Skocz do zawartości
GrzegorzJ

Projekt akwarium ok 240l- prośba o ocenę i uwagi

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium mam w domu „od zawsze” czyli ponad trzydzieści lat. Przyszedł czas na akwarium morskie.

Oto mój projekt i kosztorys wykonania akwarium morskiego (nie wchodzi w rachubę samp, bo pod akwarium nie mam miejsca). Bardzo proszę o opinię szanownych doświadczonych akwarystów zwłaszcza jeżeli chodzi o właściwy dobór sprzętu, oraz możliwość zastosowania jakiś tańszych metod i sprzętu oraz czy nic nie zostało pominięte i czy gdzieś się nie przeliczyłem.

Wszystkie żyjątka tzn. ukwiały, korale, ślimak, pustelnik, krewetki czyszczące, wargatek, błazenk, babka i zebrasoma będę sempił od rodziny na urodziny, imieniny itd., dopiero jak akwarium się ustabilizuje, dlatego nie uwzględniłem ich w kosztorysie) .

Zbiornik 393l w tym 15 cm panel 550 zł (130x55x55) od góry 3-5 cm zostawione na ewentuane problemy z dolewką itp., czyli ok.240 litrów + ok.100 litrów panel

Filtr RO Aqua Medic 90 430zł

Odpieniacz Best 400P 400 zł

pompa cyrkulacyjna 2X Marea 3200 350zł

pompa obiegowa AQUA MEDIC ORP 2000 215 ZŁ

pompa dozująca SP 3000 Niveaumat 370 zł

grzałka Aquarium Systems 200W - 80zł

KNOP kalkwassermix 0,5 kg 90 zł

Aqua Medic KS 1000 mieszacz wody wapiennej 670 zł

sól AQUA SYSTEM REEF CRYSTAL 20kg 210 zł

oświetlenie AQUA MEDIC 2x Actynic 54 Watt + 2X white 54 Watt razem = 214 Watt na 240 litrów czyli ok 4x45 zł czyli 180 zł stateczniki ( 2X 70 zł ( dwa po 2x54W)+ oprawki. 64 zł przewody 10zł razem ok. 400 zł

oswietlenie nocne 50 zł

Pokrywa około 200 zł na PCV i kleje

żywa skała ok 40kg co daje 1800 zł

zywy piasek ok 10kg co daje 140zł

Hydrometr -30 zł

testy Ca, PO4, NO2, NO3, PH – 5x50 co daje 200zł

zegary 5X30 zł 2x oświetlenie i 1x dolewka i 1 x mieszacz wody wapiennej 1x oświetlenie nocne 150 zł

Razem ok 6100 zł


500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie lepiej zrobic panel z boku? Zajmie o wiele mniej objetosci akwa/


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tej listy to bym zmienil-odpieniacz,Beast 400P to bedzie za cienki na to akwarium,po co ci mieszacz wapienny,no chyba ze zamierzasz dokupic reaktor wapnia,test na po4 to tez sobie odpusc bo w tej cenie to raczej kiepscizna.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja odpusil bym sobie mieszacz wody wapiennej, pompe dozujaca, nie wiem jak ta sol ale pewnie ktos cos napisze.Jesli chodzi o testy to wybral bym jakis zestaw zawsze to taniej jak np:

http://www.reefshop.pl/eshop/index.php?cPath=317_691&sort=3a&page=2&osCsid=8f822655c06ead39dfcb9255d95e059c

zaoszczedzone pieniadze ulokowal bym w lepszym odpieniaczu , jesli chodzi o beast`a 400 to wchodzi na styk w te 15cm panelu.

powodzenia


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to jakiś pomysł, mogę zrobić 20 cm z boku, i wtedy zamiast 4 świetlówek, 5 - 2 actynic i 3 white

Pozdrawiam

Grzegorz


500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i wtedy masz wieksze mozliwosci co do szerokosci odpieniacza jak i pompy, a w panelu 55x20 to sporo zmiescisz.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i ja zmienilbym tez ro na jakies z allegro bo tez dzialaja dobrze a tansze.


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja zapytam dlaczego panel a nie sump? brak miejsca w szafce pod akwarium?


