Skocz do zawartości
Magdallenah

Moje pierwsze kroki-a raczej tylko zamierzenia

Rekomendowane odpowiedzi

Mam trochę pytań do speców od solniczki:

@ gdzie można kupić (w necie) odgazowaną skałe?

@czy w odgazowanej skale są "nieprzyjaciele"? typu- http://www.haraniec.neostrada.pl/prezentacja/img45.html

@Czy takie oświetlenie do 112-126 może być-ATI Blue plus, ATI Aqua Blue, ATI Actinic-wszystkie po 24watt dadzą właściwe widmo? czymoże lepiej dwa razy actinic i blue plus?

@żywą/odgazowaną skałe można włożyć już po pierwszym dniu od zalania, a kiedy żywy piasek?

@czy można tak po prostu w rękach nosić koralowce i żywą skałe? czy są jakieś trujące, pieczące elementy?

@czy filtr RO jest konieczny? czy można przeżyć na wodzie deminarelizowanej z Tesco?

@czy lepszy litraż to 112l czy 126l?-chodzi mi czy lepsze jest wyższe akwa (126)

@czytałam coś o pierwiastkach śladowych potrzebnych do "życia" koralom... jakie one są i jak zadbać o nie

@ogólnie o potrzebne jest do życia koralowców

Sory, że się tak rozpisała, :)

Narazie tylko myślę o zalożeniu morskiego akwarium. Ile można moczyć ręce w słodyczach :) :) :) Prosze o pomoc-już przecztałam troche na tym forum ale może coś mnie omineło :)


W trakcie tworzenie akwarium morskiego :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. gdzie kupic: sklepow jest kilka, ale to, ze tam pisze 'odgazowana' to wcale nie znaczy ze jest odgazowana. Mieszkasz w krakowie to masz mozliwosc zakupu osobistego - wg mnie duzo lepsza forma niz net (jesli chodzi o skale)

2. tych nieprzyjaciol mozesz spotkac nawet w odgazowanej skale (ale oni nie sa tacy zli :) )

3. ati actinic jest strasznie fioletowa (ladna ale daje po oczach) wiec rob przewage blue-plus

4. skale mozna wlozyc od razu (dzien - dwa niech sie woda napowietrzy i tyle). piasek tez - jesli skala jest rzeczywiscie pozbawiona brudu.

5. mozna nosic w rekach - czasem mozna sie o skale skaleczyc (podrapac) i troche rece pieką ale nie jest tak zle :)

6. filtr RO jest raczej konieczny - chyba ze masz 100% pewnosci do wody z Tlesko (ja w tym sklepie nie mam pewnosci czy ich BOCZEK jest boczkiem a nie zarciem dla psa)

7. litraz 112-126 - wg mnie calkiem obojetne (mozna dac 112 ze wzlgedu na mala ilosc swiatla - plytsze akwa)

8. pierwiastki sladowe - malo wazne na poczatku - dobra sol zapewni ci caly ich komplet.

9. do zycia koralowcow potrzeby jest przede wszystkim dobry opiekun :)

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O baba i z Krakowa :):yes:yes:yes nie bedę sama :)

Specem nie jestem ale troche podpowiedzieć mogę.

Co do odgazowanej skały to trzeba po prostu pytać w sklepach ile czasu jest u nich skała. Spytaj u francuzów. można tez odkupic od kogoś. ale taka ze sklepu która ma miesiąc-dwa powinna wystarczyć

Koralowce i zywa skałę lepiej nosić w gumowych rekawiczkach, część koralowców nie boi się powietrza,ale niektóre np gąbki przekłada sie i pakuje pod wodą aby nie zetknęły sie z powietrzem. Trujących jest sporo,ale dopóki nie wsadzasz do oka i nie gryziesz to skóra dłoni jad wytrzymuje. Gorzej z kolcami u niektórych wieloszczetów podrażniają skórę jak drobnokolczasty kaktus. No i po trzymaniu w ręce niektórych koralowców cięzko domyć smród po nich.

