Skocz do zawartości
andryz

Akwarium narożne - 300l- początek realizacji projektu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od wielu lat jestem fanatykiem akwarystyki ale dotychczas tylko słodkowodnej. Od pewnego czasu szykowałem się duchowo do podjęcia trudu postawienia akwarium morskiego , lecz teraz wiem ,że musze to zrobić. Na morskie przeznaczyłem jedno ze swoich 4 akwariów ,ze względu na piękno świata słonej wody wyeksponowane w centralnym punkcie mieszkania , ma ono jednak pewien mankament – jest narożne. Może to nie jest aż tak poważna wada, ale czytając forum zauważyłem ,że akwa narożne nie cieszą się popularnością , a gdy już są- uważne są za problematyczne. Jak by nie patrzeć taką decyzję podjąłem i spróbuję tą ideę wprowadzić w życie. Na domiar złego akwa już mam od paru lat tak więc nie wchodzi w grę sump gdyż nie podejmę się ryzyka wiercenia otworów na odpływ do sumpa. Tak więc – panel. Planuje przedzielić akwarium ok. 30 cm od narożnika co powinno dać w sumie komorę ok. 50l. W komorze znajdzie się miejsce na odpieniacz – planuję Beast 400P oraz pompa np. Aqua Medic Ocean Runner PH 2000 . Do tego grzałka 150W. Planuję również dołożenie Turbelle 6025. Ponieważ po stronie technicznej akwa zostało ok.50l. właściwe akwa ma ok.250l. Co do oświetlenia – mam typową pokrywę Wromak. Może to nie cud ale już dziś mam w niej zainstalowane 8 lamp T8, planuje przebudowę i tak T5 2x54W, 2x39W i 4x24. W sumie 282W –myślę, że przyzwoity wynik i wystarczający do utrzymania życia w akwarium. Co do konkretnego doboru świetlówek oraz ich marki liczę na Waszą pomoc. Proszę doświadczonych kolegów o ewentualne uwagi i sugestie, szczególnie dotyczące wyposażenia np. odpieniacza. Czy zda egzamin, czy istnieje możliwość takiego zamontowania aby odpieniacz ( wysokość całkowita wg. producenta 43 cm.) został schowany całkowicie w komorze technicznej o głębokości 50cm. Czy istnieje konieczność „podniesienia” odpieniacza w stosunku do dna akwarium za razem wystawienia powyżej krawędzi akwarium a zarazem przez pokrywę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na temat odpieniacza ktory wybrales bylo juz na forum,i niestety musze Cie zmartwic ale do twojego akwarium nie bedzie wystarczajacy.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapewne co do swiatla to juz podjalesdezycje ale koszt wymiany 8 swietlowek t5 to juz nie mala kwota.ale jak nie mozesz dac hqi to nie ma wyjscia.

bestmialem jakis czas w 125 l i wymienilem na octopusa -jeszcze gorsze i docelowo miniflotor.moim zdaniem lepiej pieni niz best.jesli myslisz o innej pompie niz orginalna do besti to uz lepiej wez aquabee igielke.ew zastanow sie nad turboflotorem multi sl.


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i?


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybko działacie - dzięki :)

Co do odpieniacza to nie ukrywam ,ze zmartwiłem się. Nie doczytalem na forum jakiś mocno negatywnych opinii (może niedokładnie czytałem bo materiału kupa).Myślałem oczywiście o miniflotorze, ale zdawało mi sie , że będzie za mały. Patrzyłem zatem na Midiflotor ale tu znowu wysokość urządzenia coś ok 53 cm. To z założenia powoduje konieczność wystawienia kubka ponad pokrywę a tego ze względów estetycznych chciałem uniknąć. Jak juz napisałem wcześniej bazuję na akwa , które posiadam , a to jest jak z domem, po tysiąckroć jest lepiej wybudować nowy niż remontować stary. Ze światłem nawet nie brałem pod uwagę HQI choćby ze względu na fakt, że mam pokrywę w która mogę zamontować tylko T5. Gdyby HQI to praktyczni muszę odkryć akwarium a o takiej opcji nawet nie myślałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli chcesz schowac pod pokrywa odpieniek pomysl o jakims tunze.pogadaj z olkiem szwarcem ma moze ci doradzi czy zmiesci sie pod pokrywa.a co do swiatla skoro masz pokrywe to decyzje juz podjales w jakis sposob.laduj t5.chociaz z drugiej strony ponad 200 W ipokrywa.u mnie po 96 W skrapla sie woda na pokrywie.i tak czy siak pokrywa podniesiona przez caly dzien.


