Skocz do zawartości
tajbo

Do doświadczonych i cierpliwych...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Mam na imię Czarek i piszę pierwszy raz na forum.Dużo jednak czytam i wiele się już dowiedziałem.Akwarystyka to moje hobby od wielu lat począwszy od ogólnego,biotopów,betoniarki z Tanganiki,a teraz holender.Morskie to jak widzę inna bajka.Inne kolory,inne formy i...duuuużo większe wyzwania.Mam ochotę powalczyć.Pomożecie?

Mój baniak 120x40x50 240bruttoJako filtr posiadam kubełek(wiem odpada)Zastanawiam się więc nad filtracją.Sump,ale czy mogę go zastosować bez komina i otworów w dnie?Mam na myśłi przewód do odpływu biegnący nad krawędzią akwa tak jak w filtrach zewn.Zakładam, że nie więc panel ale tylko z boku bo szer. jest i tak mizerna(40cm).Myśle o 20cm ,zostanie 100.Tylko ile komór prócz odpieniacza i jaki wkład i czy grzebień na całej dł. przegrody?Szkoda mi jednak pojemności,stąd inny pomysł.Mam obok akwa miejsce na zbornik techniczny(30x50x40) tylko jak dostarczać do niego wodę z głownego?Mam w szybie wycinać gzebień lub całość przyciąć?.Duże ryzyko.Może jakieś przewody z pompką.Wiem nie denerwujcie się.Filtracja zależy od tego co mam zamiar trzymać,więc tak:nie będę się porywał z motyką na słońce.Chcę zakupić jedynie żywą skałe piasek mało wymagające korale i dwie lub trzy rybki.Nie widzę sensu męczenia bardziej wymagających stworzeń brakiem doświadczenia.ZA sugetie w wyborze rozwiązania będę ogromnie wdzięczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da sie zainstalowac sump bez wiercenia - uzywajac tzw. pudelka przelewowego. Ale ja bym radzil przemyslec, czy nie pewniej bedzie zainwestowac w nowe szklo z kominem. W kominie zawsze zmiesci sie splyw i rewizja, w pudelku raczej tylko splyw. A jak cos nie tak pojdzie, to warto miec rewizje, zeby nam akwarium nie przelalo.

Ew. zbiornik techniczny z boku akwarium tez mozna zainstalowac dzieki pudelku przelewowemu - wtedy unikniemy docinania czy wiercenia szkla, ale jak wyzej - nie lepiej bedzie nowe szklo i standardowy sump?

Z sumpami sprawa tak wyglada, ze ilosc komor mozna dowolnie modyfikowac wedlug potrzeb. Sa sumpy z 2,3,4 komorami zaleznie od tego kto co zaplanowal.

Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może spróbuj przerobić tak jak tu

mógł byś nawet sam sprobować przewiercić tym

osobiście nie zdecydowałem się na przeróbkę swojego akwarium i zamówiłem nowe z kominem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za tak szybki odzew.Pewnie że lepiej nowe szkło,ale... kurczę Żona.Czuje że nie pozostanie mi nic innego jak to co zapodał seba75.Cykam się trochę że to wszystko trzaśnie ale jak trza to trza.Dzięki jeszcze raz .Czarek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tajbo

Akwarystyka morska nauczyla mnie cierpliwosci - dlatego i Tobie radze odrobine poczekac, pozbierac pieniadze i po kryjomu kupic nowy baniak :) Obie metody zaproponowane przez seba75 sa dobre, ale ja osobiscie bal bym sie cos takiego robic. Choc ja mam do spraw technicznych dwie lewe rece, stad moj strach :D Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie miałam zapytać o Twój stan rodzinny :) i zarobki.

Jesli siedzisz juz w akwarystyce to na pewno nie zrezygnujesz i morskie Cię wciagnie. Nie sadzę aby trzeba było wiecej wiedzy czy pracy niz przy holendrze (z autopsji)tylko wiedza jest inna.

jako ŻONA powiem Ci jedno -zadnych prowizorek innych rozwiazań- zrób klasyczne porządne akwaium z sumpem. Mniej bałaganu i problemów z regulacją,niebezpieczeńst przeciekania,chlapania itp.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam identyczny baniak - 240l i miałem podobny problem...

Wykonałem z akrylu pudełko przelewowe (nawet fajnie wyszło) ale to nie jest najlepsze rozwiązanie...

Jeśli jesteś w momencie podejmowania decyzji w jaki sposób niezbyt dużym kosztem rozwiązać problem jak dołączyć się do sumpa to proponuję Ci wykonać coś takiego jak Roman Rożek - z tym że ja bym wyciął boczną szybę na całej szerokości (skrócił ją o powiedzmy 5 cm od góry), wkleił grzebień na całej długości i do boku akwarium dokleił komin. To chyba najtańsze i najlepsze rozwiązanie na adaptację istniejącego baniaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady i wyrozumiałość.Widzę że mam do wyboru albo zmiana baniaczka,albo dłubanie w szkle.Myślałem"o naiwności" że wystarczą rurki kolanka.Muszę przestać oglądać zdjęcia solniczek ochłonąć i spokojnie się zastanowić.Dałem do przeczytania żonie post @TMK.Przeczytała,pośmiała się(z życzliwością )Jak ją znam to dobry znak.Może stanie się cosik pozytywnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.