Filtr RO jest mioim zdaniem konieczny. Akwarium najlepiej jak najwieksze,ale bardziej się liczy powierzchnia dna niz wysokość. jeszcze ważniejszy IMHO jest sump (ewentualnie panel) i to na tyle duzy aby zmiesciły sie tam te urzadzenia,które po wielu zmianach koncepcji tam włozysz. To oczym najczęściej się zapomina to chłodzenie i automatyczna dolewka wody


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo wam dziękuję :) kolejna dawka pytań :) :) :)

a jeżeli okaże sie że jest jednak brud w skale to kiedy dać piasek?-czy nadaje sie ten? http://sklep.aquamedic.pl/go/_info/?id=1233

czy oprócz pary błazenków mogą być jeszcze jakies ryby w 126l? (no i oprócz lysmaty a., rozgwiawdy piakowej)

czy do 126l nadaje sie wieloszczęt (Sabellastarte indica)?

co potrzebne jest jeszcze oprócz:

pompy cyrkulacyjnej (np. Marea 3200)

filtra RO (jakiś z allegro)

filtra DI (np. AquaFilter DI Komplet ? )

odpieniacza (np. Miniflotor firmy AquaMedic?)

soli

skały

piasku

życia

?

Po ilu tygodniach miesiącach moge kupić korale i ukwiały? a po ilu ryby?


W trakcie tworzenie akwarium morskiego :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magdalenah widzę ,że na serio wzięłaś się za morszczyznę :).A teraz do rzeczy:to zależy czy skała była już w jakimś zbiorniku z rafką czy nie czy będziesz dolewać wody z dojżałego zbiornika i czy będziesz dawać biokultur w płynie np.sera nitrivec .Ale tak około 2 miesiące na korale miękkie,3 na ryby i ok. pół roku na korale twarde więc troche sobie poczekasz :)


Bylo cos ,a jest nic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może wcześniej zasiedlać sps-ami, to zależy jak będzie się zachowywał jej zbiornik.

Przejdzie dojrzewanie, będzie robić testy, jak "wszystko będzie ok" pojawią się glony wapienne, to siup spsy do wody.

A jak spsy, to stopniowo może zasiedlać miękkie i ryby.

Może być taka kolejność ?:)


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jaroslaw- no co Ty, jak wsadzi pierwszego SPS nawet po 3 latach to woda wyparuje z baniaka, a szklo popeka;).

Hehe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@olekszwarc:)

@Magdallenah

Może być ten piasek, kiedy go wsypać to sama ocenisz, ja miałem skałę z frachtu to okropnie brudziła na początku i piasek dałem później.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja was wszystkich normalnie kocham! Mój tata jest już nawet gotowy zbierać sprzęty, ale ja bez maksymalnego przygotowania nie zaczne nic robić :) jeszcze duużo czasu minie jak przeczytam wszystkie mozliwe książki, to i inne fora i będe czytała, pytała a potem radziła :) pozdrawiam serdecznie :)

A jak wsypujecie piasek to wyjmujecie skałki czy sypeicie po wszystkim?


W trakcie tworzenie akwarium morskiego :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po wszystkim, naturalnie :)

ale to na potem info - teraz powinnas sie skupic na mysleniu nad strona techniczna akwarium i PLANOWANA OBSADA. Sabellastarte indica nadaje sie do kazdego nocnika morskiego (no, moze za wyjatkiem tego od AdiegoZet :haha) ale wazne jest jakie korale chcesz tam docelowo trzymac - miekkie, miekkie i lps, czy wszystkiego po trochu z spsami wlacznie. wazne to na tym etapie bo pod obsade musisz sobie skompletowac swiatlo i cyrkulacje, oszczedzi Ci to w przyszlosci wymiany polowy sprzetu :)

Edit

piach sie nada - pakowany na mokro, bialy i b. ladny


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem nowy więc sie nie będę doradzał odnośnie osprzętu, jednak ja przymierzając sie do solniczki, po podaniu przykładowego wymyślonego kompletu sprzętu i poj. zbiornika i po otrzymanych odpowiedziach ponownie przekopałem forum. Wiele godzin czytania. Przeczytałem cały dział dla nowicjuszy, obecnie studiuję go drugi raz i analizuję pytania nowicjuszy oraz odpowiedzi słono maniaków. Założyłem sobie zeszycik który leży obok mnie i tam wypisuje wszystkie najważniejsze informacje. Teraz wiem o wiele więcej niż miesiąc temu. Radziłbym aby każdy nowicjusz czytał i notował. Jak piszą z doskoku to można sobie słodkowodny baniaczek założyć, jeśli chcemy soli wsypać do akwa. warto czytać, czytać i jeszcze raz czytać. A po pewnym czasie będziesz wiedziała co kupić, zamówisz szkoło i będziesz cieszyć się wspaniałym zbiornikiem. Ja zaczynam przygodę z ustaleniem wysokości akwa. i złożeniu lampy dzięki której będę znał szerokość i głębokość mojego akwa. Miesiąc temu miałem w głowie śmieszny plan zbiornika. Teraz wiem że liczy się powierzchnia dna a i wysokość ma duże znaczenie. Zatem wybiłem sobie z głowy swoje wizje i staram się zoptymalizować zbiornik do zalecanych parametrów takich jak sensowna objętość, wysokość w zależności od mocy lampy oraz powierzchni dna zbiornika aby nemusie miały gdzie pływać i żeby nie było niedoświetlonych miejsc w zbiorniku. Wiedza jest naprawdę obszerna ale bardzo ekscytująca. Pozdrawiam


