Skocz do zawartości
guliwer777

JBL vs Salifert

Rekomendowane odpowiedzi

JBL

Kh 6

Ca 500

Mg 1400

Salifert

Kh 11,2

Ca 420

Mg 1600

Są dość znaczne różnice :) Komu tu wierzyć :) ??


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tez to badziewstwo z JBLa, z porownania z Salifertem wychodzi ze Ca mam 470:) Guliwer te 5ml lales strzykawka czy do tej skalki na probowce? Pytam bo roznica to okolo 0,5ml a to wplywa na test.


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dotychczas myslalem, ze przynajmniej kH mozna mierzyc byle czym :)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przy Kh byłem najbardziej zaskoczony różnica to 5 stopni, a to bardzo dużo. Postanowiłem oddać wodę do laboratorium i będę wiedział :)


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@guliwer777 , czy aby poprawnie wykonałeś pomiary, jeszcze niedawno wydawało mi się że poprawnie wykonuje testy saliferta, dopiero mała sugestia tego Pana powyżej :)(pozdrawiam Andrzej), wyprowadziła mnie z błędu a moje akwa z zagrożenia.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Roman Rożek :

Witam

@guliwer777 , czy aby poprawnie wykonałeś pomiary, jeszcze niedawno wydawało mi się że poprawnie wykonuje testy saliferta, dopiero mała sugestia tego Pana powyżej :)(pozdrawiam Andrzej), wyprowadziła mnie z błędu a moje akwa z zagrożenia.

Pozdrawiam Roman

Roman co masz na myśli pisząc czy aby poprawnie wykonuję test ?

Testy były wykonane w tym samym czasie, robiłem je już kilkadziesiąt razy i chyba się nie pomyliłem zaraz zrobię jeszcze raz :)


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodziło mi o poprawne niebieranie płynów, ja akurat ignorowałem zapis o powietrzu znajdującym się w strzykawce i nabierałem całą:)

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wykonuję poprawnie :)

Wyniki testów z przed chwili:

JBL

Ca 420

Mg 1580

Kh 7

Salifert

Ca 410

Mg 1600

Kh 11,5

Więc dalej to Kh się znacznie różni.

Wczoraj po testach zrobiłem niewielką podmianę wody ok 3%

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@guliwer777, jeśli chodzi o kH to przy JBL i Sali. nie ma tragedii, pytanie tylko jeśli zaczniesz wg Saliferta obniżać, a wg JBL podwyższać, co wtedy .....

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o to chodzi chciałbym mieć Kh ok 9 i teraz mam dawać więcej wg JBL czy mniej wg Saliferta ??

Kto zna odpowiedź ten jest mistrzem :):):):) !!


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już po analizie twoich pomiarów widać że JBL dał ciała.

Pierwszy pomiar:

JBL Salifert

Kh 6 Kh 11,2

Ca 500 Ca 420

Mg 1400 Mg 1600

Po podmianie 3% wody

JBL Salifert

Kh 7 Kh 11,5

Ca 420 Ca 410

Mg 1580 Mg 1600

Mała podmiana, więc powinna być mała różnica w parametrach i Salifert to potwierdził, prawie identyczne wyniki przed podmiana i po.

JBL Mocno rozjechane wyniki po podmianie.

Wydaje mi się niemożliwe aby po podmianie 3% wody według JBL-a były tak znaczące różnice.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem kiedyś dodatkowo test JBL na kh i porównałem wynik z salifertem i uzyskałem identyczne wartości. Innych testów JBL nie mam.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
rah :

Ja kupiłem kiedyś dodatkowo test JBL na kh i porównałem wynik z salifertem i uzyskałem identyczne wartości. Innych testów JBL nie mam.

Z tego co piszesz wynika że jeden albo drugi jest zły. Myślę że to JBL przekłamuje.

Wieczorem nowe testy w świeżej solance Preisa.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeprowadziłem kolejne testy ale chyba za wcześnie, bo woda mieszała sie ok 10 godzin. JBL przy Ca i Mg pokazywal glupoty a Kh 7. Salifert Ca 420, Mg 1600, Kh 12.

