Skocz do zawartości
brzydzi

pytanko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od jakiegoś czasu sledze Wasze forum. Jestem akwarystą od kilkunastu lat - nigdy nie miałem morskiego, zawsze słodkowodne, teraz dyskowce i holendra. Zafascynowałem sie morskim i tu moje pytanko czy ktoś z forumowiczów mógłby podać mi niezbędny sprzęt do akwa ok 100-150 literków. Chodzi mi o komplet co potrzebuje, czytałem jest tam wiele opnii ale różnie to wygląda. Nie jestem "milionerem " ale pare groszy wyskrobie.

z góry dzięki, pozdro Grzegorz

ps. w akwa ma byc planowo z 3 szt rybek, skała miękka do twardej może "dorosnę" no i...


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, poruszane milion razy, ale zeby nie bylo to widze takie akwarium tak:

- pompy cyrkulacyjne o lacznym przelocie wody przez godzine rownym okolo 30 krotnosci objetosci baniaka. Raczej dwie, niz jedna, najlepiej byloby 3, ale to raczej odpada ze wzgledow estetycznych.

- odpieniacz

- grzalka

- kilka kilo zywej skaly

- swiatlo min. 0,5 W/l, ale wskazane troche wiecej

Inna kwestia pozostaje np. panel lub sump. Osobiscie nie zaczolbym nowej setki ( a jedna wlasnie likwiduje), bez sumpa lub minimum panela.

W zasadzie taki zbiornik niekonieczne musi wyjsc drozej niz niejeden holender.

Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ocelocik, czy możesz podać mi konkretny sprzęt do takiego akwa-niezbędny. I gdzie najlepiej kupowac przez internet? Słodkowodne to kompletuję w 5 min, ale morskie to już inna bajka :D. A nie chcę wywalić kasy na coś co mi się nie przyda, albo mogę kupic dużo tańsze.

ps. a co z tą setką co likwidujesz, może jest na sprzedaż?


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, sporo jest dobrych sklepow, nomen omen forum jest wlasnoscia jednego, wiec innych podawac nie bede :D

Zalozmy, ze robisz akwarium z panelem, cos kolo 150 litrow ( to bedzie dobra pojemnosc na poczatek, moja setka szybko zaczela sie ciasna robic, a lubie jak jest troche przestrzeni ). Przykladowy sprzet:

- 2x Tunze Nanostream 6025

- odpieniacz Mini lub Midiflotor ( choc ja bym sie sklanial do tego pierwszego - powinien dac rade), to wymaga pompki powietrza, podobno Mistrale AM sa ciche ( choc nie tanie), ale nigdy takiej nie uzywalem, wiec pewnosci nie mam

- grzalka 100 lub 150W np. Jagera, ale tutaj mamy zupelna dowolnosc

- skale najlepiej kupic osobiscie

- swiatlo najefektywniej byloby zmontowac samemu ( zakladam, ze uzybys T5 - je sie dziecinnie latwo montuje), jakie i ile to zalezy od wymiarow zbiornika i docelowej obsady. Najlatwiej kupic firmowe lampy, ale to juz niestety troche wiecej pieniedzy wymaga.

Co do mojego obecnego akwarium - w zasadzie jedyne z niego co ma jeszcze jako taka wartosc, to odpieniacz i lampa na 2x24W T5 ( ale ja osobiscie bym jej nie polecal, wymaga sporej ilosci przerobek). Samo szklo nie ma nawet panela, bardziej sie na slodkie nadaje. Pompki cyrkulacyjne to AquaEl'a Circulatory za 35 zlotych sztuka ( a sa dwie), mocno wyekspoatowane, wiec tez wstydzibym sie za cos takiego brac pieniadze. Obecnie bym wszystko zrobil zupelnie inaczej.

Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc, więc ten sprzęt co wymieniłeś w zupełności wystarczy na początek. Planuję zrobić panel z tyłu akwa, tylko nie wiem jakie wymiary i jak podawać wodę (chodzi o połączenie ) czy wiercić otwory czy przelew, czy wyciąc kawałek tylnej ścianki?


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może poza tematem, jest ktoś z rejonu Szczecina - i tu moje pytanko czy jest w Szczecinie sklep z akwarystyką morską?


