Skocz do zawartości
krzysio

Migracja z tangi

Rekomendowane odpowiedzi

Mam obecnie zbiornik 112l z małą tangą. Chciałbym przerobić to na minirafę i wstępnie przygotowałem taki projekt:

Filtracja: Nano ReefPack 200, lub zostawić obecny kubełek 600l/h i dokupić odpieniacz (koszty w sumie porównywalne - jakieś 10% różnicy w skali całej adaptacji)

Oświetlenie: HQI 150W + 2 T5

Cyrkulacja: Pompa Nanostream 6025

Uzupełnianie wody: Niveautomat

Piach: 9kg

Żywa skała: 25kg

Hydrometr: najprostrzy.

W tym chciałbym trzymać max dwie rybki + dwie krewetki + kilka ślimaków + korale miękkie i po nabyciu doświadczenia twarde.

W sumie adaptacja zbiornika trochę kosztowna ale myślę że taka konfiguracja jest w miarę OK.

Macie może jakieś sugestie co ewentualnie zmienić, co dodać co odjąć.

Pozdrawiam

Krzys.

P.S. taka konfiguracja wyszła mi po przeczytaniu na tym forum i mam nadzieję że nic nie pominąłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysio pominal:D

Kubelek odstawic do czasu "akcji specjalnych".

Napisac co wchodzi w sklad "Nano ReefPack 200".

Odpieniacz bedzie potrzebny.

Dlaczego hydrometr "najprostszy"? Zreszta. moze byc najprostszy tylko zeby dobrze mierzyl a tego nie bedziesz pewien.:)

Moze na poczatek 15 kg skaly wystarczy? Sam zobaczysz jak ja ulozysz.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W skład Nanoreef pack wchodzi:

Odpieniacz DOC9002

Filtr Nano 3165 z wyrzutem/wylotem 800l/h, mikro watolina 872.01

Dodatkowo wiaderko ;-) i uchwyt mocujący. Podoba mi się ten komplet bo jest zwarty i nie powinien przeszkadzać.

Hydrometr najprostrzy czyli szklana rurka z podziałką - słyszałem że są najbardziej niezawodne - nie ma się co popsuć.

W sumie za mniejsze pieniądze można kupić komplet 80L np. w ReefShop ale i gorsze oświetlenie dają.

25kg dałem z uwagi na poradnik gdzie proponują 25% pojemności zbiornika ;-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja dołoże swoje trzy grosze jeśli chodzi o światło.

Przerabiałem dokładnie takie samo rozwiązanie swego czasu: akwa 112 L i lampa HQI 150W plus 2x24 T5. Będziesz miał wielkie problemy z zapanowaniem nad temperaturą wody w lecie - albo pokojowy wiatrak dmuchający w wodę przez pół dnia albo lampa bardzo wysoko (co się nie kalkuluje bo płacisz za waty a świecisz z 60 cm albo wyżej)

Ja bym tu dał 4-6 szt T5 24 W i było by ok.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do oświetlenia to chciałem zrobić akwa otwarte i położyć tylko szybę na wzmocnieniach ale jeśli mówisz że to niezły piekarnik to będę się musiał zastanowić.

Pozdrawiam

Krzys

P.S. To akwa jest przymiarką do morskiego przed postawieniem docelowego baniaka w nowym domu. Jak się uda je utrzymać w dobrej kondycji to będzie tam morskie jak nie to będzie tanga ;-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@krzysio :)

jeżeli udawało ci się utrzymywać tanganikę w 112 L (co tam miałes ?? ) to morskie też ci się uda - to wyobrażenie, że morskie to 'strasznie trudna rzecz' i bez siedzenia z nosem przy szybie 6 godzin dziennie wszystko napewno zdechnie to mit. Wiadomo, że trzeba na to trochę więcej kasy (ale też bez przesady) i trochę więcej zaangażowania (dbanie o dobrą wodę, lanie różnych świństw do akwa itp itp) ale napewno nie jest to jakas super tajemna wiedza. Trzeba mieć w miarę otwartą głowę, trochę chęci i wszystko będzie dobrze działać.

