Skocz do zawartości
tajbo

Kilka pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.Ja po prośbie jak większość nowicjuszy.Mam kilka dylematów ale postaram się streszczać.Mój baniaczek 120x40x50-240 brutto jest obecnie holendrem ale już kandydatem na solniczkę.Innego nie będzie,musi z wielu powodów taki gabaryt zostaćJeśli znajdę fachurkę w Płocku to postaram się przerobić i wstawić komin wewn. lub zewn.Jeśli nie to będzie panel.Tak czy siak morszczak będzie stać.Mnóstwo czytałem,czytałem,czytałem potem myślałem ,myślałem i kończe tak jak większość...piszę do Was bo już mi głowa pęka.Wiem jaki sprzęt potrzebny,ale nie mogę się zdecydować na dobór co do(wydajności do mojego akwa).To ważne nie tylko ze względu na moją głowę ale i kasiorkę.Wiadomo będzie ile trzeba wyrwać z domowego budżetu..Zdecydowałem się do tej pory jedynie na pompy cyrkulacyjne,Marea Stream2400x2szt.Zamierzam zacząć od korali miękkich póżniej zobaczymy.Z całą resztą sprzętu gorzej.

1.Odpieniacz,wiem że lepiej przekalibrowany ale jak sam zdecyduje to kupię niepotrzebnie jakiś kombajn(na wszelki wypadek jak znam siebie) .Może ktoś poleci mi model o odpowiedniej wydajności do 240 l.Tylko miękkie i mooooże za jakiś czas 3,4 małe rybki i oczywiście żywa skała 30-35KG.

2.Pompa obiagowa-pytanie j.w

3.Światło i tu całkowity kosmos.Może to przewrażliwienie z doświadczenia przy holendrze.Trochę miałem zachodu z dobieraniem mocy i barwy światła nim całe ziele ruszyło jak trzeba.Skłaniam się ku HQI.Mam teraz i wiem że wygoda w grzebaniu w baniaczku jest ogromna , refleksy na suficie.Mam dwie opcje ale mnóstwo pytań.I tak:

1.1x150 Hqi lub 1x250Hqi ale jaki żarnik10K,14K czy 20K i do tago 2x T5 i też jaka barwa,firma i moc.Może ktoś coś poleci..Minus tego roswiązania to chyba taki że jedna Hqi nie doświetli rogów akwa(120cm),a zawieszać ją 50 cm nad wodą bez sensu.

2.2x150 plus jakieś T5.Tylko czy ponad 300W to nie przesada?

To w zasadzie tyle ,no może skoro już tak marudzę to jeszcze pytanko odnośnie oświetlenia nocnego.Czy wiesza się je jedynie dla efektu czy ma może również wpływ na życie istotek w baniaczku.Jeśli tak to czy lepiej diody czy jakaś specjalna świetlówka.Mam np. w terarium agamę brodatą i zamontowałem specjalną żarówkę imitującą blask księżyca.

Wszystkim którzy czytając dotarli aż do tego miejsca dziękuję.Liczę na pomoc.Czarek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kazdy nowy morszczak na wagę złota:)

moje zdanie (całkowicie prywatne):

1. jeśli znajdziesz kogoś kto ci zrobi komin to rób komin na zewnątrz - po pierwsze, łatwiej go zrobić (trzeba tylko wyciąć kawałek szyby na gorze w akwa), po drugie, nie zabierze ci i tak bardzo małej głębi zbiornika.

2. cyrkulacja: 2xmarea 2400 to dużo za mało dla akwarium o długości 120 cm - te pompki nie są złe (bardzo ciche) ale po miesiącu zaczniesz szukać kolejnej. Mają wielką wadę: dziadowskie przyssawki, które sie odklejają i ogólnie są denerwujące. Lepiej od razu kupić tanie pompki tunze albo koralia - i to conajmniej o wydajności 4500 L.

3. odpieniek: zależy jaką kasę możesz przeznaczyć na niego - jeśli niewielką to ja bym się nie naciągał z różnymi cudakami tylko kupił midiflotora i zrobił miejsce w sumpie na drugiego midiflotora - jak coś nie tak to kupuje drugi odpieniek za 250 zł i jest git. Jeśli jestes w stanie wysupłac 1000 zl na odpieniek to bym kupił delteka 600.

4. obieg: jeśli nie przeszkadza ci lekkie warczenie to aquabee 3500L (200 zl). Jeśli przeszkadza ci warczenie ale chcesz poswiecic wiecej watów zuzycia prądu to eheim 1260 (cos 500-600 zl) - jesli cie stac na +1000 zl to deltek hlp.

5. swiatło: opcja z 1xHQI bedzie cie po miesiacu tak denerwowac ze bedziesz zmienial swiatlo. Wg mnie albo 2xhqi 150 plus jakies T5 albo same T5. Jak dasz 300W w HQI to bedziesz musial mocno sie starac aby dostac odpowiednie swiatlo - bedziesz skazany na barwe zarnika. Mozesz tez dolozyc 2xT5 do tego i zrobi ci sie minimum 350W nad 240L co oczywiscie nie jest przesadą, ale w kontekscie samych miekkich to jest zwykłe marnowanie prądu:) Ja bym dał 6xT5 54 waty - tak by było super - i na twardziele też by wystarczyło (a ile możliwosci kombinowania kolorami - aż się chce kupować swietlówki).

6. Swiatlo nocne nie jest bardzo potrzebne w kontekscie samopoczucia zwierząt - ma to pewne znaczenie w przypadku błaznów (jak mają dobry cykl ksiezycowy to się chetniej bzykają) - ale tutaj jest ważna nie tyle jakość światła a odpowiedni cykl czasowy (miesiąc księżycowy - pełnia, nów itp)

Tak na koniec: zapomnij o tym, że będziesz miał same miekkie - każdy tak gada na początku a po 3 miesiącach z zapałem kupuje akropory :D Tymbardziej ze w obecnych czasach i na obecnym poziomie wiedzy o srodowisku morskim nie jest to aż tak problematyczne jak niektórzy twierdza.

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedż.Co myślisz o odpieńku Beast 400P?.Co do światła.Zakładając stosowanie samych T5x6szt jaką kombinację światła możesz zaproponować.Wiem że dużo o tym na forum ale może z Twojego doświadczenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam hqi wiec doswiadczenie w mieszaniu swietlowek mam znikome. Ale z tego co widzialem u ludzi to oparl bym swiatlo o swietlowki ATI. Dalbym po dwie: blue plus, aktynik blue i aquablue special.

Co do beasta w kontekscie 240L - za slabe to to niestety. Duzo lepiej odpieni ci midiflotor na dobrej pompce powietrza niz bist. Niestety tak jest, ze szukajac odpieniacza na dolnej polce (czyli tak do max 1000 zl) niewiele mozna znalezc - przypuszczalnie nic - poza tanimi aquamedik co do ktorych rozni ludzie maja rozne zdania - niektorzy uzywaja ich z powodzeniem, a niektorzy psioczą na nie. Teraz AM daje jakies nowe pompy podobno - moze sa lepsze niz te stare OR z igiełką. Ale ja tego nie wiem niestety.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.