Skocz do zawartości
nowy_zarażony

Zeovit light

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba nie Szymon, a Rebciu i nie piszę o tobie :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

racja cos mi sie pokickalo;p

pozdrawiam i do zobaczenia

ps. daj znac jak swietlowki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja na przyklad nie uwazam, ze mam monopol na wiedze, bo tak naprawde to nikt nie ma. A Andrzej dobrze napisal - piszmy normalnie (chociaz faktycznie czasami trudno) to czegos sie moze dowiemy:)

powiedzcie cos lepie o produktach, o doswiadczeniach ze stosowaniem tych preparatow - chodzi mi o wszystkie dodatki kz ( ich faktyczny wplyw na korale) ktore mozna stosowac nie majac zeo


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a uzywales do tego Pohl's Coralsnow czy same praparaty? uzywam od jakiegos czasu (okolo 3 miesiace) koncentrat aminokwasow i szczerze mowiac nie wiem, czy dzialaja:)


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WIele osob stosuj treparaty takie jak: AAHC, PIF, CV, czy CS nie majac ZEO i to z powodzeniem niech oni jednak sie wypowiedza jak dzialaja bez ZEO. Jedno co moge powiedziec ze przy pelnym ZEOvit dzialaja super zwlaszcza AAHC i CV rezultaty widac po ok 2 tygodniach. Preparatem ktorory mozna stosowac tylko bez ZEO jest "Trace Element Complex" ktory zawiera metale ciezkie co dyskwalifikuje go w polaczeniu z ZEOvit.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra -nalałam wódki (na raie do kieliszka- a nie do baniaka) i próbuję rozgryżć metodę.ogólnie i teoretycznie- jesli gdziś robie błedy to prosze o sprostowanie

1 interesujące nas korale składaja się z heterotroficznego korala i autotroficznych glonów

3 duża ilość glonów symbiotycznych powoduję brązowienie korala

2 glony przeprowadzaja fotosyntezę (mają oprócz chlorofilu też inne barwniki)

3.Fotosynteza to jak pamiętamy przebiega przy udziale światła, a żeby roslina rosła potrzebuje też tzw soli mineralnych (czyli ogólnie pztrz skład nawozów dla roślin)

Zeovit stara się usunąć te wszystkie nawozowe związki,aby nie karmić glonów

w zamian za to wpuszcza pozywienie dla części cudzożywnej -nie wiem czyn się odżywia taki koral aminokwasami? bakteriami?

Natomiast niezrozumiałe jest dla mnie dlaczego ma być tak duże oświetlenie?

Oczywiście ze przewyższone oświetlenie ujawnia i wydobywa wszelkie niedociagnięcia w akwarium (w roslinnych też)

Teoretycznie to zooksanteli można by się pozbyć w inny sposób zamiast nie dawać im nawozu-można nie dać światła. To oczywiście tylko teoria. Można bydać takie żródło światła które ma tylko pasmo niewykorzystywane przez zooksantelle. Pewnie z resztą to jest powód ze przy określonej barwie światła korale ładniej się wybarwiają.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzej ale te aminokwasy KZ działają lepiej niż naprzykład Grotechowy VitAmino czy jest to porównywalny produkt?

Szymon może nie widzisz różnicy bo stosowałeś aminokwasy innej firmy i nie masz poprostu prawa zobaczyć różnicy :D. Nie popadajmy w drugą stronę i nie róbmy z ludzi od KZ magików a z ich produktów eliksirów.

Wydaje mi sie, że czasami zapominamy, ze to nie oni wymyslili zeolit, nie oni pierwsi dodawali aminokwasy i tak dalej i tak dalej. oni zrobili z tego "system".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@froolk to prawda nie oni wymyslili te elementy ale oni zrobili z tego sprawnie dzialajaca maszyne. a tak poza tym to przeciez nie Ferdynand Porsche wynalazl kolo:)

co nie znaczy ze ZEOvit to Porsche wsrod akwarystyki, to tylko kolejny z wielu sposobow utrzymania korali w sztucznym srodowisku jakim jest akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TMK

Wszystko ok! Ale celem nie jest pozbycie sie zooksanteli tylko ich ograniczenie. nadal głównym sposobem odżywiania się korali pozostale symbioza z glonami. Silne swiatło w sumie ma IMO dwa znaczenie - jak najefektywniej wykorzystać pozostałe zooksantele w celu zapewnienia z ich strony koralowi jak najwiecej pożywienia a dodatkowo promieniowanie UV powoduje wydobycie z tkanki korala ochronnych pigmentów - naszych ukochanych kolorków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Froolk, pewnie nie sa magikami, ale trzeba miec pojecie, zeby to do kupy wszystko poskladac i zrobic z tego system dajacy rewelacyjne rezultaty - nie ma w akwarystyce morskiej podobnej skali udanego "przedsiewziecia" jezeli chodzi o ingerencje w biologie i chemie ekosystemu. Te aminokwasy, musze sie przyznac, wlasnie od nich:D Na zeo nie zdecyduje sie jednak w tej chwili, przemyslalem wszystko dokladnie, ale pomysl na pewno powroci przy zakladaniu nowego baniaka jak przyrosty korali uniemozliwia dalsza radosc z ogladania obecnego zbiornika. Stad pytania o inne preparaty kz, chcialbym poprobowac, mam mysle jeszcze ze dwa latka:) pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzej spróbuję podobnie chociaż nie narzekam na samo Vitamino.

