Skocz do zawartości
froolk

Problem ze świeżą solanką :(

Rekomendowane odpowiedzi

Nie sądziłem, że po tylu latach w tym hobby będę zadawał takie pytania :)

Zalałem nowy zbiornik, zasoliłem i...

no właśnie - od czterech dni woda w akwarium jest mętna, mam nawet wrazenie, ze coraz bardziej :D

Nigdy nie miałem takiego problemu a przecież rozrabiam na tej samej wodzie RO+DI tą samą sól TM Proreef co tydzień. Zawsze zaraz po rozpuszczeniu soli woda klarowna jak kryształ.

Jedyna co zmieniłem to: użyłem nowego wiadra TM proreef 25kg (może być coś nie tak z solą?) i po raz pierwszy rozrabiajac sól postanowiłem ją dodatkowo napowietrzać - nigdy tego nie robię (nadgorliwość gorsza od faszyzmu ).

Wczoraj ( po trzech dniach) zniecierpliwiony włożyłem do sumpa węgiel - nie pomogło zupełnie.

Słyszałem , że czasami woda jest mętnawa gdy sie buforuje ale cztery dni? No i u mnie jak już pisałem nigdy nie było takiego przypadku. Po rozpuszczeniu zawsze woda kryształ. Wyglada to jak jakiś gwałtowny rozwój pierwotniaków w wodzie. Co o tym sądzić? Czekać? Wylać i rozrobić jeszcze raz? Trochę mi szkoda ponad 600ltr solanki ale jadę w piątek na narty, a odrazu po powrocie odbieram skałę i muszę podjąć szybka decyzję bo nie zdążę nalać wody od nowa do piątku. Jeśli ktoś tak miał z góry dzięki za podzielenie się doświadczeniem.

Dodam jeszcze, że oczywiscie nie popełniłem żadnego "szkolnego" błędu typu: zbyt gwałtowne wsypanie dużej ilosci soli do małej ilości wody, zrobienie stężonej solanki a potem dolewanie wody itp. Słoną wodę rozrabiam od 5 lat, akwarystą jestem dużo dłużej i jak "bonie donie" nie mialem takiego przypadku. Znam tez wszystkie watki z naszego forum dotyczące mętnej solanki ale tam zazwyczaj chodziło wlaśnie o błedy przy soleniu i wytracenie wapnia.

Cierpliwości nauczyło mnie to hobby już dawno. dlatego tez przez pierwsze cztery dni nie zawracałem wam głowy, teraz też bym poczekał tylko nie wiem co zastane w zbiorniku po powrocie z nart :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nikt nie odpisuje to ja odpiszę

Ja na Twoim miejscu dałbym czas wodzie do przyjazdu.Przez ten czas zaopatrzyłbym się w zbiornik na LR.Po przyjezdzie jeśli wodzie by nie [omogło odlałbyb trochę ,włożył tam skałę +cyrkulację i zabrał się za tworzenie nowej wody.A spróbój rozrobić mniejszą ilość starą techniką.Jak będzie klar,to napowietrzanie było niepotrzebne.

Tak bym zrobił,chyba że mądrzejsi coś podpowiedzą

pozdrawiam


pozdrawiam 900l+450 sump-reaktywacja LPS,SPS kilka rybek,strzykwa,wężowidło, RODI+TDS*2,800W HQI+312W T5,profi2exe pH,mV,mS,,odpieniacz DIY(THCSKIBA),absorber PO4 deltec,refugium glonowe,130 kgLR,BALLING 7*GROTECH ,DSB w głównym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też otworzyłem nowe wiadro "TM Proreef" i nie rozpuszczała się tak jak poprzednio i musiałem czekać z podmianą do następnego dnia,ale w końcu się wyklarowała

więc może to z solą coś nie tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arturro Dzieki za odzew :D Ale napowietrzanie jest wskazane, ja tylko napisałem dla jasnosci co zmieniłem. Nie chciałbym aby poczatkujacy odniesli wrazenie ze nie nalezy napowietrzać :)Zazwyczaj rozrabiajac sól do podmian nie chce mi się jej napowietrzać - Ta sól i tak się świetnie rozpuszcza. Nie tu jest przyczyna. W miedzy czasie sprawdziłem ilość wapna (Salifert) 450 - spora jak na TM PR. Zazwyczaj ta sól ma 420-30. Czyżby im sie sypnęło i część się wytrąciła? Nie mogę rozrobić soli na próbę bo poszło całe wiadro :D juz dawno bym to zrobił :D

tak czy siak dzięki za odzew :)