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sakato jestem strasznie zmęczona dzisiejsyzm dniem, czy nie masz może jakiś zapisanych ważnych wątków? nie mam już sił szukać, ale jak nie masz to się nie przejmuj :)


W trakcie tworzenie akwarium morskiego :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przysyt informacji :).

generalnie na start powiem Ci tak - zbiornik NAJWIEKSZY na jaki Cie stac (finansowo i gabarytowo - pamietaj ze wiekszy zbiornik to nie tylko wieksze koszty poczatkowe ale i pozniejsze utrzymania, za to im wiekszy tym latwiejszy w prowadzeniu) a pozniej zobaczysz co w taki litraz mozna wrzucic z rybek, przemysl obsade i zacznij myslec nad technika ktora te obsade "uciagnie". bez zaplanowanej choc z grubsza obsady ciezko Ci cos bedzie poradzic odnosnie sprzetu.


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale chyba lepiej wielkosc dobrac do mozliwosci finansowych a obsade pozniej, a nie odwrotnie, bo to sie konczy kompromisami ktore nie zawsze sie sprawdzaja :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję się wyśpij , z nowym dniem nowe siły. Poświęcaj godzinę lub dwie dziennie a znajdziesz tu wszystkie odpowiedzi jakie cię będą interesowały. Proponuje na początku przestudiować te pierwsze zablokowane wątki w dziale nowicjuszy. Tam jest absolutne minimum. Jak chcesz to jutro ci coś napiszę czym ja sie kierowałem planując swój przyszły zbiornik. Takie podstawy w pigułce i co jest fajnie przeczytać na forum. Pomijam że warto jest czytać większość postów nawet jak pytania są idiotyczne, zawsze coś konkretnego odkryjesz nawet w banalnym pytaniu. Przynajmniej nie będziesz zadawała głupich pytań o których już była mowa na forum. Jak będziesz miała już wstępną wizję zbiornika to dajesz na forum do oceny i znowu cię zbiją z tropu. Ale nie ma co się przejmować, dopóki nie masz sprzętu to możesz nawet planować oceanarium w domu :] nic cię to nie kosztuje a to jest jak na razie najważniejsze. Zawszę czegoś nowego się dowiesz :]


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mateusz

no to przeca tak napisalem. najpierw litraz na jaki nas stac, poznej patrzymy co w taki litraz mozna zapakowac, wybieramy z tych mozliwosci to co nas interesi i pod to wybrane skladamy sprzet :haha


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprzet bedzie raczej podobny, nemo nie poznjaja marki odpieniacza ktory im wode czysci (choc moze bardziej wymagajace korale moglyby poznac jego klase :)) - ale jak patrze na opisy baniakow to jednak przewazajaca wiekszosc stosuje sprawdzone metody i sprzet do akwa - kryterium to miejsce na baniak i niestety kasa.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałam się na 128l-wiem że nie jest to jakiś olbrzym na ale coś można w nim wykombinowac :)

Powiedz mi tylko jeszcze co sądzicie o takim sprzęcie:

pompa cyrkulacyjna ( Marea 3200)(wiem, że podobno są jakieś problemy z przyssawkami)

filtr RO ( np. http://allegro.pl/item279054646_filtr_osmoza_osmonics_ro2_gratis_usa_f_vat_100gpd.html )

filtr DI ( np. http://allegro.pl/item279303772_zestaw_do_demineralizacji_wody_filtr_di_przyla.html )

odpieniacz (Miniflotor firmy AquaMedic)

sol( http://www.korale.pl/product_info.php/cPath/32/products_id/466?osCsid=b34f661f2b2c2a0a69dad7973558edcb )

skała-w jakimś zoologu-krakowskim

piasku-albo gdzies w sklepie albo- http://sklep.aquamedic.pl/go/_info/?id=1233

życia

oświetlenie (2x http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c=8c278102bab2&UID_p=e34603c73643&UID=d2f0d7cfd05e

