Skocz do zawartości
Rebciu

Piana sucha i mokra - fakty i mity

Rekomendowane odpowiedzi

Po przeczytaniu tego wątku:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=13553&d=0

obejrzeniu pdf-a z linka, który AquaManiac podał oraz rozmowie z nim na ten temat wzieło mnie na eksperymenty :) Wszystkich zawiłości wynikających z tego pdf-a nie będę przedstawiał bo nie "szprecham", a Andrzej mi przedstawił całą sytuację ogólnie i wole żeby on tu opisał dokładnie "o co chozi" :D. Najistotniejszym wnioskiem dla mnie po badaniach przeprowadzonych przez tego gościa była możliwość usuwania fosforanów przy odpienianiu na mocno mokro czego nie uświadczymy przy tradycyjnej suchej pianie. Postanowiłem przestawić zdecydowanie mojego BK 250 i ustawiłem poziom odrywającej się piany ok. 2-3 cm przed końcem rury, z której ta piana wylewa się do kubka. Efekt po 30 godzinach pracy:

1135-odpienianie1.jpg

1135-odpienianie2.jpg

Jak widać rura, którą piana wychodzi od wewnątrz jest czysta. Taką ilość syfu przy ustawieniu na sucho uzyskiwałem przez 3-4 dni i był on delikatnie ciemniejszy i zdecydowanie mniej śmierdział. Bardzo dużo syfu osadzało się na wewnętrznej ściance rury. Niestety nie mogę go ustawić na odpienianie jeszcze jaśniejsze bo BK ma tą dolegliwość, że przy włączeniu poziom piany gwałtownie idzie go góry i potem stopniowo opada więc nie mogę wyżej tej piany podnieść bo na 100% przy zaniku prądu i ponownym włączeniu przeleje się wszystko. Planuję odpieniac tak przez miesiąc i potem wyciągnąć wnioski na podstawie ewentualnych zmian w zbiorniku.

Amerykanie w większości ustawiają pracę odpieniacza na mokro m. in. argumentując to lepszym usuwaniem fosforanów. U nas raczej do tej pory panował pogląd, że właściwe ustawienie odpieniacza - to sucha piana bo jest m. in. mniejsze usuwanie pierwiastków itp. Z tego co mi Aquamaniac mówił badania na spektrografie syfu z odpieniania na bardzo mokro i sucho pokazują coś innego. Co wy na to?


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Rebciu dokładnie tak samo sobie eksperymentuje z pianą w swoim BM 250 fakt to ATI a nie BK ale "coś" podobnego, tą samą pianę w takiej ilości "syfu" otrzymuję po 3 dniach, z tym że 2 cm od górnej krawędzi kubka zbiera się tzw "glina", niestety ustawienie poziomu piany przy górnej krawędzi kończy się przelaniem po pewnym czasie, przy takiej pracy odpieniacza wynik fosforanów jest na poziomie niewykrywalnym (test odpowiedni :).

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Rebciu.

U mnie gdy NO3 i PO4 sa testami niewykrywalne, to zmieniam odpienianie na bardziej suche lub nawet bywaja okresy, ze calkowicie wylaczam odpieniacz.

Po kilku tygodniach moge znowu odczytac troche NO3 i PO4.

Mokra piane, ustawiac musze na moim odpieniaczu podobnie do Ciebie tzn. tak, zeby po wlaczeniu odpieniacza, piana nie wylatywala do kubka, ale zeby sie zatrzymala calkiem wysoko.

Myslalem, ze to jest znana sprawa, ze odpieniacz ustawiony na mokro wyciagnie wiecej. Szczegolnie dobrze zauwazalne jest to, gdy woda jest mocniej niz normalnie zanieczyszczona NO3 i PO4 i dodamy "nieco" wodki. :) Odpieniacz wtedy wyciaga rozmnozone bakterie, ktore wbudowaly te zwiazki w swoje skromne, jak by nie bylo, cialo.:D

Mam wrazenie, ze najwiecej masy odklada sie w rurze reakcyjnej a nie w kubku.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman, napisz coś więcej o tych fosforanach :) Wiem, że miałeś wcześniej Delteca, a ten ATI jest stosunkowo krótko u Ciebie. Jakie wyniki fosforanów miałeś przy deltecu? - jeśli mierzyłeś. Jak wygłądał w czasie spadek wartości fosforanów?


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę o tym czytam ostatnio na reefcentral i mam zamiar zmienić z suchej na mokrą, podobno wtedy można wywalić z akwa więcej syfu zanim ulegnie rozkładowi- wtedy mniej do roboty ma skała i podłoże, przez co można mieć tego mniej(skały). Tej metody używają goście z akwariami BB (bez podłoża)- na maxa za duży odpieniacz i dużo mokrej piany.


