Skocz do zawartości
kozik

czy znienawidzone zwierzaki mogą być pociągające?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

jakiś czas temu zostałem zainspirowany/natchniony/porażony (przez parzydełka Aptasii?) wykładem Jakuba Barbasza zaproszonego przez Krakowskie Stowarzyszenie Akwarystów, pt. "Morskie inaczej" ( http://www.ksa.org.pl/ksa_web99/

index.php?option=com_docman&task=

doc_download&gid=3&Itemid=46 )

- podzieliłem link na trzy części żeby forum się nie rozjechało - wystarczy skleić:)

A więc wykład traktował o specyficznym podejściu do hodowli morskich zwierząt. Kuba zachęca np do bliższego przyjrzenia się takim paskudztwom jak Aptasia i innym żyjątkom, których na codzień nie darzymy zbyt wielką sympatią, dla których przeznaczymy specjalny niewielki (klilkulitrowy) zbiornik.

Autor przekonuje że tego typu hodowla nie wymaga żadnych nakładów finansowych a może dostarczyć wielu ciekawych obserwacji.

Co myślicie o takiej solniczce jako pierwszym poligonie doświadczalnym początkującego morszczaka?

Pozdrawiam!


akwariatlogo.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

neh, juz kiedys tu grasowal taki jeden co przytulek dla wieloszczetow, krabow, aiptasii i wszelkiego innego swinstwa zalozyl. i poza to nigdy nie wyszedl :/ wiec chyba nie warto. nic sie nie nauczysz na takim poligonie bo te chwasty sa praktycznie nie do zabicia, jesli tylko woda jest w miare slona. no i ... ile mozna patrzec jak aiptasia rosnie :)


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast twierdzę, że mogą być pociągające.

Sam wielokrotnie przerabiałem ten temat z innymi jamochłonami (Hydra sp.) i udało się mi zmienić przekonania wielu ludzi, że jednak nie taki diabeł straszny.

To że nie wyszedł dalej może być z kilku innych powodów -

akwaria takie często nie są szczytem piękności, a więc nie ma co pokazywać.

A z drugiej strony, może nie zamierza wychodzić poza to ?


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filavandrel co Ty na to? Chyba czasn na Ciebie, zeby cos o mantisach popisac:)


Szykuje powrot do morszczyzny w wielkim stylu :)

TYLKO WIDZEW

''Su ludia,ktorich mam proste v pici:-)))''

Aurel Hatala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wildtom - z naszego forum ? a myślałem że znam wszystkich "odmieńców" :)

co do tego że wystarczy tylko słona woda to nie zgodzę się z Tobą, są gatunki na które poluję (albo miałem) i wiem że utrzymanie ich w dobrej kondycji może być problemem a już rozmnożenie to wyzwanie. Oglądnij sobie takie foto Aiptasia_diaphana1.jpg - piękna co?

albo te:

http://www.poppe-images.com/images/image_info.php?picid=945494

to zależy co kogo bawi :D

Przy okazji to fajne miejsce w sieci:

http://www.poppe-images.com/images/search_results.php?category=anemones

a i mam pytanie do kozik'a - postanowiłeś zapisać się do nas na forum po wym wykładzie ? jeśli tak to sprawiłeś mi olbrzymią przyjemność.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kuba, chodzilo mi oczywiscie o naszego nieodzalowanego Adiego. on mial baniak na wieloszczety dzikie kraby i inne takie chwasty. Piszac slona woda mialem na mysli wlasnie taka menazerie jak pospolite aiptasie, i inne badziewie a Ty mi tu takie okazy pokazujesz. btw, wiesz ze takie bryopsis wytrzymalo u faceta z niemieckiego forum 2 tygodnie w deszczowce na balkonie ? :haha

trzymajac takie chwasty nie nauczysz sie raczej dbac o "normalne" akwa morskie bo i jak ? chwast ktory przezyl transport z indonezji a wczesniej przelezal tydzien w smierdzacej beczce na sloncu przezyje wszystko wiec jako poligon doswiadczalny do d..


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
pawel_jaw :

Filavandrel co Ty na to? Chyba czasn na Ciebie, zeby cos o mantisach popisac:)

hmm zostalem do tablicy wywolany :D

no co mozna powiedziec piekne zwierzaki :D niejedna godzine spedzilem podgladajac ja w osobnym malym akwarium specjalnie dla nich, myszkowaly po kamieniach :D albo nawzajem sie obserwowalismy :D

dla mnie jedne z pieknijszych zwierzatek morskich i jedne z bardziej interesujacych mimo ze przez wiekszosc akwarystow znienawidzone

mialem 2 sztuki niestety przy ktorys z kolei wylinkach padaly :D najdluzej to mi sie jakis 1 rok udalo utrzymac jedna :D

PS przyjme niechciane mantisy :D

edit: dodam ze jednam mantisy nie nadaja sie do takiego poligonu bo jednak preferuja "dobrej jakosci wode" - moje byly na wspolnym obiegu z glownym


