Skocz do zawartości
MiQ

Plany mojej pięćsetki

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Na chwilę obecną mam 180L akwarek i mam plany :).

do oceny i weryfikacji, a jest jeszcze czas bo wprowadzam się do nowego domu za 2-3 miesiące i do tego czasu chce przygotować podłoże:

1. Akwarium o wymiarach 135x67x60(H) co daje około 490 litrów, do tego komin w kształcie trapezu na środku tylnej ściany. Na spodzie akwa czarne PCV, tak samo z tyłu akwa i na kominie. Podłoża w akwarium brak.

2. W szafce sump na kółkach 90x65x40(H), a w nim 3 komory (na odpieniacz, na DSB + glony i powrót do akwa). DSB wyjdzie około 40x65cm. Tu pytanie jak dużą zrobić komorę powrotną, może dać ją jak najmniejszą i powiększyć DSB ??

3. Pompa główna to pompa o wydatku 9000l/h co po kolankach da około 7000l/h. Powrót z pompy obiegowej chce dać pomiędzy i pod skałę. Pompa już kupiona. Na ssaniu pompy chce dać 2 filtry przepływowe a w nich umieścić węgiel i filtr PO4.

4. Odpieniacz Deltec PF600. Już kupiony.

5. Oświetlenie to lampa 2x250W (lub 2x150W) + 2x30W + oświetlenie nocne. Lampa już kupiona.

6. Do tego ma być Profilux z pomiarem wszystkiego prawie co się da . Czyli ma być: pH, zasolenie, redox, USB, Optolevel x1 (lub x2 – zależnie czy da się na komputerze ustawić zwłokę przy zamykaniu elektrozaworu), 4 pompy dozujące, temperatura, sterowanie pompami tunze.

7. Dolewanie wody przez Profiluxa bezpośrednio przez elektrozawór i filtr RO+DI. Chyba dla bezpieczeństwa dam podwójny elektrozawór – drugi np. zamykany drugą czujką poziomu wody.

8. Cyrkulacje chce zrobić 2x Tunze - Turbelle Stream 6100 sterowane Profiluxem. Pytanie czy wystarczy i czy nie lepiej dać jakieś inne pompy ??

9. Obsada to na pewno LPS, pewnie jakieś SPS coś miękkiego (grzybki). No i jak najwięcej ryb (chciałbym dać taki zestaw:

2x Black and White Ocellaris Clownfish (Amphiprion ocellaris var.)

2x Ocellaris Clownfish (Amphiprion ocellaris)

1x Bicolor Blenny (Ecsenius bicolor)

1x Sailfin/Algae Blenny (Salarias fasciatus)

1x Copperband Butterflyfish (Chelmon rostratus)

2x Kaudern's Cardinal (Pterapogon kauderni)

1x Griessingei Goby (Dicordipinna griessingeri)

1x Blue Tang (Paracanthurus hepatus)

1x Sailfin Tang, Desjardini (Zebrasoma desjardini)

Tylko boje się że będzie za dużo :/ i coraz bardziej boję się że odpieniacz nie podoła.

Teraz pytania:

1. Czy lampy dać 2x150 czy 2x250 ?

2. Czy cyrkulacja 2x6100 będzie dobra czy przy falowaniu za mała a może za duża, albo lepiej dać 4x jakaś pompa (lub 3x i np. tylko jedna sterowana) ?

3. Jak duża musi być ostatnia przegroda sumpa (powrotna – pompa jest przeznaczona do pracy na zewnatrz) ?

4. Ile dać żywej skały ?? Planuję około 80kg, ale może to za dużo ?

5. Czy sprzedawać DELTECa i kupować jakiś większy (mocniejszy) odpieniacz ? Tylko kwestia jaki i czy jest sens to robić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żadnych uwag wszystko idealne ?? jakoś nie wierze. choć o ilości ryb się wypowiedzcie :)

w sumie tylko 5 pytań jest :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Jak masz kasę to 2x250 i 2x 54W T5

