Skocz do zawartości
wildschek

Halas na spływie - po zmianie pompy obiegowej ..

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.. Wczoraj w koncu zmienilem pompe obiegowa z Aquabee 3000 na Delteca 4745 . Aquabee 3000 troche mi buczala choc bylo to znosne i nie upierdliwe .. glownym zalozeniem bylo jednak zwiekszenie wydajnosci obiegu . Jako ze szafke z baniakiem mam dosc wysoka i woda musiala byc podnoszona na ponad 1,5 metra do gory ... powodowalo to dosc maly obieg wody w baniaku na Aquabee ... teraz po zalazeniu Delteca nawet na 1 biegu woda wali jak glupia a ja nie potrafie sobie poradzic z wyciszeniem jej na instalacji spadowej ...

Do komina woda wpada przez grzebien w miare cicho ... ale juz jej przeplyw przez rury powoduje ze dostaje szalu :con ...na starej pompie woda sobie delikitnie splywala rurami i moglem na zaworze ja zdlawic byla praktycznie nie slyszalna... teraz Deltec powoduje duzo wiekszy przeplyw i zaraz spad a kazda proba zdlawienia starym zaworem 3/4' konczy sie podniesieniem cisnienia wylatujacej wody (powoduje to ten halas - syczenie) a takze wypelnieniem dosc szybko komina ... zastanawiam sie czy w tej chwili nie powinienem dac wiekszych srednic na splywie ????

Rure splywowa w samym kominie mam dosc duza bo 40 mm , natomiast pozostala czesc instalacji jest zredukowana na zawor 3/4' a za zaworem wylot wody do samego sumpa rurka 1/2 cala ..

Generalnie sam Deltec pracuje super ale halas przeplywajacej instalacja wody jest dramatyczny ...

co mozna ewentualnie zrobic ???


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy przypadkiem nie "zapowietrzyła" Ci się instalacja na spływie?

Jak za mocno "rozkręcę" pompę to potrafi zassać na spływie trochę powietrza i potem to już się bawię zaworami żeby to odpowietrzyć.

W moim przypadku problemem jest nieprawidłowo dobrana szerokość grzebienia do średnicy rury na spływie i mocy pompy. Dopiero zdławienie pompy zaworem rozwiązuje problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie na pewno nie zapowietrzyla sie ... mysle ze moze w tej chwili sa za male srednice rur na splywie i nie nadazaja/zapychaja sie z przyjeciem wody tloczonej przez Delteca ale nie jestem pewien tego ... Moze gdyby woda troszke spokojniej splywala byloby ok... a tak to na zaworze 3/4' za szybko woda sie pietrzy a i do tego ta rurka 1/2" na samym wylocie .... ale naprawde juz nie wiem wczoraj walczylem do 2 w nocy i nic madrego nie wymyslilem ...


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy zmienia Ci się poziom wody w kominie? Czy udało Ci się to wszystko jakoś wyregulować ?

Generalnie to chyba masz rację. Czeka Cię przejście na większą średnicę na całej długości spływu. Ja mam u siebie na całej długości średnicę jednego cala...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Sytuacja podobna ale tylko jeśli chodzi o sprzęt , też wymienilem pompę AquaBee 5000 na Delteca 4745, jeśli chodzi o przepływ to za dużo nie zyskałem bo pompa AB dawała to samo natomiast Delteca po prostu "nie ma" nastała totalna cisza :).

Co do spływu, no cóż może pokusisz się o "durso" + zawór na spływie (o ile jeszcze nie masz)

608-przelewe 1.jpg

608-przelewe 6.jpg

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz mam zawor 3/4 cala otwarty prawie na maxa bo jak skrece go troszke zaczyna syczec , chlupac itd ... dzis zaloze wiekszy zawor 1' zobacze co to da ..


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

#Roman skad wziales taki ladny zaworek na tym durso ??? mam durso ale przy tamtej pompie nie wiem czy dzialal wlasciwie i nigdy sie tym nie przejmowalem bo bylo po prostu cicho ... woda sobie spokojnie splywala .. a tu jakis meksyk na rurce koncowej woda wali jak ze szlaufa pozarniczego ...:) a co myslicie o tych srednicach rur czy te redukcje teraz nie sa zbyt mocne ????