Co do tej szyby na akwa - wg mnie zły pomysł - zabierze ci dużo energii świetlnej i spowoduje jeszcze większe problemy z temp. wody - w akwarium morskim parowanie jest dużo większe niż w słodkim - a właśnie duże parowanie to oddawanie ciepła. Więc lepiej jest zostawić akwa odkryte (i unikać skaczących ryb) albo zrobić taką otwartą nadbudówkę - wtedy ładnie wygląda a babka potrzebować będzie dużo większego przyspieszenia żeby taką nadbudówkę przeskoczyć.

pozdrawiam i życzę sukcesów


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zainwestować w hydrometr, może być szklany, ale niech nie będzie z niskiej półki, raczej ta wyższa. Sam właśnie zbieram żniwa oszczędności na hydrometrze, i wierz mi już koszty reanimacji akwa przy za niskim zasoleniu przekraczają parokrotnie koszt pro hydrometru:(

Pozdrawiam i czekam na zdjęcia


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hydronetr najtańszy mozna sprawdzić u jakiegos pobliskiego morszczaka i bęsziae wiadomo czy mierzy dobrze czy cos odjąc dodac do pomiaru.

Szyba to raczej karkołomny pomysł. jeszcze przydały by się wiatraczki do chłodzenia zwłaszcza ze planujesz automatyczna dolewkę

co do filtacji to pewnie na poczatky mikrowatolina sie przyda tylko pamietaj o bardzo częstej wymianie.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info.

Z tangi to oczywiście mam muszlowce (telmy). W tej wielkości akwa to nic innego się nie da ;-).

Co do hydrometru to czy możecie coś polecić?

Czyli będzie bez przykrycia szybą tylko z otwartą nadbudówką. A czy wtedy lepsze byłoby oświetlenie HQI + 2xT5 czy 4xT5 - cena podobna (tak przynajmniej znalazłem). Czy wtedy też potrzebne dodatkowe chłodzenie czy też może być bez?

I jeszcze jedno czy automatyczna dolewka będzie aż tak bardzo potrzebna czy można się obejść?

Pozdrawiam

Krzys

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hydrometr z Sery - koszt coś kolo 30 zl a z tej półki wg mnie najlepszy.

Co do dolewki - jest dosyć ważna - wraz z parowaniem wody zmienia się zasolenie (wzrasta) więc będziesz musial bardzo mocno pilnować dolewania wody - dwa razy dziennie trzeba wlewac (wiem z własnego doświadczenia).

Po jakims czasie krew cie zaleje :) i kupisz dolewkę - na moje oko z wszystkich sprzętów akwariowych dolewka to jedna z warzniejszych rzeczy.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małe akwarium jest poddatne bardziej na zmiany temperatury szybciej się nagrzewa czy chłodzi niż duże. W pewnym stopniu zależy tez od pomieszczenia w którym stoi. jak sa upały to inaczej jest w pólnocnym pomieszczeniu, klimatyzowanym, z okiennicami itp. ale chłodzenie polega na wiatraczkach i ruchu powierzchni wody. Ale parowanie może być naprawdę olbrymie przy skutecznym chłodzeniu.

Wiatraczki odwrotny czujnik temperatury i automatyczna dolewka to IMHO podstawowe sprawy (podobnie jak lupa i jakiś aparat foto) :)


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Etam lupa :) W moim akwa robale są tak wielkie że żadnej lupy nie trzeba - z dwóch metrów widać jak wsuwają zoanthusy :D


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK. U mnie jest dosyć ciepło - okno od południowego zachodu więc wiatraczki muszą być i mam nadzieję że wystarczą :).

Dolewka będzie, niestety nie mam czasu na dolewanie dwa razy dziennie.

