Skocz do zawartości
michu23

Czy za duża ilość światła szkodzi?

Rekomendowane odpowiedzi

witam! mam pytanko bo nad moimi 63 litrami świeca 3 powercompacty co daje 128W, czy moze byc to w jakis sposob szkodliwe dla zycia? badz tez sprzyjac rozwojowi niepożądanych glonów itp, etc... zauwazylem ze jak odejme 18W jest jakby lepiej. dzieki pzdr!


120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm.. trudne pytanie

Teoretycznie to nie mozna prześwietlic akwarium. Ilość swiatła padajaca w tropikach jest nieporównywalna do lamp, ale praktycznie ... Więc barwa switła czy np długość fal w sensie pików na wykresie moze być nie taka jak trzeba, Ponieważ akwarium nie jest idealne zwiększenie oświetlenia może powodować wiekszy "obrót" materii i komplikacje które powoduja powjawienie sie gonów itp oczywisa oczywistość ze nie wszystkie ogranizmy zyją prawie pod powierzchnią w nasłonecznionych miejscach.

Jedyna rada to sprawdzić doświadczalnie

Praktycznie zależy od wyskości żródla światła jego mocy,odbłyśników itp...


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...rzeczywiscie chyba trudne ale bardzo ciekawe pytanie...w ksiazkach,ktore czytalem mowi sie zazwyczaj o niedoswietlonych akwariach i prawie niemozliwosci ich "przeswietlenia".Sa to ksiazki juz nieaktualne sprzed paru lat.W nowych ksiazkach autorzy niechetnie podaja szczegoly,czyli jaka moc do jakiego zbiornika,mysle ze dlatego by sie nie osmieszyc,gdyz za pare miesiecy ich rady moga stracic aktualnosc.W najnowszej ksiazce jaka czytalem autor mowil o oswietleniu jako jednej z wazniejszych rzeczy w zbiorniku,jednak nie proponowal gotowych przykladow,nadmienil tylko o 750W na metr kwadratowy na rafach.Podobnie napisal o cyrkulacji...nie powiedzial jaka ma byc ta cyrkulacja w litrach na godzine ,natomiast podal jaka jest cyrkulacja wody w naturze,inna na lagunie,rafie,innej glebokosci...zachecal do wlasnego obliczania a tak naprawde nie za bardzo bylo mu na reke mowic wprost...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam takie doświadczenie: światła można dać dużo - dokładałem przez lata coraz więcej i nic się nie stało. U Niemców widziałem w małych akwariach kilkatysięcy wat i były piękne. Ale ostatnie moje doświadczenie--- położyłem dwie jednakowe silne jażeniówki przy przeciwnych ścianach akwarium. Tam gdzie jest duży nawiew wody ściana jest czysta, na drugiej z mniejszym ruchem wody rosnie cienka powłoczka zielonych glonów z której się cieszą ślimaki i rozgwiazdy a także ryby roślinożerne.


Automatyczne dolewki - tel 501 562 051 , mail dr_witt@wp.pl ,Allegro - Dr_witt

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=513551

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytam bo mowi sie ze im wiecej watow tmym lepiej. pomijam tutaj taka kwestie, ze niektore zwierzaki lubia mniej lub wiecej swiatla, ale jakby przypadkowo obserwuje ze odejmujac czesc swiatla nie ma tylu niepozadanych przez Nas glonow.


120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym wiecej watow tym lepiej?? To znaczy ze co jak dam 1000W na akwa 180l to bedzie dobrze?Bez przesady jest chyba jakas gorna granica oswietlenia akwarium,chociaz by ze wzgledu na ilosc ciepla w ten sposob dostarczanego,ktorego w jakis sposob trzeba sie pozbyc.@michu23 uwazam ze 128w na akwarium 63l to jednak za duzo,przekonasz sie latem.Poza tym niepotrzebnie sie narazasz na koszty.Mam 144w na akwarium 180l i nawet sps'y rosna.Oczywiscie mysle jeszcze nad dolozeniem jednej swietlowki philips aquacoral 25w.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Peniek skoro nie bardzo sie znasz to lepiej sie nie wypowiadaj temat dotyczy ilosci watow na litr a nie grzania wody. W akwariumj najwazniejsza role pelni woda swiatlo . . . i powieszenie 1000 w nad 200 l nie stanowi problemu a jesli jest ono dobrze dobrane to ukaze ci takie piekno koralowcow o jakim nawet nie sniles. Nie pisalem juz z 1.5 roku ale chyba znowu zaczne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@michu23:moim zdaniem przypisywanie powstawaniu niepozadanych glonow z powodu silnego oswietlenia jest malo zasadne.Glony potrafia sie przystosowac niemal do kazdych warunkow i wystepuja w akwariach silnie i slabo oswietlonych.Powodow powstawania glonow jest niestety wiele jednak z pewnoscia nie z powodu silnego oswietlenia(warunkiem jest aby oswietlenie bylo odpowiedniej jakosci )