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w moim przypadku wejście i wyjście na pompie 25 mm, natomiast spływ w kominie 34 mm

a zaworek firmy GARDEN :)

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

#Roman a czy woda spada u Ciebie splywa bezposrednio do komory odpieniacza czy moze wczesniej gdzies na jaks gabke , wate jest wstepnie mechanicznie oczyszczana ??? Interesuje mnie wlasnie jak to inni maja rozwiazane - to znaczy czy wstepnie oczyszczac mechanicznie wode i jak to rozwiazac ..??? moze skierowanie strumienia na jekas gabke spowodowalo by jej wyciszenie ??

Garden ??? A sa takie male ? Z OBI czy Kastoramy ???


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to może tak, obecnie cały komin mam wyłożony, na moim "balkoniku" położyłem siatkę z węglem i przykryłem coś w rodzaju "waty" tapicerskiej (efekty wycieczki do Grajewa :), wurzycam tą watę co 3 dni, w samym kominie mam gąbkę akwarystyczną (niebieską z dyżymi porami) i ...... i czisza.:D

zawór w OBI ale nie należy do najlepszych po jakimś czasie potrafi przepuszczać, przypadłość ta dopadła mnie przy reaktorze.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@wildschek te zaworki są w każdym hipermarkecie budowlanym na ogrodzie :) coś ok 13-15 zł za 2 szt


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman

obecnie cały komin mam wyłożony, na moim "balkoniku" położyłem siatkę z węglem i przykryłem coś w rodzaju "waty" tapicerskiej

to znaczy gdzie w balkoniku za grzebieniem ??? I jak to niby sie trzyma ? Chyba ze ten balkonik jest plytki i ten wegiel jest tam na okraglo ????

w samym kominie mam gąbkę akwarystyczną (niebieską z dyżymi porami)

- i taz jak ja tam zalozyles na kratce czy inaczej ? I czy ta wata nie rozbija strumienia wody spadajacej ?


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobie zdjęcie i wrzucę ale gdzieś koło 16.00, tak, za grzebieniem leży siatka z weglem na niej wata a na końcu kratka, prostopadle do "balkonu" też jest kratka a za kratką gąbka na całą glębokość komina, zdjęcie wszystko pokaże

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

#roman niezle ... zdjecia tu sa niezbedne !!

A ciekawi mnie jak inni maja wstepna filtracje mechaniczna rozwiazana ? Pytam bo do tej pory przy tamtej pompie mialem sam koniec rury splywowej skierowany na taka rynienke w ktorej byla wata..rynienka ta osadzona byla w sumpie wklejonej ze szkla ramce. Rynienka miala dwa wyloty skierowane bezposrednio do komory odpieniacza .. ale tak moglo byc przy tamtej pompie kiedy woda sobie leniwie splywala na wacie !!! ... a przy deltec'u jest to nie mozliwe koniec splywu musi byc bezapelacyjnie pod woda w komorze odpieniacza ...a i tak syczy, chlupie ... wiec problem jest gdzie i jak teraz zamontowac jakas mechaniczna wstepna filtracje ?? najlepiej w kominie zeby dojscie bylo ale jak ?


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś jest nie tak, durso masz, pompa 5000 l/h to nie wodospad, praktycznie jedno przekręcenie zaworka na durso uspakaja całą hydraulikę , hmm......


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podlaczyc koniec rury spustowej do pompy odpieniacza ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wildschek, weź i zrób porządek z tymi rurami i redukcjami. Na co Ci to było - rekukcja z 40mm na 1/2 cala?


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie trza by bylo to zrobic .... a byla potrzebna przy tamtej pompie AB bo tam ciekla ta woda jak krew z nosa a przy tak duzej srednicy rury w kominie rozlewala sie po sciankach tej rury i efekt dzwiekowy byl taki jakbym siedzial w studni ... wiec wymyslilem ze redukcja spowoduje spietrzenie tej wody a tym samym wyciszy mi ta studnie czy kibel jak kto woli i rzeczywiscie tak bylo ... ale teraz jest sytuacja odwrotna ... po zmianie na Deltec zrilo sie cos za duzo tej wody na te redukcje i efekt na wylocie jest taki jakby ktos palcem dlawil strumien wody wylatujacy z weza do podlewania w ogrodzie ...i cisnienie tez jest niezle ....


