Skocz do zawartości
cyganus

co sie dzieje?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam akwa zalane jakies 3 miesiace temu.

parameetry wody

ph 8,2 rano 7,9

kh 8

no2 0

no3 15

ca 430

mg1200

po4 0

wykonane testami salifert

w akwa posiadam kilka korali twardych+ kilka miekkich +5 rybek

problem mój polega na tym ze nie wiedziec czemu wszystie korale jednego dnia sa przepieknie otwarte natomiast 2 wszystkie sa pozamykane taka sytuacja powtarza sie ciągle .

Nadmienie tylko ze akwa to powstalo po przeniesieniu z poprzedniego mniejszego akwa,wiec przez jakies 1,5miesiaca walczylem z cjano po dokupieniu zywej skaly,ale cjano zniknely w 90%,pozostalo tylko troche na zywym piasku

teraz mam akwa 450l,oswietlenie 2xhqi150w 1000k+4x54w t5 actinic,cyrkulacja 27000 l/h,mikser,

prosze o pomoc?

1399-pic00017.jpg

1399-pic00018.jpg

1399-pic00023.jpg

1399-pic00025.jpg

1399-pic00026.jpg

1399-pic00027.jpg

1399-pic00028.jpg1399-pic00029.jpg


450l+160l sump, 2xhqi150w+2xt5 54w,APF600,cyrkulacja40000,reaktor deltec, i trochę szczęścia... .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To sa cyano. Czyli bakterie. Ich wystepowanie moze miec wiele powodow i znalezienie tego jedynego jest stosunkowo trudne. To moze byc stare oswietlenie z jakims "zoltym" zrodlem, duzo NO3 lub PO4 (raczej nie u Ciebie) lub brak rownowagi miedzy NO3 i PO4..., mga tez byc jakies toksyczne sprawy (metale ciezkie, plastikowe weze cos oddaja do wody itp),moze dodajesz jakies mineraly i jest zachwiana rownowaga jonowa, duzo brudu lub, co mi bardziej pasuje, "za czysta" woda tzn. NO3 i PO4 jest tak malo, ze bakteriom nie chce sie zyc i w zwiazku z tym nie pokrywaja szczelnie skaly i innej dekoreacji, co zostawia wolna do zasiedlenia powierzchnie dla innych bakterii - cyano - poniewaz te potrafia przezyc i sie rozmnazac w owiele bardziej jalowych warunkach.

Jezeli wierzysz swojemu testowi na PO4 to byc moze masz taka wlasnie sytuacje. Dla poprawy mozesz wylaczyc odpieniacz, wyjac (jezeli uzywasz) wegiel i inne absorbery, mrozonki dodawac razem z woda akwariowa w ktorej byly rozmrazane, sprawdzic RO i DI oraz przypomnij sobie, kiedy ostatnio zmieniales oswietlenie. Mozesz tez przy podmianach wody te bakterie odessac (cienkim wezem), luzne kamienie mozesz szczoteczka wyczyscic w wiadrze z woda akwariowa , pomoz tez koralom sie tego pozbyc. Moze dodac troche Bakterii z ampulki?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa ma sie tak ze oswietlenie mam cale nowe tj.hqi 150w blv(swiece 8h)+t5 ati blue plus (2szt swiece 14h*2sz 8h),woda z ro na tds wynosi 0.01,mikroelementy dodaje grotech abc,(2,5ml dziennie)+magnez i stront&molybden (10ml na tydzien),mikser chodzi na wapnie knopa 2lyzeczki na tydzien dosypuje.Zastanawia mnie tylko jedna rzecz czy tasma teflonowa uzywana w chydraulice do uszczelniania poloczen nie reaguje jakos ze slona woda?pozatym w akwa mam jakies 45kg zywego 4/piasku(30kg w akwa*15kg jako dsb w sumpie)tak jak pisalem akwa bylo zalewane jakies niecale 3 miesiace temu


450l+160l sump, 2xhqi150w+2xt5 54w,APF600,cyrkulacja40000,reaktor deltec, i trochę szczęścia... .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze gdybys na jakis czas powstrzymal sie z dolewaniem czegokolwiek, to sytuacja sie poprawi.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten stary baniak ile mial litrow ????? Bo jak mial np.koło 250 a 300 l i dodales nową solanke dales zywą skale to cala biochemika wody poszła w pi...pipipzdu Masz akwa dojrzewające .....Wylącz swiatlo na 24 h ,te sluzowate glony bedą miale sie kiepsko... kh stopniowo na 10 ...i solarias faskiatus czy jak tam go zwali przyda ci sie pewnikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam gdzie cyjono tam pewnikiem glony czerwone sluzowate.....Pozd -Mialem teraz troche podobną sytuacje:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.