Skocz do zawartości
GrzegorzJ

Projekt akwarium ok 240l- prośba o ocenę i uwagi

Rekomendowane odpowiedzi

Stani :

Gdybys nie mial miejsca pod szafka to zmien szafke, ale zrob sump :)

Niestety to w najbliższej kilkuletnie perspektywie odpada (musiałbym zrobić remont całego pokoju:(() czyli narazie samp odpada.

Z tego co czytałem i mam nadzieję dobrze zrozumiałem, panel załatwi sprawę ukrycia odpieniacz, pompy obiegowej i ewentualnych mediów filtracyjnych typu LR lub MM, oraz można zrobić dolewkę przy odpowiednim rozplanowaniu podziału panela (chyba w części z pompą) i można to wszystko schować pod estetycznie zrobiona pokrywą. Jeżeli chodzi o korale twarde to jestem realistą i nie zakładam, że w pierwszych kilku latach zaczne coś kombinowac w tej materii. Zresztą ukwiały, korale miekie napewno dostarczą mi na początek wystarczającej frajdy. Automatyczne dozowanie mikroelementów, Cai Mg jest dla mnie istotne z przyczyn urlopowo(najczęściej trzy tygodnie) weekendowych.

Co do odpieniacza to zaczynam szukać czegoś innego niż Beast 400, ale ceny mnie trochę przerażają, i raczej zdaję się na podpowiedzi forumowiczów jeżeli chodzi o wybór konkretnego modelu z odpowiednim stosunkiem jakości do ceny.

Pozdrawiam

Grzegorz


500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzes

Jeszcze raz. :)

Do czasu az nie wstawisz twardych, taki 3 tyg. urlop nie stanowi problemu. (jak wstawisz to tez nie:D)

Po prostu nie bedziesz (poza jedzeniem dla ryb i dolewka) nic dodawal. Czasami cos tam sobie przetestujesz i dolejesz recznie kH, Mg lub Ca.

Takze nie lam sobie glowy mieszaczami czy dozownikami. W tym czasie zrobilbys remont CALEGO pokoju, zeby sump i automatyczna dolewka weszly do szafki pod akwa.:D

Moze szukaj odpieniacza z pompa igielkowa AquaBee 2001?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przekonałem lepsza połowę do drobnych retuszy w wystroju domu i będzie samp pod akwarium.

Po Waszych uwaga jeszcze raz wczytałem się w kilka spraw i wyszło, ze w moim zbiorniku metoda ballinga będzie się sprawdzać. Na początku dam sobie spokój z automatycznym dozowaniem, na początku będę dolewał wszystko ręcznie. Poza tym zmieniałem planowany odpieniacz beast 400p na deltec APF 600.

Zostaje oświetlenie. Czy 6x T5 czy 2x T5 actinic + 2 x 150 Hqi.

Teraz pozostało mi jedynie znaleźć dom dla moich słodkowodnych stworów i można ruszać z morszczyzną


500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
GrzegorzJ :

...Na początku dam sobie spokój z automatycznym dozowaniem, na początku będę dolewał wszystko ręcznie. Poza tym zmieniałem planowany odpieniacz beast 400p na deltec APF 600.

Witam

Z zaciekawieniem spoglądam na ten wątek, gdyż jestem właśnie nowicjuszem w tej dziedzinie i organizuję akwa. Czy dla tej pojemności zbiornika a tak w zasadzie dla zastosowanej pompy obiegowej nie będzie zbyt małym odpieniacz DELTEC APF 600?? Zakłada sie chyba, że odpieniacz powinien mieć podobną wydajność jak pompa obiegowa.. Chyba że jestem w błędzie.


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co widzę to przepływ przez odpieniacz jest prawie zawsze sporo mniejszy niż cały obieg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie wszystko zależy raczej od setupu i intencji. Jeśli zależy nam na filtracji mechanicznej bo mamy specjalnie zorganizowaną watę w sumpie lub coś podobnego wtedy można dać większy obieg niż wydajność pompy odpieniacza czy ustalonego przepływu przez niego (Deltec, H&S) to samo moim zdaniem dotyczy filtra glonowego - aby lepiej glony rosły.Można jeszcze podać na przykład dodatkowe filtry (np. Rowa) na bajpasie. Jeśli w systemie jest prosty mały sump bez "udziwnień" to rzeczywiście przesadzanie z wydajnością pompy w porównaniu z potrzebami odpieniacza mija się z celem choć ja i tak bym proponował ten obieg zrobić większy o min. 20-30%.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rebciu :

bym proponował ten obieg zrobić większy o min. 20-30%.