Odpieniacz lepszy by był conajmniej APF600

Pompy dałbym 2 po 3500l/h zawsze jak jedna padnie obieg i tak jest. Ale jak już kupiłeś to trudno.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ssaniu pompy 2 filtry przepływowe - na ssaniu? Chyba to jakiś skrót myślowy :D

Bicolor Blenny z Salriasem będą się strasznie tłukły wiem bo mam taki zestaw :D

Teraz pytania:

1. Jak dla mnie lepiej dać 2x250 + aktynika

2. Prawie zawsze lepsze efekty uzyskamy stosując więcej pomp i najlepiej aby wszystkie były sterowane :D ale strasznie to potem wygląda. Ja proponuję 2x Tunze 6100 + w przyszłości jakieś mniejsze - może Tunze nano ładnie schowane gdzieś z tyłu aby zniwelować ew. martwe strefy.

3. Komora nie może być za mała i ciężko to tak dokładnie wyliczyć bo jest wiele składowych, które dokładnie mogą określić jej wielkość.

4. Jak dla mnie 80 kg skały to za dużo - ja bym wsadził 60-70 max. Korale muszą mieć gdzie rosnąć, a ryby gdzie pływać :)

5. Ten Deltec jest na styk ale będziesz musiał strasznie uważać z obsadą i karmieniem. Niby będziesz miał DSB ale do mnie takie rozwiązanie w sumpie jakoś nie trafia i mimo wszystko jestem zwolennikiem DSB w zbiorniku głównym.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do filtrów na ssaniu to nie skrót myślowy :)

chcę zrobić tak: z sumpa zasysanie trzema rurkami, jedna bezpośrednio do pompy, a dwie przez filtry przepływowe (przepływ regulowany zaworami pomiędzy filtrem a pompą). rura bezpośrednia tak dobrana żeby po zakręceniu filtrów woda dalej ładnie płynęła.

ewentualnie teraz pomyślałem że filtry mogą być za pompą i wtedy dwa zawory i śrubunki do demontażu i wymiany wkładu

co do ilości skały to chce dać jak najmniej, ale żeby filtracja jakaś była

co do DSB to nie chcę żadnego podłoża w akwa bo obecnie piasek się syfi, skleja itd..

A co do odpieniacza i obsady to czy jeśli wyrzucę jednego slizga to obsada nie będzie za duża ?? czy może sprzedawać tego delteca i szukać czegoś mocniejszego ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie wolalbym te filtry miec osobno (kubelkowe), zeby sie z tymi zaworami tyle nie bawic i wtedy mniejsza pompe obiegowa.

70 kg skaly powinno wystarczyc.

Podloze w akwarium sie sklejalo, bo stosowales kalkwasser i sporo sie w piachu odkladalo.

Ocellarisow wystarczy jedna parka. Z kauderniego tez bym zrezygnowal. Bedzie wiekszy spokoj w domu. Sailfin Tang moze byc troche za duzy... Za to dorzucilbym wargatka - czysciciela.

Lampy - koniecznie 2x250 + aktynika.

Deltec moze wystarczy.

Cyrkulacja ok. 20000 l/h i wieksza, na dwoch pompach, zeby sie nie zabudowac pompami.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do podłoża to niby tak, ale teraz jak ruszam podłoże to syfu w nim kupa, rozgwiazda kopiąca była to wybyła bo piachu za mało. Kosztem podłoża chce zrobić mocną cyrkulację (jak doliczę obieg to wychodzi około 30tys/h więc konkretnie)

co do błaznów to chciałbym mieć i nemo i te czarno-białe - czy zrezygnować z jednych bo się będą zwalczały ?? wydawało mi się że przy 500L powinno być dobrze