2x http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c=f97022a2d02f&UID_p=56a4e2629a47&UID=1013d78c25b4 )

Proszę o doradzenie w sprawie techniki :)


W trakcie tworzenie akwarium morskiego :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prawie git:)

1. dwie pompy a nie jedna - dwie maree 2500 lepsze niz 1x3200 (ustawnosc)

co do odpieniacza - dal bym midiflotora zamiast mini - silniejszy jest a 128 to 128L - troche wody jest


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mini to do 50 L widziłem że ludzie pakują , mi spece z forum wybili to z głowy. Pomimo wielu fajnych zbiorników znalezionych na forum z mini czy midi mi do akwa 200 l zalecali mocniejsze odpieniacze, obecnie czekam na odpieniacz do 1000 L , przynajmniej nie będę się martwił że nie nie uciągnie mojego zbiornika. Podobno dane odpieniaczy są nieco zawyżone prze producenta.


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to bez żywej skały, piasku zywego, soli, akwarium, pokrywy, szafki i życia wychodzi ok.881,45zł

no dobrze, a ile do 126l potrzebuję piachu i skały? soli?


W trakcie tworzenie akwarium morskiego :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy czy chcesz mieć piach tylko dla ozdoby, walorów estetycznych czy jako element filtracji (DSB).

W pierwszej opcji niewiele, ja w małym akwa 80L mam ok 8-9 kg LS

Przy drugiej opcji znacznie więcej bo potrzebujesz grubej warstwy 7-12 cm.

Skały nie za dużo nie za mało :) Ja zacząłbym od 10-12 kg i w razie czego dokupić potem, nie ma sensu na siłe upychać jak najwięcej bo zrobi sie kupa gruzu.

Nie wiem czy masz jakąś wizje tego akwarium bo to też ma znaczenie. Czy np. chcesz mieć płaską powierzchnie, czy może zbocze od przodu do samej góry ??

Co do soli to im większe opakowanie tym taniej ale też nie ma co przesadzać, myśle że 12,5 kg lub ostatecznie 25 kg powinno być ok. Polecam Preisa ponieważ uważam że ma stale paramatry na niezłym poziomie.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wole nie liczyć wydatków , jak zsumowałem koszty to projekt rozciągnąłem w czasie na kilka miesięcy usprawiedliwiając koniecznością zgłębiania wiedzy :] Co do skały niech się wypowiedzą weterani, mi do 150 L spec w sklepie z resztą polecanym na forum doradził 20 kg. Skałę pakujesz na raz całą i nie dzielisz na 2 etapy. Lepiej poczekać i kupić całość na raz. Z piachem wyczytałem że warto poczekać aż zbiornik osiągnie stabilne parametry, nie ma co się spieszyć. Zalecane jest aby do zbiornika zalanego wodą , przy dodawaniu skały dolać trochę wody z dojrzałego zbiornika np. sklepowego. Ja na pewno wysępię kilka litrów przy zakupie skały, przyspieszy to nieco okres dojrzewania zbiornika. I to co najważniejsze, nie szukać półśrodków, skała tylko żywa , bez trupów, piach też. Pomimo że na forum jest kilka szkół mi się spodobały rady typu - wszystko żywe, bez zdechlaków ! Zbliżamy warunki do naturalnych na rafie a nasz mały ekosystem ma być jak najbardziej obfity w życie.


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście że chce piach jako DSB

moja wizja jest taka:ma to być wysoka aranżacja dlatego wybrałam 128l a nie 112l takie coś w pigułce:

http://www.nano-reef.pl/plug.php?p=gallery&pic=6411

http://www.nano-reef.pl/plug.php?p=gallery&pic=5767

http://www.nano-reef.pl/plug.php?p=gallery&pic=13150

http://www.nano-reef.pl/plug.php?p=gallery&pic=4373

PS: gratuluje temu gościowi co ma to akwa http://www.nano-reef.pl/plug.php?p=gallery&pic=6608 mam puzzle z tą rafą :) :) :)


W trakcie tworzenie akwarium morskiego :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.