Skocz do zawartości
VIPER

Nano low tech ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Jestem tu po raz pierwszy, od razu z pytaniami.

Myślę o stworzeniu nano solniczki w wersji low tech.

Bardzo proszę o konkretne rady jak się do tego zabrać i co jest NIEZBĘDNE do jej powstania a bez czego można się ew. obyć.

Co MUSI być, co nie koniecznie i jakie są ew. skutki dołożenia danego elementu/ urządzenia lub jego braku.

Przyjmijmy orientacyjnie kostkę wody 30x30x30cm z jakąś skałką i może malutkim żyjątkiem..

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi od wyrozumiałych forumowiczów mogących pomóc nie wtajemniczonemu w słoną akwarystykę koledze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje poczytac dzial dla nowicjuszy tam masz wszystkie odpowiedzi na twoje pytania a do tego zdobedziesz duzo pozytecznej wiedzy. pozdrawiam


rafka:125x55x55h

oświetlenie: 4x54w

cyrkulacja Marea 6000l/h JVP 5500l/h

obieg New Jet 3000l/h,

Odpieniacz DIY igła AM PH 2500l/h

25kg żywej skaly

10kg martwej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obawiam sie ze akwarystyka morska nie doczekala sie jeszcze swojej Diane Walstad :D


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ceny sprzetu i zycia powoli spadaj a zatem czy jest sens robic 30x30x30... 4-5 lat temu takie zbiorniki byly a teraz to raczej bezsensu...


ubd8010tk6.png

1211431349.png

1211431357.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Viper w Lodzi ceny nizsze sa jak w Warszawie,wiec napewno wydasz mniej kasy na swoje akwa niz ja.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale nie chciałbym mimo wszystko porywać się na większe i droższe zbiorniki.

Wolałbym zapoznać się z tematem na przykładzie małego zbiorniczka aby później popełniać mniej błędów.

Przeglądałem już wstępnie forum i na pewno będę wciąż czytał jednak prosiłem o opinie na temat low-techa solniczki, niezbędnych urządzeń bez których solniczka nie ma prawa funkcjonować oraz rzeczy z których można zrezygnować lub ew. zrobić samemu..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z morszczyzną jest jak z samochodami - szybciej nauczysz się jeżdzić dużym autem niż np. maluchem

łatwiej nauczysz się na dużym baniaku a małe założysz sobie za pare lat jako lampkę nocną, a koszta są porównywalne - musisz celować w taką pojemność żeby nie musieć wchodzić w sprzęt wyższej klasy i wydajności (droższy)

myśle że 150-200l na początek jest idealne, ja już żałuje swoich 130l

jak coś to też jestem z łodzi więc na tyle ile sam sie nauczyłem to ci pomoge

pozdrawiam


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, tutaj jest akwarium Przemka http://www.nano-reef.pl/page.php?id=4 pewnie o nim zdania kolegów są różne. Na samym początku planowałem coś takiego jednak w miarę ogarnięcia wiadomości na forum mój projekt cały czas się zmienia. W zależności od miejsca gdzie bym chciał postawić zbiornik oraz aby nie męczyć zbytnio mieszkańców akwarium. W wielu postach zalecane jest założenie na początek ok 100 L zbiornika lub nawet 150 - 200 L, w takim akwarium łatwiej ukryjesz sprzęt i będą bardziej stabilne parametry wody. Chociaż można tu znaleźć kilka naprawdę ładnych małych solniczek. Co do sprzętu nie będę doradzał dopóki nie postawie swojego zbiornika i nie nabiorę odpowiedniego doświadczenia jednak doradzę jak szukać. Przejrzyj dzienniki na forum. Zwróć uwagę na małe akwaria podobne do takiego jakie planujesz ok 20 L oraz porównaj trochę większe 40 - 60 L. Wydaje mi się że koszt sprzętu jest bardzo zbliżony a zawsze to 2 lub 3 razy większy zbiorniczek. Jak znajdziesz podobny projekt który cię zainteresuje spisz sobie sprzęt jaki jest tam zastosowany, wykorzystaj opcję SZUKAJ na forum i poczytaj co o danych pompkach odpieniaczach etc. piszą inni koledzy na forum. Przemyśl wszystko jeszcze 10 razy potem podaj swoją propozycję konfiguracji na forum a na pewno ktoś doświadczony ci doradzi co zmienić lub dodać. Nauczysz się czego gdzie szukać na forum i przy okazji dowiesz się wielu niezbędnych informacji o morszczyźnie.

Najpierw czytać potem pytać. Jest to chyba najlepsza metoda przynajmniej ja tak uważam. Jak jesteś wytrwały i cierpliwy to posty wciągną cię,że nawet nie będziesz wiedział kiedy czas zleciał :]


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macie rację, im większe tym lepsze ale nie mogę w tej chwili postawić drugiego standardowego akwa dlatego myślałem właśnie pod kontem tej 'nocnej lampki' ale skoro wszyscy od razu mówicie, że w morskich raczej nie ma takiej opcji low tech i koszty są podobne to faktycznie muszę chyba zmienić koncepcję.

W tej chwili żałuje, że sprzedałem dopiero zapasowe akwa było to 160L 74x46x50 wysokości o ile pamiętam, teraz widzę był by to chyba dobry materiał na morskie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nawet w tanszych wariantach samo szklo stanowi bardzo niewielki % calkowitego kosztu akwa, wiec jak masz gdzie postawic akwa kolo 150l to pewnie bedzie to lepsze rozwiazanie.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze zobacz jak wyglada moje akwarium. Tu znajdziesz opis jak przekladalem swoje zwierzaki do nowego lokum, ktore od biedy by sie dalo nazwac zbiornikiem Low tech.

http://www.akwa.aip.pl/przeprow.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, to mi sie podoba, odezwij sie do mnie na GG jak mozesz 741423

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.