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kaziko: przeciez napisal w 1 poscie ze nie ma miejsca :D

GrzegorzJ: a szafke juz masz? Bo te wszystkie wylaczniki czasowe trzeba bedzie pochowac, generalnie przy takim akwa jest cala masa wtyczek :D


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokup jeszcze filtr di,na allegro cos koło 90zł z przesyłką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie zauwazylem , ze napisal.

ale chodzi o to zeby zwrocic uwage, ze akwa w podanych wymiarach bedzie mialo prawie 400l a to juz fajny rozmiar, a przez ten panel robi male.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie mogę zrobić akwarium o podstawie 140/55 i wtedy przy zejściu 20 cm na panel z boku i tak zostaje sporo miejsca, na ustawienie skał.


500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Peniek :

po co ci mieszacz wapienny,no chyba ze zamierzasz dokupic reaktor wapnia

Jeżeli dobrze zrozumiałem zasadę działania tego mieszacza, to w połączeniu z pompą dozującą niveaumt i naczyniem z wodą RO, miałbym załatwioną dolewkę i uzypełnianie wapna. Szczególnie w czasie wydłużonych weekendów i urlopu, nie chciałbym zostawiać teściówki z dozowaqniem minerałów. (w karmieniu zwierzaków mrożonkami ma już wprawę po słodkowodnym)


500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jamnik :

Ja odpusil bym sobie mieszacz wody wapiennej, pompe dozujaca, nie wiem jak ta sol ale pewnie ktos cos napisze.Jesli chodzi o testy to wybral bym jakis zestaw zawsze to taniej jak np:

http://www.reefshop.pl/eshop/index.php?cPath=317_691&sort=3a&page=2&osCsid=8f822655c06ead39dfcb9255d95e059c

zaoszczedzone pieniadze ulokowal bym w lepszym odpieniaczu , jesli chodzi o beast`a 400 to wchodzi na styk w te 15cm panelu.

powodzenia

Szerokość panelu ustalę po skompletowaniu sprzętu.

Za namiar na testy bardzo dziękuję:D.


500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
MateuszD :

GrzegorzJ: a szafke juz masz? Bo te wszystkie wylaczniki czasowe trzeba bedzie pochowac, generalnie przy takim akwa jest cala masa wtyczek :D

W szawce pod akwarium mam wąski ciezko dostępny kominek na w ktory teraz wchodzi fluval 405 od słodkowodnego. Myślałem że tam zapakuję zegary, i dolewkę z mieszaczem.


500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samym kalkwasser nie utrzymasz odpowiedniego poziomu wapnia,no moze na poczatku jak bedzie malo korali,dlatego mixera uzywa sie razem z reaktorem wapnia.Pomysl o metodzie ballinga.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Peniek :

Samym kalkwasser nie utrzymasz odpowiedniego poziomu wapnia,no moze na poczatku jak bedzie malo korali,dlatego mixera uzywa sie razem z reaktorem wapnia.Pomysl o metodzie ballinga.

metoda ballinga wymaga codziennych pomiarów, a ja niestety z przyczyn zawodowych nie mogę sobie na to pozwolić. Chyba, że jest jakiś tani zestaw do automatyzacji tej metody.


500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest, http://www.um-um.pl/akw-morska_osprzet_pompy-dozujace.html a gdzie przeczytales ze trzeba codziennie robic pomiary przy metodzie ballinga.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odniosłem wrażenie, że jeżeli codziennie dozuję zestaw trzech preparatów, to powinienem kontrolować stan akwarium


500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontrolowac tak,ale bez przesady,codziennie nie musisz robic testow.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z kontrolowniem to jest tak

akwarium dojrzewa robisz testy zeby sprawdzić czy już dojrzało ewentualnie w jakiej fazie jest. Są tacy co robią testy codziennie i tacy którzy robia raz zeby się upewnić ze dojrzało.

Potem następuję pewne docieranie akwarium- dokładasz zwierzaki, dolewasz różne wapna,inne i robisz podmiany. Wtedy jest okres testowania i jeżeli nie masz dużego doświadczenia morskiego robisz to dość często.

Np zeby ustalić wahania pH pomiar trzeba zrobić rano i wieczorem.

