Skocz do zawartości
misiek (chicago)

glony tylko jakie?

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc wrzystkim :D

mam akwa juz pare lat ale czegos takiego jeszcze niemialem pojawialy sie ruzne glony jak to w morszczyznie juz bywa ale takiej plagi niemialem czy moze ktos wie jak z tym walczyc?

i od czego taka plaga?

praktycznie nic wielkiego niezmienialem i nic nowego do akwa niedodawalem jedyne co zrobilem to:

oswietlam baniak 300L zarnikami Phoenix 150W 14,000K

swiece nimi juz 16 misiecy (wiem ze juz pora na wymiane zarnikow byla 6 miesiecy temu ale jakos tak wyszlo) i dotego niebieskie Coral Life 2X65w power compact i wlasnie zmienilem na 2X96w czy to moglo tym byc spowodowane?

jesli chodzi o filtr RO to pre filtry wymieniam regularnie co 6 miesiecy membrana ta sama 2 lata ale TDS na wyjsciu RO pokazuje 0 wiec jest ok

wiec co proponujecie jak z tym walczyc?

Dzieki

1485-dsc00485.jpg1485-dsc00488.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Misiek!

Mysle, ze zmiana tych 65-tek na 96 tego nie spowodowala. Jezeli nic nie znajdziemy innego, to zwalimy wine na oswietlenie, na te zarniki, ktore jeszcze Twoja babcia uzywala :D.

Czy znasz jakies inne parametry wody? Tam chyba nie macie testow Zooleka? :D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie niestety niemamy tych testow :D

paramety wody sa ok wczoraj bylem w (najlepszym) sklepie zoo mowie najlepszym bo jest najczystszy bardzo drogi i naprawde towar maja pierwsza klasa:D.Mamy ich tu kilka ale reszta to straszny syf:(( jest tanio ale nawet potrafia biala acroporke sprzedac jak ktos sie niebardzo zna to mozna sobie niezle akwa zalatwic towarem od nich:D

wiec zanoslem tam wode i poprosilem o testy:ammonia,nitrate,nitrate,phosphate,calcium te ktore mogly byc powodem glonow,winik naprawde niezly testy ..Salifert..niewiem czy sa one w polsce ale tutaj na tyle co ja wiem sa bardzo dobre,wiec woda odpada.

Zarniki kupilem dzisial nowiutkie Phoenix 150W 14,000K:D no i wlasnie czy swiecic nimi odrazu tak samo 9godzin czy jakos to stopnowo robic po kilka godzin dziennie??

postanowilem wzasc sie recznie za te glony wyszczotkowalem kilka skal w wodzie RO z dodatkiem soli niewiem czy to dobry pomysl ale niemoge na te glony patrzec:(( 3 skalki na probe zobaczymy dam znac jaki rezultat

no to chyba na tyle na razie,jezeli macie jakies rady bede bardzo wdzieczny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Misiek - sytuacje opanujesz i bez testow Zooleka :)

Dobrze, ze chociaz Saliferta w tych zacofanych Stanach macie :D

To my je produkujemy, w Europie.:D

No ale do rzeczy: tych kilka testow Saliferta mogles sobie sprawic : Ca, Mg, kH, pH, NO3 i jakis, byle jaki test Rowy na PO4 i samemu testowac.

Czy moze tak byc, ze w tym sklepie "dobre" wyniki oznaczaja cos innego niz u nas, na forum ? :D Bo wiemy mniej niz w sklepie.:D

I w koncu co Ci poradzono?

Nowy zarnik - to wyzej lampe i krocej swiecic (choc przy 150W to jeszcze nie jest takie wazne).

Tak na wstepie, to bym zaproponowal podniesc nieco kH, ale nie wiem jakie jest :D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@misiek

Ja w akwa miałem lampy o trzy miechy za długo (teoretycznie).

I zaczęły mi się super glony.

PO zmianie na nowe, w ciągu trzech dni widziałem radykalną poprawę a po dwóch tygodniach zaniknęły.

Dodatkowym objawem był brązowy nalot na powierzchni wody.

Ja miałem T5 wszystkie do wymiany.


Czesc i dzieki za ryby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani saliferta testy mam ale tylko Ca i Kh/Alkalinity a moje wyniki sa takie

ca=440 mg/L

Kh=14.3dKh/Alkalinity=5.12 meg/L

niemialem NO3,PO4 i Mg ale wiem napewno ze phosphate(PO4)=0 widzalem rezultat goscia w sklepie.NO3,PO4 i Mg tak masz racje musze je miec :)

w sklepie powiedzial ze nowe zarniki i cerpliwosc bo pozbycie sie tego moze troche potrwac i dodal zebym troche zwiekszyl podmiany wody.

Ale juz minely kilka dni od tych zmian zarnikow i tak jak powiedzial kgb rezultat w pewnym sesie juz widac niema nowych przyrostow tego dziadostwa a te stare nie sa juz takie (swiezutkie) poprostu marnieja:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kazda podmiana wody dostarcza papu dla glonow - nie wiem co mozna tym osiagnac. Czyli jak zwykle - szkoly sa rozne :)

To co - zwalamy wine na oswietlenie? :D

Gdy pozbedziesz sie glonow, to mozesz sie zastanowic nad obnizeniem tego kH...

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

racja Stani niebede zwiekszal podmian tak naprawde to juz sam niewiem pisalem ze glony marnieja ale chyba sobie to wmowilem bo niemarnieja:((

niewim co robic zostawie akwa samemu sobie na jakis czas bo niemam juz pomyslu na to dziadostwo coprawda niema juz nowych glonow ale stare sa.Niemoge wiecej jak 4 skaly wyszczotkowac bo pozostale sa porosniete (zwierzakami)moze samo zejdzie teraz to mam ochote zgasic swiatlo i niewlaczac przez miesiac:sad

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Misiek - to brzmi jak rezygnacja :)

Tymczasem sprawa pewnie nie jest az tak skomplikowana. To fajnie, ze w sklepie nie wykryli NO3 i PO4 ale to niestety nie jest prawda.

