Skocz do zawartości
Rafisko

No w końcu stawiam zbiornik :)

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem, że postawię 100L akwarium (80cm x 30cm x 40cm). Mam już Biostara flotora, lampę Ocean Light HQI 1x 150W, zamierzam jest dokupic Nivaumat'a, RO i pompy cyrkulacyjne. Co do cyrkulacji - ile powinna wynosić? Mam zamiar hodować ryby i bęzkręgowce. W zamieżeniu

2-3 ryby w czym napewno błazenek klarka lub pomidorowy, nie wiem co by ładnie z nim współgrało, może coś zaproponujecie :) Co do korali, to nie orientuję się ile potrzebują światła. Wiem, że dużo, ale nie wiem ile dokładnie :D Czy to HQI starczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swiatla wystarczy,ale czemu takie wąskie akwarium planujesz?Przy tym swiatelku to spokojnie mozesz dac szerokosc 40-45cm.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to akwarium już mam. Jest z szafką nawet. Ma wypukłą przednią szybę i w najszerszym miejscu ma 35cm, a najszerszym 28cm. Średnio zatem 31cm - 1cm więcej :)

Chętnie bym zrobił akwarium tak z 180L, ale skoro już mam szafkę posującą do tego to chyba nie mam wyboru. No chyba, że mógłbym ją troche zmodyfikowac zamienijąc jej górny blat i podstawę na większe. Jednak nie wiem czy to ma sens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie ma sensu bo i tak następne będziesz stawiał 300l.(jestem wróżką-przepowiadam przyszłość) Sprzęt typu RO czy Nivaumat mozna potem uzywać i do trzystu litrów. podobnie lampe hqi

IMHO poważne akwarium to 300 l z sumpem.Ale jak nabierzesz doswiadczenia z tym,to będziesz wiedział czego oczekujesz po akwarium.

Sadząc po Twoich pytaniach o wymaganiach zwierząt choćby ogólnych nie masz pojęcia.Pred palnowaniem akwarium trzeba się zastanowic czy tylko korale miiekie, bo jeśli twarde to mocniejsze oswietlenie i mocniejsza cyrkulacja a także sopsoby podwuższania zjadanego Ca ( miksry reaktory komputery ballingi i inne. Ale zakładamy ze na pierwszy raz starczą miękkie i kilka małych rybek.

Dodałabym ze dwie świetlówki i chłodzenie wiatraczki (na odwrotnym sterowniku temperatury.- gdzie schowasz grzałki ,dolewki- jakiś panel?

Obejrzyj sobie np w galerii (lub szukaj po stopkach uzytkowników) kogoś kto ma 100 l i wzoruj się na nim- to najprostsza metoda


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W szafce mam akwarium 20L, z którego Niveaumat będzie czerpał wodę. Grzałka będzie po prostu bezpośrednio w akwarium. Zamierzam raczej hodowac korale miękkie, ponieważ nie potrzebują tyle światła co twarde - chyba to HQI samo im wystarczy już bez kombinacji typu dodawanie świetlówek? Jeszcze mam pytanie, ile l/h cyrkulacji powinno byc w tym akwarium? Co do zwięrząt to mam już koncepcję:

1x wężowidło

2-3x turbo

korale miękkie, ale to już musielibyście mi doradzic, czy i ile dawkowac wapnia, noi oczywiście jakiee gatunki

1x amphiprion clarkii/frenatus

1x jakiś pseudochromis

1x tutaj może coś zaproponujecie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym dał dwa amphiriony.

Napewno ciekawsze są wtedy do oglądania.