Po pewnym czasie poznasz swoje akwarium ustalisz dawki róznych dolewek i testy będziesz robił duzo rzadziej. A czesem się zdarza, ze ktoś w ogóle nie robi testów bo widzi po zwierzakach jaką mają kondycję

Moim zdaniem wypadało by 2 razy do roku zrobić wszystkie podstawowe testy, ale przyznaję ze Mg i Ca oznaczałam po raz piewszy po chyba 6 latach istnienia akwarium.:D na bieżąco obserwuję tylko pH (sonda ph Lajon)

Z testami jest tez ten problem ze są bardzo drogie- w sensie ze test kosztuje np 100 ( na fosforany dużo więcej) ma rok ważności a Ty potrzebujesz zrobić nie sto a np 5 pomiarów)

Częstotliwość robienia testów nie zalezy od metody na jakiej jest prowadzone akwarium( no pomijam zeoovit) ale czy baliing czy płyny czy reaktory to naprawdę wszystko jedno


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Peniek :

jest, http://www.um-um.pl/akw-morska_osprzet_pompy-dozujace.html a gdzie przeczytales ze trzeba codziennie robic pomiary przy metodzie ballinga.

jeżli taki zestaw to 1000 zł na RD3 z trzema pompami, plus chemia. To dość drogo. Czy ktoś ma dane ile metoda ballinga kosztuje miesięcznie dla akwarium 250 l. Poza tym czy zestawy do tej metody można gdzieś kupić, czy trzeba samemu przygotowywać z pojedyńczych składnikow zakupionych na poch. Rozumiem, że wtedy nie potrzebuhę mieszacz ani miksera.


500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozesz spokojnie zaczac recznie dozujac gotowe preparaty - moze nie jest to najtansza metoda, ale dosc prosta, i koszty poczatkowe sa niewielkie, potem mozesz albo dokupic pompe dozujaca, albo reaktor+mieszacz.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze rozumię metodę ballinga to:

zgodnie ze stroną http://www.arcadio17.republika.pl/morskie_200l/balling_morskie_200l.htm

używając czterech pozycjy ze strony http://www.korale.pl/index.php/cPath/75

przygotowuje trzy roztwory. Do dwóch z nich dodaję zestaw mikroelementów GroTech - Corall A+B+C ( http://www.korale.pl/product_info.php/cPath/31_45/products_id/403 ). To cenowo jest do przełknięcia, zwłaszcza że przy zbiorniku 250 l taki zakup wystarczy na dośc długo. Do tego potrzeba jeszcze zestawu dozującego z trzema kanałami. Wiele na forum mowi się o Grotech http://www.korale.pl/product_info.php/cPath/30_43/products_id/382 który kosztuje 1450zł z trzema pompami. W tym samym dziale jest Aqua Medic Reefdoser RD 3 http://www.korale.pl/product_info.php/cPath/30_43/products_id/46 o prawie 500 zlotych taniej.

Skąd ta różnica w cenie? I cz można zdecydować się na tańszy zestaw bez uszczerbku dla jakości stosowania metody ballinga. Rozumiem , że w takiej sytuacji montowanie różnych kalkmikserów itp. mojego zbiornika już nie będzie dotyczyć.


500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz

Przez kilka pierwszych miesiecy, nic z tych rzeczy nie bedzie Ci potrzebne. Gdy sytuacja sie ustabilizuje, to majac najpierw tylko korale miekkie, bedziesz mogl zaczac sie bawic w (reczne) dozowanie Ca, kH i Mg. Na poczatek z innych dodatkow bym zrezygnowal bo zanim sie spostrzezesz, to podkarmisz glony. Gdybys zaczynal od jakiejs soli "pro reef", majacej wiecej Ca i Mg niz inne, to prawdopodobnie niczego dla miekkich nie bedziesz musial dozowac. Dopiero gdy za np: rok zabierzesz sie za twarde, najlepszym rozwiazaniem bedzie Balling i pompa dozujaca x 3. Aby wiedziec ile czego trzeba dodac, bedziesz musial testowac wode, co za pomoca zaproponowanych testow Sery nie bedzie mozliwe. Bardziej wiarygodne sa Salifert i T.M. a dla PO4 Rowa.

Mieszaczy i innych takich nie bedziesz potrzebowal, za to jak tu juz wspomniano, o wiele lepszy odpieniacz i jezeli na powaznie zabierasz sie za morskie - to sump i automatyczna dolewka. Gdybys nie mial miejsca pod szafka to zmien szafke, ale zrob sump :)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.