Skocz do zawartości
Wojtek15141

Projekt akwarium 112+panel ,czy 60l + 50l sump???

Rekomendowane odpowiedzi

Witam już chyba dwa lata zabieram sie za morskie zawsze powalały mnie koszty :) teraz mam dylemat czy założyć mniejsze akwarium z sumpem czy większe z panelem pojemność samego wnętrza wyjdzie praktycznie taka sama i wody w obiegu też skłaniam się do mniejszego z sumpem ponieważ będę miał lepszy dostęp do filtracji, będzie wyglądać estetyczniej:)Ale chciałbym posłuchać opinii bardziej doświadczonych morszczuków.

Pozdrawiam

wojtek15141


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sump to jednak zawsze spore skomplikowanie konstrukcji, wymaga duzo silniejszej pompy powrotnej (ktora silniej grzeje wode), IMO do pewnej wielkosci akwarium nie oplaca sie sumpa robic.

Jaka pojemnosc planujesz?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest w temacie ale dopisze :}

112 z panelem

60+50sump


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a, przegapilem jakos tytul :)

ja bym wybral 112 z panelem - jednak wygodniej bedzie, z sumpem jest sporo zachodu, a w panelu i tak zmiescisz co trzeba.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a chociaż więcej zachodu przekonuje mnie sump ponieważ lubie majsterkować i sprawia mi to przyjemność a i chciałbym mieć porządne refugium i miejsce na automatyczną dolewkę itp więc jednak wybiorę drugie zestawienie sorry że zawracam głowę ale zdecydowałem się po obejrzeniu tego dziennika http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=55


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam teraz mały plan rafki

sól TM p.r.s.10kg 140 pln

Test zoolek czytając na forum nie są takie tragiczne

Ca-15pln

NH3-22pln

NO2-17,30pln

NO3-22pln

Ph-17

KH-15

Ceny allegro

Salimeter AM 27pln

Sump

Pompa obiegowa 2000l atman podobno jak sie ją dobrze ustawi chodzi w miarę cicha .75pln

Grzałka Jager 60pln

Odpieniacz

Best 400 410pln

Miniflotor+ pompka sera około 170pln

Żywy piach 130pln

Filtr DI 70pln ro posiadam ze słodkowodnego

Skała 10 37plnkg 370pln :)

Akcesoria do sumpa docinanie szybek wiercenie myślę że zmieszczę się w 100pln

Pokrywa

Statecznik 76plm 3x244x24

oprawki 7plnsztuka *6=42pln

świetlówki

aquastar 2x35pln-70pln

coralstar 1x35pln

Mam w domu lampę 70w HQI czy na pewno nie ma do nich jakiś poczciwych żarników wyszło by mnie to o niebo taniej.

Płyty pcv 70pln

automatyczna dolewka z allegro 130 pln jakaś mała pompka w domu sie znajdzie .

Pompy cyrkulacyjne jakie mam w domu może jakąś jeszcze dokupię

Aqua szut mini 250l

Aquael 350l

atman 400l

a potrzebuje z 2000l

więc jakiś powerchared 1200l wystarczy a może marea 2400l:)

To chyba wszystko no może jeszcze chłodzenie ale to później bo i tak na razie zima a w pokoju nie mam za ciepło ale będę myślał .

Czyli razem najtaniej

-w wersji droższej 1800

-a w tańszej 1350 czyli to co mi jest potrzebne na start

myślę że jak wszystko będzie na tip top to wyjdzie mnie z 2500 tyś

Pozdrawiam

wojtek15141


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobisz jak bedziesz uważał, ale IMO przy tak małym akwarium sump to totalny bezsens. Co bedziesz trzymał w takim akwarium? Robienie 60ltr akwarium z sumpem przypomina mi tuningowanie malucha :)

Pamiętaj, że głównym filtrem w takim akwarium jest żywa skała. Majac do wyboru 112ltr a 60ltr nie zastanawiał bym sie wogóle.