Co do hydrometru to o tym modelu właśnie myślałem, tak więc spoko.

To jak tak chętnie odpowiadacie ;-) to poproszę jeszcze o opinię czy wykorzystać obecne szkło - standardowe 112l czy lepiej coś poszukać szerszego? Max może to być 160l więc nie poszaleje za bardzo.

Aparat jest, lupę muszę kupić. I oczywiście jeszcze filtr RO. Bez tego to jak bez ręki ;-).

Pozdrawiam

Krzys

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to światło, o którym mówiłeś już masz (HQI 150 plus 2xT5) to jak najbardziej wskazane by było zwiększenie litrażu. Moje osobiste zdanie jest takie, że lepsza jedna HQI niż 6xT5 (ale tak jak mówie - to tylko moje zdanie i moja estetyka widzenia światła w zbiorniku) - przy 160L juz by ci się to HQI z dwoma powiedzmy aktynikami ładnie wkomponowało w setup.

Pozatym różnica w kosztach między 112 a 160L praktycznie żadna (mówię o prądzie, suplementach itp) a miejsca już zdecydowanie więcej.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jeszcze nic oprócz obecnego akwa i chęci, które i tak pewnie zostanie bo wychodzi mi na to że cały osprzęt będę musiał kupić.

Natomiast nie wiem czy pchać się w typowe akwa czy robić na zamówienie. Wtedy byłoby szersze ale krótsze np. (60x50x50).

Pozdrawiam

Krzys

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koszty szkla sa w zasadzie pomijalne, to kilka - max 10% kosztow lacznych, wiec jak masz miejsce to daj troche wiekszy zbiornik.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

60x60x60

HQI 150 + 2 T5 24 W

komin

sump

:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani to już niestety byłoby zbyt wiele. Wymiary jakie podałem to jest max. Więcej nie da się wcisnąć :-(.

Pozdrawiam

Krzys.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To akwarium ma stac w jakims regale, ze bedziesz je wciskal ? Rzucisz na szafke plyte o tych wymiarach i juz masz na czym postawic.:)

Planujesz komin?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komina nie planowałem, sumpa też nie, chodzi mi o maksymalne cięcie kosztów, dlatego filtracja wewnętrzna, którą podałem.

Nie mam miejsca aby postawić większy, niestety. W nowym domu już na etapie budowy jest przygotowywane miejsce (300x100) ale to potrwa jeszcze prawie dwa lata i przez ten czas chcę sprawdzić morskie aby nie eksperymentować na większym zbiorniku bo koszty małe nie będą. Jak się okaże że nie mogę zapanować nad tym to będzie słodkowodne i tyle ;-). Jak zapanuję nad 100-160l morskiego to większe będzie tylko łatwiejsze ;-).

Pozdrawiam

Krzys.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze jezeli to ma byc poligon doswiadczalny i do tego bez komina, sumpa i panela, to chyba nie ma sensu kupowac tylko troche wiekszego zbiornika.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Jak skompletuję sprzęt to dam znać jak idą prace z uruchomieniem.

Pozdrawiam

Krzys.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym sobie odpuści HQI i zamiast tego dał 4x24W T5, mam tak u siebie w 120L akwa i korale rosną ładnie, niektóre aż za ładnie ... Ze świetlówkami zrobisz pokrywę, przez co zmniejszysz parowanie wody, do tego wiatraczek komputerowy załatwia sprawę w upalne dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

krzysio można wiedziec skąd jestes? Jak coś stoi u mnie w garażu akwarium 100x40x40 z szafką, koroną na akwa, sumpem, hydrauliką i odpieniaczem. Jak byłbyś zainteresowany daj znać na pewno dużo nie wynióslby Cie takie zestaw:)


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

S_Y_N_E_K dzięki za propozycję ale jak dla mnie to trochę za duży baniak jak na obecne potrzeby i możliwości.

A jestem niestety z wawy ;-).

Pozdrawiam

Krzys

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.