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam u siebie takiego zwierzaczka http://www.poppe-images.com/images/image_info.php?picid=944641#fs sam wyrósl ze skaly,siedzi sobie grzecznie w cieniu,wiec nie jest zbyt widoczny.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qbab ja właśnie zainteresowałem się akwarystyką morską po obejżeniu twojego wykładu i nawet jeżeli moje akwa padnie to nie zrezygnuje z akwarystyki morskiej bo zawsze można mieć rurówki a na icj punkcie mam bzika przywędrowało do mnie kilka wraz z żywą skałą i trzeba przyznać że są napraede ładne a i jeszcze jedno w jednym z podanych przez ciebie linków zidentyfikowałem to co mi ze skały wyrosło kilka tyg. temu ale czy ktoś mógłby mi przybliżyć postać stwora z tego linku http://www.poppe-images.com/images/image_info.php?picid=937996 bo anglański to nie moja dobra strona (nigdy się go nie uczyłem) i powiedzcie mi coś więcej na jego temat


112L 4x24w;5000l/h ~21kg LR; 3kg LS

zapraszam również na moją stronkę nie akwarystyczną związaną z zarabianiem w internecie

http://www.e-krezus.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm dziwne nie moge edytować posta powyżej ale dodam jeszcze że znalazłem u siebie też takie coś

http://www.poppe-images.com/images/image_info.php?picid=939120


112L 4x24w;5000l/h ~21kg LR; 3kg LS

zapraszam również na moją stronkę nie akwarystyczną związaną z zarabianiem w internecie

http://www.e-krezus.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak Qbab, to był chyba moment przełomowy :D Akwarystą jestem od zawsze, przez ostatnie kilka lat, ze względu na tymczasowe warunki mieszkaniowe prowadzę jedynie krewetkarium. Niedawno miałem okazję nurkować w Morzu Czerwonym i doświadczyć tego niesamowitego wrażenia pływania jakby w ogromnym akwarium, wpływania co chwilę w ławice ryb których kolory zapierają dech (a to dość niebezpieczne pod wodą :D Po Twoim wykładzie pomyślałem że warto byłoby mieć jakieś morskie zwierzęta do obserwacji. Chodziło o coś naprawdę małego i niewymagającego, na czym nie bałbym się uczyć i "eksperymentować" z akwarystyką morską.

Kupiłem więc w promocji 30l akwarium (zestaw BOYU - 31x33cm i wysokość 45cm) z oświetleniem - świetlówka G23 11W, w której jedna połowa jest aktyniczna. Na Allegro udało mi się zdobyć starą lampkę na takie same świetlówki, która ma podstawową zaletę - zasilacz zewnętrzny, a nie jak w przypadku innych modeli - wbudowany w lampkę. A więc w pokrywie akwarium zmieściły się dwie świetlówki 11W.

Kolejnymi zakupami były: aerometr oraz pompka Atmana 500l/h. Drugą pompę mam z odzysku ze zdemontowanego filtra dennego.

W międzyczasie kupiłem kilka książek na temat akwarystyki morskiej, przejrzałem jeszcze raz dwa numery Morszczaków i wszystkie artykuły dot. morszczyzny w Magazynie Akwarium no i wpadłem po uszy. Dowodem na to jest mój kolejny nabytek - zestaw odwróconej osmozy i 20l baniak na wodę pitną do kótrej będzie sobie kapała woda z filtra. W tym momencie (już dwa tygodnie!) idzie do mnie przesyłka z odpieniaczem Weipro SA-2011.

Tak więc pomysł z hodowlą Aptasi przerodził się w coś czego się nie spodziewałem :D

Doradźcie mi proszę jakie zwierzęta będą dla mnie w tym momencie i przy takim stanie wyposażenia najodpowiedniejsze.

Pozdrawiam!


akwariatlogo.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

korale miekie (cos co nie rosnie zbyt wielkie), moze 1 mala babka (dobrze byt bylo dostac jakas z krewetka symbiotyczna) wiele do 30l nie wsadzisz niestety :D


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kozik jak się odezwiesz w przyszłym tygodniu to zrobię Ci szczepke sinularii sp. na "dobry" początek bo jak wpadłeś to żebyś nie wypadł z morskiego :D


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tytan69 no właściwie to nie ma co przybliżać tego stwora :D ładny jest, napisali jedynie że żyje na Filipinach co tylko potwierdza Twoją identyfikację bo najczęściej trafiają do nas zwierzaki właśnie z terenów z których jest przywożona skała, bardzo rzadki trafia się coś innego. Obserwuj, sprawdzaj czy ładnie przyjmuje pożywienie (pipetą cyklopa albo artemię możesz podawać) jak się potem zwinie i napompuje to znaczy że mu smakowało jak tylko zwinie to ciężko powiedzieć a jak sobie pójdzie gdzieś po kilku karmieniach to znak że papu było nie najlepsze :D (to odnosiło się do tego pierwszego linka)

Za to ten drugi to już niezły kiler co widać na focie (to białe wokół niego to poparzony koralowiec - inna sprawa że chyba nie bardzo bo polipy wystawia)

piękne ma kolorki - nie mogę teraz znaleźć źródła ale gdzieś widziałem podobne coś co bardzo łaziło po baniaku (podobny kształt stopy)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qbab :D super! To taka wyprawka od sprawcy mojego wpadnięcia w morszczyznę :D Wielkie dzięki. Odezwałem się na priva.


akwariatlogo.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.