Skocz do zawartości
kaziko

Zabronione koralowce zatrzymane

Rekomendowane odpowiedzi

ja radze wszystkim bardzo uważać i nie wpuszczać bez powodu policji do domu. ja akurat miałem taki przypadek ze pozbywałem sie przez allegro żółwi czerwonolicych i nagle po 5 miesiącach przyszla policja z pytaniem skad ja je mam O.o (jak ktos nie wie w każdym sklepie ze zwierzakami kosztuja okolo 20 zł przynajmniej po tyle były jak kupiłem 6 lat temu :)

i jak wiadomo przy okazji sprawdzanie wszystkiego, wypytywanie o sinularie i xenie (to podobno bardzo rzadkie okazy :D

wiec najlepiej nie wpuszczac do chaty i tyle :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coz, ja o pracy stolecznej policji nie mam najlepszego zdania. Ledwo sobie chlopaki radza z tym, zeby byc na wyznaczona przez siebie godzine w komendzie, a jak maja sie jeszcze za akwaria zabierac to nie wyobrazam sobie jak to by mialo wyglada :)


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

lukikolczan; akurat zolwie czerwonolice podlegaja rejestracji w Starostwach Powiatowych, mimo ze nie sa na listach CITES, sa gatunkiem inwazyjnym w UE i z tego powodu stosuje sie do nich takie przepisy ( od naszego wejscia do UE), dlatego w sklepach POWINNI dawac dokumenty do rejestracji, pewnie sa to zezwolenia importowe (raczej nikt tego w Polsce nie rozmnaza - nie oplacalne ) z krajow gdzie sa fermy tych zolwi . Jest to gatunek inwazyjny we Francji, Hiszpanii, Wloszech czy Grecji w tej ostatniej sam widzialem je w sadzawkach parkowych, gdzies gdzie byla woda . U nas prawo niestety dziala wstecz i jesli kupiles zwierzeta dzis bez dokumentow to jutro moze okazac sie, ze musisz miec jednak papiery albo co gorsze, ale niestety tez sie zdarza ich hodowla jest nielegalna i zabroniona - tak bylo w przypadku Listy Niebezpiecznych Gatunkow, ogrdy zoo byly nieprzygotowane na przyjecie takiej ilosci chocby samych tylko gadow, ktore z dnia na dzien staly sie nielegalne ....

Kto wie czy za jakis czas ktos nie bedzie chcial zrobic listy niebezpiecznych gatunkow w akwarystyce i zabronic ich hodowli .

Spore zamieszanie robi SALAMANDRA :

http://www.salamandra.org.pl/cites/index.php

Spolecznicy przegladaja TCP i ALLEGRO i robia donosy aby tylko cos robic i miec z tego frajde

Kiedys spoleczie pilnowalo prawa i pozadku ZOMO

pozdrawiam mariusz


125x55x60h + sump, Deltec APF600, 242W w ledach, Deltec HLP 4040, 2xKoralia5 12V+Wawemaker2 i Tunze 6045+6025, balling z Grotecha TEC III NG, AM Niveumat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując po przeczytaniu ustawy i dyskusji

Nasze akwarystyczne zwierzaki (jako bezkręgowce) przy obrocie w Polsce (sprzedazy i rozmnażaniu) zgodnie z aktualnym prawem i przepisami nie wymagają zadnych papierków rejestracji i dokumentacji.

Ale jak widać w Polsce Policja działa wbrew pwawu, a samo prawo potrafi działać wstecz. Więc dopóki jakieś lobby, pseudo ogdanizacje nie zainteresują się bezkręgowcami morskimi jesteśmy osobami postepującymi zgodnie z prawem. Ale jeśli się to zmieni - to okażemy się przestępcami. Może więc warto brać ksero CITES z pieczątką sklepu ,a przy rozmnozeniu na takiej kopii kopii pisać oświadczenie?

W końcu częścć nas np uzbezpiecza mieszkania przed zalaniem- a strzeżonego....


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Forumowicze,

jak widać działa przysłowie - daj mi człowieka a paragraf sam się znajdzie.

A poważniej - może ktoś z nas/Was ma znajomego prawnika, studenta prawa itp. kto byłby w stanie zinterpretować zapisy ratyfikowanej przez Polskę konwencji CITES i jasno powiedzieć co i jak.

TMK - z tym obrotem to jak widać różnie bywa, nie pamiętam gdzie, ale zaraz na początku działania konwencji w Polsce była sytuacja, że chcieli zamknąć jakąś kobitkę tylko dlatego, że dom miała w kwiatach i różnych roślinach z których część okazała się wpisana na listę... ot paranoja prawna...

POZDRAWIAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyną podstawą prawną regulującą te tematy jest Ustawa o Ochronie Przyrody. Konwencja CITES wymaga także od każdego z krajów szczegółowych przepisów wykonawczych regulujących inne operacje niż klasyczny import oraz reeksport gatunków z list - takowych przepisów w Polsce nie ma ponieważ Ministerstwo Rolnictwa zajmowało się od dłuższego czasu głównie udowadnianiem że przez Rospude może iść droga bo nie rosną tam koralowce twarde z list CITES oraz zajmowało się dawaniem dotacji na energię geotermalną Jaśnie Nam Panującemu Ojcu Dyrektorowi.

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.