Skocz do zawartości
hyziu

czy dobrze zaczynam?

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie witam wszystkich. Po kilku tygodniach czytania forum zdecydowałem sę napisać.Chciałbym założyć pierwsze akwarium morskie .W związku z tym mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów.Wymyśliłem sobie taki oto sprzęt:Akwarium 90*45*45 w tym panel boczny 20cm(w panelu 3 komory 1-odpieniacz,2-może jakieś refugium,3-pompa ),czyli zbiornik główny będzie miał70*45*45,do tego widziałem w sklepie Reef Shop(nie wiem czy można wymieniać nazwy)lampę HQI 150W za 299zł,czy ta lampa na początek mi wystarczy?Do tego chciałbym dokupić odpieniacz Miniflotor,pompę obiegową New Jet 1200,pompę cyrkulacyjną Marea 440(30 razy obiętość akwa bez panela czy to wystarczy?).Do tego planuję ok 20kg żywej skały(jak na razie w bardzo dalekie przyszłości) oraz na dno żywy piasek warstwa ok 1-2 cm,nie podobają mi się akwa bez podłoża.Nie wymieniam tutaj soli, gęstościomierza,filtra RO bo to przecież jest podstawa.W dalekiej przyszłości chciałbym chodować kilka miękkich korali,3-4 małe rybki,jakąś krewetkę,kraba,ukwiał,ale przedemną jeszcze długa droga i wiele godzin czytania forum.Proszę o odpowiedż czy będzie pasował mi ten sprzęt , a może coś zmienić.Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mniej wiecej bedzie.

reefshop akurat można.

a jaka to dokladnie lampa za 299zł?


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to lampa HQI z żarnikiem PS Spectra+ 10.000 K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@hyziu linka do lampki podaj bo sie mi wiezyc nie chce ze za taka cene :) chyba ze sam zarnik tyle kosztuje :D


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie rozbilbym tak silna cyrkulacje na dwie slabsze pompy.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a trzeba bylo powiedziec odrazu ze przemyslowka :) mam takie 2 wisiec :D i sprawuja sie dobrze :D


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem ze ta lampa mi wystarczy????Jeżeli do cyrkulacji dodam Marea 2400 powinno chyba być dobrze?Mam jeszcze jedno pytanie,jutro chcę zamówić akwa o takich wymiarach jak pisałem z szyby 8mm,czy do takiego akwa nie trzeba wklejać na górze poprzecznych listew tak jak w akwariach standartowych,czy takie akwa wytrzyma napór wody? Za odpowiedzi na moje pytania serdeczne dzięki,a pytań na pewno będę miał jeszcze wiele. ps.Szukam akwarystów morskich z woj.opolskiego ja mieszkam koło Nysy,czy na tym forum są tacy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie styknie dodaj tylko jakies T5 aktyniczne (zalezy tez jaki bedziesz mial zarnik w nie :))