Kaudern's Cardinal - są najmniej pewne, najpewniej ich nie będzie,

co do Sailfin Tang to chyba zostanie, ewentualnie zamienie na już i tak zrezygnowałem z żółtka. A Zebrasoma desjardini mam teraz w 180L i nie wygląda na zamęczoną i żonie bardzo się podoba bo jest bardzo odważna i lubi się prezentować jak ktoś do akwa podchodzi

chyba że Stani pisałeś żeby z tych ryb zrezygnować ze względu na ich ilość w takim akwa

a wargatka może i dołoże - zaraz poszukam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Az tak przerazajaca to ta ilosc nie jest, tylko dla doktorow potrzebne sa krewetki i czysciciel, a ocellarisy moga sie zwalczac i z natury rzeczy potrzebuja ukwiala, ktorego specjalnie bym nie polecal. Gdybys dal te 250-tki to bedziesz mogl w calym akwarium ustawic twarde, i wtedy dla ukwiala tam nie bedzie miejsca...

Kauderni oczywiscie conajmniej parka, ale wtedy zajmuja miejsce innym rybom - sam zdecydujesz. Moze Centropyge loriculus albo hexataenia?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Błazny pomarańczowe mogą sie nawet dobierać w pary z czarnymi ale jak będą 4 sztuki to pewnie któryś będzie bity. Zdecyduj się na jedne albo drugie.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ryb nie ma duzo bez przesady licza sie tylko dwa pokolce reszta to dostawka.Zastanow sie czy chcesz miec desiardini-strasznie terytorialna ryba i grozna.Ciezko bedzie ci innego pokolca wprowadzic przy niej.U mnie zameczyla lineatusa i ctenocheatusa choc byly od niej wieksze.

Jesli chodzi o światlo to 2 x 250W w porownaniu do 150w to dzien do nocy.

I skaly za duzo 80 kg to bedzie jedno wielkie gruzowisko, 50kg spokojnie ci wystarczy


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to desiardini wpuszczę na samym końcu :)

lampy dam 2x250W, jeszcze pewnie T8 wymienię na T5 i będzie w ogóle wypas

co do błaznów i ukwiała to teraz mam błazna (jeden padł) i najpierw mieszkał we włochatym grzybie a teraz mieszka w xeni więc ukwiał aż tak bardzo nie potrzebny - szkoda że nie da się 4 trzymać (a może jak by je wpuścić równocześnie ?? ewentualnie dać korale przypominające ukwiał w dwóch końcach akwa ??)

a co do wargatka to na liveaquaria jest sporo ciekawych i reefsafe więc coś wybiorę kwestia czy da się to u nas kupić :D

a z obsady to wypisuję tylko ryby bo wiadomo że turbo, kraby, krewetki i wężowidła muszą być :D

no i jeszcze te błazny: na serio 500L będzie mało dla 4 sztuk ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co wy na to żeby dać tylko jedną tunze 6200 i potem ewentualnie tunze nano czy coś podobnego ??

i może dać większy odpieniacz ?? silver mojego by kupił a ja poszukałbym czegoś mocniejszego ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tunze 6200 będzie zbyt mocna do 500l - oczywiście moim zdaniem.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra światło 2x250W

próbuje znaleźć mocniejszy odpieniacz w normalnej cenie :) czy turboflotor 1000 z papa aqua bee 2500 z wirnikiem igielkowym będzie lepszy od Delteca AP600 ?? Czy może ten Deltec będzie OK i dać sobie spokój z szukaniem ??

i kurde boję się że ta cyrkulacja 2x6100 będzie za mała, a faktycznie ta 6200 może być za duża (choć może dać 6100 + 6200 a i tak będzie sterowanie profiluxem, więc jak będzie za dużo to je trochę przychamuje, a patrząc na moje 180L to cyrkulacja jest baaardzo ważna). Do tego dam ten powrót za skałę i może będzie dobrze :D no i przypominam że podłoże będzie zupełnie gołe, więc dobrze jak by syf był cały czas podrywany w górę

jakiego polecanie wargatka-czyściciela żeby był ładny i kolorowy ??

a i czy krewetki bardzo obciążają zbiornik ?? bo chce wsadzić z 6 debelisów i pewnie jeszcze jakieś 2-3 inne czy debeliusy starczą ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.