Pozdrawiam, Piotr

Moj blog: http://www.brightsidereef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani, chodzi ogólnie o poglądy związane z odpienianiem m.in. Klaus z Royal Exl. zaleca ustawianie piany na suchą ze względu na mniejsze wywalanie pożytecznych związków, a te badania chyba dowodzą coś odwrotnego. Ja u siebie mam delikatny problem z fosforanami i szukam optymalnego rozwiązania. Na większym odpienianiu białek mi nie zależy bo NO3 muszę podnosić bardzo obfitym karmieniem.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym jedzeniem to jest problem, ile karmić aby nakarmić korale ale jednocześnie trzymać w ryzach NO3,

Rebciu, przy Deltecu lekko zabarwiony na kolor żółty czyli wg skali też zero, ale teraz przy ATI idealne przeźroczysta miarka.

Tylko to się nie ma co sugerować zmianą odpieniacza ponieważ miałem rożne warunki w akwa, przy Deltecu przyjąłem korale z spalonego sklepu, i trochę grzebałem w akwa , przy ATI staram się nie wkładać jeśli nie muszę ręki do akwa.


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"zaleca ustawianie piany na suchą ze względu na mniejsze wywalanie pożytecznych związków"

NO3 mozesz podnosic tez chemia, wtedy nie podnosisz PO4, a "mokry" odpieniacz wywali to wszystko do kosza. Ale wydaje mi sie, ze tylko razem. Bez NO3, samego PO4 nie usunie.

"Pozyteczne", usuniete zwiazki sam sobie dodasz. Wode tez podmieniasz...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie :) też czytałem o tej zależności NO3 i PO4. Nawet mam kupiony NaNO3 bo samego NO3 nie ma. Trochę się boję rozchwiania równowagi jonowej lejąc to do baniaka i szukam innego wyjścia. Stani napisz coś tym NO3 i PO4.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak u was ale chyba najprościej trzymać PO4 równe 0 a NO3 na poziome 5 (skala Salifert) i obserwować korale, mieć przy tym wydajny odpieniacz czyli w chwili NO3 utrzymującego się na poziomie 0 "walić jedzenia ile fabryka daje" i potem znów mierzyć, i tak w kółko :)

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko właśnie jest problem jeśli NO3 jest niewykrywalne, a PO4 za wysokie i nie tylko ja mam z tym problem :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

Coz Ci napisac. Tego NO3 mogloby byc ze 20 x wiecej niz PO4. Tylko, ze tego nie zmierzymy naszymi testami. Mierzymy tylko to, co plywa rozpuszczone w wodzie a to nie calkiem wszystko.

Rowniez, jak mamy PO4 np: 0,01 a NO3 1mg/l to ten wzajemny stosunek wydaje sie byc mocno rozchwiany :D. A wyglada przeciez b. ladnie i tak jest istotnie.

Moim zdaniem brakuje w akwariach weglowodorow (gorzalka) do pelnego rozwoju bakterii..., ktore moglyby byc ewentualnie usuwane przez odpieniacz.

Wszyscy wiemy, ze samego PO4 odpieniacz nie rusza.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DObra na razie nie będę tego NaNO3 dodawał i postaram się inaczej działać. Jestem ciekawy rezultatów działania odpieniacza za miesiąc - jeśli chodzi o PO4.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie wysokie jest to PO4, ze Cie denerwuje, ale skoro sadzisz, ze przy takim poziomie PO4 masz zbyt malo NO3 to przy Twoim doswiadczeniu podnosilbym NO3 zeby cos tam bylo i dodawal np: 5ml wodki dziennie na Twoje akwarium i spokojnie czekal na spadek PO4. Nawet i dwa miesiace. Im wolniej tym lepiej. Gdyby PO4 zaczelo spadac to wystarczy wzmoc czujnosc i zmniejszyc od razu dozowanie ognistej, bo dojdzie do sytuacji, ze jeszcze i PO4 bedziesz dozowal :). Chociaz to juz jest latwiejsze, bo czasami wystarcza nie plukanie mrozonek i wlewanie rozmrozonej, pieknie pachnacej wody.

Na marginesie moge dodac, ze tymi rozmnozonymi bakteriami odzywiaja sie rowniez korale.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wódką już miałem do czynienia kiedyś (dawno temu) i nie uważam aby mi mocno pomogła. Z tego co wiem jest wręcz niebezpieczne stosowanie jej przy zaburzonej równowadze między NO3 i PO4.