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...mam objetosciowo bardzo podobne akwa z panelem bocznym,w samym zbiorniku glownym jest okolo 110l wody,Ty masz kolo 140stu...mam dwie pompy marea 2400 plus jedna tunze 6045.Wydaje mnie sie ze z jedna marea 2400 to nie bedziesz mial prawie wogole cyrkulacji a bardzo marna z dwoma.Jakbym wiedzial jak te wszystkie pompy dmuchaja zamiast marea kupilbym od razu 2x tunze 6045,ale coz mam to co kupilem.Marea 2400 daje bardzo delikatny strumien i juz pare cm od pompy przestaje byc wyczuwalny,kiedy dasz tam reke...tunze dmucha mocniej.Poza tym chyba sie nie daje jednej pompy cyrkulacyjnej do akwa o takiej pojemnosci,zawsze przynajmniej dwie...Pamietaj tez ze te marea przypominajace wygladem kamery w banku sa wielkie i latwiej jest schowac tunze niz marea za dekoracja,skala...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałam o dwóch pompach Marea 2400 i 4400,ale pompy będę kupował w póżniejszym czasie,takze jeszcze będę obserwował temat,ale dzięki za odpowiedż.Napisz kolego Iceberg jakie są wymiary Twojego akwa i czy masz na górze wklejone listwy oraz z jakiej szyby.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zamówiłem akwarium w AQUA BORO.Ale mam pytanie,powiedzieli że w panelu nie wytną 15*5 do spływu dlatego szyba panela będzie musiała być z dwóch części czy to normalne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj...moje akwa to "kostka" 60x50x50 w tym panel boczny 14cm (nie radze robic wezszego).Panel to o ile dobrze pamietam 33 litry,zamalowany z przodu na czarno,wewnetrzna strona panela jest "wymalowana" czarnym silikonem,dzieki temu uzyskalem idealna czern,na czarno tez wymalowana jest tylna i dolna szyba.Bok panela na razie jest niewymalowany,ale podejrzewam ze wmontuje tam czarna listwe zewnatrz,ktora bedzie latwo sciagac.Chce widziec co sie dzieje w panelu,kiedy zajdzie taka potrzeba,poza tym ten bok jest najbardziej oswietlony swiatlem dziennym i taka zaslona nie pozwoli na rozrost ewentualnych glonow.Akwa zrobione jest ze standartowej szyby 8 mm i nie mam zadnych listw wzmacniajacych,za to u gory jest czarna korona...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote (zalezy tez jaki bedziesz mial zarnik w nie :))

Myślałem o tym żarniku który jest orginalnie w lampie,czy będzie dobry??Odnośnie tego panela czy ktoś poradzi?Acha jeszcze jedno pytanie a właściwie dwa:Czy nie warto zamiast odpieniacza Miniflotor zainwestować i kupić Midiflotor(dwa razy droższy)ale jak ma póżniej być za słaby?Czy pompę obiegową zamiast 1200 lepiej kupić 1700.Sory że was tak męczę ale jestem spragniony wiedzy,brakuje czasu na czytanie(żona się drze że nic w domu nie robię tylko przed komputerem siedzę).A ja jestem tego zdania że lepiej poczekać(finanse)dobrze się przygotować niż póżniej żałować.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@hyziu ja bym poszukal jednak lampy o symetrycznym odblysniku,bo ta do ktorej podales link ma asymetryczny odblysnik.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz kolego Penek wytłumaczyć o co chodzi z tym asymetrycznym i symetrycznym ,Jeszcze do tego nie doszedłem .Zgóry serdeczne dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W symetrycznym masz zarnik na srodku odblysnika.Ten masz symetryczny http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c=11530cab3701&UID_p=b89a18410094&UID=33007a1d9cb5,


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega Filawandrel chwali te lampy.W sumie tutaj za 299zł jest cała lampa a tutaj za 278zł sama obudowa,czyli jeżeli doliczymy żarnik to prawie za tą cenę kupimy fajną lampę wiszącą?No ale może na temat tych lamp się jeszcze ktoś wypowie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@hyziu powiem ze mozna jeszcze je kupic taniej :) tylko bez zarnika i kabla z wtyczka :D