Seba ale moja się nie chce wyklarować :D Może sól ale jestem zawsze daleki od pochopnych oskarżeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
froolk :

Nie sądziłem, że po tylu latach w tym hobby będę zadawał takie pytania :)

Zalałem nowy zbiornik, zasoliłem i...

no właśnie - od czterech dni woda w akwarium jest mętna, mam nawet wrazenie, ze coraz bardziej :D

Nie napiszę ze doswiadczenia,ale z czytania forum. Było juz kilka razy zadawane takie pytanie. Przy zalewaniu nowego zbiornika tak bywa. Dlaczego nie mam pojecia...

Ta sama sól w wiadrze jest klarowna,przy podmianie klarowna a w nowym zbiorniku czesto nie. Podobno przechodzi po dodaniu skały.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TMK być może. Być może wygłupiłem się i zadałem lamerskie pytanie :)

Znam wątki o których mówisz, ale IMO to były zazwyczaj błędy spowodowane pośpiechem początkujących. To bedzie mój czwarty "nowy" zbiornik. i dotychczas tak nie bywało :D Dam na wstrzymanie tylko drażni mnie widok tej mgły w zbiorniku :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobrze wiedzieć ze zdarza się srednio raz na 4 razy. swojego pierwszego zalewania nie pamietam a drugie przede mną. tak więc ostatnio czytam forum w te i wewte i jescze raz. i wydaje mi sie ze takie problemy były opisywane mowię o prawidłowym rozpuszczaniu soli. jedyny watek który znalazłam to http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=2345&d=0


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nowe akwarium ,wiec pewnie przed zalaniem pieczolowicie umyte, no i wlasnie ciekawe czym? :) czesto myjemy je octem i do konca nigdy go nie splukamy. reszta to zwykla reakcja chemiczna. moze i w twoim przypadku przyczyny szukaj w srodku ktorym myles akwa przed zalaniem. pozdrowienia


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomik, z chemii asem nie jestem - faktem jest, ze akwa myłem octem :) , potem płukałem, a następnie napełniłem kranówą (próbne zalanie) i przez dobę sie mieszało. Octu poszła może szklanka - dokładnie spłukana, następne 600 litrów kranówy przez dobę i następnie osmoza. Czyżby sie nie wypłukało ?

No i napisz koniecznie co to za reakcja i czy ma to jakis wpływ na jakość przygotowanej solanki.

BTW: człowiek całe życie sie uczy i dlatego czasem warto zadać na forum nawet pozornie lamerskie pytanie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@froolk nie ma głupich pytań... tylko czy istnieje odpowiedżna to pytanie?

a dlaczego myłeś akwarium octem? pierwszy raz słyszę...

Od czasu ja czyściłam kamienne zacieki akwarium specyfikiem "kamień i rdza" (czyli jakiś solidny kwas) stosuje tylko zyletki. po tym akwarium rozszczelniło mi sie w dwóch miejscach- nie żadne morskie tylko zwykłe 100 l klejone przeźroczystym silikonem....


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez to przerabialem z TM proreef. calcium sie wytraca a w baniaku nie ma nic co by je przyswajalo.zobaczysz za pare dni to "zmetnienie" zacznie zalegac dno leciutka piaskowa warstwa. wlozysz skale to zmetnienie zniknie


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TMK ocet to nie "kamień i rdza". Jest to "naturalny odtłuszczacz i rozpuszczalnik". Dlaczego? Zacieki, tłuste ślady rąk itp.

Tom mam taką nadzieję :) chociaż ostatni zbiornik zalewałem tą samą solą i byo ok.