Yoka, Szymon ale ja nie neguje skutecznosci tej metody - nie wierze poprostu w czary :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@froolk - to co pisales o zdychaniu glonów - na moje oko glony nie zdychają z glodu bo jest low nutrient - glony to fotosynteza. Zdychaja bo akwarysta leje zeospur2 - czyli trutke na zooxantele - do tego koral ma co jeść bo dostaje szlam z kamieni i te wszystkie czarodziejskie plyny.

Co do zeo i tych wszystkich dywagacji to pytanie jest proste: dlaczego koralencucht MOCNO zaleca bardzo mokre odpienianie ? Dlaczego zaleca venturi bez igiełek ? dlaczego STANOWCZO odradza glonowe refuugia ? Wg mnie to jest wlasnie centrum dyskusji o zeovicie a nie coral snow czy inne spongi.

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za dawnych, dawnych czasów.......uczono mnie (niekoniecznie ze skutkiem) że rozmowe na dany temat trzeba traktować jak pogawedkę dwóch naukowców.

Gdy jeden czegoś nie wie drugi go uzupelnia i ich wiedza sie podwaja.

W tym temacie jestem zielony ( wiem co to Vibovit) ale panowie nie zachowujcie sie tak bo to zle wplywa na psychike patrzacych z boku.

Alef i Rebciu ..oboje macie racje (bo ponoc nie ma jednej drogi)..jesli jestesmy w stanie kogos zmusic do żarcia i życia w srodowisku ktore mu wybierzemy to tak samo jak nam sie znudzi mozemy cofnac proces.

Proponuje na znak zgody:

Wymiecie sie koralami i zobaczymy komu uda sie utrzymac delikwenta przy zyciu.

Domniemam ze uda sie wam obojgu.

pozdrawiam

Robert


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daleki jestem od stwierdzenia, ze rozumiem jak to dziala, ale ten wątek zafrapowal mnie na tyle, ze poszukalem sobie troche w ksiażka i w necie informacji. wynika z nich, ze :

- faktycznie korale przenoszone ze zbionika nie-zoevit do juz dzialajacego zeo maja problem z adaptacja do nowych warunkow. nie ma problemu z tymi ktore byly w zbiorniku w momencie rozkrecania zeovitu. wniosek , powoli przystosowuja sie. dla tych ktore przychodza ze srodowiska nie-zeo - nie znalazlem nigdzie wzmianki na ten temat , ale na chlospki rozum - srodowisko zeo jest tak ubogie w srodki odżywcze, ze koral z normalnego akwa doznaje szoku i nie jest w stanie w krotkim czasie sie przestawic .

- zeovit dziala najlepiej dla korali autotroficznych, moze nie doslownie, powiedzmy, im bardziej koral autotroficzny tym lepiej, stad chyba najczesciej mowi sie o koralach twardych typu akropora i podobne.

- zeovit jest metodą bazujaca na zeolicie ktory ma(mial?) zastosowanie w akwarystyce slodkowodnej. zeolit to material o krystalicznej i porowatej strukturze, ktora daje mu duza pojemnosc do absorbcji amoniaku dzieki wymianie jonowej (amoniak wchodzi, a wychodzi sód i potas). zeovit dzieki tej porowatej strukturze ma sporo miejsca na osiedlenie sie bakterii i szybko staje sie wydajnym biologicznym filtrem denitryfikacyjnym, jesli dobrze rozumiem, niektore z wlewanych do wody dodatkow pomagaja sie rozwijac florze bakteryjnej. odpienianie jest potrzebne zeby wyrzucic ze zbiornika biomase bakteryjną ktora wydostaje sie z wkladu zeovitowego. sam wklad ma (zgodnei z instrukcja przetlumaczona na polski) okreslona pojemnosc i co jakis czas trzeba go wymienic.

co ciekawe koledzy made in usa patrza chyba z dystansem na ta metode. nawet gdzies znalazlem sformulowanie, ze podobne efekty mozna uzyskac bez zeovitu, odpowiednio dbajac o zbiornik i zapewniajac duza ilosc luxow, wiec po co sie meczyc z zeovitem?

