Skocz do zawartości
froolk

Poradźcie czy coś zrobić z montoporą ?

Rekomendowane odpowiedzi

Przyszła do mnie szczepka akropory w fatalnym stanie.

Usunąłem części pozbawione tkanki i resztę wożyłem do akwarium. Nie wyżywajcie sie na mnie, wiem, ze głupio zrobiłem, nawet żona która sie nie interesuje kompletnie akwarium mówiła mi, żebym ją odrazu wyrzucił. Ale przeciez człowiek...szkoda gadać.

I tak ją wyrzuciłem bo zrzuciła tkankę w nocy, a teraz stojąca obok niej montipora digitata która wczesniej miała się świetnie pochowała polipy i ma mikroskopijne ubytki tkanki (nie pstryknąłem bo na fotce i tak nie było by widać). Ogólnie nie wyglada szczęśliwie. Reszta korali ok - w tym inne digitaty. Coś z nią robić, czekać, moczyć w płynie lugola, w RO, wyrzucić?

Oczywiste jest, że nie chciałbym aby poleciały mi jeszcze jakieś korale.

Co może być powodem - poprostu kontakt z kawałkami gubionej tkanki czy co gorsza jakiś patogen, wirus, bakterie?

Zdjecie nieszczęsnej szczepki.

Sorry za jakość fotki, ale jeszcze była w worku

328-img%205.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinna się zagoić, jeśli masz odpowiednia wodę itd.

I inne twardziele rosną, to powinno być ok.

Odstaw ja dalej od innych koralowców, obserwuj jak tkanka będzie dalej odpadać, to bym wyrzucił.

Tez kiedyś taką zmasakrowaną acroporke przyjąłem, podłamywałem martwe części i się ładnie zagoiło.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Jarek za radę. Ta akroporka wyszła od nadawcy cała i zdrowa. Żródło pewne i sprawdzone. Dostałem parę szczepek i inne były ok. Nie wiem co sie stało w drodze - może konduktor jakoś tak położył boks że była poza wodą?

Zrobiłem z nią tak jak piszesz - usunąłem wszystko bez tkanki - ale się zebrała odrazu w tą samą noc "do wiecznej rafy". Mam nadzieję, ze masz rację i montipora się pozbiera - ale narazie nie wygląda ciekawie :)

parametry mam raczej ok, może poza Twardością Węglanową :D :D :D

Inne korale nie narzekają, montipora do wczoraj też nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda aroporki:sad, nic nie mogłeś zrobić.

Musiała ostro dostać w transporcie(chyba)

Zobacz moją szczepkę montipory, przewróciła sie na niebieską acroporę.

Daję jej 100% na wyleczenie.

931-montipora chora.jpg


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acropora lepiej, prawie śladu nie było, teraz wygląda idealnie, bez ubytku tkanki.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.