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panel w trojkącie 30x30 moze byc maly , jesli na dno wejdzie pompa obiegowa a nie są to niskie urzadzenia to i tak niewiele miejsca zostanie na odpieniacz. Dodatkowo odpieniacz produkuje duzo pecherzykow powietrza ktore beda wracaly do akwa przez pompe obiegowa a to niezbyt ladnie wyglada. W jednokomorowym panelu bedzie ciezko utrzymac poziom wody bez automatycznej dolewki.

Wiec moze jednak sump ???? sa tu gdzies rozwiazania bez wiercenia dna.

w ostatecznosci mozna wyciac dno , odciac powierzchnie panelu i przewiercic tylko ten maly kawalek ..i wkleic spowrotem dno z dwoch kawaklow ( takie rozwiazania tez znajdziesz na forum)

Pozd.

Robert


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co ma gadac z Olkiem,teraz ja mam odpieniacz Olka.:) Dokladnie Tunze do 1000l,ale niestety oryginalny kubek nie miesci sie pod pokrywa,dlatego zrobilem sobie nowy,mniejszych rozmiarow.@jamnik moj tunze nie wypuszcza zadnych bombelkow mimo ze mam jednokomorowy panel.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom już teraz twierdzę, że zdanej decyzji odnośnie oświetlenia nie podjąłem a po Twoim poście odnośnie skraplania zaczynam sie głęboko zastanawiać jak sobie z tym problemem poradzić. Musze sie rozejrzeć ewentualnie za jakąś gotową belką i dostosować jej mocowania do narożnego.Ciekawe - dwa posty na forum i cala koncepcja akwa do poprawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olekszwarc mial odpieniacz do 1000l i teraz ma rifpaka 200 od tunze, one maja ta dziwna przypadlosc, ze "pien" kubka jest dosc dlugi i w tym rifpaku malutkim trzeba doliczyc 20cm pokrywy na wyciagniecie kubka. Nie pamietam jak bylo w tym duzym, ale pewnie jeszcze gorzej.

Witaj w gronie deltowiczow, ja je powoli opuszczam wiec wejdziesz na moje miejsce;).

Jesli chodzi o beasty, nie polecam glosne i jakos praca nie powalaja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie 2 wiatraczki by pomogly.tylko jakma cos dmuchacipobierac prad to pewnie lepiej poprostu uchylic pokrywe badz jej nie robic.

a co do odpieniacza to moze pomys o jakims co mozna powiesic na szybie.ok kubek bedzie wystawal ale cos za cos jak to zazwyczaj jest.


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam uwazam ze jezeli jeszcze nic nie jest kupione to moze warto jeszcze raz to przemyslec.. a nie tak jak ja na wariata bo musze miec morskie i pozniej nic nie pasuje .

a co do odpieniacza typu beast to tak jak pisal Olek


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zniknąłem na moment bo nie ukrywam nieźle zamieszaliście mi w głowie. Ale o to przecież chodziło. Patrzę za HQI, acz nie ukrywam, że portfel boli. Ale nikt nie mówił ,że będzie tanio.

@ jamnik - faktycznie jeszcze nic nie kupione, ale właśnie dla tego mam zamiar intensywnie przepracować wolny czas i po świętach mieć gotową koncepcje do realizacji.

@ olekszwarc- będzie mi miło korzystać z Twoich doświadczeń deltowicza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@andryz nie wiem jak chcesz to rozwiazac ale na allegro mozna kupic oprawy HQI przemyslowe w fajnej cenie 150zl za sztuke (troche trzeba pokombinowac zeby je zawiesic ale chyba warto) w moim dziniku zobaczysz jak wygladaja, trzeba tylko kupic sobie zarniki do morskiego, konsek kabla i wtyczke :)


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pozostanę jednak przy T5. Zadecydowały o tym względy prozaiczne.Koleżanka małżonka nie wyraziła zgody na wiszącą lampę i poświatę z nią związana w reprezentacyjnej części salonu. OK rozumiem poniekąd tak więc steruje w kierunku T5. Ponieważ akwarium narożne ma głębokość ok 75 cm tak więc jestem w stanie upchnąć w nią w sumie 8 świetlówek T5.Planuje w kolejności od rogu akwarium

4x 24W : Aqua Medic Reef White 10000K,AM RW 15000K,AM Reef Blue Act.,AM RW 15000K

następnie 2x 39W:AM Reef Blue Act. i AM RW 15000K

oraz 2x54W :AM Reef Blue Act i AM Reef White 10000K

Proszę o sugestie i ewentualne korekty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.