Skocz do zawartości
sebastian wieden

po4 a osmoza

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie,czy mozna wode po osmozie spradwdzic jej zawartosc po4.W akwarium mam 0.02 mierzone hanna miernik,wlasnie przed chwileczka zmierzylem somie osmoze,i pokazuje tez 0.02.Czy osmoze moge tylko tds mierzyc.Woda po osmozie przeciez jest czysta i niepowinno byc w niej nic,a wiec po4 powinno zero pokazywac.


160+80+60,bubble king 250 intern,skala 70kg,2 sztuki 6105 plus multi,zeovit,swiatlo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

niekoniecznie, TDS nie pokaże zawartości PO4, ale miernik hanna owszem, jeśli pokazuje 0,02 uważniej przypaczyłbym się membranie.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli jesli jestem posiadaczem miernika hanna,niepotrzebuje kupowac tds aby sprawdzac osmoze.Mogesobie zawsze zmierzyc hanna i jak pokaze 0 to jest wszystko okey.


160+80+60,bubble king 250 intern,skala 70kg,2 sztuki 6105 plus multi,zeovit,swiatlo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to cytat z jednego z opisów miernika TDS

MIERNIK TDS WSKAZUJE TYLKO SUMARYCZNĄ ILOŚĆ ZWIĄZKÓW ZDYSOCJOWANYCH W WODZIE (SOLE, KWASY I ZASADY) w mg/l. W WODZIE ZNAJDUJĄ SIĘ RÓWNIEŻ INNE ZWIĄZKI, KTÓRYCH MIERNIK TDS NIE WYKAZUJE

więc miernik TDS + hanna = sukces :D

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze nastepny wydatek

dzieki Roman

No dobra,a co bedzie jak miernik tds pokaze 0, a hanna pokazuje dalej 0.02 jest taka mozliwosc.

Bo wtedy juz bym zglupial,membrana czy prze filtry


160+80+60,bubble king 250 intern,skala 70kg,2 sztuki 6105 plus multi,zeovit,swiatlo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sebastian, pisałem ci już, że Hanna pokazuje PO4-3 więc bez paniki. Roman jak chcesz uzyskać wynik, którym my tu zawsze operujemy to mnożymy 0,02x0,33 i mamy 0,0066 samego P mg/l. Mi badania laboratoryjne wykazały po osmozie + żywica 0,022 mg/l P. Membrana wszystkich fosforanów nie wyłapuję.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtedy zaczol bym sie powaznie zastanawiac, czy miernik Hanna dobrze pokazuje. Zajrzyj do jego instrukcji, zobacz ile wynosci okreslona tam granica bledu. Nie zdziwilbym sie, jakby wynosila wlasnie 0.02 lub wiecej :D

Zasadniczno jest malo prawdopodobne, zeby jony jakimi sa czasteczki fosforanu, lecialy przez osmoze, a inne jony nie. Gdyby lecialy, to TDS powinien je wykryc.

Edytka: Rebciu, a nie jest tak, ze membrana wylapie czasteczni fosforanow, a nie wylapie fosforu w innej postaci - stad wysokie P w wodzie po osmozie?


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TDS to inaczej sucha pozostałość (Total Dissolved Solids), mierniki wyznaczają ją w sposób teoretyczny na podstawie przewodności elektrolitycznej właściwej i ta metoda nie jest w stanie wykryć stężenia jonów na poziomie 0,02 mg/l, ze względu na to że przewodność wody ultraczystej nie wynosi 0 mS/cm. Membrana osmotyczna oczyszcza wodę na poziomie 98-99%. Błąd TDS'a jest największy przy wskazaniach w okolicy 0. Co do wskazań miernika hana to nie znam tego urządzenia, ale skoro i w akwarium i w osmozie wskazuje tą samą wartość to możliwe że jest to błąd kalibracji.


400l HQI 2x150W + T5 3x39W ...w trakcie rozruchu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oooooo.... takie fachowe wypowiedzi dobrze się czyta :D

EDIT:

Ocelocik - nie wiem w jakiej postaci membrana puszcza ten fosfor ale z kilku żródeł słyszczałem, że membrana część fosforanów przepuszcza.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgadza sie Rebciu,pisales,twoja odpowiedz jest taka ze wlasnie zrozumialem. Membrana niewylapuje wszystkich fosforanow.Bo ja juz mialem zamawiac tds,i jak by 0 pokazywal a hanna dalej 0.02 to nieznal bym przyczyny a ze membrana niewylapie wszystkiego,to musze sie przyznac niewiedzialem.

A tak ostatnie pytanie,kupic ten tds czy nie


160+80+60,bubble king 250 intern,skala 70kg,2 sztuki 6105 plus multi,zeovit,swiatlo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu,

absolutnie dobrze wyczytałeś nie tylko membrana może puszczać PO4, ale też jonit!


400l HQI 2x150W + T5 3x39W ...w trakcie rozruchu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam, znalazlem czego szukalem :D Polecam, naprawde dobry artykul, wiele tlumaczy w kwesti RO.

Artykul

I faktycznie, troche PO4 moze przeleciec przez membrane, ale DI juz powinno wylapac wszystkie. Problem moze byc z czasteczkami niepolarnymi zawierajacymi P, one duzo latwiej przelatuja przez membrane i DI ich wogle nie zlapie.

A co do zakupu TDS - zawsze sie przyda, a i koszt nieduzy. I wynikiem Hanny bym sie nie przejmowal, bo zapewne lezy on w marginesie bledu.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje.

To ja sobie kupie ale DI bo jeszcze niemam

a tak przy okazi ma ktos hana nitrat,tez mam i do sprzedaia ale nie w tym zecz.Pokazuje to co merck,ale trzeba bardzo dokladie robic,inaczej wynik jest taki ze mozna zawalu dostac.


160+80+60,bubble king 250 intern,skala 70kg,2 sztuki 6105 plus multi,zeovit,swiatlo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ocelocik :

...Problem moze byc z czasteczkami niepolarnymi zawierajacymi P, one duzo latwiej przelatuja przez membrane i DI ich wogle nie zlapie.

Zaciekawiło mnie....

Jakie znasz w takim układzie niepolarne związki fosforu mogące występować w wodzie?


400l HQI 2x150W + T5 3x39W ...w trakcie rozruchu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, szczerze mowiac nie znam. Nie wiem czy wogle takowe istnieja :D Wiem, ze o ile istnieja to przeleca przez nasze filtry, jezeli ich nie ma - tym lepiej dla nas.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są owszem - pestycydy (praktycznie apolarne) - dokładniej insektycydy - insektycydy fosforoorganiczne (np. diazynon), ale TEGO TO ZE śWIECZKą SZUKAć W WODZIE Z KRANU!! Nie ma się co martwić.


400l HQI 2x150W + T5 3x39W ...w trakcie rozruchu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.