Jakie refugium - to przecież mżonki. O parametry w takim akwarium dba się regularnymi podmianami.

Ja poszedłbym dalej niż proponuje Mateusz i poleciłbym jakiś funkcjonalny odpieniach HOB w którym można schować sprzęt.

Jak pisałem na początku: zrobisz jak bedziesz uważał....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

froolk dałeś mi trochę do myślenia mocnymi argumentami tylko w panelu nie podoba mi się brak dostępu a co do wymysłów i różnych kupnych paneli nie jestem przekonany .Jak to mówią muszę się jeszcze z tym przespać.:)_o

Oglądałem swoją 60 z piwnicy i jest ona w kiepskim stanie wiec chyba wybiorę większe akwarium z panelem bo można go potem zlikwidować i zrobić sobie sump :)

Mam jeszcze pytanie co do skały lepiej jest kupić więcej skały a gorszy odpieniacz czy na odwrót .

Acha jaki powinienem zrobić szeroki panel aby wszedł mi miniflotor a jak bym chciał porem zamontować besta400

W panelu planuje dwie komory dla odpieniacza i pompy razem z dolewką

Co do lampy to można kupić żarniki 70w 1000k ale podobno słabo świecą czy to prawda ???


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram froolka w tym temacie. Naprawdę uprościsz sobie nie robiąc sumpa tylko panel. Z dojściem przy takim akwarium też nie będziesz miał problemu. Oglądałem kiedyś w AquaMedic pod Poznaniem w biurze uruchomiony zbiornik chromis z panelem. Wyglądało to bardzo estetycznie, żadnych dupereli wystających i psujących efekt wizualny.

W szafce masz wtedy miejsce na spory zbiornik do dolewek, który zapewni ci nawet dwutygodniowy spokój z wodą

Odpada ci problem z regulacją komina, szumu spadającej wody, doboru znacznie mocniejszej pompy, budowania całej hydrauliki, zaworów, wierceń w dnie. Dodatkowo w zapewne małej szafce pewnie zabraknie ci miejsca na zbiornik na dolewki.

Sporo plusów. Nie będziesz przecież montował reaktora i miksera, więc w panelu wystarczy ci miejsce na odpieniacz, pompę powrotną i czujnik poziomu do uzupełniania odparowanej wody.

michu23 ogłaszał niedawno, że ma do sprzedania panel. Ktoś z forum klei panele na dowolny wymiar. Taki panel dopasujesz sobie do akwarium.

W akwarium możesz sobie zamówić jedną szybę już częściowo wyciętą pod przelew do panela.

Miniflotor wejdzie w panel o szerokości 10 cm dla Beasta potrzeba raczej szerszy, ale z drugiej strony można go zawiesić na tylnej ściance panela. Możesz też kupić ine odpieniacze z pompą z wirnikiem igiełkowym o mniejszym wymiarze chociażby biostar flotor.

Lampę to możesz kupić od razu 150W. Na to akwarium będzie w sam raz, a przy ewentualnej zmianie na większe będziesz miał już oświetlenie.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale pisałem że mam już lampę 70 w ponieważ posiadam zbiornik słodkowodny i chciałbym ją wykorzystać i dlatego pytałem jak jest z żarnikami 70w


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zarniki istnieja, zobacz np

zarniki


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wiem że takie istnieją ale Formowicze marudzą że strasznie słabo świecą i są do d**y:con


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale sa, i mialbys przynajmniej na jakis czas problem z glowy - a te korale jakie bedziesz mial na poczatek pewnie i tak nie zauwaza jakosci zarnika :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bo 70 W to rzeczywiście mało tym bardziej, że lampy HQI nie umieścisz 10 cm nad wodą tylko co najmniej 30-40 cm. Jak dobrze poszukasz to znajdziesz kilka wątków osób, które zmieniały na mocniejsze lampy. W Aqva-light masz tanią lampę z oprawy halogenowej za 195 zł http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID=33007a1d9cb5&UID_p=ca6cbd2b5649


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mam taką tylko 70 w czyli mówicie że taka lampa mi starczy na te 90 l z miękkimi i lps .