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panel wklej do akwa na górze panela grzebień żeby woda wpadała do środka,a w środku panela pompa do wyrzutu wody do akwa np:NewJet,no i oczywiście panel taki rozmiar żeby zmieścił się odpieniacz np.miniflotor.Zobacz w dziennikach akwa kolegi Amphipriona ma zrobione coś takiego.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oki, więc tak akwa będzie 112 litrów 80X 35X40, wiem, że mało ale na początek od czegoś trzeba zacząć. Teraz sump - może ktoś podac mi wymiary wraz z komorami - tak, żeby szklarz wiedział co i jak. Dalej dwie pompy -Tunze Nanostream 6025, grzałka jakaś 200 W, odpieniacz no właśnie nie moge się zdecydować, ro mam (posiadam akwa 450 litrów holendra, palety i 50 krewetkarium :D ). Jakie proponujecie oświetlenie, ile żywej skały i żywego piasku na początek, gdzie najlepiej kupić? Wiem, że pytań sporo, ale wolę znac opinię fachowców. Co jeszcze jest mi potrzebne na początek, w miare możliwości jak akwa będzie funkcjonowało będę dokupował pozostałe rzeczy. Jak szczepicie swoje korale i nowych mieszkańców (chodzi mi o najlepszy sposób i sprawdzony) oczywiście nie rybki itp :D. Kurde zaraziłem się takim akwa, najbardziej przez tą stronkę, przesłał mi ją znajomy :D, warto było czytać, ale pytań i tak duzo.


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, mogę zrobic ciut większe akwa jakies 80x40x40, ewentualnie nieco wyższe o 3 cm. Jak Wam się to widzi. A druga sprawa w akwa będzie komin, czy może4 być trójkątny tzn, tylna i boczna połączone jedną a nie typowy kwadrat? Jeśli może to jaka ma być wysokość i długość tej łączącej (poprzecznej) ścianki na której będzie grzebień, bo w dnie będą dwa otwory, tylko tez nie eiwm jakie do takiego akwa. Proszę o pomoc, z góry wielkie dzięki.

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche meczaca ta wielkosc zbiornika :D

Gdybys zrobil 90 cm dlugie, to pasowalyby rury 39 W T5. Jezeli to ma byc akwarium przejsciowe, to nie robilbym sumpa (ktorego jestem zwolennikiem) tylko tanszy i prostszy w budowie panel. Gdybym powazniej myslal o akwarystyce morskiej, to bym posolil to 450-cio litrowe i pod nim robil sump. Wtedy od razu kupilbym docelowe oswietlenie, odpieniacz, pompy itp. co moze dluzej by trwalo ze wzgledu na poczatkowe koszty, ale w sumie byloby tansze niz kilkakrotne zmienianie sprzetu.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oki a gdyby było takie 90x40x45 wys? Ile trzeba zamontowac świetlówek T5 39W do tego akwa? Starczą 3 szt czy lepiej zaopatrzyć się w 4? Do tego akwarium będzie na pewno sump, wole jak mam sprzęt schowany, tylko jeśli można polećcie mi jakiś dobry (w miarę tani) odpieniacz. Jakie mają być otwory w kominie pod sumpa i oczywiście jaki duży sump. Sól kupie jakąś markową, ale czym najlepiej mierzyć. Kurde ale pytań..., chyba mnie nie pogonicie :D

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
brzydzi :

A druga sprawa w akwa będzie komin, czy może4 być trójkątny tzn, tylna i boczna połączone jedną a nie typowy kwadrat? Jeśli może to jaka ma być wysokość i długość tej łączącej (poprzecznej) ścianki na której będzie grzebień, bo w dnie będą dwa otwory, tylko tez nie eiwm jakie do takiego akwa. Proszę o pomoc, z góry wielkie dzięki.

Grzegorz

Jasne, że może być komin trójkątny - ja mam taki. Problem z takim kominem polega na tym, że aby był wygodny w obsłudze (rzadko się tam zagląda ale jak np. wpadnie rybcia) szyba zamykająca powinna mieć ok. 30cm. Przy szerokości akwa 40cm pewnie nie wyglądałoby to za halo. Co do wysokości komina to 5cm niższa niż wysokość zbiornika w zupełności wystarczy.


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry za off'a ale widzę że Ciebie też wzięło na przeskoczenie z holendra na morskie :D

Ja mimo zauroczenia solniczką nie potrafię rozstać się z roślinnym i trzymam obydwa (pracochłonne te cholerstwa obydwa... :wink). Póki co jakoś udaje mi się organizować czas na obsługę obudwóch ale nie jest łatwo...


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hubercie, a jaki polecił byś sprzęt do mojego akwa. A druga sprawa jaki ma byc sump bo nie wiem jakie wysokości ścianek i wielkośc. Jest kilka odpieniaczy i nie wiem jaki ile musi byc zanurzony w wodzie itd. Dzieki że pomagasz, ciężko zacząć ale myśle, że jak rusze będziue lżej :D. A co do holendra - moje małe 450 literków troche pracochłonne ale na razie zostaje, fajnie miec dwa klimaty :D.

Grzegorz

ps. a jaki inny sprzęt do takiego byś polecił i ile oświetlenia?