Pozdrawiam Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mam w tej chwili zdjec ale nad naszym starym nano co fotki sa w galerii powiesilismy kiedys 150 w + jarzyniowki akwa 25 l mirabello i wygladalo pieknie nawet zwierzaki nie zareagowaly duzym stresem kiedy doszlo 140 w swiatla i stweirdzilbym nawet ze w przeciagu 2 dni dostosowalyby sie natomiast z racji tego ze to cieple biuro palnik palil sie max 2 godz dziennie. W tej chwili buduje jednemu klientowi nie duze akwa ale swiatla daje ile sie zmiesci akwa wymiar 73 x 83 a bedzie 2 x 400 w + t5 lub 2 x 250 w ng + 4 x t5 obsadze na gorze sps z farm niemieckich i zobaczycie kolory beda ze az sie wam nie sni :)ale to dopiero za 2 mc jak skoncze bo dopiero spawam stelaz :)

normalnie nie mozliwe cytuje " nawet sps'y rosna " wooooow twoim tokiem rozumowania nalezy poweisic energooszczendna 5w nad rafa 1000l nie bedzie problemu latem i po jaka cholere ci inzynierowie wymyslili te chlodziarki za tak ciezkie pieniadze. Najlepiej zrozumialbys biotop nurkujac nawet w glupim |Egipcie nie wspominajac o bardziej egzotycznych miejscach wtedy czlowiek sobie uswiadamia co to znaczy slonce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No z tymi 5w to przesadziles.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze i przesadzilem ale jesli ktos pisze bzdury to trzeba szybko reagowac odpal sobie jakakolwiek zagraniczna stronke z akwariami poczytaj o sprzecie swietle itd tam nie uzywaja czegos takiego jak 150 w jako glowne 400w 1000w 150 jako dodatkowe wybarwiajace czesto 20000k + mase t5. Amerykanie szczegolnie. W tej chwili w Niemczech duzo osob odchodzi od lamp typu hqi i wieszaja lampy t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne jak ktos trzyma same sps w rafie 500-1000l to mocne swiatlo ma sens.Ale w minirafce 60l z paroma miekasami instalowac 130w oswietlenia i chlodziarke to lekka przesada.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem 150w żarnik nad 60l bez chłodziarki, wiatraczki dawały radę, dało się kontrolować temperaturę w lato.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jaroslaw,mam w lato w pokoju,temperature w upaly dochodzaca do 36-37 st C i w takim pokoiku te twoje 60l z 150watami hqi to napewno bys ugotowal.Mi przy 3 wiatraczkach 92/92mm udawalo sie utrzymywac tem ok 28,5 st C.a parowalo dziennie 5l wody.Ciekawe jak bym dal 450W nad swoim akwarium,jaka by sie wtedy temperatura utrzymywala?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

święta racja przy takiej temperaturze, w pokoju nie ugotowałbym, bo bym go nie postawił.

U mnie sie sprawdziło, bo w pokoju nie było, aż tak wysokiej temp. w lato.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pełne silne światło o wielkim natęzeniu jest idealne dla spsów.

ale....

Mam lika miekasów i nie wszystkie lubią silne światło.

W silnym swietle niektóre grzybki bardzo słabo się rozkładaja (sa małe i pokurczone) widocznie nie potrzebują wiecej światła dla swoich glonów.

Gdy te same grzybki przeniesie sie do innego miejsca (w cień) to od razu się rozkładaja maxymalnie .

Tak ok 2 - razy powiększają wielkośc i wyglądają naprawdę ładnie.

Podobnie z twardym lpsem euphilia - kiedys trzymałem go w średnim świetle - potem przeniosłem do bardzo silnego i..... zmniejszył piekne zielone końcówki (zmniejszyły się ) odsłaniając długie wiotkie czułki - które nie są zbyt widowiskowe.

Teraz przeniosłem znowu na stare miejsce i powoli wraca do siebie.

Ale z kolei mam miękkiego - silunarie która w pełnym swietle wygląda jak sps.

Krótkie twarde i jędrne gałązki - krzaczek dobrze rozgałęziony , a do tego kolor biały jak snieg (no prawie) .

Jej szczepka rosnaca w cieniu miała gałązki wiotkie i długie - majtała się w wietrze jak Xenia i kolor wpadał bardziej w brazowy (jak xenia) nic fajnego.

Moim zdaniem tajemnica sukcesu tkwi w zrozumieniu fizjonomii zwierzaków.

i tego że to są własciwie rolnicy uprawiające własne glony.

A kazda z grup zwierząt inaczej gospodaruje z swoimi polami .


250-baniak.HQI 150w+2x39w T5 +2x24T5 + nocne , cyrkul. 9000l ,pełen Balling ,odpieniacz ??, LR 30kg. Silunaria ,Xenia ,Sacropython ,Clavularia ,grzybki ,Oceanaris x2 ?limaki turbo x3 (kilka twardych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.