Skocz do zawartości
krzysztof_k

Ca, Mg Salifert instrukcja

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam prośbę do użytkowników testów Salifert. Nie znam zbyt dobrze języka naszych zachodnich sąsiadów i nie za bardzo rozumiem treści instrukcji tych testów. Czy ktoś mógłby napisać na forum jak używać tych testów w języku polskim? Dodam, że instrukcja jest dla testów w nowej wersji(tyle rozumiem:)) Szukałem na forum instrukcji i albo źle szukałem albo nic konkretnego jeszcze nie napisano.

pozdrawiam


"100x50x50 + 80 litr sump; 1xHQI 150W 1400k, 2xT5 39W; Deltec 4040, Tunze 6060, Tunze 6045, Marea 2400; 25kg LR; Deltec AP600"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki mati, coś słabo szukałem chyba:), biorę się do pomiarów


"100x50x50 + 80 litr sump; 1xHQI 150W 1400k, 2xT5 39W; Deltec 4040, Tunze 6060, Tunze 6045, Marea 2400; 25kg LR; Deltec AP600"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli masz nowy test na kh/alk, to instrukcja jest trochę inna, sama z tym miałam problem. tłumaczenie:

1. Za pomocą 5-mililitrowej strzykawki umieścić w naczyniu testowym 4 ml wody, która ma być poddana testowi. Jeśli ktoś wybrał mniej precyzyjne zastosowanie, a co za tym idzie otrzymanie większej liczby prób testowych z opakowania, bierze do testu zamiast 4 ml tylko 2 ml wody.

2. Na 1-mililitrowej strzykawce zamocować spiczastą plastikową końcówkę i naciągąć reagent z buteleczki KH (należy zwracać uwagę na to, by podczas naciągania plastikowa końcówka była całkowicie zanurzona w reagencie KH/, aż do zatrzymania się dolnej krawędzi czarnej obwódki w tłoczku dokładnie na wskazie podziałki „1 ml”. W tłoczku będzie nieco powietrza. Jest to powietrze, które na początku znajdowało się pomiędzy plastikową końcówką a tłoczkiem. Nie ma to wpływu na wynik testu.

3. Za pomocą 1-mililitrowej strzykawki po kropelce dodawać reagent z buteleczki KH do wody w naczyniu testowym. Po dodaniu każdej kropli zawartość naczynia testowego należy mieszać przez 1-2 sekundy. Należy to powtarzać tak długo, aż nastąpi gwałtowna zmiana koloru z niebieskiego/zielonego na pomarańczowo/czerwony lub różowy /w zależności od tego, jaki kolor można było obserwować na początku/.

4. Odwrócić strzykawkę tak, aby jej szpica była skierowana ku górze i zablokować ustawienie czarnego elementu w tłoczku. Odczyt następuje na górnej krawędzi czarnej obwódki. Strzykawka jest podziałkowana co 0,01 ml. Wartość twardości węglanowej /KH/ lub poziom alkaliczności należy odczytać z tabeli.

Jeśli wybrałeś na użycie testu w wersji zredukowanej, otrzymany wynik pomnóż przez 2.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test na Ca

1. 2ml strzykawka nabrac 2ml wody z akwarium i nalac do pojemnika testowego. Dla lepszych wynikow mozna zamiast 2ml dodac 1ml.

2. Wsypac 1 lyzke czubata Ca-1 do pojemnika testowego (dla lepszych wynikow mozna dodac 1/2 lyzke). NIE MIESZAC!

3. 8 kropli Ca-2 dodac do pojemnika testowego i mieszac powoli przez 20 sekund. Dla lepszych wynikow zamiast 8 kropli dodac 4.

4. Nalozyc plastikowa koncowke na strzykawke i nabrac nia Ca-3. Dopoki na wskazniku bedzie dokladnie 1,00ml. Wewnatrz bedzie troche powietrza, ale to normalne i nie ma wplywu na wynik testu.

5. Kropla po kropli dodawac Ca-3 do pojemnika testowego. Po kazdej kropli mieszac przez 1-2 sekund. Nalezy to tak dlugo powtarzac, az pojawia sie kolory rozowo - czerwonego do niebieskiego sie ukaze.

6. Strzykawke tak obrocic, aby plastikowa koncowka wskazywala do gory i ustalic pozycje czarnej czesci w kolbie. Pozycje nalezy odczytac z gornego konca czarnego okregu. Strzykawka jest podzielona na 0,01ml kroki.Zawartosc Ca odczytac z tabeli.

Naturalna woda morska ma zawartosc Ca 425-450 mg/l

Test na Magnez

1. 2 ml strzykawkanabrac 2 ml wody i wlac do pojemnika testowego.

2. Dodac 4 krople MG-1 do tej wody w pojemniku i 5 sek. mieszac.

3. Dodac czubata lyzeczke proszku MG-2 i 5 sek. mieszac.

4. Na 1 ml strzykawke nalozyc plastikowa koncowke i nabrac MG-3 az wskazowka bedzie doklanie na 1,00ml, moze w strzykawce byc powietrze, ale rto normalne, i nie ma wplywu na wynik testu.