A jaką obsadę byście proponowali bardzo proszę o nazwy chciałbym

Para błązenków

3 pustelniki

3-4 turbo

i chciałbym babkę z symbiozą z pistoletową tylko nie znam nazw

no i jak by się coś jeszcze dało ??????

Nad lampą jeszcze pomyśle może uda mi się ją sprzedać na allegro

Pozdrawiam


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie i dziękuje za pomoc mam małe pytanie czy silikon akwarystyczny klei spienione pcv ponieważ zrobił bym cały panel z pcv dużo wygody nie trzeba docinać szybek łatwo można wywiercić otwory itp.


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy pcv nie jest za miekki na panel.ja chcialem zrobic przegrode z pcv i sie giela.


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spienione pcv klei zwykly klej do pcv - tylko faktycznie musialbys troche grubsze zastosowac, zwykle 3mm moze sie giac


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

silikon nie klei pcv kiedyś tak kleiłam poktywę i po tygodniu się ropadła


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z płyt spienionych to nie bo są bardzo miękkie. Możesz z akrylowych, ale wyjdzie ci drożej niż ze szkła. Jakbyś zrobił dokładny projekt i zaniósł do szklarza, który robi akwaria to spokojnie ci to wykona.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam postanowiłem że panel będzie cały z pcv po prostu taki wstawiany coś jak w akwariach juwela tylko większy i dopasowany do moich potrzeb będzie wygodniejszy ponieważ będzie go można bez problemu wyciągnąć

Oświetlenie będzie się składać z 5 x 18 w ponieważ mam statecznik elektroniczny 4x18 w (dobrze jest czasami przepenetrować piwnicę ;_))

a świetlówki będa takie

2xphilips aquarelle

1xdaylaght osram 6500k

2xaktynika

jeszcze zastanawiam się nad daylight żeby go wymienić na inną ????????


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam właśnie poczyniłem pierwszy krok w kierunku mojego morszczuka zakupiłem filtr DI

Myślę że zakup wszystkiego odłożę na po świętach ponieważ większość będę zamawiał przez internet a do świąt już nie długo

Pozdrawiam

Ps.przez święta na pewno będę penetrował forum :yes


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do pcv polecam klej dragon do rur pcv.... szybko schnie i solidnie trzyma... nie wiem tylko jak to reaguje w pełnym zanurzeniu... ale myślę ze nie będzie problemów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam iwo kojarzę cię z forów słodkowodnych :) :) widzę że przeszyłeś na morszczyznę tak jak ja zamierzam :) :drink Niedługo wystawię fotkę swojego iwagumi i wsio z aranżacją bo nadchodzi morskie acha mój login z forów to wojtek14 8) .A klej to sobie upatrzyłem od instalacji wodociągowej do pcv

:)

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/208c71b9a55d5f3b.html


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam uzbierałem 500 pln na sprzęt podstawowy który mam zakupić powinno wystarczyć w poniedziałek zamawiam oświetlenie w aqva-light i będzie to

2 świetlówki narva 18w colour

2 narva 18w blue

i oprawki ale zwykłe wciskane bo będę miał pokrywę robioną na podstawie tej http://lesnik.greyfruit.pl/autogallery/?p=0&g=54&w=1 tylko trochę wyższą aby była lepsza cyrkulacja i aby miniflotor nie wystawał poza pokrywę

co do panelu będę robił sam bo mam szybę po akwarium 60 l tylko będę potrzebował nożyk do szkła i sylikon

statecznik mam w domu

Musze jeszcze kupić

salimetr

sól aqua medic ref salt

pompka albo aquael 300 albo sera 275 lh

trochę kostek lipowych

ktoś mi zrobił nadzieje z odpieniaczem ale sie nie udało i muszę kupić

i to by było tyle na tą chwilę może jeszcze jak zostanie to jakaś pompka cyrkulacyjna di jest już u mnie czeka w szafce na start .


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.