Skocz do zawartości
Filip

Problem z glonami wapiennymi i ksenią.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Akwarium ma niecały rok, a skała nie chce się "zaróżowić". cały czas coś na niej rośnie. Ksenia po włożeniu (jakieś 6 mieś temu) do akwa ładnie się rozkładała i pulsowała, ostatnio(1-2 miesiące) jakby marnieje, skurczyła się i ledwo widocznie pulsuje.

Ostatnio zacząłem podawać "aragaMILK" w 1/2 dawki zalecanej przez producenta. Od tego czasu zauważyłem znacznie lepszą kondycje korali i przyrosty które wcześniej nie były zauważalne chociaż Ca i Mg są cały czas na tym samym poziomie.

W skład hardware-u wchodzi:

- szkło 90l+54l sump

- światło 4x24W, 2 x ati 10kk i 2x ati niebieska

- odpieniacz waipro 2014 z ph 1000, utrzymuje wysoki poziom wody i podaje na wirnik powietrze.

cyrkulacja: ab 2000/1 jako obieg, powrót pod skałą, marea 2400 + 2x1000l/h wąsko strumieniowe

"software":

Parę miękasów, krewetka czyszcząca, błazenek, krab pustelnik, parę ślimaków i rozgwiazda pisakowa.

chemia:

co tydzień podmiana 10 litrów z RO bez DI i sól Kent-a

codziennie aragaMILK 4-6 kropli i kalcwasser(płaska łyżka POCH na 4l RO) do dolewki

parametry wody, testy JBL:

temp: 26

KH:6.5

PH:7.9

NH4:0.15

NO2:0

Cu:0

O2:5

NO3:<1

PO4:<1

Ca:700

Mg:1000

Skała z AM prosto z frachtu. Ze skałą przyjechało trochę życia i wszystko żyje do dzisiaj(oprócz krabów które wyeksmitowałem), w tym kilka ślimaków porcelanowych i jeden olbrzym nagoskrzelny(no ma, jak sie wyciągnie, już tak z 6 cm).

Wszystko wygląda ok, ale glonów wapiennych jak nie było tak nie ma, no i ta ksenia która nie chce rosnąć:D

Może ktoś poradzi co mam zrobić?

Jak podnieść Mg, KH i Ph? Jakie środki doradzacie?


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kH za niskie ,Ph za niskie,Ca za wysokie,Mg duzo za niskie.Sprawdz parametry swiezej solanki,bo ja mialem niestety w swojej soli Kenta tylkjo 900mg magnezu.Odkad zmienilem na TM Pro Reef znaczna poprawa nastapila parametrow wody.Poza tym testy JBL nie sa zbyt wiarygodne.Do podniesienia Mg proponuje uzyc GroTech Magnesium Pro instant.Przy niskim Mg bedziesz mial tez niskie Kh i Ph dlatego skup sie narazie na podniesieniu Mg.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to chyba kalkwasser proszek nie mozna rozpuszczać w wodzie do podmian jesli jest dostep powietrza do zbiornika na dolewke. Wytraci sie CaCO3 i zmarnuje po prostu tracac swoje pH na poziomie 12

Mozna go rozpuscic w wodzie ale w np zamknietej butelce lub w mixerze gdzie wprawdzie dochodzi woda RO ale bez dostepu powietrza

Tak mi się widzi


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie PO4 < 1 nic nie mowi. Ma byc mniejszy niz 0,1.

Mysle podobnie jak Peniek, ze te testy sie nie nadaja.

Poniewaz akwarium jest stosunkowo male, to gdybys mial jakas sol "pro" to robiac kilka duzych (np: 30%) podmian, moglbys wiele poprawic za jednym zamachem.

Do podniesienia Mg uzylbym tych soli jakie stosujemy do Ballinga -wyglada na to, ze Mg bedziesz musial zaczac dozowac, a to najtanszy sposob.

Codziennie mozesz tez podac kropelke jodu.

Gdy Mg bedzie o.k. to sprawdz Ca, ale jakims lepszym testem i odpowiednio zadzialaj.

Dla mierzenia Cu, O2, NO2 i NH4 nastepnych testow nie musisz kupowac. Ale pozostale parametry zaczalbym mierzyc i uzupelniac.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi!

PO4 testy wskazały na poziomie 0, pomyliłem się je tu wpisując.