5. Dodawac po kropelce MG-3az pojawi sie jakis kolor: szary albo niebieski, nalezy dodawac kropelke po kropelce i po kazdej kropelce zrobic przerwe od 1-2 sek i mieszac.

6. Strzykawke obrocic tak, aby plastikowa koncowka wskazywala do gory, i ustalic pozycje czarnej czesci w kolbie. Nalezy patrzec na gorny koniec okregu(ringu). Kazda jednostka odpowiada 0,01 ml.Wartosc magnezu nalezy odczytac w tabeli(zallaczona jest). Naturalna woda morska ma wartosc magnezu ok.. 1300-1500mg/1. Zawartosc magnezu uzalezniona jest od zawartosci soli.


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Harari faktycznie nie doczytałam :), ale może komuś innemu się przyda, będzie w jednym miejscu.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

R@F@L cos pokickales z tym tlumaczeniem, "dla lepszych wynikow mozna zamiast 2 dodac 1ml" jest zupelnie odwrotnie,do dokladnego wyniku nalezy uzyc 2 ml a dla mniej dokladnego 1ml.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie jest już wszystko jasne :) Jeszcze raz dzięki


"100x50x50 + 80 litr sump; 1xHQI 150W 1400k, 2xT5 39W; Deltec 4040, Tunze 6060, Tunze 6045, Marea 2400; 25kg LR; Deltec AP600"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dlaczego piszecie że ma być czubata łyżeczka !? Skąd macie taką informacje ?? W angielskiej instrukcji nie ma nic o czubatej łyżeczce.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
guliwer777 :

Witam

Dlaczego piszecie że ma być czubata łyżeczka !? Skąd macie taką informacje ?? W angielskiej instrukcji nie ma nic o czubatej łyżeczce.

Po prostu czubate lyzeczki przetlumaczyl mi moj tlumacz :)

W linku podanym wczesniej jest dyskusja co do zyzeczki :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie:

jak odnierzać strzykawką prawidłowo ml?

To co jest w dzióbku to też się liczy?

Czy trzeba tyle zassać żeby od pierwszej do ostatniej kreski na skali było te 2ml?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akurat do tych testów nie jest istotna ilość płynu w strzykawce, a pozycja końca "tłoczka" na skali,

zrobisz pierwszy raz ten test - będziesz wiedział o co chodzi :)

ważne jest nie ile zostało odczynnika w strzykawce, a ile zostało wstrzyknięte do fiolki :)


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Guliwer ma racje. Zawsze dodaje sie plaskie lyzeczki.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koniec tłoczka, to rozumiem ten od strony płynu tak ??


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, dobrze, ale ja mówię o przygotowaniu testu:

mam wlać 2ml wody z akwarium do tego dodać 0,5 płaskiej łyżeczki tego fioletowego proszku.

A potem wkraplać.

Chodzi mi o wlanie pierwszych 2ml wody z akwarium.

No i w końcu pół płaskiej łyżeczki, całą płaską czy czubatą łyżeczkę tego filetowego proszku?

Cały czas piszę o teście na CA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2ml wody z akwarium dodajesz łyżkę płaską nie mieszasz do tego 8 kropli ca2 -20sec mieszasz i wkraplasz ca3!

W czym problem?


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tofik,

przeciez nie po to kupiles dobry test, zeby robic jakies oszczednosciowe badania.Po roku i tak powinienes sobie sprawic nowy test, wiec oszczednosci nie maja sensu. Zreszta trudno sobie wyobrazic odliczanie polowy lyzeczki.Juz plaska nie zawsze jest dokladna a polowa ...:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filmy przedstawiające prawidłowe wykonanie testów na Ca i Mg


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wcale nie chcę oszczędzać, tylko dowiedzieć się która instrukcja jest prawidłowa

PS.Na filmie jest z kolei pokazana strzykawka z nasadką której ja nie mam - test CA

Kolejna zmienna.....

EDIT: w sumie różnica baardzo mała po tym jak dawałme 0,5płaskiej łyżki było 350, z całej płaskiej łyżki 380 więc mała zmiana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam takie pytanko zrobiłem test na Ca i pierwszy raz mi wyszedł taki

wkropiłem całą strzykawkę 1.00ml i nie zmienił się kolor na niebieski dopiero z drugiego doładowania 1.00 ml łoczek stanął na 0.96ml jak to odczytać


89cc1151d3a3b103ec6eaa01c2f8c53eu710a626.png?upd=20150222141144

Akwarium: 120l. 60x45x45 sump Sump 70x34x45 85l. lampa: lumini 150w Cytkulacja: Jebao RW-4 ,RW-8 Obieg: JW 3000 Odpieniacz: turboflotor blue 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.