Skocz do zawartości
MAŁGORZATA1305765949

OBSADA DO 360L-POMOCY

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zakładamy z mężem akwa morskie 360L. Chciałam prosić o pomoc w doborze obsady. Interesuje mnie optymalny układ (wielkość, symbioza itd.) - koszty nie mają większego znaczenia. Z ryb pragnę mieć mandaryna, korale i twarde i miękkie oraz ukwaiły. Bardzo prosze o pomoc doświadczonych fanatyków :) my niestety dopiero wgryzamy się w literaturę fachowoą. Będę wdzięczna za pomysły. :D


120x60x50-360l, sump 110x50x50-275l, HQI BLV NEPTURION 150W 10000K + 2x54W T5, cyrkulacja 15.600 l/h, grzałka 300W, odpieniacz (do 350l)-WH-8000OR,50 kg LR,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

W 360L można już zrobić coś fajnego. Ja zrezygnowałbym z ukwiału ponieważ chodzi po zbiorniku pali i przewraca nie nieprzyklejone korale, a jak wejdzie w pompę to kaplica. Mandaryn jak najbardziej ale jak zbiornik dojrzeje porządnie i będzie już mógł się sam wyżywić jedząc to co znajdzie w skale.

Jakie jest oświetlenie w akwarium i cyrkulacja ?


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Malgosia z mezem :)

Napisz prosze, na jakim etapie juz jestescie. Moze wypelnisz sygnaturke w profilu, to przy nastepnych pytaniach nie trzeba bedzie sie powtarzac, bo sygnaturka pokaze sie automatycznie po kazdej Twojej wypowiedzi.

Guliwer ma niestety racje. Ukwialy nie sa dla poczatkujacych, a po jakims czasie sami dojdziecie do wniosku, ze w tak malym akwarium trzeba bedzie wybierac miedzy "miekkimi" i "twardymi" lub "twardymi" z dodatkiem kilku malych miekkich.

Mandaryn o.k., po roku, gdyz on poluje na zywej skale na malutkie zyjatka. Poza tym prawdziwa przyjemnosc sprawia mandaryn gdy ma zone, i obserwowanie ich cowieczornego tanca, gdy oswietlenie jest juz przyciemnione :yes.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Małgorzata, akurat tak jak szanowni fanatycy :) zauważyli ukwiał przysporzy więcej kłopotów niż radości, a i z mandarynem też bym się zastanowił, ryba owszem piękna ale raczej chowa się za skałami i jeśli jest bardzo głodna :D to wyzjada całe "życie" z skały. Jest tysiące rownie jak nie bardziej ładniejszch ryb które można z powodzeniem trzymać w akwa.

Jeśli faktycznie koszty nie graja roli to moja propozycja

akwa: 120 x 60 x 55 (h)cm szyby oczywiscie opti white

filtracja: sump z komorą na DSB +refigium (lub na by pass'ie), żywa skała z elementami ceramiki (dość ostatnio popularna), odpieniacz Royal BK

cyrkulacja: pompa główna Red Dragon lub Iwaki, cyrkulacja najlepiej też pompa Red Dragon , jeśli nie to kłaniają się różne kombinacje z pompami TUNZE

oświetlenie: 2 x 150 HQI + 2 x 54 ATI T5

to tylko esensja lub podstawa którą można w wszelaki sposób zmieniać :D

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam :) Dodała sygnaturkę, w sobotę plnowo zalewanie :D, woda się już szykuje :D Podbijam zatem pytanie odnośnie obsady:)


120x60x50-360l, sump 110x50x50-275l, HQI BLV NEPTURION 150W 10000K + 2x54W T5, cyrkulacja 15.600 l/h, grzałka 300W, odpieniacz (do 350l)-WH-8000OR,50 kg LR,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Malgosia

Trudno jest cos wybrac z tych setek najpopularniejszych rybek, ale pomijajac mandaryny, ktore moga byc wpuszczone troche pozniej do akwarium, az sie robaczki na skale rozmnoza to z takich czesciej spotykanych:

Centropyge loriculus lub bispinosa lub eibli

Zebrasoma flavences

Pseudocheilius hexaenia

Haliochores chrysus

Nemateleotris magnifica (parka)

Labroides dimidiatus

Salarias faciatus

i wiele innych :)

Te podane przynajmniej nie beda sie nawzajem zabijaly.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chodzi o to że ja nie chcę tego co najczęściej spotykane. Jeśli chodzi o ryby to myslałam o :

Synchiropus picturatus - Psychedelic Fish

Pterapogon kauderni - Banner Cardinalfish

Chelmon rostratus - Copperband Butterflyfish

Ctenochaetus strigosus - Striped Bristletooth

Dendrochirus zebra - Zebra Lionfish

Pterois volitans - Common Volitan's Lionfish

Antennarius maculatus

Calloplesiops altivelis

Cryptocentrus cinctus

Elacatinus evelynae

Lactoria cornuta

Oxycirrhites typus

Nie wiem ile mogę trzymać w 360L tym bardziej że planujemy korale twarde i miękkie no i ukwiałka :) Nie wiem też co muszę wsadzić z bezkręgowców (tych przydatnych). no i marz mi się jakiś pięknie ubarwiony ślimak (niespotykany). Tak to już jest z kobietkami, nie dogodzisz


120x60x50-360l, sump 110x50x50-275l, HQI BLV NEPTURION 150W 10000K + 2x54W T5, cyrkulacja 15.600 l/h, grzałka 300W, odpieniacz (do 350l)-WH-8000OR,50 kg LR,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć MAŁGORZATA.