no i trzeba poglowkowac nad zawieszeniem :D ale wszystko jest do zrobienia :D


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hyziu...jezeli chodzi o obieg to troche kombinowalem.Powiem Ci tak,wsadzilem new jeta 2300 i tak dmuchal ze pomyslalem ze nie musze sie martwic o cyrkulacje,dmuchal gdyz podnosil wode tylko na parenascie cm,dolozylem do koncowki rury hydor flo (genialna rzecz jak dla mnie),ale mysle ze jednak kupie nj 1200,wydaje mnie sie ze jest wystarczajacy do takiego litrazu,przeciez cyrkulacje robia pompy do tego przeznaczone.Chociaz NJ nie nagrzewa wody to ciagnie te 38W a to mnozy sie przez 24ry godziny na dobe.Zaraz ponizej jest NJ 1700 ze swoimi 32ma wattami a potem ten 1200,ktory pobiera o ile pamietam 15W...mysle ze sprobuje z tym 1200,jezeli okaze sie za slaby w co bardzo watpie,posluzy do mieszania wody na podmiany,jezeli nie to te wode bedzie mieszal NJ2300.Sam sie dziwilem ze te 2300 potrafi robic taki mlyn,w tym samym czasie zamawialem te 2x marea 2400 i sie przerazilem,pomyslalem ze skoro ten Jet tak dmucha co bedzie jak wsadze 2400...??...jednak marea maja szerokie wyloty i gwarantuje Ci ze mozna je wlozyc smialo nawet do akwa 10l,pod warunkiem ze sie do niego zmieszcza.Wybor nalezy do Ciebie,sa zwolennicy szybkiego i wolnego obiegu.Co do skimmera to Ci nie poradze,gdyz mam red sea deluxa,odpieniacz troche inny niz te,ktore najczesciej widzimy...jest do akwa do 400stu litrow,robiac doswiadczenia bylem zalamany tym ze on tak slabo pieni...pienil slabo bo nie mial co pienic,wlej do zbiornika doswiadczalnego,zasolonego sola kuchenna bialko z jednego jajka...nie nadazysz oprozniac kubka...Mysle ze wielu ludzi panikuje ze ich odpieniacze nie pienia a czesto nie pienia ,gdyz nie maja czego pienic...jako ze lubie sie czasami bawic,robie sobie takie doswiadczalne odpieniacze,ostatnio na zwykle powietrze z pompy,i rury plastikowej w ktorej oryginalnie powinna sie znajdowac szczotka do mycia kibla,idealnie nadaje sie na zabawe w odpieniacz.Mimo ze jest na dwie kostki,pieni niezle...zrobilem go,gdyz poniewieral mnie sie po mieszkaniu niepotrzebny kubek tunza.W sprawie tego midi i miniflotora czy jak im tam posluchaj opini ludzi ,ktory takowy mieli...ja jezeli nie mialbym dobrego odpieniacza,zrobilbym go sam,po prostu skopiowal jakis model ,cieszacy sie dobra opinia...ale jak mowilem lubie sie czasem w to bawic jak mam czas...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedzi.na razie zbieram kase na odpieniacz,a może sam coś zrobie.Meczy mnie jeszcze ten panel z dwóch części o którym pisałem.W dziale Sprzęt -Odpieniacz,Andrzej12345 podał link do sklepu niemieckiego,wyszukałem tam lampę 4*24w t5 za 130 euro,Może ktoś wie czy ta lampa jest ze świetlówkami,Jeżeli tak to chyba dobra cena.Niestety ja z niemieckiego ni w ząb,w moich czasach obowiązkowo tylko rosyjski.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hyzio...panel z dwoch czesci mowisz,jezeli dobrze zrozumialem to szyba panela ,ktora bedzie widoczna w akwa,bedzie skladac sie z dwoch czesci,gdyz jedna szyba musi byc pare cm nizsza by dac tam grzebien.Powiem Ci ze jezeli malowalbym akwa na niebiesko to nie wiem jak bym sobie poradzil,fatalnie wygladalby czarny silikon laczacy te dwie szyby,ale ze mam wszystko w czerni,tego silikon jest malo widoczny,rozprowadzilem go palcem jak najbardziej cienko i jest on na styku szyby znajdujacej sie wewnatrz panela.Ja najpierw troche oczyscilem gotowe szyby alkoholem,potem dalem tasme maskujaca,jeszcze raz dobrze odtluscilem ten pasek w srodku,pomiedzy tasma i pojechalem silikonem,natychmiast po tej czynnosci zdarlem tasme maskujaca...wyszlo niezle jak na pierwszy raz takiej pracy.Jak chcesz miec akwa w kolorze niebieskim to nic Ci nie potrafie doradzic.Zastanawialem sie tez,ale juz po fakcie czy panela nie moglem zrobic z jednej szyby z wycietym prostokatem na grzebien...do tej pory nie dowiedzialem sie u szklarza czy moglbyto zrobic...nie chce sie dowiadywac by nie popasc w zly humor...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem akwa w profesjonalnej firmie i powiedziano mi że innej możliwości nie ma jak z 2 części.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Jezeli można podajcie jakiś namiar na obudowę HQI,oraz żarnik do niej.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.