nielatwo bylo ale sie skupiles i wspaniali koledzy z najlepszego w swiecie forum Ci chetnie pomogli. :)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, dziękuję bardzo za odpowiedz.

Jednak zdecyduje się na solniczkę w "systemie" FOWLR tzn. ryby i żywa skał. Mój wybór powodowany jest jednak obawa i zarazem odpowiedzialnością ,że nie dam rady. Wole na początek prostsze rozwiązania a potem z czasem rozwijać się w tej "dziedzinie".

Dlatego proszę was jeszcze o odrobinę cierpliwości i odpowiedz na kilka pytań.

1) Jakie parametry powinna mieć woda : PH , GK, itd.

2) jaki będzie potrzebny mi odpieniacz ( polecana marka i wydajność)

3) czy niezbędny jest filtr RO

4) Jaką obsadę proponujecie do tego akwa ( ryby / gatunek/ilość i może jakieś " żyjątka")

5) na co najbardziej zwracać uwagę przy starcie akwa

6) ile i skąd wsiąść żywą skalę dobrej jakości

7) gdzie szukać ryb

8) ogólne sugestie co do solniczki tego typu

Z góry dziękuje za odpowiedz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.