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

90x40x45

Lepsze 90x45x40

odpieniacz dla ok.400 litrow

4 T5 x 39 W (2 ATI blue plus, 1 ATI aktyniczna i 1 ATI blue)

komin 28x14 ?, w srodku 2 rury (2 x 32 mm - spad i rewizja - otwory wieksze, dopasaowane do przelotow, ktore kupujesz przed wierceniem)

powrot z sumpa do akwarium przez wierzch tylniej (bocznej) scianki

sump 50 x 40, wysoki 35 cm wystarczy (jezeli w sumpie refugium lub DSB to wiekszy)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super, a Stani wiesz gdzie można kupic przez internet dobre przeloty i orurowanie? Odpieniacz ok do 400 litrów ale jaki najlepszy? Czy zrobić miejsce dla DSB lub refugium (chyba lepiej zrobić, żeby później nie był co) Widzę, że komin lepiej prostokącik,a jaka pompa do takiego zestawu gdy otwory 32 mm?

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To fakt dwa klimaty to fajna sprawa. Niefajnie zrobiło się jak przyszło wyrównanie za prąd... łącznie 600W samego oświetlenia średnio ok. 11 h/dzień robi swoje :D a gdzie jeszcze pomy, grzałki...

Wracając do sprzętu:

- cyrkulacja 2 x Tunze 6025 wcale nie będzie za duża ale trzeba pamiętać o dupnych uchwytach,

- pompę obiegową dobieraj do wydajności odpieńka, nie ma co nadarmo mieszać obiegówką wody, tańsze (chodzi o pobór prądu) i lepsze są w tym p. cyrkulacyjne. Propozycja: może coś z AM OR. Sam mam AM OR 2500 i działa bez zarzutu i mimo wielu odmiennych opinii u mnie jest bardzo cicha. Tylko pamiętaj o stratach na podnoszeniu wody.

- ja jadę na odpieńku Beast 400p, nie polecam go ani nie odradzam bo nie miałem do czynienia z innymi. Zauważyłem tylko, że im dłużej odpienia bez mycia kubka tym bardziej spada jego wydajność. Podejrzewam, że chodzi o odkładającą się "glinę" w lejku kubka. No i jest najgłośniejszy z prawie całego sprzętu. Piszę prawie bo najgłośniejsza jest dolewka AM. Jak możesz to szukaj dotąd aż znajdziesz coś lepszego, te dziadostwo odradzam - pierdzi, strzela, straszy... Najgorszy mój zakup. Dolewce AM stanowcze NIE!

- jeśli chodzi o oświetlenie to trzymaj się proporcji jak w holendrze ilości W/l wody. Przy miękkich powinno styknąć 0,7W/l, przy SPS'ach min. wydaje się 1W/l.

- sump to też temat rzeka. Zależy co tam chcesz upchnąć. Ja dobierając sump do swojego akwa liczyłem poprostu wodę jaka musi się w nim zmieścić, gdy np. wyłączę obiegówkę. Natomiast przy włączonej pompie obiegowej i odpieńku w sumpie musi być taki poziom wody aby pompa obiegowa była cała zakryta. Wyszło mi, że 70L'owy sump styknie i tak jest ale ja DSB i dolewkę mam w oddzielnych zbiornikach (DSB na bypass'ie).

Także jak widać powyżej jedno zazębia się z drugim


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do orurowania to możesz wydać kasę na dedykowane śrubunki i rury ale dobrze sprawdzają się systemy do np. wody ciepłej NIBCO - taniej i chyba jednak mniejszy problem z dostępem


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa w sumpie powinna byc troche wydajniejsza (rowniez po uwzglednieniu wysokosci na jaka musi podac wode) od pompy odpieniacza. Jesli chodzi o odpieniacz, to osobiscie jestem zwolennikiem odpieniaczy z pompa z wirnikiem "igielkowym" lub z "farfoclami" np: AquaBee 2001. Odpieniacz dopasowany do tej pompy wystarczy z zapasem.

Adresy sklepow z rurami i odpieniaczami (warto zagladac do Allegro lub na naszym forum "Targowisko") napewno napisze ktos mieszkajacy w Polsce.:D

Komin nie musi byc prostokatny :D, ale przewaznie taki spotykamy. Trojkatny oczywiscie tez jest dobry.

U mnie powrot z sumpa tez idzie przez komin, czyli mam w kominie 2 rury ( 2 x 32 mm i jedna, o numer mniejsza), dlatego jego wymiar jest wiekszy: 25 x 15 cm.

Nie zapomnij, ze w szafce obok sumpa powinien zmiescic sie pojemnik na wode do automatycznej dolewki. To znacznie ulatwia obsluge (rowniez w czasie urlopu).