Pozdrawiam Bartek


oceanic bio cube 100l + 10l panel ok 26kg LR 9kg LS. Trochę miękkich. Chętnie przyjmę mały koral twardy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli cyrkulacja powinna byc 30x objętośc zbiornika. W moim przypadku to będzie 3000l/h. Jeszcze mam pytanie co do wapnia dla koralowców: ile go dawkowac dla miękasów? Co do amphiprionów - nawet fajny pomysł, żeby były dwa, teraz zostaje dylemat czy clarkii czy frenatusy. Choc kurcze nie wiem czy w takim wypadku nie zapełniłyby one całego akwarium :/ Mógłaby byc jeszcze jakaś ryba/y oprócz nich?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam baniak 100litrowy i planuje dać tam 2x błazenki i hexatenie.

Myślę że nie będzie za dużo.

Ja bym wybrał frenatusy


oceanic bio cube 100l + 10l panel ok 26kg LR 9kg LS. Trochę miękkich. Chętnie przyjmę mały koral twardy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy 30 nie bedzie za dużo- ale też zależy od rodzaju pompy no i ilości skału ,która powstrzymuje przepływ. Co do wapnia dla miękasów to załózmy ze będziesz dolewał ręcznie jakby zaszła taka potrzeba - to zalezy od wielu czynników i najlepiej sprawdzić testem jak będzie.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem. No to już tylko zostaje zastanowic się jakie rybki i korale dokładnie i można załatwiac :) czy dla błazna/ów mogę dac ukwiał? tzn. czy jest łatwy w hodowli i czy potrzebuje swiatła dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z ukwiałem jest problem że się porusza/wędruje i czasami może się wkręcić w pompę gdzieś to było o tym poszukaj w archiwum.


oceanic bio cube 100l + 10l panel ok 26kg LR 9kg LS. Trochę miękkich. Chętnie przyjmę mały koral twardy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafisko

ja takze zaczynam i mam m.in błazenki + kilka ukwiałów i wszystko eleganko sobie zyje. Ale w moim przypadku błazenki zupełnie nie interesuja sie ukwiałem (zazwyczaj traktuja go jak swój dom) a obrały sobie sarcophytona i tam sie "wygrzewaja".

Pzdr

MN


600 l w ciagłej walce i niepewno?ci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj w sklepie i kupiłem pompę Tunze 6025, Niveaumata, oraz RO. Cały sprzęt układa się następująco:

-Biostar flotor

-Ocean runner pf 1000

-Tunze 6025

-AM Niveaumat

-RO AM

-HQI AM Ocean Light

Do tego będzie:

-15kg skały

-miękasy

-2x amphiprion (się jeszcze ustali jaki)

-1x Pseudochromis diadema

-1x wężowidło

-3x turbo

Bardzo podobają mi się małe pokolce i miałem pomysł by kupic w sklepie takiego 3cm i oddac jak dorośnie do 6-7cm

Spytam się czy jest taka możliwośc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne jest taka możliwość ale nie było by ci szkoda masz rybę powiedzmy rok tyle razem przeżyliście a tu pa,pa zamienie cię na mniejszy model:D

Mnie by było szkoda ale wybór należy do ciebie.

P.s chyba że zmieniasz w niedalekim czasie zbiornik.

Pozdrawiam Bartek


oceanic bio cube 100l + 10l panel ok 26kg LR 9kg LS. Trochę miękkich. Chętnie przyjmę mały koral twardy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To akwarium ma byc wprowadzeniem w morszyznę. Możliwe, że po roku zamienię na np. 300L. Gdybym kupił jak najmniejszego pokolca, to może przez ten rok by się mieścił i mógłbym go umieścic w kolejnym akwarium. Jeślibym nie kupił nowego akwa to bym go addał, bo wolę gdy rybka jest szczęśliwa :) Wszystko się okaże :D 2 błazenki, pseudochromis i mały pokolec to by było coś :D

Myślałem też nad Centropyge Loriculusem zamiast tego pokolca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalałem akwa słodką wodą. wszystko działą bez zarzutu. Włączyłem HQI - woda aż razi :) . Za kila dni kupię skałę :D Do tego wodę z dojrzałego zbiornika, kilka niezbędnych bzdetów i ruszam :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.