acha, jesli dobrze rozumiem to kluczem do uruchomienia zeolitu , w srodowisku wody morskiej, pod nazwa zeovit bylo stworzenie takiego zestawu srodkow chemicznych ktore spowodowaly, ze rzeczywiscie zachodzila wymiana jonowa. normalnie w wodzie morskiej zeolit nie mial tych wlasciwosci bo woda morska jest bardziej nasycona sodem i potasem niz woda slodka wiec wymiana jonowa byla znikomo mala i zeolit nie dzialal jak nalezy.

jesli chodzi wymog silnego swiatla to nie wiem o co chodzi. pozno juz trzeba zgasić... :wink

nic nie zrozumialem z tego :drink ide spać :D


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jamnik :

W tym temacie jestem zielony ( wiem co to Vibovit)

Jamnik, widać, że masz zdrowę podejście:):D:)

Widzisz ja też jeśli nie mam pojęcia o temacie wątku nie wypowiadam się aby nikogo nie wprowadzać w błąd. Nie piszę na temat paneli w akwarium bo nigdy takiego nie miałem itp. ale dlaczego miałbym milczeć w tematach, w których mogę coś wnieść do rozmowy. Ja nie wymyślam moich teorii, nie opieram się tylko na moich domysłach, nie rewolucjonizuje systemów i podejścia do akwarystyki - wszystko co piszę jest poparte własnymi doświadczeniami lub wnioskami z rozmów z tzw. "autorytetami", których zbiorniki to perełki na skalę światową. Zaraz zostanę zaatakowany jakimś "bufonem" za to ostatnie zdanie :D

Chę aby akwaryści zainteresowani Zeovitem mieli pełną wiedzę na jego temat. To nie ja próbuję szukać dziury w całym i nie ja próbuję udowodnić, że ten system tak naprawdę działa inaczej niż to opisuję Korallenzucht. Nie rozpoczynam zadymy i nie nazywam nikogo bufonem, czy nadętym frajerem. Jak ktoś przeczyta te kilka wypowiedzi alefa w tym wątku to może zobaczy na jakim poziomie nasz kolega je wypisuje. Ja nie zamierzam tego tolerować ani milczeć jakby sobie alef życzył. Trafił na twardy grunt - czy tego chce czy nie i niech sobię wybije z głowy, że mu te chamskie zachowania zapomnę. Nie twierdzę, że jestem wszechwiedzący ale nie jestem fantastą. Jeśli alef chce mi coś udowodnić to niech to poprze dowodami, a nie wypisuje o moim zapędzaniu się w kozi róg i to ma być potwierdzeniem jego tezy o padaniu korali ze zbiorników na zeovicie przeniesionych do innego zbiornika? Pewnie, że część padnie bo się nie przystosuje do dużo gorszych warunków. Kupując korale z odłowu też nie mamy gwarancji , że w naszym zbiorniku bez Zeo korale przeżyją. Kupując korale z porównywalnego zbiornika do naszego też są zgony i na co je zwalimy na ufo? Ja jestem zdania, że więcej czeka nas strat przenosząc brązowe acropory do zbiornika z Zeovitem niż odwrotnie do zbiornika z dobrymi parametrami. Przecież KZ stanowczo zaleca stopniowe (kilkutygodniwe) wchodzenie z sytemem do ustabilizowanych zbiorników i nie sądzę aby to robili dla draki. Zresztą Andrzej napisał o RS4 i wnioski same się nasuwają.

Już kilkanaście osób na tym forum zastanawia się czy alef ma wogóle jakieś akwarium i może czas udowodnić wszystkim jakim jest się akwarystą aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Przecież powinno się czerpać wiedzę od tych najlepszych, do których moja osoba się nie zalicza więc ponownie proszę swojego mentora o próbkę jego wiedzy w postaci ukazania zbiornika abym mógł wkońcu wszem i wobec rozpocząć pokłony.

Jeszcze raz podkreślę, że zależy mi na merytorycznych wypowiedziach w tego typu ciekawych wątkach - bez fantazjowania i ubliżania, bez szyderstw i zaglądania do kieszeni innych.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do silnego oświetlenia - wg. KZ 550W/m2 powierzchni dna to wcale nie jest tak dużo. Ja mam teraz 1W/l i wychodzi mi 650W/m2 dna


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie będę wnikał w szczegóły tego wątku bo mam zbyt małą wiedzę na temat "zeovit", mogę jedynie potwierdzić że tzw mix KZ + Grotech (nie wiem na jak długo) ale narazie połączenie tych dwóch firm daje poprostu jak to napisał Szymon ..."KOLORYWY ŚWIAT".... :D.

P.S. 581 W/m2 :D

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W roli wyjasnienia, nie pamietam jak napisalem to w przewodniku ale przelicznik 550W/L dotyczy oswietlenia tylko T5. Dla oswietlenia typu HQI przewodnik nie podaje zadnej wartosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie Yoka bo mi wychodzi prawie 900W/m2 z HQI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tak jak ZiZi:D

Chyba przy takich obliczeniach wychodzi sie z zalozenia, ze kazde akwarium jest 60 cm wysokie? :D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.