Skocz do zawartości
arturro 74

900L OD POCZĄTKU

Rekomendowane odpowiedzi

WITAM

Mam kilka pytań i jest tego dużo.Sytuacja jest taka:

akwa funkcjonowało jako rafa jakiś rok ale a braku wiedzy,czasu,pieniędzy,chęci{niekoniecznie w tej kolejności}byłem zmuszony oddać korale(które jeszcze zostały) do sklepu.

Pózniej była przeprowadzka i akwa funkcjonuje jako FO jakieś 3 lata.ocalał szczepek sarcofytona i z bezkręgowców strzykwa(podupada)i muszę jej też pomóc.Nie wystawia czółek, a wiem że to zle...Przez te kilka lat nie używałem żadnych testów.Dopiero dziś i narazie wyszło:

po4 :0 dziwne(sera)

no3 :100mg/l zgroza(sera)

narazie tylko to,podstawa

W akwa jest ok 100 kg LR ale słabo wentylowanej.

Zaczął bym chyba od cyrkulacji.Co byście doradzili?

wymiary:220*60wys 70gł

Mam jeszcze pytanie odnośnie podłoża w zbiorniku.czy grubość ok 12 cm żywego piasku to dobrze czy macie inne zdanie?Aktualnie nie ma nic.

pozdrawiam i liczę na pomoc


pozdrawiam 900l+450 sump-reaktywacja LPS,SPS kilka rybek,strzykwa,wężowidło, RODI+TDS*2,800W HQI+312W T5,profi2exe pH,mV,mS,,odpieniacz DIY(THCSKIBA),absorber PO4 deltec,refugium glonowe,130 kgLR,BALLING 7*GROTECH ,DSB w głównym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja minimum to 2x Tunze 6200. DSB jest potężnym filtrem i ja osobiście polecam 9-12 cm warstwę. Czeka Cię nie lada zadanie aby wyprowadzić akwarium na prostą. Trzymam kciuki.

PS. Test Sery na PO4 sobię daruj - nie nadaje się. Napisz coś więcej o setupie - jaki odpieniacz, światło itp.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniek 2 szt.Jeden jakieś maleństwo;zbiorniczek ok200 ml,drugi niedawno włożyłem jak się naczytałem że odpieniacz to podstawa spory tj tunze nie znam modelu ,podobno do 1000l ,zbiorniczek 700 ml,2x250 HQI świetlówka nocna dł ok 120 cm. dokładnych parametrów nie pamiętam.A,odpieniacz kupię chyba od S_Y_N_E_K

Sump.50 litrów napchany po brzegi .żwirem koralowym o zróżnicowanej grubości,pompa obiegowa 7000l/h.mam zbiornik 500l który mi został po przeprowadzce i zamierzam go użyć jako sump.Jakbyś mi go poradził zaplanować(S_Y_N_E_K ma gotowy plan ale nie jestem pewien co tam lepiej włożyć.czytałem że MM się nie do końca sprawdza.

pozdrawiam


pozdrawiam 900l+450 sump-reaktywacja LPS,SPS kilka rybek,strzykwa,wężowidło, RODI+TDS*2,800W HQI+312W T5,profi2exe pH,mV,mS,,odpieniacz DIY(THCSKIBA),absorber PO4 deltec,refugium glonowe,130 kgLR,BALLING 7*GROTECH ,DSB w głównym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o sump to myslałem abyś zrobił taki jak ja mam, czyli taki jak ma Rebciu:D. Najogólniej mówiąc komora spływu, odpieniacz, wata, glonowy z MM bądz bez lub DSB, komora na odpowietrzenie, pompa. U mnie się to sprawdza u wielu także, więc myśle, że to dobry pomysł na zaprojektowanie sumpa

PS

Co do światła to moja mała sugestia to 3x250 lub 4x250 i do jednej i do drugiej konfiguracji po rzędzie t5 zarówno z przodu jak i z tyłu. Tak jak pisał Rebciu do cyrkulacji min. 2x tunze 6200


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok. a dasz mi jakiś plan tego sumpa;chodzi o proporcje(zrobię raz i już nie poprawię)powiedzmi jeszcze gdzie tą watę wsadzić,rozumiem że ona usuwa detrytus:blush

pozdrawiam


pozdrawiam 900l+450 sump-reaktywacja LPS,SPS kilka rybek,strzykwa,wężowidło, RODI+TDS*2,800W HQI+312W T5,profi2exe pH,mV,mS,,odpieniacz DIY(THCSKIBA),absorber PO4 deltec,refugium glonowe,130 kgLR,BALLING 7*GROTECH ,DSB w głównym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odezwe się jutro bo narazie ide kimać, jutro szkoła, ferie się niestety skończyły:( Podeślij mi na priva wymiary tego zbiornika co ma posłużyć za sump a jakoś to wymyśle jak ma być, a i jeszcze daj znać co za pompa obiegowa.


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałeś - odpieniacz to podstawa. Ten Tunze co masz nie poradzi sobię z takim akwarium. Ten żwir koralowy możesz zacząć wywalać stopniowo bo głównie z jego powodu masz tak wysokie NO3. Światła na SPSy za mało ale miękkie myślę, że dadzą radę. Projekt Synka jest godny polecenia bo tak jak pisał ja też taki mam :) oczywiście jeśli planujesz filtr glonowy. Może nie jest idealny ale u wielu z nas się sprawdza:)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno.Mam chrapkę na Resun Wave Maker 15000 550 zeta za szt.Myślę że docelowo 4 szt(na początek dwie).tylko nie wiem czy to można jakoś regulować

pozdrawiam


pozdrawiam 900l+450 sump-reaktywacja LPS,SPS kilka rybek,strzykwa,wężowidło, RODI+TDS*2,800W HQI+312W T5,profi2exe pH,mV,mS,,odpieniacz DIY(THCSKIBA),absorber PO4 deltec,refugium glonowe,130 kgLR,BALLING 7*GROTECH ,DSB w głównym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki S_Y_N_E_K dam na priv


pozdrawiam 900l+450 sump-reaktywacja LPS,SPS kilka rybek,strzykwa,wężowidło, RODI+TDS*2,800W HQI+312W T5,profi2exe pH,mV,mS,,odpieniacz DIY(THCSKIBA),absorber PO4 deltec,refugium glonowe,130 kgLR,BALLING 7*GROTECH ,DSB w głównym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy nie zrobię lepiej jak wyrzucę cały żwir koralowy z sumpa,bo przy sukcesywnym podbieraniu wypłukuje się cały syf.Np.zamknę zawór kulowy pod kominem,usunę wszystko naleję nową wodę i uruchomię obieg.Czy jednak jest za duże ryzyko zachwiania systemu?

dzięki za podpowiedzi:)


pozdrawiam 900l+450 sump-reaktywacja LPS,SPS kilka rybek,strzykwa,wężowidło, RODI+TDS*2,800W HQI+312W T5,profi2exe pH,mV,mS,,odpieniacz DIY(THCSKIBA),absorber PO4 deltec,refugium glonowe,130 kgLR,BALLING 7*GROTECH ,DSB w głównym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna to zrobic stopniowo przy kazdej podmianie wody


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

thx


pozdrawiam 900l+450 sump-reaktywacja LPS,SPS kilka rybek,strzykwa,wężowidło, RODI+TDS*2,800W HQI+312W T5,profi2exe pH,mV,mS,,odpieniacz DIY(THCSKIBA),absorber PO4 deltec,refugium glonowe,130 kgLR,BALLING 7*GROTECH ,DSB w głównym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.