Podsumowujac - najpierw mierzysz wysokosc w szafce i kupujesz odpieniacz do ktorego dopasujesz wielkosc sumpa. Podobnie z oswietleniem - kupujesz lampe i do niej dopasujesz wymiary akwarium kierujac sie zasada 1 W / 1 litr.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oki super za pomoc, więc akwa 90x45x40h, szafka wysokośc wewnątrz 56cm, odpieniacz Beast 400p wejdzie, cyrkulacja 2xtunze 6025, grzałka 200W, oświetlenie 4x39W T5 wiszące nad akwa odległośc ok 5cm (nie będzie problemu z grzaniem w lato), teraz sump hm jaki, wewnątrz szafki mam 34 cm szerokości , długośc 93, wysokośc 56, no i jaki przyjmując otwory 3/4 sztuk trzy , odpływ powrót, rezerwa. Co jeszcze tester na zasolenie ale jaki, inne testy? Skała ok 20 kg (oczywiście żywej), czy do akwa dokupić piasek jeżeli tak to poradźcie jaki. Jutro zamawiam akwa i dobrze by było znać wymiary sumpa, żebym później nie latał i przerabiał. Czy komin wystarczy taki 25x15 i w nim 3 otwory 3/4?


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin 25 x 15 wystarczy na 3 otwory tym bardziej, ze ten trzeci moze byc mniejszy. Ten trzeci przelot moglby sie konczyc taka sama srednica jak wyjscie z pompy w sumpie, wtedy polaczysz przelot i pompe jednym kawalkiem weza.

Z piaskiem odczekaj kilka tygodni, az skala przestanie sypac detrytusem - bedzie mozna latwiej sprzatac dno.

Biorac pod uwage wymiary szafki, kombinowalbym z 60 cm sumpem i pozostale miejsce wykorzystal na zbiornik na dolewke.

Do mierzenie zasolenia spraw sobie refraktometr. Poza tym przydadza sie testy (Salifert lub Tropic Marin) na Ca, Mg, NO3, kH, pH i test na PO4. Na PO4 wielu z nas uzywa testow Rowy.

Poszukaj w archiwum wypowiedzi na temat Beast 400 bo o ile wiem, jest tam sporo krytycznych.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani a może zamienić pompy Tunze 6025 na marea-tańsze są. A co do otworów to jakie muszą mieć średnice do rur 3/4 cala-chodzi mi o ile większe no i tam dać śrubunek czy jak to się nazywa, żeby połączyć otwór z rurą :D. Rozumiem, że lepiej 45 cm szerokie niż wysokie?. Jaką dał byś kombinację oświetlenia do 4x39W T5?

Grzegorz

ps. to jaki byś odpieniacz polecił?


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem sump będzie miał przepływ boczny, czy tak również może być?


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy "przeplyw boczny"?

Ktos tu pewnie wie jakie duze otwory sa potrzebne pod takie srubunki - juz to bylo. Kup najpierw srubunki to sie wyjasni :D.

Ja bym jednak Tunze nie zamienil na Maree.

Oswietlenie moze byc pol na pol: 2 ATI blue + 2 ATI blue plus lub 1 ATI blue + 3 ATI blue plus lub 1 ATI blue + 1 ATI aktyniczna + 2 ATI blue plus itp.:D Warto od razu kupic ze dwie rury zapasowe. To stwarza mozliwosci kombinacji.

Jesli chodzi o wymiary akwarium to napewno przyjemniejsze dla oka bedzie 45 szer. i 40 wysokie. A poniewaz nie nalejesz wody do pelna i ustawisz jakies skaly i na nich korale, ktore przewaznie rosna do gory, to lepiej daj rowniez 45 wysokie :D Na koszty sprzetu to nie bedzie mialo wplywu, a bedzie nieco stabilniejsze.

Mysle, ze zaraz ktos sie wtraci i napisze, ktory odpieniacz bylby lepszy od Beasta 400. Pewnie padnie tez slowo "midi" .. ale musisz sam wiedziec, czy chcesz odpieniacz z pompa czy z brzeczykiem i zapasem drewnianych kostek, ktore bedziesz musial czesto zmieniac. Tu bym nie oszczedzal tylko kupil cos stabilniejszego. Konkretnej marki Ci nie podam. Kiedys mialem w 240 l akwariumi odpieniacz Tunze dla chyba 1000 l i ledwo sie wyrabial...

Na forum przyjelismy, ze odpieniacze z pompa AquaBee 2001 sa niezle.:D

Ps: Beast jest wlasnie na targowisku...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Stani, właśnie wysłałem na targu.., ale mnie namawiasz na większe:D. Zaczeliśmy od 80x40x40, a już jest 90x45x45 i chyba mnie przekonałeś. A co do przepływu bocznego to sam nie wiem czy będzie dobrze. Jeżeli możesz to podaj wymiary ścian w sumpie do mnie tak żeby było git. Supm zewnętrzne 60x32. W nim trzy komory 20x15x20 i teraz jakie ścianki, chodzi o wysokośc.

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.