Skocz do zawartości
rah

śrubunki i otwory akwa, wiem temat powtarzany

Rekomendowane odpowiedzi

Mam kłpot.

Zdecydowałem się na nowy zbiornik o wymiarach 140x60x60. Będie jedna pompa obiegowa o wydajności jak AM OR 3500, czyli maksimum ok. 3000 ltr/h (raczej mniej). Wychodzi na to, że muszę mieć spust i rewizję minimum 30 mm.

Na zasilanie, czyli powrót planuję dać 20 mm.

No i teraz dylemat.

Przy tych ładnych śrubunkach George Fischer wychodzi, że dla zapewnienia tych średnic muszę wywiercić otwory w dnie odpowiednio 61 mm i 43 mm.

Komin ma być trójkątny z grzebieniem AM 32 cm długim. Rozmieszczenie w kominie tych otworów wygląda kiepsko. Same dziury! Czy ja coś źle dobieram, czy tak musi być, takie duże średnice?

Może są jakieś inne śrubunki, żeby mogły być wywiercone otwory o mniejszych średnicach?

Proszę o radę.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AM ma w ofercie przeloty, do których wycina się mniejsze średnice. Miałem nawet związku z tym nieźle podniesine ciśnienie :) Przyszedł nowy zbiornik i w kominie miały być dwa otwory - 40mm na spad do sumpa i 32mm na rewizje. Miałem wcześniej przeloty GF wręcam, a tu zonk. Otwór większy pasuje ale na 32 mm. Okazało się, że szklarz brał pod uwagę AM i po ściągnięciu od nich przelotów moje ciśnienie opadło :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak widzę, dzięki. To teraz, czy dobrze rozumię. Dla wyliczonego spustu (i rewizji) minimum 30 mm dobieram AM przelot 32-40-1i1/4" - otwór w szkle 45 mm + 3 mm,

a dla powrotu 20 mm dobieram AM przelot 20-25-3/4" - otwór w szkle 27 mm + 3 mm ?

I co oznacza to + 3 mm? Czy to jest tolerancja w górę, że mogę wykonać otwór od 45 do 48 mm i od 27 do 30 mm pod dobrane przeloty?


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się, że nie mierzyłem tych swoich otworów i na Twoim miejscu najpierw bym je kupił, zmierzył i na samym końcu robił otwory :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla vdl-a

D20 > 28 mm

D25 > 35 mm

D32 > 45 mm

D40 > 56 mm

D50 (z gwintem 2") > 62 mm

D50 (z gwintem 2 1/4") > 67 mm

D63 > 78 mm

D75 > 92 mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ma może ktos inne śrubunki, nieco tańsze. Jeżeli tak to chętnie bym zobaczył ponieważ poszukują śrubunków do rur 3/4 z nibco, a nie mogę dostac do nich :D.

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod pompe Or 3500 daj przelot i rure fi 25 mm mniejsza rura za bardzo tłumi pompe.


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedawno zmieniłem z 20 na 25 mm właśnie przy OR3500 i różnica jest gigantyczna. Najlepiej wkleić w pompę kawałek rurki 25 mm i Dwuzłączkę z uszczelką.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.