Czyli pompa obiegowa o większej wydajności np Aquabee up3000 (troche więcej niż 30%) i APF600 zostaje.

Rozumiem że w takim zestawie jeżeli miejsce w sampie pozwoli, nie byłoby przeciwskazań aby w środkowej komorze pojawił się MM z glonami na wzór tego co pokazał redaktor SMK (tylko, że tam wydajność pompy odpieniacz i obiegowej jest taka sama).


500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do odpieniacza AP 600 wystarczy pompa, która da Ci ok 1000l/h rzeczywstego przepływu. Co do MM - tu mamy problem :) Producent zdecydowanie zaleca duże przepływy nad złożem. Zależy oczywiście ten przepływ od wielkości złoża ale jak ktoś chce w mniejszym zbiorniku zrobić sporę złoże to wydajność pompy powinna być dosyć duża.

Sprawa obiegu jest bardzo indywidualna i trzeba ją rozpartywać biorąc pod uwagę cały setup. Znam takich co wsadzili silne pompy obiegowe aby częściowo załatwić nimi cyrkulację uważając, że zwiększony pobór prądu zrekompensowany jest mniejszą ilością pomp cyrkulacyjnych w samym zbiorniku.

Tak więc, podsumowując, można różnie podchodzić do sprawy ubiegu i ja osobiście uważam, że Ci rabią zdecydowany błąd co dają pompy obiegowe, które mają mniejszy przepływ od potrzeb odpieniacza. Reszta przypadków powinna być dokładnie przemyślana i dostosowana do potrzeb.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. A jak ma się AP 600 do Turboflatora blue 3000. Często na stronach producentów podawane są informacje dotyczące, że nadaje się od pojemności akwarium tyle do tyle, ale nie ma informacji w jakiem obiegu powinien stać. blue 3000 ma pompę 3500, ale nie wiem jak wydajność pompy do odpieniacza ma się do wydajnosci pompy odpowiedzialnej za obieg. Jeżeli ktoś doswiadczony wyjaśniłby to, to byłoby super.

Pozdrawiam

Grzegorz


500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego AM nie widziałem na oczy więc się nie wypowiem. W przypadku Delteca chyba mnie do końca nie zrozumiałeś. Deltec ma pompę, która miesza wodę z powietrzem ale sasysanie wody i jej wylot są we wnętrzu odpieniacza. Wodę którą odpieniacz przyjmuje oddzielnie się doprowadza - w górnej części rury reakcyjnej jest wprowadzenie dody, które w przypadku AP600 podynno być na poziomie 600-700l/h o ile dobrze pamiętam. Dlatego nie uwzględniam wydajności pompy odpieniacza tylko ilość wody jaka przez niego przepłynie.

Ogólnie pompy w odpieniaczach mają dużo mniejszą wydajność jeśli chodzi o przepływ wody. Po pierwsze jest zazwyczaj zamontowany wirnik igiełkowy, a nie łopatkowy. Po drugie woda jest wymieszana z powietrzem. Proponuję dokładnie przyjrzeć się odpieniaczowi, który wpadł Ci w oko i dowiedzieć się wszystkiego o nim. W archiwum forum znajdziesz wszelkie dane dotyczące tych najbardziej popularnych odpieniaczy.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za wyjasnienie. Miałem dość mocno mylne wyobrażenie o sposobie działania odpieniaczy. Przez to nie wiedziałem po jakiego grzyba są te trójniki w odpływie. Tak to jest jak człowiek widzi tylko akwarium morskie w oceanarium w Gdyni i nigdy na własne oczy nie widział bebechów takiego akwarium.

Pozdrawiam

Grzegorz


500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.