Zaniepokoił mnie tylko Tomik z tą "reakcją chemiczną" :D Mógłby ktoś rozjaśnić mi ten temat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może ten ocet to pożywka dla pierwotniaków? Faktem jest, że 4 lata temu jak zalewałem na soli hW to przez miesiąc przelewała się solanka w akwa i była przez cały czas mętna-biaława. Dopiero po włożeniu skały na drugi dzień była klarowna. Nie denerwuj się :) Węgiel weź na język i popij wodą (nie musi być ta ze zbiornika) i czekaj :D

P.S.

Przypominam sobie, że czyściłem zbiornik denaturatem :D


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
froolk :

W miedzy czasie sprawdziłem ilość wapna (Salifert) 450 - spora jak na TM PR. Zazwyczaj ta sól ma 420-30. Czyżby im sie sypnęło i część się wytrąciła?

Jestem pewny, że właśnie tak się stało.

Po pierwsze rozpuszczałeś sól pewnie w zimnej (chłodnej) wodzie, a rozpuszczalność substancji stałych jest ściśle związana z temperaturą, w 25 st C 450 mg/l nie da osadu a w 16-18 st C (tym bardziej w obecności innych kationów np. Mg) powinna się zacząć wytrącać.

Po drugie napowietrzając wodę wprowadzasz do niej CO2 (w okresie zimowym przy zamkniętych oknach zawsze jego stężenie w powietrzu jest podwyższone), a gaz ten rozpuszcza się w wodzie (rozpuszczalność gazów jest większa w zimnej wodzie) tworząc anion węglanowy, który łączy się z wapniem i wytrąca sie w postaci nierozpuszczalnego w wodzie CaCO3.

Dlatego nie masz co przejmować sie tym zmętnieniem.

Co do octu to wystarczająco go wypłukałeś, a poza tym wszystkie octany (poza octanem manganu) są rozpuszczalne w wodzie - czyli nawet dolanie octu nie spowoduje zmętnienia.


400l HQI 2x150W + T5 3x39W ...w trakcie rozruchu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rah: Cześć Paweł :) Już biorę :D Wiesz jak to jest - tak sie pitoliłem z ta solanką, że nawet ją napowietrzałem a tu g#$%&! :D

Może coś w tym jest (z tymi pierwotniakami) bo tak to u mnie wygląda. Gdyby to był wapń to tak jak napisał TOM zacząłby się odkadać na dnie, a przede wszystkim zmętnienie by sie nie zwiększało a u mnie jest coraz gorzej - pomp cyrkulacyjnych nie widziałem patrząc wzdłuż akwa, teraz giną gdy patrzę od przodu :D Denaturat i ocet to napewno pożywka dla bakterii i pierwotniaków, ale byłem pewny, że dobrze wszystko spłukałem. Kończę temat, bo tak czytam ten wątek i trochę mi wstyd, że zadaje pytania w stylu "newbie" i to jeszcze w złym dziale :D Chyba węgiel to super rada - jadę na narty (chyba potrzebuję odpoczynku :D )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Napiszę tu jeszcze słówko, bo może się kiedyś komuś przyda.

Jednak to był chyba jakis pierwotniak. Przedwczoraj akurat robiłem podmianę w "starym' zbiorniku i dodawałem prodibio, pomyślałem "co mi szkodzi, gorzej nie bedzie :)" i dolałem odrobinę - może szklankę wody z prodibio do nowego zbiornika - wczoraj odpieniacz oszalał i zaczął wybijać czarno-szary (nie brunatny) szlam - całkiem sporo jakieś pół litra ale dosłownie w godzine i koniec, a woda w akwarium zrobiła się zupełnie przejrzysta :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i to wyjaśnia dlaczego po włożeniu LR woda staje się klarowna8)


pozdrawiam 900l+450 sump-reaktywacja LPS,SPS kilka rybek,strzykwa,wężowidło, RODI+TDS*2,800W HQI+312W T5,profi2exe pH,mV,mS,,odpieniacz DIY(THCSKIBA),absorber PO4 deltec,refugium glonowe,130 kgLR,BALLING 7*GROTECH ,DSB w głównym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.