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest tak: nieco większa pompa HLP 5250, komin trókątny dł grzebienia ok 23cm, w kominie 10 cm ceramiki filtracyjnej na dnie, potem 30cm gąbki niebieskiej , ok 10cm waty akwarystycznej i płytka deszczowni , w dnie rura spustowa 40mm wystająca w kominie ok 5cm powyżej dna i schodząca prosto do sumpa bez żadnych redukcji i zaworów. Koniec rury poniżej poziomu wody w sumpie. Na wszystkich biegach pompy cichuteńko. Jedynie po ok tygodniu kiedy watat się zbije zaczenasię delikatne siorbanie, ale po zwykłej wymianie ustępuje.

pozdrwaiam Tomek.


160x60x60 ,sump 100x40x40, deltec hlp 5250,deltec TS1060s, mixer KM500,IKS Aquastar z dodatkami, dozownik aquastar4pro,lampa Arcadia series3-3x250W HQI(BLV14k)+2x80W actinic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak zrobilem juz porzadek i jest cicho praktycznie nie slychac spadajacej rurami wody ufff... Jak zrobilem ??? Wywalilem ta redukcje 1/2" na wylocie i wstwilem 3/4" no i troche sie pobawilem regulacja .... ale dalej podrazyc temat chce z tym mechanicznym oczyszczaniem wstepnym ... W tej chwili nie mam zadnego oczyszczania woda z komina splywa bezposrednio do komory odpieniacza . Gdzie i jak zainstalowac to wstepne oczyszczanie ?

#Tomek pisze ze ma komin zapchany ceramika , gabka i wata czy aby nie jest to bomba zegarowa z opoznionym zaplonem ??

A jeszcze zauwazylem wczoraj dziwna rzecz z tym moim Delteciem 4745. Pieknie pracuje cicho niby jest cacy i ok.. ale np. gdy wylacze wtyczke z pradu i po chwili znow wlacze pompa nie startuje . To znaczy raz na kilka prob zastartuje ale dopiero po chwili . Trzeba przelaczyc na bieg "0" i potem zalaczyc bieg '1" wtedy jest cacy . Zastanawiam sie czy to tak ma byc czy cos ze sterownikiem w tej pompie ?


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na niższych biegach nie zastartuje , tylko na 3 biegu nie ma problemu, jeśli chodzi o ceramikę to faktycznie nie jest to najlepszy pomysł, gąbka jako filtr mechaniczny + żywa skała + DSB = SUKCES :).

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak dobra #roman ale gdzie ta gabke najlepiej umiescic ???? w kominie na jakiejs kratownicy czy w sumpie skierowac koniec rury gdzies na jaies medium filtracyjne a z niego do komory odpieniacza ...

PS. a z tym deltec'iem dzieki za info ... choc jakos to dziwnie jest rozwiazane ze na 1 biegu nie zastartuje po np. przerwie w dostawie pradu !

A co jezeli taka nastapi i nikogo nie bedzie w domu a pozniej wlacza prad ??? Pompa bedzie czekala az ktos ja zalaczy fizycznie poprzez zmiane biegu ??? przeciez to bez sensu :|


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozwiązaniem jest ustawić na 3 bieg i wyciszyć hydraulikę - proste , jak się okazuje - nie proste, natomiast do Bytomia masz prostą trasę - zapraszam :)

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale dodzwonilem sie teraz do dystrybutora Deltec'a i powiedzial gosc ze zeczywiscie na 1 nie zastartuje ale powiedzial zeby zastartowala trzeba wstawic zawor zwrotny na rurze wylotowej wtedy zastartuje ... ale powiedzial ze te pompy w zasadzie nie powinny pracowac na 1 biegu a na 2 a jeszcze lepiej na 3 biegu ! Mowil ze nawet w mojej 300 na koncu wylotowym zrobic rozgalezienie i wykorzystac jej moc do cyrkulacji lub zafalowan ...

Przyznam szczerze ,ze jak ja puszcze na 2 bieg to robi niezly mlyn a o 3 to juz nie mowie ... zastanawiam sie na jakim biegu pracuja u innych i w jakich zbiornikach ??


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

#roman no droga prosta w zasadzie dzieki za zaproszonko jak gdzies kiedys bede w tamta strone jechal dam wczesniej znac ok ? a co do tego 3 biegu to robi mlyn ze szok a na grzebieniu robi sie za duze spietrzenie i woda sie podnosi do wzmocnien! Chyba by trzeba bylo z grzebienia zeby wylamac ...

Na jakich biegach i w jak duzych zbiornikach pracuje Deltec'i u innych ??


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.