Co do dozowania kalkwasser spróbuje zmienić metodę, ale słyszałem że dozowanie kropelkowe z butelki ma tą wadę, że po chwili dolewania rurka się przytyka -> więc albo ciągłe pilnowanie czy leci, albo muszę pomyśleć nad innym rozwiązaniem.

Co do podniesienia Mg, na razie ograniczyłem się do podwojenia częstotliwości podmian, jutro zrobię testy i będzie wiadomo czy to coś dało(szukałem dziś w Wrocławiu produktów grotecha-NIC, jedyne co znalazłem to Mg z JBL, ale nie dość że wyszło mi prawie pół opakowania żeby podbić do zadowalającego poziomu, to jeszcze cena w "Arkadach" 25% wyższa). Pozostają więc zakupy z przesyłką a to trochę trwa:(

Jutro zobaczymy czy krok w dobrym kierunku czy dalej w miejscu, pozdrawiam i dobranoc


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filip

Taka akcje z podbijaniem (lub obnizaniem) czegokolwiek rozloz sobie na tygodnie. Dosypanie polowy opakowania Mg w ciagu kilku godzin nie ma nic wspolnego z przyslowiowa juz cierpliwoscia morszczakow. :D

Postaraj sie o produkty do Ballinga. Sa duzo tansze i wydajniejsze.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Filip :

[]Co do dozowania kalkwasser spróbuje zmienić metodę, ale słyszałem że dozowanie kropelkowe z butelki ma tą wadę, że po chwili dolewania rurka się przytyka -> więc albo ciągłe pilnowanie czy leci, albo muszę pomyśleć nad innym rozwiązaniem.

][

CaO [proszek]+ H20 --> Ca(0H)2 czyli woda wapienna (kalkwasser)

Ca(0H)2 + CO2 z powietrza lub z wody --> CaCO3 (węglan wapnia, czyli to co zatyka wężyk) + H2O

Cały myk podawania kalkwaseer polega właśnie na dostarczeniu tego Ca(0h)2 do wody morskiej wtedy to dysocjuje na jony Ca++ i (OH)- dostarczając ten metal Ca++ i jony podbijajace pH a nie osad jak w czajniku CaCO3

Najlepiej chyba jeśli kalkwasser kapie bezpośrednio na powierzchnię wody w akwaa przy pompie gdzieś. Wtedy nie zatyka tak wężyka jak po wsadzeniu pod powierzchnię wody.

Aha, no i jak wpakujesz za dużo Mg z preparatu zawierającego jakiś bufor np z Mg-tropicMarin to może wytrącić sie biały osad zagrażający zbiornikowi, bo rozregulują sie całkiem parametry. Stracisz cały magnez przyswajalny bo jak się wytrąci to będzie nieprzyswajalny + syf w akwa. Trzeba stopniowo i powoli.


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Miałem identyczną sytuację z xenią po tym jak zacząłem dozować purple-up (taka odmiana mleczka aragonitowego) - pięknie się nadymająca i pulsująca xenia zaczęła się kurczyć, tzn. wypuszczała polipy ale była widocznie mniejsza i słabiutko pulsowała. Odstawiłem purple-up na pare dni a potem zmniejszylem dozowanie - zalecana dawka co 2-3 dni a nie codziennie i znowu jest ok, xenia nadyma sie mocno i ładnie pulsuje. Glony wapienne utrzymują się ładnie na zmniejszonym dozowaniu, może nie mają takich przyrostów ale nie zanikają.

pzdr.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie!

Zrobiłem 3 podmiany po ~10 litrów. niestety większego pojemnika nie mam.

Przestałem dodawać wapno w jakiejkolwiek formie, za odparowaną wodę leci czyste RO.

stan na 4 dzień i testy z przed chwili:

Mg 1190

Ca 660

Wyrzuciłem pompę powietrza od odpieniacza na balkon więc mam nadzieje że ph podskoczy. Jutro sprawdze ph i kh, wyniki zamieszczę.

Mg Grotecha zamówione mam nadzieje że dojdzie za parę dni.

Jak na razie ksenia bez zmian.

A'propos wody wapiennej, chcę spróbować metody grawitacyjnej proponowanej na stronie Włocha(thx dla Peniek-a jesli mnie paięć nie myli) i mam pytanie: Może ktoś wie gdzie dorwać śrubunki 4-6mm, żeby zastosować w tej konstrukcji. Byłem dzis w castorama-ie i szukałem ale niestety nic takiego nie mają, a pamiętam że ktoś na forum wyczaił cuś takiego.