Myślę, że za wcześnie na ustalanie obsady. Zobaczysz, że za kilka tygodni, jak będziesz wybierać ryby, Twoje gusta się nieco zmienią. No, może nie gust ale dowiesz się w międzyczasie wielu rzeczy i planowana obsada na pewno ulegnie zmianie. Ja bym się skoncentrował na Twoim miejscu na utrzymaniu zbiornika w dobrej kondycji przez okres dojrzewania. Zobaczysz ile radości jest w dostrzeganiu nowej małej rurówki pojawiającej się na kamieniu. Na początek jakieś kraby, wężowidła, ślimaki, i później trochę miękkich. To też będą silne przeżycia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I coś jeszcze. Napisz coś o tym HQI. Co to za lampa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małgosiu, radze, zanim zdecydujesz sie na cokolwiek co do obsady, popatrzec dokladnie kto jakie ma akwaria i co tak naprawde Ci sie podoba - trzeba od razu isc w kierunku tego, co na poczatku wydaje sie trudne, chodzi mi przedewszystkim o obsade koralowcow. Do tego tak w zasadzie dobiera sie potem sprzet - odpieniacz, cyrkulacje, oswietlenie. Jesli cedycujesz sie zalozyc morskie, wnioskuje, ze Cie to fascynuje. Jesli tak, z czasem miekkie przestanc Ci "robic" i zapragniesz miec twarde - wtedy szkoda wydawac kase na nowy sprzet ( tak na marginesie masz bardzo slaby odpieniacz a i cyrkulacja jest malutka, warto pomyslec o zmianie tych elementow wyposazenia) Ryby notabene tez dobiera sie do obsady - dla mnie nie ma nic piekniejszego niz stado np. chromisow albo jednego gatyunku anthiasow nad pieknymi spsami, dotego jedna, dwie zolte zaglowki. W okolo 400l akwarium mozna sobie na to moim zdaniem pozwolic - do tego przemykajacy gdzies po skalkach mandaryn na pewno bedzie fajnym akcentem. Jesli macie fundusze to nic szybko, a z nasza pomoca uda sie zrobic cos naprawde ladnego:) pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Cyrkulację zatem poprawiłam na 9600 j/h.


120x60x50-360l, sump 110x50x50-275l, HQI BLV NEPTURION 150W 10000K + 2x54W T5, cyrkulacja 15.600 l/h, grzałka 300W, odpieniacz (do 350l)-WH-8000OR,50 kg LR,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze trudno bedzie wybrac rybki, ktore by zadowolily Wasze gusta. Niestety, bedziecie musieli kierowac sie nie tylko kolorowymi zdjeciami, ale rowniez opisami tych ryb. Doswiadczeni akwarysci dziela sie czesto informacjami, czym dane ryby sie odzywiaja, jakie duze zbiorniki potrzebuja (na to nie zwrociliscie wogole uwagi). Caly pic bedzie polegal na tym, zeby te ryby nie zjadaly innych ryb lub krabow lub slimakow i odwrotnie, zeby slimaki nie zjadaly ryb, korali itp. ale zeby mogly znalezc jakies pozywienie. W takim zestawie jaki wypisalas, polowa stworzen nie przezyje miesiaca. Warto rowniez popytac, ktore ryby wpuszczac w jakiej kolejnosci. Przykro mi.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dalej mało tej cyrkulacji jak na korale twarde (tak według mnie)

jeszcze kwestia co to za pompy na tej cyrkulacji

i jak koszty nie grają roli to trzeba by jeszcze sterowanie pompami i fale robić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już zalany oceanik :yes Czas pokaże jak się sprzęt będzie sprawował , tak sobie myślę że przecież zawsze można dołożyć. A co :) Radocha w domu!!!:love:love


120x60x50-360l, sump 110x50x50-275l, HQI BLV NEPTURION 150W 10000K + 2x54W T5, cyrkulacja 15.600 l/h, grzałka 300W, odpieniacz (do 350l)-WH-8000OR,50 kg LR,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I o tę radochę chodzi :)

A jeśli chodzi o sprzęt to pewnie jeszcze długo będziesz z nim kombinować i szukać ideału. Ja od początku aż do tej chwili nieustannie szukam lepszych rozwiązań.

To niedługo pewnie przyjadą kamienie, co?

Podoba mi się Twój sump. Duży może więcej :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz doczytałem, że skała już jest.

To ja czegoś nie rozumiem.

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włożyłaś skałę przed zalaniem?

Włożyłaś skałę dwa dni po zalaniu?

Inna opcja.

Wybierz wariant i opowiedz.

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie dziś przyjechało akwa i sump, najpierw zalaliśmy (woda przepuszczona przez osmozę), potem zasoliliśmy i zaszczepiliśmy bakterie, no i ułożyliśmy skałę. Więc jakieś dwie godzinki temu zastartowało. W wolnej chwili wrzucę foto.


120x60x50-360l, sump 110x50x50-275l, HQI BLV NEPTURION 150W 10000K + 2x54W T5, cyrkulacja 15.600 l/h, grzałka 300W, odpieniacz (do 350l)-WH-8000OR,50 kg LR,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie trochę za szybko. Nieważne.

A skała? Gdzie była skała w tym czasie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głupio gadam. Nie w tym czasie tylko do tej pory.

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też dziś przyjechała ze sklepu. :)


120x60x50-360l, sump 110x50x50-275l, HQI BLV NEPTURION 150W 10000K + 2x54W T5, cyrkulacja 15.600 l/h, grzałka 300W, odpieniacz (do 350l)-WH-8000OR,50 kg LR,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra organizacja to podstawa. :)

Miejmy nadzieję, że coś przeżyje w tej skale. Taka świeża solanka to nic dobrego dla zwierzaków. Następnym razem lepiej trochę zwolnić. Chyba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.