Firma Rowa produkuje testy na PO4 i te sa wiarygodne ale i maja swoja cene. Takie cos by Ci sie przydalo. Reszte zalatwisz Salifertem lub Tropic Marin.

Nie zmieniaj wody, nie dolewaj amino itp., wyczysc odpieniacz i ustaw na mokre odpienianie, a gdybys wykryl duzo PO4 to redukuj jakims absorberem, az zejdziesz grubo ponizej 0,1 mg/l.

Swiatla nie gas tylko zmien zarniki i odczekaj ze 2 miesiace :D

Wygrasz!


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jeszcze niezrezygnuje postaram sie przetrwac:D

znalazlem te testy na ebay ale 90$,to sa chyba najdrozsze testy na rynku

to nie lepiej odrazu kupic cos na zbicie PO4? przeciesz niezaszkodzi jesli nawet jest 0? tylko co? sa take wklady do filtrow na zbicie tego widzialem tez takie woreczki z jakims grysem w srodku no jest tego troche co prponujesz wiem ze tu niema tych firm,produktow na rynku US ale na ebay moge dostac wiekszosc z nich.Zaraz wyczyszcze odpieniacz i ustawie tak jak mowisz

no i oczywiscie wielkie Dzieki ze starasz sie mi pomoc:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Misiek - zgadza sie. To o ten drogi test chodzi.

To nie jest tak jak myslisz, ze majac PO4 = 0 mozesz sobie bezkarnie dalej trzymac absorber w filtrze. Mozesz zaglodzic korale. Poza tym rozbijesz pewna rownowage miedzy PO4 i NO3. Czy chcesz do konca zycia kupowac absorbery, bo nie znasz PO4? W sumie test wyjdzie taniej i przy okazji dowiesz sie czegos o Twoim akwarium. W koncu w sklepie tez nie zrobili tych niewiarygodnych testow za darmo...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani - niestety niekupie tego testu jest za drogi musi byc inny dobry i oczywiscie tanszy test? czy wszyscy uzywaja tego testu?

w sklepie kupilem pare innych zeczy jeszcze wiec niepoliczyl mi nic za testy a czy robia je zadarmo to niewiem

Stani- pisales w poprzednim poscie-(Nie zmieniaj wody, nie dolewaj amino itp)

czy to znaczy ze niedodawac calcium i alkalinity tez? poprostu nic?

jade do sklepu kupie salifera PO4 i zobacze na nim co jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Saliferta tes na Po4 niestety nie jest dobry, u mnie pokazywal 0 a kilka razy mierzylem, dopiero test Delteca (rowa) pokazal ze niestety nie jest az tak dobrze.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiec chodzi wam o ten test?

http://cgi.ebay.com/Phosphate-Test-Kit-Rowa-Merck-D-D-Aquarium-Reef_W0QQitemZ300119448937QQihZ020QQcategoryZ20756QQrdZ1QQssPageNameZWD1VQQtrksidZp1638.m118.l1247QQcmdZViewItem

jesli tak to niema tanszego i wiarygodnego testu?

na razie zamowilem taki zobacze co on jest wart:D

1485-p_27324_36777d_phosphate.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie o ten chodzi :) - cene ma calkiem porownywalna u nas tez :D


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Misiek, raczej wywaliłeś kasę w błoto. Skala z jaką pokazuję ten test jest zbyt mało dokładna nawet biorąc pod uwagę, że jest to pomiar PO4 mg/l, a nie P mg/l. Jestem też ciekawy jak z wiarygodnością pomiaru bo te testy Merc mają ugruntowaną pozycję. Pod koniec stycznia mam dostać miernik Hanna do pomiaru PO4. Będzie okazja aby urządzenie przetestować i porównać pomiary z Merckiem bo podobno z upływem czasu ten test też dostaje "głupawki"


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem kiedy w Polsce jakiś chemik-hobbysta z dużymi zasobami finansowymi stworzy takie coś:

http://www.aquariumwatertesting.com/

ile by to rozwiązało problemów z Rowami, Salifertami, Hannami a nawet Zoolekami :)

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no morze ale i tak niemam zadnego a ten tylko 10$ na ebay a w sklepie 30$ wiec pawie darmocha zobaczymy co ten pokaze

alef- no sprzydalo by sie cos takiego i jeszcze taka tanocha:D moze z biegiem czasu zrobia do solanki...chyba sie przeniose do Colorado:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myslalem o wyjalowieniu wody. To znaczy nie robic podmianek, ustawic odpieniacz "na mokro", dodac na kika dni troche wegla, nie lac aminokwasow, witamin itp. Natomiast Ca, Mg i kH nadal utrzymywacna przyzwoitym poziomie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobze ze napisales Stani bo ja juz pompy dozujace wylaczylem.. kupie wegiel i zobaczymy skrocilem czas swiecenia HQI do 5 godz dziennie narazie

jedno pytanko czy to jest normalne ze co jakis czas powiedzmy co 1-2 a czasem co 3 miesiace musze czyscic odpieniacz razem z pompa bo po tym wlasnie czasie pracuje tak jak by mu sie zatkalo "odpowietrzenie" znaczy dalej sie pieni w srodku tylko bardzo wysoko woda podchodzi i sypie bablami do sumpa...a pczyszczeniu wrzystko wraca do normy

uzywam...Turboflotor 1000 Multi z pompa Oceanrunner 2500

Dzieki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.