Pozdrawiam gorąco i piję wasze zdrowie;]


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kh spada w normalnie dzialajacym akwarium caly czas. jesli nie dajesz rady tego wyrownac podmianami to trzeba bedzie pomyslec o ballingu. zalatwisz tym wszystko za jednym zamachem, tzn uzupelnianie kh, ca i mg.reaktor w tym litrazu tez mija sie z celem IMO


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ph rano 7,9 to chyba nie najgorzej..?

Mam nadzieje że uda mi się samymi podmianami utrzymać KH, ostatni pomiar był około 4h po podmianie, więc myślę że to rozchwianie parametrów(zwłaszcza że mierzone 02.01 było wyższe niż po serii podmian).

Poczekam do jutra i sprawdzę, jeśli nadal będzie niskie będzie trzeba się bawić w ballingo-chemika.


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego chcesz samymi podmianami utrzymac kH? Mysle, ze bronisz sie przed czyms, czego nie znasz. Kupisz 1 kg wodoroweglanu sodu za pare groszy, dodasz do sumpa pol lyzeczki i zapomnisz o sprawie :) Potem podniesiesz Mg (zmieszasz dwie inne sole) i robiac normalne, rutynowe podmiany, poczekasz, az Ca opadnie. Bedzesz jeszcze rozowe z szyby skrobal :D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po przerwie!

Zaczynam czytać o ballingu.

A co do zmian to tak:

Mg koło 1300-1350

Ca zjechało do 540

Zacząłem podawać bufor KH AM i po dawce dobowej 40ml od 2 dni, waha się na poziomie 5-6. Nie wiem czy lać więcej?


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Ale się wściekłem(bardzo delikatnie mówiąc)!!!!

Rok akwarium, od 1,5 tygodnia walka o wyprostowanie parametrów, podmiany cuda, 4 ofiary: 3 ślimaki turbo i jeden krab pustelnik, a tu nagle wychodzi że to wszystko może być wina takiego małego za przeproszeniem gówna: Salimetru Sery!

Przed wczoraj zauważyłem że przy pomiarze salimetr Sery ześwirował i wskazał niecałe 1,02??!! To bach go do wody ro, wynik 1.0. To z pewną nieśmiałością spowrotem do akwa 1,023, to uff elegancko.

Ale tak sobie pomyślałem że leje bufora KH 40ml dziennie, i nic to KH w górę nie idzie, Ca też wolno spada, że coś nie tak... Wiedziony moją "kobiecą" intuicja znalazłem w jednym z wrocławskich sklepów(a nie było to łatwe) salimetr innej firmy niż sera, mianowicie JBL-a. Wróciłem do domku i bach go do wody w akwa...1,019.....masakra. Teraz moje pytanie jak szybko można podnosić?? Teoretycznie aklimatyzując zmiana następuję rzedu 0,001 w 20 min ijest ok, ale czy można przyjąć takie samo tępo dla całego akwa??

Pozdrawiam i udaję się na rytualne rozbicie Sera-gówna za pamięć 3 slimaków i krabika.

P.S. Pełny "szacun" dla mojego błazenka i krewetki czyszczącej, mają się w najlepsze i nic im te parametry nie przeszkadzały.


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez kupilem salimetr Sery,ale dostalem info ze nadaje sie do (_._)wiec kupilem nastepny,tymrazem H&W i cale szczescie.Co do podnoszenia zasolenia to wystarczy ze bedziesz robil podmiany wodą o odpowiednim zasoleniu lub dodawal troche soli do wody ktorą uzupelniasz odparowaną.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas na raport:

Podniosłem zasolenie wsypując sól łyżeczką do komina do akceptowalnego poziomu 1,022. do 1.023 podciągnę podmianami.

Parametry z przed chwili:

Mg 1300

Ca 620 (dosypywana sól...)

temp 25

KH 7 (a tyle było dolewania i nic, po 40ml dziennie bufora, a wystarczyło wyrównać zasolenie i od razu w górę bez dolewania bufora )

Życie w baniaku ma się dobrze, ksenia się strasznie skurczyła, ale myśle że jej przejdzie. Miękasy wygadają dobrze, a sarco nawet lepiej. Gorgonia(jeśli to gorgonia), mój jedyny twardziel ma się dobrze jakby od 2 tygodni nic się nie działo, rozwija polipy i rośnie(co za alienacja od otaczającego środowiska;))

Pozdrawiam i życzę dobrej nocy


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.