Na razie zrobię porządek z osmozą bo zadje się, że z moją wodą w kranie jest coś nie tak i ona jest głównym źródłem fosforanów. Odpieniacz popieni na mokro i zobaczymy za miesiąc :)

AquaManiak przetłumacz tego pdf-a i opowiedz czego się dowiedziałeś na odczycie tego gościa - jeśli możesz :D:):D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Z tego co wiem jest wręcz niebezpieczne stosowanie jej przy zaburzonej równowadze między NO3 i PO4."

Sie wie. Dlatego zeby pozbyc sie jadnego, czasami trzeba dozowac to, czego brakuje.

Napisz za miesiac co zauwazyles przy mokrym odpienianiu :) Tylko czy takie mokre odpienianie nie zadziala w czystych zbiornikach tak jak dodawanie wodki gdy czegos brakuje? Sytuacja jest dosyc napieta gdy nie ma rownowagi miedzy NO3 i PO4.

Powodzenia i pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman - napisz proszę jak sprawuje Ci się BM w chwili obecnej chodzę na AM3000Blue i zastanawiam się czy uzyskam duży skok jakościowy jeśli przejdę na BM szczególnie, że w miarę niedalekiej przyszłości będziemy zmuszeni (niespodziewanie) przemieścić zbiornik z parteru na piętro a przy takiej okazji nie sposób nie zrobić podmiany zbiornika na trochę większy :).

Interesuje mnie jak to pieni oraz jakie tam są pompy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Harari, ja przeskoczyłem z Delteca na ATI, coż mogę powiedzieć nie miałem złych wspomnień z starym ale przy ATI mam większy komfort w karmieniu, a on robi swoje odpienia jak szalony, jeśli chodzi o pompy to "no name" ale 2 x 2500, więc czadu dają zwłaszcza jak je trochę "stuningujesz". Ogólnie w skali od 1 do 6 dla ATI 5 :)

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Harari pozwolisz ze ja sie tu wtrace z zapytaniem. Jak ci sie spisuje ten AM3000 Blue? Bo slyszalem sporo pochlebnych opinii o nim...

ps-ile w sumie masz wody w obiegu?


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W chwili obecnej w obiegu jest ~500L ale o ATI'm myślę pod kontem nowego systemu.

Jeśli chodzi o AM to jestem z niego bardzo zadowolony ale jak większość z nas wie apetyt rośnie wraz z jedzeniem :). Jedyna sprawa do której mogę się przyczepić to sposób mocowania kubka na korpusie - wszystko niby jest OK ale jakoś tak siermiężnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman faktycznie pieni jak szalony, no chyba, ze karmisz, to przestaje pienic na pol dnia, w tej chwili wylaczylem BM 200 bo w 470 litrach brutto za mocno wyjalawia wode

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Harrai a jak sprawuje sie pompa AM 65W w odpieniaczu blue w porownaniu do tej z turboflotora multi?? I czy jest mzoliwosc ustawienia w nim sucha- mokra piana??


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica jest bardzo duża na korzyść Blue - wcześniej używałem właśnie Turboflotor Multi. Dobrze się go ustawia, znacznie łatwiej niż Multi - jest duża wygodna wajcha do podkręcania. Opis sucha mokra piana jest dla mnie zbyt abstrakcyjny więc napiszę bardziej opisowo. Blue tak jak wszystkie odpieniacze AM ma w kubku odwrócony lejek przez który przelewa się piana. Z moich obserwacji można go ustawić:

Wajcha w pozycji max otwarta - praktycznie na całej wysokości lejka odkłada się "glina" a w kubku jest prawie asfalt.

Wajcha w pozycji 1/2 - glina na ostatnich cm od szczytu lejka, kubek ciemna kawa

Wajcha w pozycji max przymknięta - hmm. chodził tak przez parę dni po odpaleniu zbiornika. teraz się nie da bo za bardzo wywala.

I jeszcze jedna sprawa to co rozumiecie przez karmienie - mówimy o karmieniu korali czy ryb ? Jeśli mowa o koralach to ja muszę robić to tak - po zgaszeniu światła wyłączam odpieniacz daję pokarm i idę spać. Rano włączam odpieniacz. Jeśli nie zrobię takiej akrobatyki w przeciągu kilkunastu minut odpieniacz kipi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ZiZi :

Roman faktycznie pieni jak szalony, no chyba, ze karmisz, to przestaje pienic na pol dnia, w tej chwili wylaczylem BM 200 bo w 470 litrach brutto za mocno wyjalawia wode

a poczym to poznac ze woda jest za bardzo wyjałowiona


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Harrari a jesli chodzi o wielkosc to czy blue jest duzo wiekszy od turbo??


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.