Sprawdzę jeszcze raz jutro.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poki pamietam, Roman, jaka jest roznica czy zostawia sie powietrze czy nabiera sie cala strzykawke? nabierales tyle plynu ze tloczek byl juz wyciagniety wyzej niz 1 ml a poziom plynu w strzykawce zatrzymywal sie na 1 czy likwidowales po prostu tylko powietrze w dziubku strzykawki i naciagales tloczek do 1? Bo podlug mnie dopoki naciagasz plyn tak ze TLOCZEK zatrzymuje sie na 1 ml to nie ma znaczenia - po wypchnieciu wszystkiego z tloczka w tym plastikowym dziubku zostanie albo powietrze, ktore bylo tam wczesniej albo zamiast powietrza plyn, ktorego i tak nie dasz juz rady wypchnac ze strzykawki bo tlok jest juz wcisniety do konca. wiec tak czy tak ilosc plynu jaki wkroplisz do fiolki bedzie taka sama, tak jak to co odczytasz na skali

a teraz do jbl KH

mialem ostatnio okazje zrobic pewnien eksperyment. jako ze czekalem na kh saliferta kupilem na szybko nowy test jbl, mimo ze w domu mialem jeszcze pozostalosc po starym akwarium - stary test jbl, ale mimo wszystko jeszcze wazny. trochu pozniej dostalem jednak nowke saliferta i zrobilem z ciekawosci porownanie.

stary (ciagle wazny) JBL - 6

nowy JBL - 10

salifert - 12.5

wnioski pozostawiam Wam, ja nawet nie probuje tego zrozumiec

@Jaroslaw

problem w tym ze jbl ma skale co JEDEN stopien a nie jak sali co 0.3 wiec precyzyjnie nic nim nie okreslisz


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test JBL na KH poprostu nie radzi sobie z morską wodą. Zrobiłem kiedyś taki oto test:

- wziałem litr wody z osmozy

- wsypałem do niej coral builder z kenta (typowy kh-plus)

- zmierzylem salifertem oraz jbl-em.

- wynik praktycznie taki sam.

- dodałem do tego litra wody kolejny litr ale wody z akwarium

- zmierzyłem ponownie

- każdy test wskazywał co innego (rozrzut o ponad 2 stopnie)

i jak to interpretowac ??

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś po 28 godzinach mieszania solanki zrobiłem testy po raz kolejny :)

Wyniki nie są dla mnie zadowalające ale zobaczcie sami:

JBL

Kh 7

Ca 280

Mg 1320

Salifert

Kh 12

Ca 270

Mg 1600

P.S. Jakie są parametry soli Preis podane przez producenta ??

2 P.S. Po ilu godzinach mieszania powinno sie robić testy ??

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wpadły mi w ręce testy Saliferta na Ca i Kh i nie omieszkałem porównać wyników z tymi testami które mam od jakiegoś czasu.

Testy pochodzą z różnych źródeł i mają różne terminy przydatności.

Wyniki są jak najbardziej zadowalające bo identyczne, czyli Salifert trzyma poziom i jest stabilny.

Zastanawia mnie tylko to, że cały czas mam Kh w okolicach 10 a ph jest całkiem niskie 7,8-8,0. Chciałem utrzymywać Kh na poziomie 9 ale już leję TYLKO 160 ml Kh na dobę to dość mało. Jak korzystałem z testów JBL lałem 280 ml na dobę żeby mieć 9 Kh i wtedy Ph było w przedziale 8,0-8,3. Napiszę że zarówno teraz jak i wcześniej przy większej ilości lanego Kh z życiem jest bardzo dobrze.

Denerwuje mnie teraz to niskie ph tylko.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lejesz Balinga czy firmowe plyny? Bo z Ballingiem i niskim pH przy dobrym kh jest taki myk, ze porcje NaHCO3 wysypujemy na papier do pieczenia, wkladamy do piekarnika nastawionego na mniej wiecej 150 'C i podpiekamy przez godzine. To co nam zostanie rozrabiamy z woda ( z taka iloscia co zwyczajna porcje) i dolewajac dostarczamy tyle samo kh, a pH podciagniemy do gory. Pozdrawiam,

Maciek


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ciasto ktore wyciagniemy nazywa sie Na2CO3. Info dla tych ktorzy maja dwie lewe kucharskie rece :)

@Ocelocik, jestes pewny z tymi samymi proporcjami? kalkulator podaje mi ze przykladowo do podniesienia w moim litrazu kh o 1 potrzebuje 7.6 grama NaHCO3 ale tylko 4,8 grama Na2CO3


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no ocelocik, kopara mi opadła:szok skąd wy wiecie takie rzeczy?

Ja sie zabiję, jeszcze piekarnik do tego wszystkiego, szok:D

Proszki mieszam mikserem kuchennym, do tego jeszcze piekarnik, niedługo będziemy żywy piach mielić w maszynce do mięsa:D:D

Jak rzesz sie uśmiałem:D:D

To hobbi jest boskie, niech żyją sprzęty kuchenne:yes


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.