Skocz do zawartości
Rebciu

Piana sucha i mokra - fakty i mity

Rekomendowane odpowiedzi

a poczym to poznac ze woda jest za bardzo wyjałowiona

Podlacze sie pod to pytanie, jak sprawdziles, iz woda jest za bardzo wyjalowiona?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

olekszwarc :
a poczym to poznac ze woda jest za bardzo wyjałowiona

Podlacze sie pod to pytanie, jak sprawdziles, iz woda jest za bardzo wyjalowiona?

po kondycji korali:

- brak przyrostów

- brak wybarwienia

- bielenie tkanki

choć podane wyżej cechy mogą występować z innych przyczyn.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jest na brak "przyczyn" w akwarytyce morskiej nie możemy narzekać :)


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no Roman dobrze napisal, do tego:

- duzo mniej krewetek, slimakow (te male) i innego gamarusa w sumpie

- szalejace slimaki (te duze) - szukajace chociaz kawalka glona

- zle wygladajaca ksenia

- padajace glony w refugium

- redox blisko 500

- duze wahania ph, czyli swieci sloneczko ph mocno w gore, nie swieci - nie ma co jesc - ph mocno w dol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zizi:

wszystko się zgadza, IMO oprócz ostatniego :

- duże wahania Ph to raczej objaw słabego buforowania, bo przy nazwijmy to umownie "nieodpienionym" akwarium jest przecież podobnie jak nie gorzej :

do fotosyntezy korali dołączają sie wszelkiej maści glony chciane i niechciane, a nie słyszałem jeszcze o tym aby obecność nutriens w wodzie powodowała, że korale mniej fofosyntezują, IMO wręcz odwrotnie - to w sterylnej wodzie zrzucają część zooksanteli i dlatego wskazane jest dokarmianie,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

froolk, pewnie masz racje, ale u mnie tak jest, byc moze przyczyna wahan ph lezy gdzies indziej a ja dolaczylem niepotrzebnie do symptomow wyjalowienia wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zizi tak podejrzewam.

Dużo masz korali w zbiorniku? Jeśli jest ich sporo a oświetlenie jest silne wahania są nieuniknione. Jedynym znanym mi remedium jest utrzymywanie wysokiej twardości węglanowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oswietlnie bardzo silne, korali sporo; kh juz nie chce podnosic - jest 6,4 i jest ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

froolk, do jakich wartości wg Ciebie powinno się te kH podwyższać?


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm jak dlamnie to troche malo te 6,4 podciagnołbym do 8,9


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał, a jakie kH jest w naturze?


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, jakie KH uważacie za optymalne? moim zdaniem jest to zależne od metody, ale moja wiedza nie jest zbyt duża. U siebie utrzymuje KH pomiedzy 7-8, a jak miałem reaktor to było ok.9-10


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rebciu :

Rafał, a jakie kH jest w naturze?

@Rebciu: a jakie są wahania PH w naturze? Touche :)

I jak myślisz co bardziej szkodzi naszym podopiecznym skoki PH czy większa niż w naturze twardość węglanowa :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rebciu :

Rafał, a jakie kH jest w naturze?

hmm dobre pytanko Rebciu myślę , że 6 to trochę za nisko chociaż w naturze te wartości nie sięgają tak wysoko jak dążymy w akwariach.


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - dobry temat :) Ja eksperymentowałem z Kh miedzy 6-8 i tak szczerze to różnicy w zachowaniu zwierzaków nie widziałem. Teraz trzymam 7-7,5 i pewnie tak zostawie. Są poglądy, że podwyższone Kh (pow. 12) pomaga pozbyć się niechcianych glonów ale takie manewry to jak dodawanie ozonu do zbiornika. Podobno też wysokie kH powoduje większy wzrost korali ale co wtedy się dzieje z naszymi pompami?

froolk strzelasz trochę ślepakami - Kh możemy kontrolować na poziomie jakim chcemy w przeciwieństwie do pH nawet jeśli używamy kalkwasser. Napisz co daje Ci te Kh 10-11?


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak kiedys miałem kh w akwa 6,7 potem poleciało na 4.5 i było nie ciekawie wiec lepiej miec te 8,9 i dmuchac na zimne :wink


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rebciu: Przecież napisałem! Dzięki temu, że jak napisałeś mogę z łatwością kontrolować kh mam stabilne Ph 8.2 do 8.3 - to maksymalne wahniecie dobowe - niestety siermiężność elektrod Ph nie pozwala mi podać Ci tego dokładniej.

Nie mam przy tym problemów z pozostałymi parametrami jak Zizi, korale rosną - wszystko jest ok, wiec nie kombinuję - proste :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu - nie zauwazyles roznicy w dozowaniu CA ?

Mi przy KH 10 korale raczej nie byly zadowolone - brak przyrostow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

froolk tez nie mam, w tej chwili poza ph wszystko jest ok - poczekamy tydzien bez odpieniacza - powinno byc ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przy Kh 7-7,5 pH mam na poziomie 8,1-8,3 - może jakbym podwyższył Kh do 11 miałbym stałe 8,2:lampka :)

froolk, nie lekceważ twardości węglanowej. Ja znam przypadki położenia zbiornika od zbyt niskiej jak i zbyt wysokiej. Przy tej drugiej nawet pewien sklep pozbył się całej dostawy acropor swego czasu.

Zizi, wapno leję od dłuższego czasu tyle samo i jest OK

Temat zrobił się w stylu wyższości świąt.... - wychodzi na to, że każdy zbiornik jest inny i inaczej reaguję na pewne parametry :D Ja osobiście wolę oszczędzać pompy bo mnie nie stać na wymiany co rok czy dwa, a zwierzaki widać się przyzwyczaiły do tych moich wachań pH o 0,2 bo nie zgłaszają sprzeciwu.

Może w końcu doproszę się AquaManiaca o tłumaczenie i sprawozdanie z odczytu pana, który mi - tak jak i jemu - mocno namieszał w "łepetynce" :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu temat chyba prosty - ludzie ktorzy maja morskie od lat pewnikiem juz zdrowo ustosunkowali sie do tematu - ale nic nie pisza - ja po omacku cos probuje.. cos zrozumiec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.