Skocz do zawartości
Mariusz L

Sól Tropic Marine pro reef.

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem wczoraj testy na magnez i wapń ww soli.Testy robiłem dwa razy i dwa razy te same wyniki.Mg-ponad 1500(skala sie skończyła), Ca-280-300.O ile magnez jest ok to wapń bardzo nisko.Dodam jeszcze że opakowanie czterokilowe i że poprzenia partia miała Mg około 1200. Wniosek jest taki że chyba ta sól nie trzyma parametrów. Ma ktoś podobne doswiaczenia z ta solą? Pozdrawiam. A zapomniałem dodać że testy Salifert.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hejka

ja nie narzekam na ta sol :) 1.5 roku moje 60l jechalo na TMPR tylko na podmianach a w koncowej fazie jak juz twardzieli bylo sporo to mikser i reaktor MG i CA zawsze w normach a nawet troche wyzsze (opakowania 25kg zawsze) tety wtedy produkcji tropica, teraz musze skonczyc wiadro kenta a potem znow wracam na tropica :D


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

A ja testowałem T.M. Kenta i A.Medica z różnych dostaw i zawsze wychodzą inne zawartości Ca i Mg, jedynie kh jest stałe (8). Wniosek z tego taki że jeszcze żadnemu z producentów nie udaje się trzymać stałych parametrów. Testy stosowałem JBL i ostatnio Saliferta. Najważniejsze jest aby te parametry rażąco nie odbiegały od norm, no i lepiej w górę jak w dół.Raz zakupiłem sól Red Sea i ta sól miała bardzo niską zawartość Mg-980


78+55 refugium, lampa DIY 4x24W T5+8W 6500K nad refugium, odpieniacz Beast400, 18 kg LR 7 gatunków miękasów, 6 gat.SPS, 2LPS,para błazenków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

potwierdzam w pełnej rozciągłości :)

TM Pro Reef ma u mnie mg ponad 1500 - istotnie podbija mi MG - przy podmianach 10% tygodniowo Mg mam na poziomie 1450-1500 a różowych alg ciągle przybywa.

CA w soli jest ok 200-230 - leje ostro chlorek wapna wiec mi to nie przeszkadza.

A wezcie sobie Panowie i Panie zmierzcie PH w solance - u mnie po dobie mieszania i dmuchania powietrza ph stało jak drut na poziomie 7.3 !! ani grama w górę - tak sie ostatnio właśnie zastanawiałem czy moje problemy z ph (cykl 7.6-7.9) nie wynikają z tej soli ??

Ogolnie to jestem duzym sceptykiem co do kazdej soli - mialem Kenta - byl do d*py (mg kosmiczne, wapno kosmiczne, kh ok 6); mam TM - to samo ale bardziej zjadliwe. Właśnie mi sie konczy wiadro i bąz tu mądry i kup coś.

Az mnie kusi zeby kupic najgorszy badziew z AM i lac wszystko recznie.

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakie zasolenie?

ja daje 35g soli na litr, dokladnie na 20 litrow w wiadrze poszlo 700g odmierzone na wadze kuchennej. to daje w 25stC gestosc ok 1,023.

wyniki pomiarow ktore akurat wczoraj robilem sa wzorcowe, a tez uzywam TM proreef :

Ca JBL : 440

Ca Salifert : 430

Mg JBL : 1260

jesli Ty dajesz na przyklad 33g na litr to otrzymujesz gestosc 1,022 a wiec w normie, ale na chlopski rozum musisz miec mniejsza zawartosc Ca i Mg bo mniej soli wsypales na litr.

dobrze myślę?


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kaziko

gdyby tak było to wszystkie parametry by szły albo w gore albo w dół - a mi mg ucieka w górę a ca w dól. Zasolenie zawsze robie na 1.025 - bez wagi czy czegokolwiek - grzeje wodę do 25 st - sypie sól na oko - mieszam 2 godziny i natleniam - potem dosypuje soli lub RO aby uzyskać dokladnie 1.025

@guliwer - preis - preis: mozesz mi podac parametry solanki robionej na preisie - i czy będą one powtarzalne (w kolejnym kupionym wiaderku)


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
guliwer777 :

Kup Preisa :)

Dokladnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie też zastanawiam się na przejściem na Preisa mimo tej kosmicznej ceny:con.Spróbować nie zaszkodzi zobaczymy jak Preis trzyma parametry:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Preis jest droższy ale jest wydajniejszy od np. Kenta i przy worku 40kg wychodzi taniej :)


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale jak z parametrami preisa ?? podbija coś lub zaniża ?


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie te uwagi sa cenne, ale jeszcze nie zachwialy mojego stosunku do Tropic Marin. Dla mnie, jest to nadal jedna z najlepszych soli.:yes

@Alef

Po co utrzymujesz takie wysokie zasolenie (1,025)? Przy nizszym zasoleniu mialbys mniejszy poziom Mg a Ca sam sobie ustawisz.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zastosowałam preisa do podmian( wcześniej Reef Salt Aqua Medic) i KH skoczyło do 12 (z ok 7) w ciągu 3 miesięcy. Ca i Mg wcześniej nie mierzyłam, no i mam same miękkie wiec trudno powiedzieć.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja mam zasolenie 1.023-4. Robię podmiany co 10 dni ok 70-80L. Wcześniej używałem soli Kent. Na Preisie ograniczyłem podawanie Ca, kh i Mg. Szczególnie Mg jest dużo w tej soli. Moim skromnym zdaniem może i Preis jest droższy (przy mniejszych opakowaniach) ale jest bogaty w składniki dzięki czemu mniej kasy wydaję na ustawianie parametrów.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@stani - zasolenie ustawiam na 1.025 bo to sam środek 'bezpiecznego' obszaru zasolenia na moim hydrometrze :) Jakoś tak mam, że zawsze celuje w środek. Ale spróbuje zejść do 1.023 i zobacze.

Natomiast jeśli Preis ma tak samo dużo MG jak TropicMarin to wg mnie szkoda kasy na Preisa.

Dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludziska Sól parametry KH, MG , CA lol czy to ważne i tak to pakujecie do akwa sami, liczy sie czystość soli oraz pozostałe minerały, czy ktoś testował dokładnie te sol ( na forum znajdziecie test lab.) , według mnie jest THE BEST a dużo zmieniałem.


Pozdrawiam ------------------------------------------------------ AKWA 180 DL x 60 WY x 80 SZ - SUMP 100 DL 50 WY 70 SZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@detrand - jak najbardziej masz racje; ja sie nie czepiam TM bo czegoś tam ma za mało, tylko tego, że MG ma za duzo :) Nie zmieniam TM na żadną inną sól bo te inne dobre (czyli Preis) też ma za duzo MG. Moje akwa jeszcze młode i mało wysysa MG wiec spokojnie sobie czekam aż zacznie - wtedy bedzie jak znalazl zbyt duzy poziom mg.

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.