Skocz do zawartości
alef

Bezbolesne przejscie na większy zbiornik

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie

Z pewnością wielu z was rozwiązywało w praktyce ten logistyczny problem.

Mam zbiornik 160L (w tym 25 kg bardzo porowatej skały) wiec mam ok 120-130L wody.

Nowy zbiornik bedzie mial brutto sporo ponad 300 L wody.

Do nowego zbiornika nie dokładam skały pond to co mam teraz (25kg) itp.

Nowy będzie jedynie sprzęt (a więc będę miał nadmiarowy odpieniacz, nadmiarowe pompy cyrkulacyjne itp)

I teraz pytanie: jak bezboleśnie przejsc z jednego zbiornika do drugiego. Nie chce zaliczyć padaki w postaci zgonów itp.

napiszcie cos o własnych doświadczeniach

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam .Jesli caly proces rozłozysz w czasie to nie ma wiekszego problemu.Wazna sprawa jest przygotowanie odpowiedniej ilosci wody o dobrych parametrach zblizonych do tych w obecnym akwarium.Proponuje podmieniac np 2 razy w tygodniu po 25-30l a wode z podmianki magazynowac w nowym akwarium.Oczywiscie musisz ja mieszac,utrzymywac stala temperature a jesli jeszcze podlaczysz odpieniacz nawet prowizorycznie to juz jest super!.Jesli zmagazynyjesz odpowiednia ilosc wody(doliczajac oczywiscie wode ze "starego" akwarium to samo przeniesienie nie stanowi problemu.Acha jeszcze jedno jesli zmieniasz lub dokladasz "swiatla" to zrob to bardzo powoli aby "zwierzaczki " pomału sie przestawily.Nagla zmiana oswietlenia nawet na lepsze moze okazac sie katastrofa

Pozdrawiam Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak własnie myslalem - wsadze nowy odpieniacz bezposrednio do samego akwarium i bede go podnosil w gore (na jakims stojaczku) az zlapie poziom przelewu. A wodą ze starego akwa zaleje sump.

Hmmm moze to zadziala

moze jeszcze jakies uwagi ??


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jak przeprowadzałem sie na wiekszy baniak , w nowym miałem 100% przygotowanej swierzej wody, przez kilka dni stary baniak z nowym miałem połaczony węzami i przepomowaywałem wode z jedniego do drugiego oczywiście powoli nie i po kilku dniach jak juz wszystko dobrze sie wymieszłao porzekadałem zwierzaki i było ok zadnych zgonów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przenosiłem z 200 do 250 i praktycznie niewiele wykorzystałem starej wody. Odbyło się to tak, ze najpierw zgromadziłem 3/4 nowej wody, potem odlałem ze starego zbiornika do zlewu 3/4 wody i nalałem z nowego akwa powoli brakujaca część - coś na zasadzie aklimatyzacji. Po kilku godzinach przełożyłem wszystko łacznie z brakującą wodą. Bez strat.


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.